Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: Ιάπωνας ή Κινέζος

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2024
    Μηνύματα
    15

    Ιάπωνας ή Κινέζος

    Καλησπέρα στην όμορφη παρέα. Τα διλήμματα πολλά όταν δεν υπάρχει το χρήμα. Νέες εισαγωγές στον κόσμο της μοτοσυκλέτας κυρίως από Ασία μεριά. Τι παίζει όμως πραγματικά με αυτές τις μοτοσυκλέτες;
    Ένα παράδειγμα CF moto 450mt. Υπάρχει υποστήριξη από τον εισαγωγέα (σε θέμα ανταλλακτικών και καλής συνεργασίας); Θα αντέξει όσο ένα CB500X (που και αυτό δεν είναι Japan είναι Ταϊλάνδη).
    Αξίζει να δοθεί μια ευκαιρία σε ένα τέτοιο μηχανάκι όπως στο συγκεκριμένο CFMOTO?

  2. #2
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KostasVas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην όμορφη παρέα. Τα διλήμματα πολλά όταν δεν υπάρχει το χρήμα. Νέες εισαγωγές στον κόσμο της μοτοσυκλέτας κυρίως από Ασία μεριά. Τι παίζει όμως πραγματικά με αυτές τις μοτοσυκλέτες;
    Ένα παράδειγμα CF moto 450mt. Υπάρχει υποστήριξη από τον εισαγωγέα (σε θέμα ανταλλακτικών και καλής συνεργασίας); Θα αντέξει όσο ένα CB500X (που και αυτό δεν είναι Japan είναι Ταϊλάνδη).
    Αξίζει να δοθεί μια ευκαιρία σε ένα τέτοιο μηχανάκι όπως στο συγκεκριμένο CFMOTO?
    Ποιο είναι το Budget και από Ιάπωνα τι κοιτάς το CB500X ή κάποιο άλλο?
    where was Gondor when the Westfold fell?

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.752
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KostasVas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην όμορφη παρέα. Τα διλήμματα πολλά όταν δεν υπάρχει το χρήμα. Νέες εισαγωγές στον κόσμο της μοτοσυκλέτας κυρίως από Ασία μεριά. Τι παίζει όμως πραγματικά με αυτές τις μοτοσυκλέτες;
    Ένα παράδειγμα CF moto 450mt. Υπάρχει υποστήριξη από τον εισαγωγέα (σε θέμα ανταλλακτικών και καλής συνεργασίας); Θα αντέξει όσο ένα CB500X (που και αυτό δεν είναι Japan είναι Ταϊλάνδη).
    Αξίζει να δοθεί μια ευκαιρία σε ένα τέτοιο μηχανάκι όπως στο συγκεκριμένο CFMOTO?
    To 450sr-s πάντως, εγώ πολύ το ζαχαρώνω. Η αντιπροσωπεία είναι καλή απότι ακούω-διαβάζω και ειδικά για εμένα, δίπλα (Κερατέα).

    Θα περιμένω να δω και το τρικύλινδρο 675 που ανακοινώνεται προσεχώς, και ένα από τα δύο....
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KostasVas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην όμορφη παρέα. Τα διλήμματα πολλά όταν δεν υπάρχει το χρήμα. Νέες εισαγωγές στον κόσμο της μοτοσυκλέτας κυρίως από Ασία μεριά. Τι παίζει όμως πραγματικά με αυτές τις μοτοσυκλέτες;
    Ένα παράδειγμα CF moto 450mt. Υπάρχει υποστήριξη από τον εισαγωγέα (σε θέμα ανταλλακτικών και καλής συνεργασίας); Θα αντέξει όσο ένα CB500X (που και αυτό δεν είναι Japan είναι Ταϊλάνδη).
    Αξίζει να δοθεί μια ευκαιρία σε ένα τέτοιο μηχανάκι όπως στο συγκεκριμένο CFMOTO?
    αμα μας πεις το χρημα που διαθετεις για την αγορα ,θα σου πουμε με μεγαλυτερη ακριβεια τι να κανεις.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    αμα μας πεις το χρημα που διαθετεις για την αγορα ,θα σου πουμε με μεγαλυτερη ακριβεια τι να κανεις.
    Όπως πχ να βρεις καλύτερη δουλειά.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όπως πχ να βρεις καλύτερη δουλειά.
    Κι αυτο σωστο.Το φορουμ δεν εχει στεγανα και ταμπου.Συμβουλευει ,απο μηχανες,εως απορρυπαντικο για την μπουγαδα,και απο συνταγες μαγειρικης,εως συμβουλες ''σχεσεων'' σε στυλ ''Κοσμοπολιταν''
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KostasVas Προβολή μηνύματος
    Αξίζει να δοθεί μια ευκαιρία σε ένα τέτοιο μηχανάκι όπως στο συγκεκριμένο CFMOTO?
    Ως κάτοχος Κινέζου παίρνεις ρίσκο σε όλους τους τομείς. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αναμονή. Να πουλήσει κάποια κομμάτια, να δεις τα πρώτα feedback και παιδικές ασθένειες, και κατόπιν να αποφασίσεις. Test ride απαραίτητο.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2024
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Ποιο είναι το Budget και από Ιάπωνα τι κοιτάς το CB500X ή κάποιο άλλο?
    Δεν υπάρχει κάποιο όριο στο budget είναι η αλήθεια αυτή τη στιγμή (να είναι καλά η δουλειά). Είμαι κάτοχος CB500X 2019. Δεν ψάχνω για αλλαγή και αν αλλάξω έχω κατασταλάξει στην αναβάθμιση που θα γίνει. Είναι γενικότερη η απορία μου για το λόγο ότι είδα να υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον προς τους Κινέζους και ειδικά για το συγκεκριμένο μοντέλο

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2024
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Ποιο είναι το Budget και από Ιάπωνα τι κοιτάς το CB500X ή κάποιο άλλο?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    αμα μας πεις το χρημα που διαθετεις για την αγορα ,θα σου πουμε με μεγαλυτερη ακριβεια τι να κανεις.
    Το χρήμα που διαθέτω είναι 12κ χωρίς βέβαια να με ενδιαφέρει να αλλάξω αυτή τη στιγμή το μηχανάκι που έχω (CB500X '19). Είχα απλά απορία για το μεγάλο ενδιαφέρον του κοινού που διαβάζω σε διάφορα social

  10. #10
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Προσωπική μου άποψη είναι ότι αν έχεις 12κ για μηχανάκι , η αγορά έχει τρομερές επιλογές από τις παραδοσιακές μάρκες. Δεν υπάρχει λόγος να κοιτάξεις Budget μηχανάκι σε αυτό το ποσό.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KostasVas Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει κάποιο όριο στο budget είναι η αλήθεια αυτή τη στιγμή (να είναι καλά η δουλειά). Είμαι κάτοχος CB500X 2019. Δεν ψάχνω για αλλαγή και αν αλλάξω έχω κατασταλάξει στην αναβάθμιση που θα γίνει. Είναι γενικότερη η απορία μου για το λόγο ότι είδα να υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον προς τους Κινέζους και ειδικά για το συγκεκριμένο μοντέλο
    Είναι απλός ο λόγος, προσφέρουν "πολύ μηχανή" στα 2/3 του κόστους των ιαπωνικών, δες π.χ. τι γίνεται τώρα με το voge 525 dsx.
    Και που να έρθει και το 900....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/02/2024
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Είναι απλός ο λόγος, προσφέρουν "πολύ μηχανή" στα 2/3 του κόστους των ιαπωνικών, δες π.χ. τι γίνεται τώρα με το voge 525 dsx.
    Και που να έρθει και το 900....
    Σε αυτά τα 2/3 όμως έχουν προσθέσει επώνυμα περιφερειακά, συν τον επιπλέον εξοπλισμό (χούφτες, καρίνα, κάγκελα κτλ) αναλόγως το μοντέλο

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KostasVas Προβολή μηνύματος
    Σε αυτά τα 2/3 όμως έχουν προσθέσει επώνυμα περιφερειακά, συν τον επιπλέον εξοπλισμό (χούφτες, καρίνα, κάγκελα κτλ) αναλόγως το μοντέλο
    Με το "πολύ μηχανή" αυτό εννοούσα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    To 450MT είναι πολύ καινούργιο ακόμα για να μιλήσουμε για αξιοπιστία και διαθεσιμότητα ανταλλακτικών. Ως κάτοχος low budget μηχανής, έχω πλήρη συνείδηση του τι αγόρασα οπότε με τη δική μου λογική ένα κινέζικο ή ινδικό μηχανακι αξίζει (σε σχέση με ένα ιαπωνικό) εάν έχει και τη σχετική διαφορά στην τιμή.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Κάτοχος του cf moto clx και παρακολουθώντας το χώρο της μηχανής κανένα δίχρονο τώρα, έχω έως τώρα αντιληφθεί τα εξής:

    1) μοντέλο με το μοντέλο και οι δύο μεγάλες κινέζικες (cf moto και Voge) αλλά και η ινδική (Royal Enfield) κάνει αλματώδη πρόοδο σε ποιότητα (σχεδιασμού, συναρμογής κλπ)
    2) αυτά που πάσχουν συνήθως είναι οι πρώτες φουρνιές μοντέλων όπου και εμφανίζουν κάποιες χαζές "παιδικές ασθένειες" ας μου επιτραπεί η έκφραση και έπειτα διορθώνονται στις επόμενες παρτίδες
    3) για να αντισταθμιστεί αυτή η οποία δυσπιστία και για να πάρουν μερίδιο αγοράς, δίνουν σε "προνομιακή" τιμή θελκτικά μοντέλα με επώνυμα περιφερειακά
    4) δεν είναι ασφαλές να συγκρίνει κανείς τα νέα μοντέλα με τα παλιά, καθώς η ποιότητα όλων των νέων έχει στα μάτια μου πέσει αισθητά, στα επώνυμα και μη (ή εμείς έχουμε πιο αυξημένες απαιτήσεις από τις εταιρείες έχοντας συνηθίσει σε ποιοτικά μοντέλα)
    5) θεωρώ ότι στα επόμενα χρόνια (2 - 3 το πολύ) η ψαλίδα αυτών με τις μεγάλες εταιρείες θα κλείσει (η τιμή των μικρών θα ανέβει και η ποιότητα των μεγάλων θα πέσει λίγο ακόμη ως προς την λογική συγκράτησης του κόστους και αύξησης επακόλουθα του κέρδους)
    6) Αν δεν ήταν αυτές οι μικρές εταιρείες ίσως τα πράγματα να ήταν πολύ χειρότερα σε επίπεδο τιμολογιακής πολιτικής από τις μεγάλες και σίγουρα οι πωλήσεις σε μικρότερο αριθμό

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πώς λέγεται ο Ιάπωνας γιατρός...
    από Nostra στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2006, 10:50
  2. ο κινέζος και ο spielberg...
    από Nostra στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 06:54
  3. Κινεζος μαγειρας
    από Vasilis_Strom στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2006, 19:51
  4. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 02:47
  5. Γερμανος-κινεζος-Ελληνας
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2005, 03:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF