Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 50

Θέμα: Αξίζει?

  1. #31
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Χάρτες μόνο ο κονίδης κάνει;

  2. #32
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    207
    Μήπως τελικά συμφέρει καλύτερα να το πουλήσει για ανταλλακτικά και να πάρει ένα άλλο ίδιο ή και λίγο νεότερο με λιγότερα χιλιόμετρα?Με 2500 ευρω που θέλει η επισκευή βρίσκεις er6n σε καλύτερη κατάσταση. Του ρυθμίζεις αμέσως και τους χάρτες και έχεις το κεφάλι σου ησυχο

  3. #33
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Dr john είδα πως είχε φίλτρο αλλά η εξάτμιση είναι μαμά.
    Κάπου τόσο το υπολόγισα και εγώ το κόστος με μια ματιά που έριξα σήμερα στα ανταλλακτικά που χρειάζονται.

    Ναι. Θα πάμε σε μεταχειρισμένο μοτέρ, του οποίου θα ανοίξουμε να αντικαταστησουμε τις βαλβίδες προληπτικά γιατί μπορεί να έχουν καταπονηθει και τέλος θα κάνουμε remapping.

    Όλα αυτά θα γίνουν από τα δικά μας χέρια.
    Θα κάτσω το σκ να βρω πως θα κάνω το remapping.

    Dr John έχεις χάρτη?

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Στην καλητερη να θέλει μόνο ενα πιστόνι, 2 βαλβίδες και επισκευή κεφαλής σε μηχανουργείο έδρες κτλ. Δλδ κοντά 500αρι με δέσιμο φλάντζες,

    Αν έχει πάρει και κυλινδρο-μπιελα-στρόφαλο τότε κοστίζουν, ίσως με μεταχειρισμένα καλά ανταλακτικα η ολόκληρο μοτέρ αν είναι φτηνο

  5. #35
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Dr john είδα πως είχε φίλτρο αλλά η εξάτμιση είναι μαμά.
    Κάπου τόσο το υπολόγισα και εγώ το κόστος με μια ματιά που έριξα σήμερα στα ανταλλακτικά που χρειάζονται.

    Ναι. Θα πάμε σε μεταχειρισμένο μοτέρ, του οποίου θα ανοίξουμε να αντικαταστησουμε τις βαλβίδες προληπτικά γιατί μπορεί να έχουν καταπονηθει και τέλος θα κάνουμε remapping.

    Όλα αυτά θα γίνουν από τα δικά μας χέρια.
    Θα κάτσω το σκ να βρω πως θα κάνω το remapping.

    Dr John έχεις χάρτη?
    Παίζει αυτό;
    Κάτσε, όταν λες από δικά σας χέρια, το remap πώς;;
    Edit: Για ένα φίλο μου από το χωριό ρωτάω
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; 15/03/2024 στις 22:18.

  6. #36
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Στην καλητερη να θέλει μόνο ενα πιστόνι, 2 βαλβίδες και επισκευή κεφαλής σε μηχανουργείο έδρες κτλ. Δλδ κοντά 500αρι με δέσιμο φλάντζες,

    Αν έχει πάρει και κυλινδρο-μπιελα-στρόφαλο τότε κοστίζουν, ίσως με μεταχειρισμένα καλά ανταλακτικα η ολόκληρο μοτέρ αν είναι φτηνο
    Από τη στιγμή που τρύπησε το πιστονι, πρέπει να ανοιχτεί το καρτερ για να καθαριστεί. Αφού θα ανοιχτεί, θα αλλάξεις ένα κάρο πράγματα και θα πρέπει να κάνεις και έλεγχο παντού, μην έχει κάνει ζημιά το κομμάτι της βαλβίδας που έπεσε μέσα... το κόστος είναι πολλαπλάσιο...



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Παίζει αυτό;
    Κάτσε, όταν λες από δικά σας χέρια, το remap πώς;;
    Κοιτα, για το ducati μου έχω όλα τα απαραίτητα προγράμματα. Έχω φτιάξει καλώδιο και μπορώ να το φλασαρω ότι θέλω.

    Φαντάζομαι ότι με ψάξιμο θα βρω το διάγραμμα του καλωδίου του er καθώς και το πρόγραμμα που θα πρέπει να χρησιμοποιήσω.
    Αν είχα το χάρτη λοιπόν, θεωρητικά θα μπορώ να τον περάσω.

  7. #37
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Αν μπορείς να φλασάρεις τον ecu φαντάζομαι υπάρχουν χάρτες επι πληρωμή.
    Αν σε ενδιαφέρει θα μπορούσα να αγοράσω τους χάρτες και να σου τους φέρω να περάσουμε μια και το δικό μου αν δεν είναι τρελή μανούρα.
    Εμένα βασικά με ενδιαφέρει να μην υπάρχει περιοχή με φτωχό καύσιμο, σε στοκ σετάπ, δεν με ενδιαφέρει δηλαδή να βελτιώσω ισχύ κτλ.
    Αν θέλεις μιλάμε και πμ.

  8. #38
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Μην αγχώνεσαι και αμα βγάλω άκρη θα ενημερώσω το θέμα.
    Δεν έχω κανένα πρόβλημα να σε βοηθήσω αν βρω τον τρόπο.
    Αν η κοινότητα της kawasaki είναι ίδια με της ducati, θα βρω τον χάρτη χωρίς να χρειαστεί να τον αγοράσω.
    Δώσε μου καμιά βδομαδουλα να βρω το χρόνο να ψάχνω σωστά και το βλέπουμε.

  9. #39
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Πω πω αν γίνει αυτό θα έρθω με κούτα με γλυκά. Ή πιτόγυρα, οτι προτιμάς.
    Με αυτά και με αυτά θα πω στο φίλο που του το χω πάει να το ξεαντεριάσει να αλλάξει και βαλβίδες αντί να τις ρυθμίσει μόνο.
    Αν θέλεις γράψε και χρονολογία όπως και αν σκοπεύεις να βάλετε κανα φίλτρο πάνω ή να μοντάρετε τίποτα ώστε αν κάνουμε παρέα τη φάση να είμαστε στην ίδια σελίδα.

  10. #40
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Δεν κράτησα κάποιον γιατί δεν μπορούσα να δω κανονικά μόνος μου.
    Αν δεις έναν χάρτη είναι του ενός κυλίνδρου, έχει δύο γι'αυτό και χρειάζεται αναμονές Λ στις εξαγωγές έτσι ώστε να βλέπεις
    σε πραγματικό χρόνο.

    πολύ σημαντικό να μπορείς να ελέγξεις τις επιλογές που έχει η ecu για να κλείσεις το pair, να ορίσεις την λειτουργία του Λ
    και μερικές ακόμα που πρέπει να κλείσουν.

    Γενικά το μοντέλο δεν παίρνει τον αέρα που χρειάζεται. Το φιλτροκούτι το αφήνεις απείραχτο, μόνο φίλτρο αλλάζεις.
    Αν μπορείς να του δώσεις αέρα με κάποιο snorkel, η μία από τις δύο εισόδους του κουτιού είναι αρκετή. Η άλλη ως έχει.

    Επίσης βράζει εύκολα και μειώνει την πυκνότητα του αέρα. Καλό αυτοκόλλητο θερμομονωτικό στο κάτω μέρος.

    Αν θέλει slip συμπλέκτη, είναι ο ίδιος με του 636 και κάνεις μια επιλογή των spacer.

    υγ: και ένα ωραίο ψυγείο σε καλή τιμή. Χρειάζεται μια μικρή βάση για τα μοντέλα πριν το '12
    μοιάζει ίδιο αλλά είναι σχεδόν διπλάσιο από το oem
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 16/03/2024 στις 08:23.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    658
    Αν έχει δώσει 3Κ για αγορά το να δώσει αλλά τόσα για rebuild λογικά δεν παίζει
    Μεταχειρισμένο μοτέρ , έλεγχο κ pc3 για απροβλημάτιστα χλμ είναι η λύση
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  12. #42
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δεν κράτησα κάποιον γιατί δεν μπορούσα να δω κανονικά μόνος μου.
    Αν δεις έναν χάρτη είναι του ενός κυλίνδρου, έχει δύο γι'αυτό και χρειάζεται αναμονές Λ στις εξαγωγές έτσι ώστε να βλέπεις
    σε πραγματικό χρόνο.

    πολύ σημαντικό να μπορείς να ελέγξεις τις επιλογές που έχει η ecu για να κλείσεις το pair, να ορίσεις την λειτουργία του Λ
    και μερικές ακόμα που πρέπει να κλείσουν.

    Γενικά το μοντέλο δεν παίρνει τον αέρα που χρειάζεται. Το φιλτροκούτι το αφήνεις απείραχτο, μόνο φίλτρο αλλάζεις.
    Αν μπορείς να του δώσεις αέρα με κάποιο snorkel, η μία από τις δύο εισόδους του κουτιού είναι αρκετή. Η άλλη ως έχει.

    Επίσης βράζει εύκολα και μειώνει την πυκνότητα του αέρα. Καλό αυτοκόλλητο θερμομονωτικό στο κάτω μέρος.

    Αν θέλει slip συμπλέκτη, είναι ο ίδιος με του 636 και κάνεις μια επιλογή των spacer.

    υγ: και ένα ωραίο ψυγείο σε καλή τιμή. Χρειάζεται μια μικρή βάση για τα μοντέλα πριν το '12
    μοιάζει ίδιο αλλά είναι σχεδόν διπλάσιο από το oem
    Το pair valve mod που κάνουν κάποιοι για την μείωση του decel pop άρα είναι κάτι αντίστοιχο;
    Στα forums του εξωτερικού βασικά βάζουν καπάκια θερμοανθεκτικης σιλικόνης στις άκρες της.
    Θα σταματήσω να γράφω σε αυτό το σημείο, γιατί οι γνώσεις μου είναι λιγότερες από μιας πατάτας πάνω στο θέμα.
    Γενικά βγάζει ένα νόημα διαβάζοντας όλα αυτά για ποιό λόγο η μοτο ακούγεται και την αισθάνεσαι τόσο πνιγμένη, όπως και το οτι οι stock χάρτες ήταν το κερασάκι στην τούρτα στις θερμοκρασίες.
    Καταλαβαίνω σε γενικές γραμμές είτε μιλάμε για μοτοσυκλέτες είτε για αυτοκίνητα πως οι χαρτογραφήσεις αφήνουν φτωχά τα χαμηλά για τα τεστ των εκπομπών ρύπων , αλλά εδώ φαίνεται να παράγινε το κακό.
    Έβλεπα χτες ένα dyno run από στοκ του '09, στα μεσαία ήταν στις ακραίες τιμές που μπορούσε να διαβάσει το πρόγραμμα, ψάχνανε το καύσιμο στο μίγμα.
    Ανυπομονώ να διαβάσω τη συνέχεια, εύχομαι να βρεθούν οικονομικές λύσεις για το φίλο που χρειάζεται και μοτερ, πόνεσα μόνο στην ιδέα.

  13. #43
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Ναι, για να μην βγάζει μήνυμα το κλείνεις και απο την ecu.

  14. #44
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Μου ακούγεται πιο safe ναι, διάβασα πως μπορείς να κάψεις εγκέφαλο αν το κάνεις με αντίσταση για να μην ανάβει το FI

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Το έμβολο αν ήρθε σε επαφή με την βαλβίδα θα πρέπει να μετρηθεί στρόφαλος και αλλαγή μέταλλα έδρασης.
    Δεν νομίζω ότι αξίζει σε τέτοιο μοτέρ. Καλύτερα ένα μεταχειρισμένο να το ανοίξετε να γίνει περιποίηση remapping
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki Bandit 400 Razorback(αξιζει να τι δειτε)
    από AFTER στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2006, 23:21
  2. Επιδαυρος..τελικα αξιζει;
    από gcrook στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2004, 15:37
  3. Αξιζει !!!!! Δειτε Το !!!!!
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2004, 07:36
  4. Διαβαστε Το Ολο!!!! Αξιζει!!!
    από kalgeorge στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2004, 18:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF