Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 41 από 41

Θέμα: KTM lc4 adventure , δύσκολη εκκίνηση όταν είναι κρύο

  1. #31
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Στο 520 εφαρμόζω το σύστημα μιζομανιβέλα.........
    Κατεβάζοντας την μανιβέλα πατάω και μίζα για πολύ λίγο και
    παίρνει μπρός γιά πλάκα......
    Βέβαια με το αριστερό πόδι πρέπει να πατάω σε σκαλοπάτι, βράχο, ανάχωμα κλπ...
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  2. #32
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    Mωρε θα μανιβελιαζα και εγω αλλα εχω τοσο κακη εμπειρια απο οταν ειχα το klx300R που ειχε μονο αυτοματο αποσυμπιεστη που δεν το σκεφτομαι καν για το Lc4. Συν οτι ηθελα να ξερα ποιος την ιδεα να φτιαξει ενα μηχανακι με συμπιεση στο θεο, πανυψηλο και με την μανιβελα στα αριστερα!! Μόνο ο Τσατσένκο μπορει να ναι ανετος στο μανιβέλιασμα τετοιου μηχανακιου!!

    Υ.Γ- Και δεν είμαι και καμια τάπα. 1.81 τρομάρα μου!
    Μια δυο φορές έβαλα μπρος το LC4 και αν εξαιρέσεις την αριστερή θέση (που συνηθίζεται) δεν είχα θέμα.
    Έχω και εγώ τα θεματάκια μου με την μέση (κήλες) και λάμες στο δεξιό αστράγαλο αλλά μετά από 7 χρόνια με το xr το πόδι έχει πάρει το κολάι (ακόμα και με παντόφλα ).Είχε και αυτόματο αποσυμπιεστή αλλά έχει αφαιρεθεί και το δουλεύω μόνο με τον χειροκίνητο.
    Δεν έχει να κάνει τόσο με τον κυβισμό,το άλλο μου μηχανάκι (με μοτέρ dr200) είναι δυσκολότερο στο να πάρει μπρος με την μανιβέλα (αυτό ευτυχώς έχει και μίζα).
    Πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα συνήθειας,μνήμης της κίνησης των μυών και της όποιας τεχνικής/διαδικασίας χρειάζεται το εκάστοτε μηχανάκι (εκτός από κάποια που πραγματικά είναι δύστροπα στην μανιβέλα).

  3. #33
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Στο 520 εφαρμόζω το σύστημα μιζομανιβέλα.........
    Κατεβάζοντας την μανιβέλα πατάω και μίζα για πολύ λίγο και
    παίρνει μπρός γιά πλάκα......
    Βέβαια με το αριστερό πόδι πρέπει να πατάω σε σκαλοπάτι, βράχο, ανάχωμα κλπ...
    Ομοίως και το 525 παίρνει πανεύκολα με τη μανιβέλα μόνο,εγώ στηρίζω όλη τη μηχανή σε ένα τοίχο και πατάω στον αριστερό μαρσπιέ.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Μια δυο φορές έβαλα μπρος το LC4 και αν εξαιρέσεις την αριστερή θέση (που συνηθίζεται) δεν είχα θέμα.
    Έχω και εγώ τα θεματάκια μου με την μέση (κήλες) και λάμες στο δεξιό αστράγαλο αλλά μετά από 7 χρόνια με το xr το πόδι έχει πάρει το κολάι (ακόμα και με παντόφλα ).Είχε και αυτόματο αποσυμπιεστή αλλά έχει αφαιρεθεί και το δουλεύω μόνο με τον χειροκίνητο.
    Δεν έχει να κάνει τόσο με τον κυβισμό,το άλλο μου μηχανάκι (με μοτέρ dr200) είναι δυσκολότερο στο να πάρει μπρος με την μανιβέλα (αυτό ευτυχώς έχει και μίζα).
    Πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα συνήθειας,μνήμης της κίνησης των μυών και της όποιας τεχνικής/διαδικασίας χρειάζεται το εκάστοτε μηχανάκι (εκτός από κάποια που πραγματικά είναι δύστροπα στην μανιβέλα).
    Λες να το παω και εγω κοντρα στη κοντρα; Hλικιακα που βρισκεσαι;
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    Καταλαβα τι λες φιλε. Θα επελεγα την μανιβελα σαν πρωτη επιλογη εκκινησης αλλα το ολο πραγμα και ειναι αβολο λογω υψους,συμπιεσης αλλα και εγω πλεον στα 45 και με θεματακια στη μεση δεν ειμαι για πολλα. Θα σκορπισω σαν χαρτοπολεμος αμα βαραω καθε μερα μανιβελα.
    Δεν θέλει κόπο, θέλει κόλπο.

    Δες ένα teaser με τον "μάστορα" να το βάζει μπροστά με το χέρι, προς το παρόν και θα ψάξω να σου στείλω την full version.

    Oldfarts never die

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Δεν θέλει κόπο, θέλει κόλπο.

    Δες ένα teaser με τον "μάστορα" να το βάζει μπροστά με το χέρι, προς το παρόν και θα ψάξω να σου στείλω την full version.

    To χω δει live αυτο. Ο παλιος μηχανικος μου εβαζε ετσι μπροστα το Klx και εγω ημουν
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  7. #37
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    Λες να το παω και εγω κοντρα στη κοντρα; Hλικιακα που βρισκεσαι;
    Σε 2-3 μήνες αποχαιρετώ τα 48 (ζωή να'χω )
    RIDE MORE TALK LESS

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Σε 2-3 μήνες αποχαιρετώ τα 48 (ζωή να'χω )
    Νταξει το χω τοτε!! Εγω τον Οκτωβρη γινομαι 45. Ιε ρε θα φαει η μυγα σίδερου και το κουνούπ ατσάλ!!
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Μια ψυχή που τριγυρνάει εδώ μέσα και είναι κάτοχος LC4 εδώ και λίγα χρόνια την μίζα την έχει μόνο για ώρα ανάγκης.
    Σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις μαζί μανιβελιάζουμε (εγώ το xr) και 'κοντραριζόμαστε' ποιός θα τα καταφέρει πρώτος .
    Τώρα τελευταία όμως έχεις αρχίσει και μου παίρνεις κεφάλι.. στην τελευταία βόλτα με έφαγες 3-1

  10. #40
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Δεν θέλει κόπο, θέλει κόλπο.

    Δες ένα teaser με τον "μάστορα" να το βάζει μπροστά με το χέρι, προς το παρόν και θα ψάξω να σου στείλω την full version.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    To χω δει live αυτο. Ο παλιος μηχανικος μου εβαζε ετσι μπροστα το Klx και εγω ημουν


    Μια φορά θα πάρουν το χέρι στο....χέρι, μια.
    Καλά, το LC στο βίντεο είναι κάτι παραπάνω από πένα!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #41
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    Νταξει το χω τοτε!! Εγω τον Οκτωβρη γινομαι 45. Ιε ρε θα φαει η μυγα σίδερου και το κουνούπ ατσάλ!!

    Εσύ είσαι νιάτο ρε ,δείξτου ποιός είναι το αφεντικό!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Τώρα τελευταία όμως έχεις αρχίσει και μου παίρνεις κεφάλι.. στην τελευταία βόλτα με έφαγες 3-1

    Τα ζιγκλέρ έκαναν το θαύμα τους
    RIDE MORE TALK LESS

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. προβλημα με innova125(οταν ειναι κρυο)
    από konstantinos001 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2010, 18:09
  2. δυσκολη εκκινηση οταν ειναι ζεστο
    από eXJey στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2009, 21:05
  3. espase aktina apo KTM LC4 adventure!
    από KaTaNaS στο forum KTM
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2005, 11:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF