Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 48

Θέμα: Αγορά fazer 600 για αρχάριο

  1. #31
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.707
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PanosK24 Προβολή μηνύματος
    Σχετικά με το ύφος ομως; Είμαι 1,90
    πάρε το 390 adv

  2. #32
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Αν θες και τη δική μου γνώμη ως αρχάριος και εγώ, ειδικά για μέσα στην πόλη καθημερινό για πρώτο, ένα μικρότερο κατά πάσα πιθανότητα θα σου σώσει τη ζωή. Όχι επειδή δεν θα το έχεις να χειριστείς ένα μεγαλύτερο, τίποτα τέτοιο, κάνεις εξάσκηση/σχολεία κτλ και το βρίσκεις.

    Περισσότερες φορές από όσες μπορώ να θυμηθώ στα μόλις 7κ χλμ που έκανα με το βαρύ 125 μοτοσυκλετάκι που είχα, σώθηκα από καλό θάνατο επειδή δεν είχα γκάζι στο χέρι μου σε αρκετές περιπτώσεις που ως άπειρος θα επιτάχυνα(πάλι στα νόμιμα πλαίσια, και εντός ορίων ταχύτητας θα βρισκόμουν), αυτή η έλλειψη άμεσης απόκρισης στο γκάζι λειτούργησε σαν μαξιλάρι, ένα περιθώριο να έχω την ευκαιρία να δω καταστάσεις να συμβαίνουν μπροστά μου και όχι επάνω μου.

    Αυτό μπορεί να είναι από τον σκουτερά που καίει φανάρι καταμεσής του δικού σου πρασίνου και αν είχες περάσει τη διασταύρωση με τα νόμιμα 60 θα 'χατε γίνει, από τον νταλικερη που αποφάσισε να κάψει κατακόκκινο και να κόψει και τις 3 λωρίδες της βουλιαγμένης μετά τα S-άκια που αν είχες ανοίξει άντε να το μαζέψεις λόγω μειωμένης ορατότητας, από τον τύπο στο κέντρο που θα αποφασίσει να παρκάρει δεξιά ενώ βρίσκεται αριστερή λωρίδα και κόβει όλο το δρόμο και πάει λέγοντας. (Αληθινές ιστορίες)
    Αν θες τη γνώμη μου δώσε χρόνο στον εαυτό σου, δώσε χώρο στη λάθος εκτίμηση που μπορεί να κάνεις ως νεοεισερχόμενος επιλέγοντας ένα μηχανάκι που να μην "ακούει" ακαριαία το δεξί σου καρπό.
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; 10/03/2024 στις 01:07.

  3. #33
    Παρε το Adv 390 μιας και είσαι και 1,90. Ας το fazer. Χωρίς abs κανένα.
    done.

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/03/2022
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atom_smasher Προβολή μηνύματος
    Παρε το Adv 390 μιας και είσαι και 1,90. Ας το fazer. Χωρίς abs κανένα.
    Ξεφεύγει το μπάτζετ...fazer με ABS?

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/03/2022
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Αν θες και τη δική μου γνώμη ως αρχάριος και εγώ, ειδικά για μέσα στην πόλη καθημερινό για πρώτο, ένα μικρότερο κατά πάσα πιθανότητα θα σου σώσει τη ζωή. Όχι επειδή δεν θα το έχεις να χειριστείς ένα μεγαλύτερο, τίποτα τέτοιο, κάνεις εξάσκηση/σχολεία κτλ και το βρίσκεις.

    Περισσότερες φορές από όσες μπορώ να θυμηθώ στα μόλις 7κ χλμ που έκανα με το βαρύ 125 μοτοσυκλετάκι που είχα, σώθηκα από καλό θάνατο επειδή δεν είχα γκάζι στο χέρι μου σε αρκετές περιπτώσεις που ως άπειρος θα επιτάχυνα(πάλι στα νόμιμα πλαίσια, και εντός ορίων ταχύτητας θα βρισκόμουν), αυτή η έλλειψη άμεσης απόκρισης στο γκάζι λειτούργησε σαν μαξιλάρι, ένα περιθώριο να έχω την ευκαιρία να δω καταστάσεις να συμβαίνουν μπροστά μου και όχι επάνω μου.

    Αυτό μπορεί να είναι από τον σκουτερά που καίει φανάρι καταμεσής του δικού σου πρασίνου και αν είχες περάσει τη διασταύρωση με τα νόμιμα 60 θα 'χατε γίνει, από τον νταλικερη που αποφάσισε να κάψει κατακόκκινο και να κόψει και τις 3 λωρίδες της βουλιαγμένης μετά τα S-άκια που αν είχες ανοίξει άντε να το μαζέψεις λόγω μειωμένης ορατότητας, από τον τύπο στο κέντρο που θα αποφασίσει να παρκάρει δεξιά ενώ βρίσκεται αριστερή λωρίδα και κόβει όλο το δρόμο και πάει λέγοντας. (Αληθινές ιστορίες)
    Αν θες τη γνώμη μου δώσε χρόνο στον εαυτό σου, δώσε χώρο στη λάθος εκτίμηση που μπορεί να κάνεις ως νεοεισερχόμενος επιλέγοντας ένα μηχανάκι που να μην "ακούει" ακαριαία το δεξί σου καρπό.
    Ωραίος αναλυτικός.. θα το λαβω υπόψιν σε ευχαριστώ!

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.341
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atom_smasher Προβολή μηνύματος
    Παρε το Adv 390 μιας και είσαι και 1,90. Ας το fazer. Χωρίς abs κανένα.
    Και πάλι δεν νομίζω να σε βολέψει το 390adv με τέτοιο ύψος γιατί είναι κοντό και μικρό σε διαστάσεις.

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/03/2022
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Και πάλι δεν νομίζω να σε βολέψει το 390adv με τέτοιο ύψος γιατί είναι κοντό και μικρό σε διαστάσεις.
    Εμπρός γκρεμός και πίσω ρέμα με λίγα λόγια

  8. #38
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PanosK24 Προβολή μηνύματος
    Υποχρεωτικά ABS λες Ε;
    Για αρχάριο όπως εσύ, είναι εκ των ουκ άνευ... Επίσης όπως σου είπαν, 100 ίπποι είναι πολλοί, ξεκινά με κάτι ως 500 κυβικά, <50 ίππους, θα μας ευχαριστείς αργότερα...

    Οδηγώ 40 κάτι χρόνια, έχω οδηγήσει αρκετά πολύ δυνατά εργαλεία αλλά στην κατοχή μου, δεν είχα ποτέ κάτι πιο δυνατό από 60 ίππους. Ο λόγος; Εδώ Ελλάδα, ΔΕΝ χρειάζοντα παραπάνω. Ελπίζω να με πιάνεις....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.341
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PanosK24 Προβολή μηνύματος
    Εμπρός γκρεμός και πίσω ρέμα με λίγα λόγια

    Θα βρεθεί κάτι κατάλληλο αλλά είναι σημαντικό να σου αρέσει αυτό που θα πάρεις.

    Πάντως και γω θα προτιμούσα στην θέση σου ένα 2κύλινδρο έως 500cc γιατί βγάζουν πιο γλυκά την δύναμή τους. Η οποία δεν είναι πολύ μεγάλη αλλά αρκετή για κάνεις τα πάντα.

    Πάρε από δω ιδέες και ξεκίνα τη βόλτα στα μαγαζιά να καβαλάς υποψήφιες . Μπορείς να κάνεις και τεστ αλλά επειδή είσαι νέος οδηγός ίσως να υπάρχει θέμα με αυτό.

    Το abs θα σε σώσει στην δύσκολη στιγμή. Κανένας μας δεν μπορεί να νικήσει το abs σε μια βροχερή μέρα στην άθλια άσφαλτο της Αθήνας. Οπότε πάρε κάτι που να έχει abs και ας είναι 300cc.

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/03/2022
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Θα βρεθεί κάτι κατάλληλο αλλά είναι σημαντικό να σου αρέσει αυτό που θα πάρεις.

    Πάντως και γω θα προτιμούσα στην θέση σου ένα 2κύλινδρο έως 500cc γιατί βγάζουν πιο γλυκά την δύναμή τους. Η οποία δεν είναι πολύ μεγάλη αλλά αρκετή για κάνεις τα πάντα.

    Πάρε από δω ιδέες και ξεκίνα τη βόλτα στα μαγαζιά να καβαλάς υποψήφιες . Μπορείς να κάνεις και τεστ αλλά επειδή είσαι νέος οδηγός ίσως να υπάρχει θέμα με αυτό.

    Το abs θα σε σώσει στην δύσκολη στιγμή. Κανένας μας δεν μπορεί να νικήσει το abs σε μια βροχερή μέρα στην άθλια άσφαλτο της Αθήνας. Οπότε πάρε κάτι που να έχει abs και ας είναι 300cc.
    Κοιτούσα και κοιτάω το cb500x. Ωραίο και πιστεύω πολύ φιλικό στον χρήστη και κάνει και για πόλη και για κάποιο κοντινό ταξιδακι. Αλλά πολύ ανεβασμένο σαν τιμή δύσκολα βρίσκεις προσιτό πλέον

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.341
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PanosK24 Προβολή μηνύματος
    Κοιτούσα και κοιτάω το cb500x. Ωραίο και πιστεύω πολύ φιλικό στον χρήστη και κάνει και για πόλη και για κάποιο κοντινό ταξιδακι. Αλλά πολύ ανεβασμένο σαν τιμή δύσκολα βρίσκεις προσιτό πλέον
    Eιναι καλό το μηχανάκι και κρατάει τιμή ως πολύ εμπορικό. Αυτή είναι μια κατηγορία ιδανική για σένα.

    Αλλά δες και το Vogue ds 500, Benelli TRX500 που μάλιστα αυτό είναι μεγάλο και θα χώρας άνετα.

    Για πιο παλιά μοντέλα μόνο αν βρεθεί κάποιο Τρανσαλπ 700 με abs σε νορμάλ τιμή και η κλασσική λύση του vstrom 650 που όμως οι κάτοχοι νομίζουν πως έχουν κάτι ιδιαίτερα συλλεκτικό γιατί βλέπω κάτι τιμές που είναι για γέλια και για κλάματα.

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83
    Καλησπέρα και καλή αρχή , στην θέση σου θα κοιτούσα το xj6 diversion που 'εχουν το ίδιο μοτέρ με το Fazer 600 απλα με λιγότερα άλογα (γύρω στα 10-15 ανάλογα την έκδοση) και είναι σχετικά 4-5 χρόνια νεότερο απο το fazer. Επίσης έχει ένα πολύ όμορφο καντράν σε αντίθεση με το Fazer αν δεν λές για το s2 που φοράει το ίδιο με το xj6. όμως αν ΔΕΝ είχες κάποιο άλλο μηχανάκι και μηδενική εμπειρία με άλλα εργαλεία τότε να πάς με κλειστά μάτια στο cbx 500 η στο Versys 300.

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Eιναι καλό το μηχανάκι και κρατάει τιμή ως πολύ εμπορικό. Αυτή είναι μια κατηγορία ιδανική για σένα.

    Αλλά δες και το Vogue ds 500, Benelli TRX500 που μάλιστα αυτό είναι μεγάλο και θα χώρας άνετα.

    Για πιο παλιά μοντέλα μόνο αν βρεθεί κάποιο Τρανσαλπ 700 με abs σε νορμάλ τιμή και η κλασσική λύση του vstrom 650 που όμως οι κάτοχοι νομίζουν πως έχουν κάτι ιδιαίτερα συλλεκτικό γιατί βλέπω κάτι τιμές που είναι για γέλια και για κλάματα.
    Το μπενέλι ζυγίζει πολλά κιλά αν το χρειάζεται για αστική μετακίνηση. Το vstrom πολύ τίμιο αν κι αυτό βαρύ, βέβαια σε αντίθεση με τα κινέζικα δεν θα γνωρίζει το όνομα σου ο μηχανικός όπως και με το τρανσάλπ.

  14. #44
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    μπορεις να δεις CBF600 εαν σου αρεσει που εχει πολυ αξιολογα στο budget σου με ABS. Μηχανη κανονικη που θα κατσεις καλα πανω στο 1.90, γκαζι ομαλο αλλα οχι ψοφιο, μηχανη χωρις προβληματα ειδικα τα μοντελα με Injection απο το 2008 και μετα. Με αυτο ξεκινησα χωρις καμια απολυτως εμπειρια και δεν ειχα καποιο προβλημα κανοντας τα απαραιτητα σχολεια (california superbike school).

  15. #45
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NikosBu Προβολή μηνύματος
    Το μπενέλι ζυγίζει πολλά κιλά αν το χρειάζεται για αστική μετακίνηση. Το vstrom πολύ τίμιο αν κι αυτό βαρύ, βέβαια σε αντίθεση με τα κινέζικα δεν θα γνωρίζει το όνομα σου ο μηχανικός όπως και με το τρανσάλπ.
    Καλά ανάλογα και την συντήρηση που έχει γίνει.
    Κανένα δεν είναι άσπαστο αν ο άλλος το έχει σαν κοτέτσι.
    Το κακό είναι ότι αυτοί που τα προσέχουν τα εν λόγω μηχανάκια τα πουλάνε και πολύ ακριβά. (ένας από αυτούς και εγώ αλλά με πολλά έξτρα) .
    where was Gondor when the Westfold fell?

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. xt 600 για αρχαριο??
    από markopolo στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2014, 23:27
  2. Αγορά Fazer 600 s2 σε αρχάριο για 1η μηχανή ή όχι;
    από vaggelis23 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2014, 11:30
  3. αγορα fazer 600 03
    από axilleas samos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2011, 06:37
  4. Αγορα fazer 600 ABS παραεισαγωγη
    από xtx660 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2006, 12:14
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF