Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: undercut για επισκευη σασμαν

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2018
    Μηνύματα
    47

    undercut για επισκευη σασμαν

    Καλημερες και παλι

    Στο cbr400RR NC29 εχω το κλασικο θεμα με την δευτερα που την πεταει υπο φορτο και ξαναεμπλεκει στην ταχυτητα , που σημαινει οτι ειτε τα εχει παιξει η φουρκετα ειτε το γραναζι της δευτερας η και συνδιασμος αυτον , οποτε επιλογες επισκευης μου ειναι οι εξης:

    Α) αλλαγη φουρκετας εφοσον ειναι αυτο το προβλημα

    Β) Αλλαγη το γραναζι που εχει το προβλημα (η και ολο το σασμαν)

    Γ) undercuting το γραναζι που εχει προβλημα? εδω ειναι και η απορια μου το εχει δοκιμασει κανεις? ξερει καποιο μηχανουργειο που να ασχολειται με αυτην την επισκευη?


    Βonus ερωτηση μηπως και τυχον ξερει καποιος : Για να φτασω σασμαν πρεπει να χωρισω τα καρτερ , βαση service manual πρεπει να βγαλω κεφαλη για να γινει αυτη η δουλεια , υπαρχει τροπος να το γλυτωσω αυτο ?

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από general_nikolai Προβολή μηνύματος
    Καλημερες και παλι

    Στο cbr400RR NC29 εχω το κλασικο θεμα με την δευτερα που την πεταει υπο φορτο και ξαναεμπλεκει στην ταχυτητα , που σημαινει οτι ειτε τα εχει παιξει η φουρκετα ειτε το γραναζι της δευτερας η και συνδιασμος αυτον , οποτε επιλογες επισκευης μου ειναι οι εξης:

    Α) αλλαγη φουρκετας εφοσον ειναι αυτο το προβλημα

    Β) Αλλαγη το γραναζι που εχει το προβλημα (η και ολο το σασμαν)

    Γ) undercuting το γραναζι που εχει προβλημα? εδω ειναι και η απορια μου το εχει δοκιμασει κανεις? ξερει καποιο μηχανουργειο που να ασχολειται με αυτην την επισκευη?


    Βonus ερωτηση μηπως και τυχον ξερει καποιος : Για να φτασω σασμαν πρεπει να χωρισω τα καρτερ , βαση service manual πρεπει να βγαλω κεφαλη για να γινει αυτη η δουλεια , υπαρχει τροπος να το γλυτωσω αυτο ?


    Πως να χωρίσεις τα κάρτερ χωρίς να αποσυναρμολογηθεί και όλο το πάνω (κεφαλή, κύλινδροι) υπόλοιπο;
    Δεν το γλιτώνεις....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Στα gsxr τουλάχιστον δεν χρειάζεται να λύσεις από πάνω,γυρνάς το μοτέρ ανάποδα και ανοίγεις από κάτω.Δεν ξέρω αν είναι εφικτό στο honda που αναφέρεις.Παρεπιπτόντως για αυτό Μ αρέσουν τα σασμάν τύπου κασσέτας.Undercutting νομίζω κάνει ο Σαλβάνος,πιθανόν και άλλοι βελτιωτές μοτό.Επίσης ένας στην Κομοτηνή νομίζω κάνει undercutting.Που βρίσκεσαι?

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2018
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Στα gsxr τουλάχιστον δεν χρειάζεται να λύσεις από πάνω,γυρνάς το μοτέρ ανάποδα και ανοίγεις από κάτω.Δεν ξέρω αν είναι εφικτό στο honda που αναφέρεις.Παρεπιπτόντως για αυτό Μ αρέσουν τα σασμάν τύπου κασσέτας.Undercutting νομίζω κάνει ο Σαλβάνος,πιθανόν και άλλοι βελτιωτές μοτό.Επίσης ένας στην Κομοτηνή νομίζω κάνει undercutting.Που βρίσκεσαι?
    Γιαννενα βρισκομαι αλλα τις εργασιες στην μηχανη θα τις κανω εγω , σε οποιον ειναι αν χρειαστει απλα θα του παω το γραναζι στο χερι οποτε οπου και αν ειναι στελνω με κουριερ

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot-2024-03-17-16-31-29-970-com-android-chrome.jpg 
Προβολές:	107 
Μέγεθος:	48,7 KB 
ID:	451579
    Θεωρητικά λύνεις πλαϊνά καπάκια, ελαιολεκανη, μετά το κάτω μέρος του Κάρτερ(το δεξί στην φοτο) και πήρες το σασμάν στο χέρι, δεν πειράζεις κεφαλές,χρονισμους,καμπάνες βολάν κυλινδρα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot-2024-03-17-16-31-29-970-com-android-chrome.jpg 
Προβολές:	107 
Μέγεθος:	48,7 KB 
ID:	451579
    Θεωρητικά λύνεις πλαϊνά καπάκια, ελαιολεκανη, μετά το κάτω μέρος του Κάρτερ(το δεξί στην φοτο) και πήρες το σασμάν στο χέρι, δεν πειράζεις κεφαλές,χρονισμους,καμπάνες βολάν κυλινδρα.
    Δεν είναι το μοτέρ αυτό. Αυτό που πόσταρες εσύ είναι το NC23. O φίλος έχει το NC29 που είναι διαφορετικό, έχει για παράδειγμα ενιαίο άνω κάρτερ και μπλοκ κυλίνδρων όταν το nc23 τα έχει διαιρούμενα.

    Λύνεται χωρίς να βγει η κεφαλή πάντως. ΟΛΑ τα πλαινά πρέπει να βγουν, και τα αποκάτω (ελαιολεκάνη και αντλία λαδιού), και μετά λύνονται οι βίδες που έχει για να κρατάνε τα κάρτερ και το μοτέρ χωρίζει στα δύο.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    Νικόλα καλησπέρα τη Τρίτη θα ρωτήσω και θα σε απαντήσω για μηχανουργείο στη θεσσαλονίκη
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για επισκευή innova
    από Χομπίστας στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2010, 19:56
  2. Tips & Tricks για επισκευη ελαστικου
    από edie στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2007, 11:18
  3. ερωτηση για επισκευη μπουφαν
    από alfa156 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2006, 22:50
  4. ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΖΑΝΤΑΣ
    από kawasaki ZX-12 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 17:16
  5. Πωλειται KLX για επισκευη ή ανταλλακτικά..
    από n1k3man στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 00:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF