Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Photo-grey ζελατίνες και για κράνη

  1. #1

    Photo-grey ζελατίνες και για κράνη

    15 Μαρτίου 2004
    Photo-grey ζελατίνες και για κράνη


    Να μία λύση από τον τομέα της τεχνολογίας η οποία θα βοηθήσει τους οδηγούς μοτοσικλετών. Ένα πρόβλημα για τους μοτοσικλετιστές είναι οι αλλαγές του φωτισμού κατά την διάρκεια της ημέρας. Η λύση αυτή, θα επιτρέπει στους αναβάτες να έχουν στην κατοχή τους μία μόνο ζελατίνα.





    ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΕΡΑ: Φανταστείτε να οδηγείτε μία ηλιόλουστη ημέρα με σκούρα ζελατίνα και ξαφνικά να συννεφιάσει ή να πρέπει να περάσετε από τούνελ. Η εύκολη λύση θα ήταν να ανοίξετε την ζελατίνα αφήνοντας εκτεθειμένο το πρόσωπό σας στις πέτρες και τα άλλα «ιπτάμενα» αντικείμενα των προπορευόμενων οδηγών. Ο σωστός τρόπος θα ήταν να σταματήσετε πριν την είσοδο του τούνελ, να βγάλετε το κράνος, να αλλάξετε ζελατίνα, να αποθηκεύσετε την παλιά, να ξαναβάλετε το κράνος και να ξεκινήσετε ξανά. Στην έξοδο του τούνελ βέβαια, πάλι τα ίδια. Τα πράγματα χειροτερεύουν ακόμα περισσότερο αν φοράτε και γυαλιά! Το κράνος «χαμαιλέων» όπως είναι και το όνομά του, αλλάζει τα δεδομένα αφού εφαρμόζει τον βαθμό διαφάνειάς του ανάλογα με τις συνθήκες φωτεινότητας. Το πανεπιστήμιο της Upsala και η σουηδική εταιρεία Chromogenics Sweden AB, συνεργάζονται πάνω στο φιλόδοξο αυτό σχέδιο το οποίο βρίσκεται ακόμα σε πειραματικό στάδιο.
    We'll walk in the shadows
    By day we'll live in a dream
    We'll walk in the shadows
    One day you'll be with me
    If only you believe

  2. #2

    Thumbs up Super...

    Πολύ σωστή σκέψη!!!
    Ελπίζω να πετύχει και να βγεί στην αγορά.
    Εμένα μου φαίνεται αρκετά χρήσιμο!!:wacko:
    SARCASM / because beating the shit out of people is illegal

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Το ότι θα πετύχει το θεωρώ σίγουρο!
    Αν ξέραμε όμως και τιμή καλά θα ήταν!
    Πάνω που θα αλλάξω ζελατίνα!

    Η φιμέ (θα ήθελα μία καθως έχω πρόβλημα μεγάλο με τον ήλιο) πόσο παίζει περίπου;
    Κόβει τόσο την ορατότητα αν υπάρχει π.χ. συννεφιά;

  4. #4

    Έχω βάλει...

    ...στο κράνος μου μια που ελαφρώς πορτοκαλίζει (νέα λέξη)! Με ήλιο με βολεύει πάρα πολύ. Εννοείται πως φοράω και γυαλιά ηλίου!
    Ενώ το βράδυ βλέπω μια χαρά και είναι και πιο ξεκούραστη...
    Για το NOLAN N100 το αποσπώμενο, μου κόστισε 20ευρά....
    SARCASM / because beating the shit out of people is illegal

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Εγώ ρε γαμώτο έχω ένα Nova που το πήρα από εκεί που πήρα και το μηχανάκι.
    Αν και έχω δει πολλούς να κυκλοφορούν με ίδιο κράνος δεν ξέρω τι διαθεσιμότητα υπάρχει από ζελατίνες!
    Η δικιά μου έγινε σαν να την έχεις τρίψεις με γυαλόχαρτο από τις πρώτες κιόλας μέρες! Υπάρχει λύση σε αυτό;
    Πάντως η ιδέα του "πορτοκαλίζει" μου άρεσε και δεν είναι και ακριβή!
    Θα ψάξω, θα ψάξω...

  6. #6
    Ημουν κάποτε φανατικός της φιμε ζελατινας. Έπειτα ομως απο μια δυσάρεστη εμπειρια που ειχα πλεον προτιμώ διαφανη ζελατίνα και γυαλακια ηλιου
    We'll walk in the shadows
    By day we'll live in a dream
    We'll walk in the shadows
    One day you'll be with me
    If only you believe

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Κοίτα και εμένα μου αρέσει να την βλέπω αλλά δεν ξέρω πως είναι να την φοράς.
    Τι δυσάρεστη εμπερία;

  8. #8
    Είχα πάει μια μέρα με τον Palantin και αλλο ενα παλικαρι Ουαλια για βολτουλα, ξεκινήσαμε σχετικά πρωί. Εγω ως συνήθως φοραγα φιμέ. Ελα ομωσ που στο γυρισμό μας πιάνει η νυχτα. Οκ κανενα πρόβλημα ανοίγω ζελατινα. Η θερμοκρασία πανω στη μηχανή πρέπει να εφτανε γύρα στα -5. Σε καποια φαση αρχιζω και χάνς την ορατοότητα, ολα τα φώτα στο οπτικο μου πεδιο αρχιζουν και διαστέλονται, μετα απο λιγο αρχιζει ενα τσουξιμο στα ματια. Σε καποια στιγμή χάνω τον ενα φακο μου:hypnotize , επειδη ειχα μεινει λίγο πισω απο τους υπολοιπους σε καποια φαση περνω διαφορετικη διαδρομή. Πλεων οδηγάω σολο. Δεν εβλεπα σχεδόν τίποτα, 5 χιλιομετρα πριν το σπ'ιτι χάνω και τον 2ο φακο επαφής.
    ΕΧΩ 5 ΒΑΘΜΟΥΣ ΜΥΩΠΙΑ!!!!!!

    .............................................
    We'll walk in the shadows
    By day we'll live in a dream
    We'll walk in the shadows
    One day you'll be with me
    If only you believe

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    [FONT=century gothic]Ωχ ωχ ωχ...[/FONT]
    Καλά γύρισες τελικά;
    Ολόκληρος;

    Παρόμοια "προβληματάκια" έχω και εγώ με το δικό μου...
    Αν το κλείσω βλέπω θολά, αν το ανοίξω...
    Απλά μια φορά έφαγα μύγα κατευθείαν μέσα στο μάτι, άλλη μια χαλικάκι και μερικές ακόμα στην γύρω από το μάτι περιοχή...

  10. #10

    Δεν νομίζω...

    ... οτι συνδιάζονται οι φακοί επαφής με τη μηχανή. Είναι λίγο ρίσκο... Μή ντρέπεστε να φορέσετε γυαλάκια!!!!
    SARCASM / because beating the shit out of people is illegal

  11. #11
    Γύρισα one piece αλλα υπο τη πίεση που οδηγούσα πιάστηκαν οι προσαγωγοι μου και δεν μπορούσα να περπατήσω καλα καλα.
    Το γέλιο είναι οτι δεν εβλεπα τιποτα και ρώταγα κατι παπουδια στη σταση για το ποια κατευθυνση πρεπει να παρω
    We'll walk in the shadows
    By day we'll live in a dream
    We'll walk in the shadows
    One day you'll be with me
    If only you believe

  12. #12

    Χαχαχα

    Φαντάζομαι τί θα έλεγαν μετά!!!!
    "Που πάει αυτός ο σκοτώστρας????"
    SARCASM / because beating the shit out of people is illegal

  13. #13
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640

    Re: Δεν νομίζω...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra
    ... οτι συνδιάζονται οι φακοί επαφής με τη μηχανή. Είναι λίγο ρίσκο... Μή ντρέπεστε να φορέσετε γυαλάκια!!!!
    μια χαρά είναι οι φακοί με τη μηχανή αλλά πάντα γιαλιά μαύρα ημέρα εκτός βροχής (έτσι κι αλλιώς με βροχή ΔΕΝ θες γιαλιά άρα βολεύουν οι φακοί, γιατί τα γιαλιά γεμίζουν σταγόνες και δεν είναι σαν τη ζελατίνα να κάνεις χραπ να φύγουν τα νερά)


  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2003
    Μηνύματα
    199
    Αρχικά δημιουργήθηκε από greekshadow
    Είχα πάει μια μέρα με τον Palantin και αλλο ενα παλικαρι Ουαλια για βολτουλα, ξεκινήσαμε σχετικά πρωί. Εγω ως συνήθως φοραγα φιμέ. Ελα ομωσ που στο γυρισμό μας πιάνει η νυχτα. Οκ κανενα πρόβλημα ανοίγω ζελατινα. Η θερμοκρασία πανω στη μηχανή πρέπει να εφτανε γύρα στα -5. Σε καποια φαση αρχιζω και χάνς την ορατοότητα, ολα τα φώτα στο οπτικο μου πεδιο αρχιζουν και διαστέλονται, μετα απο λιγο αρχιζει ενα τσουξιμο στα ματια. Σε καποια στιγμή χάνω τον ενα φακο μου:hypnotize , επειδη ειχα μεινει λίγο πισω απο τους υπολοιπους σε καποια φαση περνω διαφορετικη διαδρομή. Πλεων οδηγάω σολο. Δεν εβλεπα σχεδόν τίποτα, 5 χιλιομετρα πριν το σπ'ιτι χάνω και τον 2ο φακο επαφής.
    ΕΧΩ 5 ΒΑΘΜΟΥΣ ΜΥΩΠΙΑ!!!!!!

    .............................................

    Τώρα δεν ξερω τί να πω....
    Να πω μπραβο και χαρας στο κουράγιο σου να κυκλοφορείς χωρίς τους φακούς σου σε δρομους μάλιστα που δεν γνωρίζεις...? Ατοπο γιατι ξερεις π.καλα οτι ήταν εξαιρετικά επικύνδυνο τοσο για σενα οσο και για τους αλλους!!
    Μαλλον τυχερός ήσουνα... γιατι και εγώ κάποτε είχα 6 βαθμους μυωπία και θυμάμαι οτι δεν έβλεπα τίποτα, ειδικά το βράδυ!!! Δημοσιος Κίνδυνος!!! :hypnotize

    Αλλα λύσε μου μια απορία: ΤΟΥΣ ΦΑΚΟΥΣ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΕΧΑΣΕΣ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ???

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2003
    Μηνύματα
    199

    Re: Δεν νομίζω...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Electra
    ... οτι συνδιάζονται οι φακοί επαφής με τη μηχανή. Είναι λίγο ρίσκο... Μή ντρέπεστε να φορέσετε γυαλάκια!!!!
    Το αντίθετο μαλιστα!! Βολεύουν μια χαρα!
    Και για το λογο που λεει ο NLS, και για το βγαλε βαλε το κρανος..





    Παντως, πολυ καλη ιδέα!! Πρακτικότατη θα έλεγα...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. site για κρανη και μπουφαν στην Ελλαδα ΨΑΧΝΩ
    από Xrider στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2010, 09:25
  2. Σοβαρή απορία, για κράνη...πήρα ενα ΜΧ Uvex χθές και...
    από Gandalf dr685sm στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2006, 15:35
  3. Και για να΄χουμε καλο 'ρωτημα..
    από Μικρή Λουλού στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2004, 23:22
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2004, 11:52
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2003, 15:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF