Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 41

Θέμα: KTM lc4 adventure , δύσκολη εκκίνηση όταν είναι κρύο

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    *UPDATE

    Το προβλημα τελικα ητανε το κομπλερ μιζας το οποιο σημερα μας χαιρετησε. Παταγα μιζα και απλα ακουγοταν ενα συνεχομενο ζζζζζζζζζζζζ σαν να γυριζε στον αερα. Ευτυχως μου κοψε και ανεβοκατεβασα μανιβελα μερικες φορες ωστε να το βοηθησω να γυρισει μεσα και πατωντας μιζα πηρε. Το πηγα συνεργειο στα καπακια και αναμενω την λυπητερη. Τα σεναρια ειναι δυο. Το καλο λεει κανα 150αρι και το κακο λεει κανα 400αρι. Ατιμη Αυστριαααααα!!!
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    *UPDATE

    Το προβλημα τελικα ητανε το κομπλερ μιζας το οποιο σημερα μας χαιρετησε. Παταγα μιζα και απλα ακουγοταν ενα συνεχομενο ζζζζζζζζζζζζ σαν να γυριζε στον αερα. Ευτυχως μου κοψε και ανεβοκατεβασα μανιβελα μερικες φορες ωστε να το βοηθησω να γυρισει μεσα και πατωντας μιζα πηρε. Το πηγα συνεργειο στα καπακια και αναμενω την λυπητερη. Τα σεναρια ειναι δυο. Το καλο λεει κανα 150αρι και το κακο λεει κανα 400αρι. Ατιμη Αυστριαααααα!!!
    Την τελευταία φορά που τσέκαρα Κάνα 70€ είχε το μόνοδρομο ρουλεμάν στο εμπόριο (100+€ από KTM) που είναι αυτό που την ακούει κυρίως + φλάντζα + μαστορικά έξοδα για το βάλε βγάλε.

    Για να πάει 400€ θα πρέπει να έχει αρπάξει και η φωλιά και το γρανάζι.

    Την επόμενη φορά που θα ανοίξεις ψευτοκάπακο ρίξε μια ματιά αν δουλεύει σωστά ο αυτόματος αποσυμπιεστής, γιατί πολλές φορές χαλάει πρώτα αυτός και με τον καιρό συμπαρασύρει και τα υπόλοιπα.
    Oldfarts never die

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    936
    Που να πάρεις και τετράχρονο ΚΤΜ,εδώ με το διχρονάκι και έχεις γίνει γνώστης!

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Την τελευταία φορά που τσέκαρα Κάνα 70€ είχε το μόνοδρομο ρουλεμάν στο εμπόριο (100+€ από KTM) που είναι αυτό που την ακούει κυρίως + φλάντζα + μαστορικά έξοδα για το βάλε βγάλε.

    Για να πάει 400€ θα πρέπει να έχει αρπάξει και η φωλιά και το γρανάζι.

    Την επόμενη φορά που θα ανοίξεις ψευτοκάπακο ρίξε μια ματιά αν δουλεύει σωστά ο αυτόματος αποσυμπιεστής, γιατί πολλές φορές χαλάει πρώτα αυτός και με τον καιρό συμπαρασύρει και τα υπόλοιπα.
    καπου εκει ειναι οι τιμες και τωρα. Θα το τσεκαρω κ αυτο. Σε ευχαριστω.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    *UPDATE

    Φωλια κομπλε
    γραναζι χαλια
    Μπιλιες ρουλεμαν χαλια

    Συνολικο κοστος μαζι με εργασια 190 ευρω. Λογικα μεχρι αυριο θα ναι ετοιμο.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    *UPDATE

    Φωλια κομπλε
    γραναζι χαλια
    Μπιλιες ρουλεμαν χαλια

    Συνολικο κοστος μαζι με εργασια 190 ευρω. Λογικα μεχρι αυριο θα ναι ετοιμο.
    Πάλι καλά!

    Θερμή παράκληση, πολύ θα ήθελα να δω μερικές φωτό από το "χάλια" γρανάζι, είτε εδώ, είτε σε πμ.
    Αν μπορείς φυσικά, αλλιώς όλο και κάποιου ακόμα θα χαλάσει.
    Oldfarts never die

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Πάλι καλά!

    Θερμή παράκληση, πολύ θα ήθελα να δω μερικές φωτό από το "χάλια" γρανάζι, είτε εδώ, είτε σε πμ.
    Αν μπορείς φυσικά, αλλιώς όλο και κάποιου ακόμα θα χαλάσει.
    Θα το προσπαθησω φιλε!

    Παντως με τα κομπλερ πραγματικα δεν ξερω τι παιζει. Μιλαγα με διαφορο κοσμο που εχει lc4 και ο ενας μου λεγε οτι χοντρικα το αλλαζει καθε 4-5 χρονια,αλλιως μου λεγε οτι το αλλαζει περιπου 1 φορα το χρονο,αλλος ελεγε οτι εχει το ιδιο κομπλερ κοντα στα 15 χρονια. Τι γινεται με αυτα τα κομπλερ δηλαδης; Τι λαθος εκανε ο Aυστριακος;
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  8. #23
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Καλημέρα, μήπως το επηρεάζει η μπαταρία ;
    Αδύναμη ,το ζορίζει και συμβαίνει όλο αυτό;
    when life gets complicated... i ride.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    Θα το προσπαθησω φιλε!

    Παντως με τα κομπλερ πραγματικα δεν ξερω τι παιζει. Μιλαγα με διαφορο κοσμο που εχει lc4 και ο ενας μου λεγε οτι χοντρικα το αλλαζει καθε 4-5 χρονια,αλλιως μου λεγε οτι το αλλαζει περιπου 1 φορα το χρονο,αλλος ελεγε οτι εχει το ιδιο κομπλερ κοντα στα 15 χρονια. Τι γινεται με αυτα τα κομπλερ δηλαδης; Τι λαθος εκανε ο Aυστριακος;
    Θα σου πω τη δικιά μου εξήγηση, από αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς γιατί με ενδιέφερε το συγκεκριμένο μοτέρ.
    Επίσης ΔΕΝ είμαι μηχανικός, ΔΕΝ έχω νόμιμο συνεργείο, ΔΕΝ έχω παράνομο συνεργείο.
    Δεν το είχα ποτέ στα χέρια μου το συγκεκριμένο μοτέρ, για να το έχω ανοίξει εγώ, οπότε ότι πω παρακάτω μπορείς να του αποδόσεις όση βαρύτητα νομίζεις.

    Κατά την ταπεινή μου άποψη, ο αδύναμος κρίκος είναι ο αυτόματος αποσυμπιεστής.
    Έχει αρχικά κακό σχεδιασμό και "αδύναμο" υλικό σε ένα από τα μέρη που τον απαρτίζουν.
    Σταδιακά η φθορά γίνεται μεγαλύτερη, ο αποσυμπιεστής δεν δουλεύει επί της ουσίας, ο μηχανισμός μίζα, κομπλέρ, γρανάζι τρώει ζόρι προσπαθώντας να "σπάσει" την συμπίεση. (11:1, ή και περισσότερο), με αποτέλεσμα αυξημένη φθορά.

    Γενικά:
    - Η μ@λακια της ΚΤΜ δεν το δίνει σαν ανταλλακτικό, δεν υπάρχει τρόπος πραγματικής επισκευής, αλλά μόνο πατέντα, που μπορεί να δουλέψει, μπορεί και όχι.

    - Στην εξέλιξη του κινητήρα (690) η ΚΤΜ, άλλαξε τελείως το σχεδιασμό και πήγε σε αποσυμπιεστή αντίστοιχου με αυτά των RFS.

    - Προβλήματα με αυτόματους αποσυμπιεστές έχω συναντήσει σε πάρα πολλές εταιρείες και μοντέλα.

    - Όταν υπάρχει μανιβέλα και μίζα στο ίδιο μοτέρ, η μίζα παίζει τον ρόλο backup και όχι το αντίθετο.
    Βαράμε μανιβέλα όποτε μπορούμε και όταν δεν μπορούμε μίζα.
    Oldfarts never die

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Θα σου πω τη δικιά μου εξήγηση, από αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς γιατί με ενδιέφερε το συγκεκριμένο μοτέρ.
    Επίσης ΔΕΝ είμαι μηχανικός, ΔΕΝ έχω νόμιμο συνεργείο, ΔΕΝ έχω παράνομο συνεργείο.
    Δεν το είχα ποτέ στα χέρια μου το συγκεκριμένο μοτέρ, για να το έχω ανοίξει εγώ, οπότε ότι πω παρακάτω μπορείς να του αποδόσεις όση βαρύτητα νομίζεις.

    Κατά την ταπεινή μου άποψη, ο αδύναμος κρίκος είναι ο αυτόματος αποσυμπιεστής.
    Έχει αρχικά κακό σχεδιασμό και "αδύναμο" υλικό σε ένα από τα μέρη που τον απαρτίζουν.
    Σταδιακά η φθορά γίνεται μεγαλύτερη, ο αποσυμπιεστής δεν δουλεύει επί της ουσίας, ο μηχανισμός μίζα, κομπλέρ, γρανάζι τρώει ζόρι προσπαθώντας να "σπάσει" την συμπίεση. (11:1, ή και περισσότερο), με αποτέλεσμα αυξημένη φθορά.

    Γενικά:
    - Η μ@λακια της ΚΤΜ δεν το δίνει σαν ανταλλακτικό, δεν υπάρχει τρόπος πραγματικής επισκευής, αλλά μόνο πατέντα, που μπορεί να δουλέψει, μπορεί και όχι.

    - Στην εξέλιξη του κινητήρα (690) η ΚΤΜ, άλλαξε τελείως το σχεδιασμό και πήγε σε αποσυμπιεστή αντίστοιχου με αυτά των RFS.

    - Προβλήματα με αυτόματους αποσυμπιεστές έχω συναντήσει σε πάρα πολλές εταιρείες και μοντέλα.

    - Όταν υπάρχει μανιβέλα και μίζα στο ίδιο μοτέρ, η μίζα παίζει τον ρόλο backup και όχι το αντίθετο.
    Βαράμε μανιβέλα όποτε μπορούμε και όταν δεν μπορούμε μίζα.
    στην τελευταία σου πρόταση (επειδή δεν γνωρίζω γι αυτο ρωτάω) ,δηλαδή σε 1 μοτέρ που εχει και μίζα και μανιβέλα ,οταν ειναι εντάξει η μπαταρία και εντάξει η μίζα παίρνει μπροστά το μοτέρ και με μίζα και με μανιβέλα ? - οταν εχει πρόβλημα η μπαταρία θα πρέπει να παίρνει με μανιβέλα η οχι ? οταν εχει πρόβλημα η μίζα ενω η μπαταρία ειναι εντάξει ,θα παίρνει μπροστά με την μανιβέλα ? δεν αφορά ktm αλλα yamaha
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 26/03/2024 στις 13:40.

  11. #26
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.455
    Μια ψυχή που τριγυρνάει εδώ μέσα και είναι κάτοχος LC4 εδώ και λίγα χρόνια την μίζα την έχει μόνο για ώρα ανάγκης.
    Σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις μαζί μανιβελιάζουμε (εγώ το xr) και 'κοντραριζόμαστε' ποιός θα τα καταφέρει πρώτος .
    RIDE MORE TALK LESS

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    στην τελευταία σου πρόταση (επειδή δεν γνωρίζω γι αυτο ρωτάω) ,δηλαδή σε 1 μοτέρ που εχει και μίζα και μανιβέλα ,οταν ειναι εντάξει η μπαταρία και εντάξει η μίζα παίρνει μπροστά το μοτέρ και με μίζα και με μανιβέλα ? - οταν εχει πρόβλημα η μπαταρία θα πρέπει να παίρνει με μανιβέλα η οχι ? οταν εχει πρόβλημα η μίζα ενω η μπαταρία ειναι εντάξει ,θα παίρνει μπροστά με την μανιβέλα ? δεν αφορά ktm αλλα yamaha
    Πρόκειται για δύο διαφορετικά συστήματα, δεν έχουν γενικά σχέση μεταξύ τους.
    Oldfarts never die

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Μια ψυχή που τριγυρνάει εδώ μέσα και είναι κάτοχος LC4 εδώ και λίγα χρόνια την μίζα την έχει μόνο για ώρα ανάγκης.
    Σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις μαζί μανιβελιάζουμε (εγώ το xr) και 'κοντραριζόμαστε' ποιός θα τα καταφέρει πρώτος .
    Mωρε θα μανιβελιαζα και εγω αλλα εχω τοσο κακη εμπειρια απο οταν ειχα το klx300R που ειχε μονο αυτοματο αποσυμπιεστη που δεν το σκεφτομαι καν για το Lc4. Συν οτι ηθελα να ξερα ποιος ειχε την ιδεα να φτιαξει ενα μηχανακι με συμπιεση στο θεο, πανυψηλο και με την μανιβελα στα αριστερα!! Μόνο ο Τσατσένκο μπορει να ναι ανετος στο μανιβέλιασμα τετοιου μηχανακιου!!

    Υ.Γ- Και δεν είμαι και καμια τάπα. 1.81 τρομάρα μου!
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα, μήπως το επηρεάζει η μπαταρία ;
    Αδύναμη ,το ζορίζει και συμβαίνει όλο αυτό;
    Δεν νομιζω να φταιει κάτι τετοιο. Η μπαταρια ειναι καινουρια (πριν 2 μηνες) και ακομα και οταν δεν έπαιρνε τα φωτα αμα τα αναβα φέγγανε φουλ δυνατα. Απλα το κομπλερ ηταν στα τελευταια του.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Θα σου πω τη δικιά μου εξήγηση, από αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς γιατί με ενδιέφερε το συγκεκριμένο μοτέρ.
    Επίσης ΔΕΝ είμαι μηχανικός, ΔΕΝ έχω νόμιμο συνεργείο, ΔΕΝ έχω παράνομο συνεργείο.
    Δεν το είχα ποτέ στα χέρια μου το συγκεκριμένο μοτέρ, για να το έχω ανοίξει εγώ, οπότε ότι πω παρακάτω μπορείς να του αποδόσεις όση βαρύτητα νομίζεις.

    Κατά την ταπεινή μου άποψη, ο αδύναμος κρίκος είναι ο αυτόματος αποσυμπιεστής.
    Έχει αρχικά κακό σχεδιασμό και "αδύναμο" υλικό σε ένα από τα μέρη που τον απαρτίζουν.
    Σταδιακά η φθορά γίνεται μεγαλύτερη, ο αποσυμπιεστής δεν δουλεύει επί της ουσίας, ο μηχανισμός μίζα, κομπλέρ, γρανάζι τρώει ζόρι προσπαθώντας να "σπάσει" την συμπίεση. (11:1, ή και περισσότερο), με αποτέλεσμα αυξημένη φθορά.

    Γενικά:
    - Η μ@λακια της ΚΤΜ δεν το δίνει σαν ανταλλακτικό, δεν υπάρχει τρόπος πραγματικής επισκευής, αλλά μόνο πατέντα, που μπορεί να δουλέψει, μπορεί και όχι.

    - Στην εξέλιξη του κινητήρα (690) η ΚΤΜ, άλλαξε τελείως το σχεδιασμό και πήγε σε αποσυμπιεστή αντίστοιχου με αυτά των RFS.

    - Προβλήματα με αυτόματους αποσυμπιεστές έχω συναντήσει σε πάρα πολλές εταιρείες και μοντέλα.

    - Όταν υπάρχει μανιβέλα και μίζα στο ίδιο μοτέρ, η μίζα παίζει τον ρόλο backup και όχι το αντίθετο.
    Βαράμε μανιβέλα όποτε μπορούμε και όταν δεν μπορούμε μίζα.
    Καταλαβα τι λες φιλε. Θα επελεγα την μανιβελα σαν πρωτη επιλογη εκκινησης αλλα το ολο πραγμα και ειναι αβολο λογω υψους,συμπιεσης αλλα και εγω πλεον στα 45 και με θεματακια στη μεση δεν ειμαι για πολλα. Θα σκορπισω σαν χαρτοπολεμος αμα βαραω καθε μερα μανιβελα.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. προβλημα με innova125(οταν ειναι κρυο)
    από konstantinos001 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2010, 18:09
  2. δυσκολη εκκινηση οταν ειναι ζεστο
    από eXJey στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2009, 21:05
  3. espase aktina apo KTM LC4 adventure!
    από KaTaNaS στο forum KTM
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2005, 11:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF