Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: KTM lc4 adventure , δύσκολη εκκίνηση όταν είναι κρύο

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695

    KTM lc4 adventure , δύσκολη εκκίνηση όταν είναι κρύο

    Καλησπέρα παιδιά μετά από πολυυυυ καιρό. Έπειτα από 5 χρόνια αμήχανος κατάφερα και απέκτησα κάτι που ήθελα καιρό. Ένα 640 adventure. Έρχομαι και στο προκείμενο. Όταν η μηχανή είναι κρύα (24 ώρες ακινησίας)δυσκολεύεται να πάρει μπρος. Παίρνει στην 3η-4η μιζια. Όταν είναι ζεστή παίρνει κατευθείαν. Μπαταρία αλλαγμένη πριν ένα μήνα. Καρβουνακια, κομπλερ αλλαγμένα πριν 4.000 Χλμ αν θυμάμαι καλά από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Το μηχανάκι φοράει ολόσωμη εξάτμιση wrp, ελεύθερο φίλτρο και dynojet jet kit.

    Είναι φυσιολογικό;

    Επίσης άλλη μια απορία. Μου είπαν ότι όταν το βαζω μπροστά να πατάω και τον χειροκίνητο αποσυμπιεστη ώστε να μη ζοριζεται πολύ η μίζα. Δεν ξαναειχα ktm και δεν ξερω. Τον κρατάμε τραβηγμένο τέρμα πίσω μέχρι να πάρει μπροστά το μηχανάκι ή για λίγο και τον αφήνουμε; Πριν πάρει δηλαδή.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Με 3-4 μίζιες θα πάρεις σύντομα το κομπλερ μίζα στο χέρι και είναι ακριβά,, είναι ευαίσθητα έκει πολύ, πρέπει να παίρνει εύκολα και με 1-2 το πολύ μιζιες, όχι παρατεταμένες,όχι επιμονή,
    Μανιβέλα δεν έχει? Βάζε από εκεί μέχρι να λυθεί το πρόβλημα,,,

    Έχουνε αυτόματο αποσυμπίεση στον εκκεντροφόρο που συνιθος χαλάει η είναι χαλασμένος, για αυτό υπάρχει και ο χειροκίνητος που πάντα πρέπει να χρησιμοποιείς, (κ αυτός χαλάει)

    Μπαταρία καινούρια δεν λέει κάτι, πόσα βολτ έχει πριν πατήσεις μίζα και πόσα κατά το πάτημα?
    Άνετα χαλάει αν έχεις χαλασμένα Πηνεία, ανορθωτη που δεν την φορτίζουν η αν έκατσε ένα μήνα ακινησία με απώλειες η ξεφορτισε από πολλές μίζιες.

    Το τσοκ του αέρα για κρύα εκκίνηση το χρησιμοποιείς?

    Μπορεί να είναι λάθος ρύθμιση από τα φίλτρα,ζιγκλερ κτλ,

    Ποτέ μην πιστεύεις τι λένε οι παλιοί ιδιοκτήτες.
    95% είναι φίδια,μπαρουφές για να πουλήσουν, η τους ξεγέλασαν γατονια μάστοροι,

    Προσοχή θέλουν και το slide να μην είναι φαγωμενο, όλες οι τρομπες,πχ φρένων και κύριος η υδραυλική του συμπλέκτη
    Να μην μπερδεύει νερά -λαδια (ραγισμένες κεφαλες). Ρουλεμάν στρόφαλου να μην ακούγονται και άλλα...

    Σήμερα πήγα και είδα ένα 640 και τα θυμήθηκα,

    Μου είπε και αυτός ότι είχαν βγάλει/δεν έχει πάνω
    ηλεκτρονική, αλλά παίρνει μπρος και δουλεύει, μόνο όταν πατάς μίζα την γυρίζει αλλά δεν παίρνει μπρος γιατί δεν δίνει ρεύμα στο μπουζι-δεν έχει ηλεκτρονική, τουλάχιστο έτσι είπε αυτός, μάλλον
    παπάδες, δεν έχω ξανά ακούσει για μηχανάκι να παίρνει μπρος χωρίς ηλεκτρονική, αν ξέρει κάποιος ας πει,

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Η βενζίνη που βάζεις από που είναι; Αν βάζεις από οτιναναι πρατήριο δοκίμασε να βάλεις από κάποιο πιο αξιοπιστο και δες αν αλλάξει συμπεριφορά.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Τα γνωρίζω αυτά που λες φίλε. Το μηχανάκι πριν αγοραστεί ελέγχθηκε από πολύ γνωστό μάστορα εξειδικευμένο σε ktm και όχι στην τύχη. Όταν είναι κρύο με τσοκ παίρνει ακόμα πιο δύσκολα και ρίχνει ακαφτες πίσω με τα επακόλουθα μπαμ μπουμ. Λογικά λόγω του ελεύθερου φίλτρου και του φαρδυτερου λαιμού της εξάτμισης.Βενζινη δεν παίζει ρόλο γιατί το κάνει από την πρώτη μέρα που δεν είχα προλάβει καν να το γεμίσω.

  5. #5
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.456
    Βαλβίδες έχουν τσεκαριστεί;Όταν το διάκενο (ειδικά της εισαγωγής) κλείνει δεν παίρνει εύκολα μπροστά όταν είναι κρύο (όχι μόνο το LC4,όλα τα μονοκύλινδρα).
    RIDE MORE TALK LESS

  6. #6
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    το δικο μου, παιρνει με μιση μιζια.

    Με το χειμωνα που εχουμε πλεον στην Αθηνα, δε χρησιμοποιω ποτε το τσοκ. δεν το χρειαζεται.

    Επισης τον αποσυμπιεστη δεν τον χρησιμοποιεις καθε φορα. Υπαρχει για να τον χρησιμοποιησεις μονο οταν το πιστονι βρεθει σε σημειο συμπιεσης και τη μιζα δυσκολευεται να κανει την εκκινηση.

    ΔΕΝ θα παρει με τον αποσυμπιεστη. Αν βλεπεις οτι τον χρειαζεσαι καθε φορα, τοτε ο αυτοματος αποσυμπιεστης εχει βγει off.

    Στο δικο μου θα χρησιμοποιησω τον αποσυμπιεστη μια στις 15 φορες κι αν.

    Αν δεν κανεις κατι λαθος συμφωνα με τα παραπανω, πονταρω τα λεφτα μου στο καρμπυρατερ οτι φταιει. Για αρρυθμιστες βρωμικες, βαλβιδες θα μπορουσε, αλλα την ωρα της μιζας θα ακουγες και κανενα μεγαλο μπαμ απο την εξατμιση. (δε μας ειπες αν στο κανει)

    Σημειωτεον οτι η ελευθερη εξατμιση, μαζι με κιτ που αναφερεις μπορει να παιζει καποιο ρολο ΑΝ δεν εχει ρυθμιστει σωστα.

    Καποιος πιο πανω ανεφερε για υδραυλικη τρομπα συμπλεκτη... Το δικο μου ειναι με παραδοσιακη ντιζουλα. Το εβαζε στα επομενα/ τελευταια μοντελα? γιατι εμενα ειναι του 2000 και δεν εχει.

    Επισης οποιος λεει οτι δεν εχει ηλεκτρονικη μαλλον δεν εχει ιδεα... Δηλαδη δουλευει με ντιστριμπιτερ την αναφλεξη ;;;
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Σκασιματα κάνει μόνο αν πάω να το βάλω μπροστά με τσοκ. Πατώντας σκετη μίζα δεν κάνει. Ζεστό παίρνει απευθείας χωρίς να πατήσω τον χειροκίνητο αποσυμπιεστη,άρα ο αυτόματος δουλεύει. Απλά και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης αλλά και διάφορα που διάβασα στο διαδίκτυο λένε ότι καλό είναι να πατάς τον χειροκίνητο όταν μιζαρεις ώστε να βοηθάς τη μίζα να στροφαρει.Το δικό μου είναι με το μαύρο μοτέρ του 2001. Ίσως μετά την προσθήκη του duno jet να μην έχει ρυθμιστεί σωστά. Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι έχει αφαιρεθεί κ το καπακι πάνω από το φίλτρο αέρα οπότε παίρνει κ έξτρα αέρα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Μάλλον βρήκα τι έφταιγε. Το Βάλα μπρος πριν λίγο να πάω σε μια δουλίτσα. 1 μέρα ακίνητο. Δεν πάτησα καθόλου τον χειροκίνητο αποσυμπιεστη και πήρε στην πρώτη μιζια. Μάλλον αυτό έκανα λάθος,είπα να ακούσω την συμβουλή του φίλου MG και τελικά φαίνεται ότι μάλλον αυτό έφταιγε. Θα το δοκιμάσω πάλι όταν η μηχανή θα μείνει ακίνητη 3-4 μέρες και θα επανέλθω.

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    Μάλλον βρήκα τι έφταιγε. Το Βάλα μπρος πριν λίγο να πάω σε μια δουλίτσα. 1 μέρα ακίνητο. Δεν πάτησα καθόλου τον χειροκίνητο αποσυμπιεστη και πήρε στην πρώτη μιζια. Μάλλον αυτό έκανα λάθος,είπα να ακούσω την συμβουλή του φίλου MG και τελικά φαίνεται ότι μάλλον αυτό έφταιγε. Θα το δοκιμάσω πάλι όταν η μηχανή θα μείνει ακίνητη 3-4 μέρες και θα επανέλθω.

    Δες το και πες μας.
    Πάντως, ο χειροκίνητος αποσυμπιεστής χρησιμεύει μόνο όταν πας να βάλεις μπρος με μανιβέλα για να μην πάρεις το πόδι σου στο χέρι....

    Ακόμα θυμάμαι την ανάποδη που έφαγα πιτσιρικάς και άμαθος, από ΧΤ 550....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.838
    Τον χειροκίνητο τον χρησιμοποιείς με την μανιβέλα.
    Πατάς μανιβέλα απαλά μέχρι να βρεις τη συμπίεση, πατάς αποσυμπιεστή και γυρνάς ελάχιστα τον κινητήρα με την μανιβέλα να περάσει το ανσ.
    Μετά του ρίχνεις μια καλή μανιβελιά ή χρησιμοποιείς τη μίζα που έχει εύκολο έργο για τις επόμενες 2 στροφές του στροφάλου.

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    245
    Την επόμενη φορά που θα το βάλεις μπρος κρύο, άνοιξε το τσοκ, σκριπ γκαζιού μισό χιλιοστό ανοικτό και πάτα μίζα.
    Αν πάρει τότε είναι κλειστές οι βαλβίδες εισαγωγής.
    Αποσυμπιεστές και λοιποί δράκοι είναι για μανιβέλα.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    152
    Στο 690 παντως που ειχα απο το 2011 εως 2023 μια φορα στο τοσο επρεπε να ταβηξω συμπλεκτη. φυσικα και ειχε αυτοματο αποσυμπιεστη. πολυ σπανια ομως(τοσο σπανια που παντα εψαχνα αλλου την λυση γιατι ειχα ξεχασει το προφανες) οταν το πιστονι ηταν τερμα πανω γιατι εκει ετυχε οταν εσβησα, τοτε ειχε αποτελεσμα να ζοριστει και να μην παρει με την πρωτη. σαν ξελιγωμενη μπαταρια. εκει απλα τραβας συμπλεκτη και περνει κατευθειαν. θα μου πεις αφου εχει αυτοματο αποσυμπιεστη ποιος ο λογος να το κανεις manual? ενας λογος ειναι κακο διακενο στην βαλβιδα. ο αυτοματος εκτελλει μια ανεπαισθητη κινηση στο κοκορακι και μεταφερει την κινηση ωστε να πατηθει η βαλβιδα. αν η βαλβιδα ειναι σε λαθος ρυθμιση και δεν φτανει η διαδρομη του αποσυμπιεστη τοτε ναι μεν δουλευει ο αποσυμπιεστης αλλα η βαλβιδα εχει τετοιο διακενο που δεν την φτανει το κοκορακι. αλλος και πιο συνηθες λογος ειναι να εχει φθαρει το κοκορακι στο ρουλεμαν και να κανει εκει ενα μικρο τζογο τετοιο που ειναι ικανος να μην μπορει να πατησει την βαλβιδα ακομα και αν ειναι σωστα ρυθμισμενη. ζητημα να μου ετυχε ομως πανω απο μια 1-2 φορες τον χρονο. αυτα παντα για 690.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Update!
    Μετά από 4 μέρες ακινησίας πήγα σήμερα το πρωί να το βάλω μπροστά. Χωρίς τσοκ,χωρίς να πατήσω αποσυμπιεστη πήρε στην δεύτερη μιζια. Άρα μάλλον το λάθος ήταν που παταγα τον αποσυμπιεστη.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Αν εννοείς πως τον κρατούσες πατημένο και περίμενες να πάρει, ναι αυτό είναι λάθος. Αν δεν θες να ζορίζεις τον αυτόματο, ένα μικρό πατηματάκι του χειροκίνητου για δέκατα του δευτερολέπτου στην αρχή της μιζιάς αρκεί.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Αυτό το λάθος έκανα. Πλέον ξέρω. Σε ευχαριστώ φίλε! Πάντως μετά από πέντε χρόνια που ξανακαβαλαω, νοιωθω άλλος άνθρωπος.Μια βόλτα με το μηχανάκι είναι η καλύτερη ψυχοθεραπεία και είχα ξεχάσει αυτό το συναίσθημα.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. προβλημα με innova125(οταν ειναι κρυο)
    από konstantinos001 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2010, 18:09
  2. δυσκολη εκκινηση οταν ειναι ζεστο
    από eXJey στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2009, 21:05
  3. espase aktina apo KTM LC4 adventure!
    από KaTaNaS στο forum KTM
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2005, 11:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF