Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Πρώτη φορά μηχανή στα 40

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2024
    Μηνύματα
    6

    Πρώτη φορά μηχανή στα 40

    Γεια σας, η φάση λοιπόν είναι πρώτη φορά μηχανή στα 40. Δεδομένου ότι το μυαλό έχει πήξει για τα καλά και σκοπεύω με τον καιρό να βγαλω ολα τα επίπεδα ενός Riding School, θεωρειται οκ την επιλογη μιας μηχανης 45hp σαν πρωτης μηχανης; πχ μια CFMOTO 450MT ή κατι αναλογο.

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    296
    Γεια σου φίλε μου, καλωσόρισες.

    Οι απόψεις διίστανται σ αυτό το θέμα. Άλλοι θα σου πουν ναι, ξεκινά από μικρό να μάθεις κλπ, άλλοι θα σου πουν πήγαινε σε κάτι μεγαλύτερο από την στιγμή που έχει πήξει το μυαλό σου. Προσωπικά είμαι της δεύτερης κατηγορίας, το έκανα και δεν το μετάνιωσα. Νομίζω κάτι φιλικο στα 600-700 cc είναι μια χαρά για αρχή. Θ αργήσεις πολύ να το βαρεθείς, θα νιώσεις ότι έχεις πράγματα να μάθεις και θα το ευχαριστηθείς και πιο πολύ στα Riding School. Προφανως σε ολα αυτα ειναι δεδομενο οτι απο την στιγμη που εχει πηξει το μυαλο το αντιμετωπιζεις με σεβασμο και το ανακαλυπτεις σιγα σιγα. Δεν κανεις τιποτα που σε κανει να μην νιωθεις ανετα και εννοειται φουλ εξοπλισμο συνεχεια.
    Τελευταία τροποποίηση από Vassilis; 12/03/2024 στις 21:45.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bikenoob Προβολή μηνύματος
    Γεια σας, η φάση λοιπόν είναι πρώτη φορά μηχανή στα 40. Δεδομένου ότι το μυαλό έχει πήξει για τα καλά και σκοπεύω με τον καιρό να βγαλω ολα τα επίπεδα ενός Riding School, θεωρειται οκ την επιλογη μιας μηχανης 45hp σαν πρωτης μηχανης; πχ μια CFMOTO 450MT ή κατι αναλογο.
    Εσυ ξερεις καλυτερα τον εαυτο σου απο μας.Σαν 40αρης εχεις (θεωρητικα)πηγμενο μυαλο.Ομως αν θελεις την γνωμη μου (σαν 64ρης) ξεκινα για 5-6 μηνες με κατι πολυ μικρο μεχρι 125,μαθαινεις καλα,και μετα ξανοιγεσαι.Επισης οτι παρεις (εχω γινει γραφικος,επαναλαμβανομενος) να προσεξεις να πατας κατω και με τα δυο σου ποδια με ολο το πελμα κατω.Αυτα τα ολιγα .
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες*.
    Σαν μηχανή ίσως για αρκετούς να κάνει και για πρώτη και για τελευταία (είναι πολυαναμενόμενη και φαίνεται να ταιριάζει αρκετά στα ελληνικά δεδομένα γενική προσέγγιση)

    Κάποιοι από τους παράγοντες
    Η χρήση που θα γίνει, μόνος ή δικαβαλος, το ύψος σου κλπ.

    Εάν πχ δεν πρόκειται να πατήσει ποτέ χώμα ίσως υπάρχουν και άλλες επιλογές, δικαβαλος με αυτήν την ιπποδύναμη δεν θα είναι και ότι καλύτερο, εάν είσαι σχετικά κοντός ίσως να σε φοβίσει ως πρώτη μηχανή.

    Επίσης η αλήθεια είναι ότι και εγώ στα 43 άρχισα να ασχολούμαι με τα δίκυκλα και η πρώτη εντύπωση σε ότι να καθόμουν επάνω μου φάνταζε τεράστιο και βαρύ (και είμαι σκάρτο 1,87 και περί τα 100 κιλά)

    Πλέον έχοντας εξοικειωθεί με τη χρήση της μηχανής, το σώμα έχει συνηθίσει τα κιλά και την κατανομή και έχω μηχανή που είναι στα 200 κιλά περίπου και χοντρικά 70 άλογα.

    Οπότε κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και γράψε πιο αναλυτικά στοιχεία για να σε βοηθήσουμε και κυρίως κάνε μια βόλτα και κάτσε σε μερικές για να δεις και μόνος σου.

    Δίπλωμα έχεις?

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της rex4539
    Εγγραφή
    09/02/2023
    Μηνύματα
    58
    Θα συμφωνήσω με τον @panavour πιο πάνω. Αν δεν έχεις εμπειρία οδήγησης από μηχανάκια γενικώς, θα πρότεινα να ξεκινήσεις από όσο χαμηλότερα κυβικά γίνεται (το ίδιο έκανα κι εγώ). Πάρε κάτι φθηνό και μεταχειρισμένο για να δοκιμάσεις και να δοκιμαστείς ταυτόχρονα. Με το που το αγοράσεις, κάνε άμεσα το πρώτο riding school με αυτό. Μόλις νιώσεις εντάξει με τον εαυτό σου τότε το πουλάς και αγοράζεις αυτό που πραγματικά σου αρέσει. Όσο πηγμένο μυαλό και να έχεις, το γκάζι είναι γλυκό και αυτό το ξέρουμε όλοι εδώ μέσα. Και εννοείται full εξοπλισμός πάντα (με την μεγαλύτερη πιστοποίηση ασφαλείας που μπορεί να αντέξει η τσέπη σου) έστω και για βόλτα μέχρι το περίπτερο. Καλή αρχή.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bikenoob Προβολή μηνύματος
    Γεια σας, η φάση λοιπόν είναι πρώτη φορά μηχανή στα 40. Δεδομένου ότι το μυαλό έχει πήξει για τα καλά και σκοπεύω με τον καιρό να βγαλω ολα τα επίπεδα ενός Riding School, θεωρειται οκ την επιλογη μιας μηχανης 45hp σαν πρωτης μηχανης; πχ μια CFMOTO 450MT ή κατι αναλογο.
    εξαιρετικη για πρωτη μηχανη

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Καλώς ήρθες!

    Ίσως είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με την μοτό που θα διαλέξεις κάνοντας το πρώτο επίπεδο.
    Δεν υπάρχει λόγος να αναπτύξεις δικές σου ρουτίνες κ.λπ. Είναι ωραίο να είσαι σίγουρος για τους χειρισμούς σου.

    Όταν για κάποιο διάστημα δεν οδηγούμε είναι ακόμα καλύτερα για το πρώτο επίπεδο.

    Και εγώ νομίζω κοντά στα 50hp δεν έχεις πρόβλημα.

    υγ: υπάρχουν και guzzi με τόσους ίππους ..

  8. #8
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Αυτο:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Καλώς ήρθες!

    Ίσως είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με την μοτό που θα διαλέξεις κάνοντας το πρώτο επίπεδο.
    Δεν υπάρχει λόγος να αναπτύξεις δικές σου ρουτίνες κ.λπ. Είναι ωραίο να είσαι σίγουρος για τους χειρισμούς σου.

    Όταν για κάποιο διάστημα δεν οδηγούμε είναι ακόμα καλύτερα για το πρώτο επίπεδο.

    Και εγώ νομίζω κοντά στα 50hp δεν έχεις πρόβλημα.

    υγ: υπάρχουν και guzzi με τόσους ίππους ..

    Το μηχανάκι που σου αρέσει είναι μια χαρά.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2024
    Μηνύματα
    6
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις που ήρθαν Τρίτη βραδιατικα κ Τετάρτη πρωί πρωί! Ενας από τους λόγους που θέλω να μπω σε αυτόν τον κόσμο είναι και για να γνωρίσω τους ανθρώπους, φαίνεται ότι υπάρχει μια ομαδικότητα που σπανίζει στις μέρες μας.

    Όχι δεν έχω δίπλωμα κ η μόνη εμπειρία από μηχανή είναι μια 5λεπτη βόλτα με ένα CRM 125 πριν 20 χρόνια. Σαφώς δεν υπολογίζω να πάρω το δίπλωμα κ να ξεχύθω στην κίνηση της Αθήνας. Θα αφιερώσω όσο χρόνο χρειαστεί κ επίσης δε με ενδιαφέρει η καθημερινή μετακίνηση αλλά οι βόλτες κ το adventure κομμάτι όταν θα είμαι έτοιμος.

    Η ερώτηση δεν αφορούσε το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά την ιπποδύναμη. Είμαι σίγουρος ότι το πιο σωστό θα ήταν να ξεκινήσω από 125cc, αλλά ρε παιδιά όταν αποφασίζεις να μπεις σε ένα οποιοδήποτε χομπυ στα 40 σου, ποσό μάλλον στον μοτοσυκλέτισμο θέλεις και να γουστάρεις αυτό που θα αγοράσεις, κακά τα ψέμματα.

    Για περισσότερα από 500 κυβικά δεν μου έχει περάσει καν από το μυαλό κ πιστεύω θα ήταν χαζό κ επικίνδυνο να πάω να πάρω ένα Tennere ή ένα Aprilia Touareg που μου αρέσει με 0 εμπειρία.

    Όσο αναφορά τις σχολές οδήγησης έχετε να προτείνετε κάποια που ενδεχομένως κάνει καλύτερη δουλειά; Είμαι σίγουρος ότι όπως κ παντού κάποιοι γουστάρουν την δουλειά τους κ κάποιοι κάνουν αγγαρεία.

  10. #10
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bikenoob Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις που ήρθαν Τρίτη βραδιατικα κ Τετάρτη πρωί πρωί! Ενας από τους λόγους που θέλω να μπω σε αυτόν τον κόσμο είναι και για να γνωρίσω τους ανθρώπους, φαίνεται ότι υπάρχει μια ομαδικότητα που σπανίζει στις μέρες μας.

    Όχι δεν έχω δίπλωμα κ η μόνη εμπειρία από μηχανή είναι μια 5λεπτη βόλτα με ένα CRM 125 πριν 20 χρόνια. Σαφώς δεν υπολογίζω να πάρω το δίπλωμα κ να ξεχύθω στην κίνηση της Αθήνας. Θα αφιερώσω όσο χρόνο χρειαστεί κ επίσης δε με ενδιαφέρει η καθημερινή μετακίνηση αλλά οι βόλτες κ το adventure κομμάτι όταν θα είμαι έτοιμος.

    Η ερώτηση δεν αφορούσε το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά την ιπποδύναμη. Είμαι σίγουρος ότι το πιο σωστό θα ήταν να ξεκινήσω από 125cc, αλλά ρε παιδιά όταν αποφασίζεις να μπεις σε ένα οποιοδήποτε χομπυ στα 40 σου, ποσό μάλλον στον μοτοσυκλέτισμο θέλεις και να γουστάρεις αυτό που θα αγοράσεις, κακά τα ψέμματα.

    Για περισσότερα από 500 κυβικά δεν μου έχει περάσει καν από το μυαλό κ πιστεύω θα ήταν χαζό κ επικίνδυνο να πάω να πάρω ένα Tennere ή ένα Aprilia Touareg που μου αρέσει με 0 εμπειρία.

    Όσο αναφορά τις σχολές οδήγησης έχετε να προτείνετε κάποια που ενδεχομένως κάνει καλύτερη δουλειά; Είμαι σίγουρος ότι όπως κ παντού κάποιοι γουστάρουν την δουλειά τους κ κάποιοι κάνουν αγγαρεία.
    Riding School για σχολείο. Κάνε το 1 και το 2 και μετά έχει course για Adventure οδήγηση.
    Παραθέτω την δική μου πρόσφατη εμπειρία .

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Λίγα λόγια για το Riding School τώρα.
    Προσωπικά το βρήκα απίστευτο.
    Τα θεωρητικά ήταν μια χαρά αλλά ρε φίλε η εμπειρία του να σου λέει κάτι ο άλλος στον πίνακα και μετά στα καπάκια να προσπαθείς να το κάνεις πράξη στην πίστα ενώ σε παρακολουθούν εκπαιδευτές για να σε διορθώσουν είναι πραγματικά αξεπέραστο.

    Μέχρι τέλος Μαρτίου σκοπεύω να έχω κάνει τα άλλα 2 .
    Όλοι οι συντελεστές ήταν εξαιρετικοί και μεγάλο ευχαριστώ και στον Θανάση που βοήθησε να το βρω και στον Ηλία που είχε την υπομονή να με σταματάει κάθε λίγο και λιγάκι για να μου φτιάχνει τα λάθη.
    Προτείνεται ανεπιφύλακτα!
    Σχετικά με την μηχανή, εγώ για πρώτη θα πρότεινα μία μεταχειρισμένη ώστε στην πιθανότατη μεταπώληση να μην έχεις την χασούρα που θα έχεις με ένα καινούριο.
    Στην κατηγορία Adventure το πρόβλημα δεν είναι τόσο τα κυβικά ή τα άλογα για έναν νέο αναβάτη γιατί σπάνια τέτοιες μηχανές έχουν περίεργα ξεσπάσματα. (Εκτός από το ΚΤΜ 990 ξέρω εγώ.)
    Το βασικότερο είναι ο όγκος, το ψηλό κέντρου βάρος και τα κιλά τους (οι περισσότερες είναι 200+ κιλά ) .
    Γνώμη μου είναι να κοιτάξεις ένα ωραίο μεσαίο On/Off (500 κυβικά έως 700) με ABS όσο πιο καινούριο αντέχει η τσέπη σου , αφού πρώτα το καβαλήσεις στατικά να δεις τα χούγια του.
    Πες μας Budget και ύψος /βάρος σου.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2024
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Γνώμη μου είναι να κοιτάξεις ένα ωραίο μεσαίο On/Off (500 κυβικά έως 700) με ABS όσο πιο καινούριο αντέχει η τσέπη σου , αφού πρώτα το καβαλήσεις στατικά να δεις τα χούγια του.
    Πες μας Budget και ύψος /βάρος σου.
    Δεν νομίζω ότι θα έδινα παραπάνω από 6000€ που κάνει ένα 450ΜΤ σε αυτή τη φάση (για την μηχανή). Κοίταζα για KTM 390 Adventure αλλά ξεκινάνε μεταχειρισμένες από €5000, όποτε με 6Κ πας σε καινουργιο, υψος 1,79 85κιλα.

    Έκανα μια σκέψη να δω για ένα KLE 500 μέχρι 1500€ αλλά κ πάλι, θα προτιμούσα κάτι που μου αρέσει κ ας μην είναι η ορθότερη επιλογή από άποψη κόστους.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bikenoob Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις που ήρθαν Τρίτη βραδιατικα κ Τετάρτη πρωί πρωί! Ενας από τους λόγους που θέλω να μπω σε αυτόν τον κόσμο είναι και για να γνωρίσω τους ανθρώπους, φαίνεται ότι υπάρχει μια ομαδικότητα που σπανίζει στις μέρες μας.

    Όχι δεν έχω δίπλωμα κ η μόνη εμπειρία από μηχανή είναι μια 5λεπτη βόλτα με ένα CRM 125 πριν 20 χρόνια. Σαφώς δεν υπολογίζω να πάρω το δίπλωμα κ να ξεχύθω στην κίνηση της Αθήνας. Θα αφιερώσω όσο χρόνο χρειαστεί κ επίσης δε με ενδιαφέρει η καθημερινή μετακίνηση αλλά οι βόλτες κ το adventure κομμάτι όταν θα είμαι έτοιμος.

    Η ερώτηση δεν αφορούσε το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά την ιπποδύναμη. Είμαι σίγουρος ότι το πιο σωστό θα ήταν να ξεκινήσω από 125cc, αλλά ρε παιδιά όταν αποφασίζεις να μπεις σε ένα οποιοδήποτε χομπυ στα 40 σου, ποσό μάλλον στον μοτοσυκλέτισμο θέλεις και να γουστάρεις αυτό που θα αγοράσεις, κακά τα ψέμματα.

    Για περισσότερα από 500 κυβικά δεν μου έχει περάσει καν από το μυαλό κ πιστεύω θα ήταν χαζό κ επικίνδυνο να πάω να πάρω ένα Tennere ή ένα Aprilia Touareg που μου αρέσει με 0 εμπειρία.

    Όσο αναφορά τις σχολές οδήγησης έχετε να προτείνετε κάποια που ενδεχομένως κάνει καλύτερη δουλειά; Είμαι σίγουρος ότι όπως κ παντού κάποιοι γουστάρουν την δουλειά τους κ κάποιοι κάνουν αγγαρεία.
    Θα ξεκινησω απο το τελος. Οι περισσοτερες σχολες δεν σου μαθαινουν να οδηγεις, σε μαθαινουν να χειριζεσαι τα βασικα μιας μοτοσυκλετας. Βγαζεις διπλωμα και κλεινεις στο Riding School για τα περαιτερω.

    Μια χαρα ειναι τα 500 κεκ για αρχη αλλα θα προτεινα κατι σε μεταχειρισμενο με ABS απαραιτητα. Γιατι τελικα μπορει να μην σου αρεσει και τοσο η φαση, γιατι μπορει να σε ενοχλει να κρυωνεις, να ζεσταινεσαι, το βαλε - βγαλε του εξοπλισμου, κλπ οποτε να μην χασεις πολλα σε περιπτωση γρηγορης πωλησης. Ασε που μια μικροπτωση εστω και στατικη σε καινουργιο, ποναει στην καρδια. Το μεταχειρισμενο ειναι αλλιως, ολο και κατι θα εχει απο πριν.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Δεν υπάρχει στα χρονικά χειρότερη περίοδος (εκτός από τη κατοχή.. ) να εισέλθει κανείς στο μοτοσυκλετισμο ,ειδικά άπειρος στα 40.
    Στις μεγαλουπόλεις η κατάσταση έχει ξεφύγει,όλοι πάνε να τεζα,βλέπουν σήριαλ σου κινητό τρώγοντας από τάπερ.
    Το να τηλεφωνεί κάποιος στο τιμόνι δε κάνει εντύπωση πια.
    Εγώ εξ'αναγκης οδηγάω,αν δεν είχε πρήξιμο και είχα λεφτά με αυτοκίνητο θα κυκλοφορούσα.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    12/03/2024
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Δεν υπάρχει στα χρονικά χειρότερη περίοδος (εκτός από τη κατοχή.. ) να εισέλθει κανείς στο μοτοσυκλετισμο ,ειδικά άπειρος στα 40.
    Στις μεγαλουπόλεις η κατάσταση έχει ξεφύγει,όλοι πάνε να τεζα,βλέπουν σήριαλ σου κινητό τρώγοντας από τάπερ.
    Το να τηλεφωνεί κάποιος στο τιμόνι δε κάνει εντύπωση πια.
    Εγώ εξ'αναγκης οδηγάω,αν δεν είχε πρήξιμο και είχα λεφτά με αυτοκίνητο θα κυκλοφορούσα.
    Συμφωνώ απόλυτα. Για αυτό λέω ότι δεν με με ενδιαφέρει η καθημερινή μετακίνηση στην Αθήνα.

  15. #15
    Tip .

    Μεταχειρο κανα 6μηνο ...το πουλας οσο το πηρες και παιρνεις mt 450 που για τα θελω σου φανταζει ιδανικο.
    Πεφτεις χαλαρα ...που θα πεσεις ή θα σου πεσει σταματημενο ...οπως σου ειπαν ,καλυτερα να μην ειναι το καινουριο....
    Οσο θα εχεις το μεταχειρισμενο και θα πας για την αγορα του mt ...ολο και καποιος που το πηρε τελικα δεν του κανει και θα βρεις και μτχ σε αριστη κατασταση με τυχον καποια εξτρα και θα γλυτωσεις και απο 'κει λ7.
    Κοιτα μονο μην ειναι κανα testride ..να ναι απο ιδιωτη

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτη μηχανή στα 16
    από SteliosL72 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2020, 01:00
  2. Πρώτη φορά μηχανή στην πόλη
    από emiliano10 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2017, 07:13
  3. Ζητείται συμβουλή για πρώτη μηχανή στα 125 cc
    από ΕρεΤουμπες στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2016, 06:56
  4. Πρώτη φορά στα Μέγαρα--> Οδηγίες και tips
    από djspy21 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2009, 19:07
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2008, 20:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF