Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 21 από 21

Θέμα: Θερμιστορ

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Όχι δεν με ψήνει να το αφήσω έτσι,μόνο σαν έσχατη λύση.Πήγα σήμερα και πήρα ένα φλοτέρ από cbr 600f, έχει τον ίδιο αισθητήρα.Θα ξαναγίνει η πατέντα,απλα ποιο προσεκτικά αυτή τη φορά

  2. #17
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    απλα ποιο προσεκτικά αυτή τη φορά
    Ναι, απ' αυτους εισαι..

    Μπιλλυ, τα θερμιστορς ειναι πολυ πιο ευαισθητα απο τις ωμικες αντιστασεις..
    Αν κανεις κολληση, το κολλητηρι στο φουλ (κοντα στους 400oC )και το ελαχιστο δυνατο χρονικο διαστημα (όχι πανω απο 4-5 sec..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Θα το κολλήσω ποιο κάτω,καλώδιο με καλώδιο.Ευχαριστώ για τα tips!

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/08/2009
    Μηνύματα
    56
    Τα σύγχρονα ntc με τα καινούργια υλικά για την οδηγια rohs μάλλον θα πάθουν ζημιά στους 400.. Τα περισσότερα πλέον λένε για 270-300max και για 2-3sec για κόλληση χωρίς προθερμανση...

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    732
    Ευχαριστώ παιδιά για τα τιπς! Σήμερα έκατσα και το έκανα.Οπως είπα έκοψα το καλώδιο από το ntc φλοτέρ του cbr όσο ποιο κάτω γινόταν και το ένωσα με το καλώδιο από την αντλία του Gsxr.Πιστεύω πως θα είναι κομπλέ.Να πω πως η όλη ιστορία έγινε γιατί σε ένα καθάρισμα της αντλίας,στο δέσιμο της όπως μπήκε ο σωλήνας με το ορινγκ στο καβούκι της αντλίας,την έκανε ένα ράγισμα γύρω στον έναν πόντο,με αποτέλεσμα το μηχανάκι να μην έχει δύναμη μετά τις 9000σαλ.Οπότε πήρα μια αντλία αλλά από μεταγενέστερο μοντέλο για να την βάλω στο δικό μου.Η νέα αντλία όμως δεν χρησιμοποιεί θερμιστορ για ένδειξη ρεζερβας αλλά έχει το φλοτέρ τύπου καζανάκι.Εβρισκε όμως το φλοτέρ στα τοιχώματα του ρεζερβουάρ μου,οπότε έκανα ένα πάντρεμα του θερμιστορ στην νέα αντλία,αφού ξύλωσα το βραχίονα του φλοτέρ με τον μηχανισμό του από την νέα αντλία.Αυτο που μάλλον θα αλλάξει από αυτό το πάντρεμα είναι το πότε θα ανάβει το λαμπάκι της ρεζερβας,άναβε στα 4-5 λίτρα νομίζω,ενώ τώρα θα ανάβει κάπου στα 6-7 λογικά.Αυτό έγινε διότι αρχικά είχα τοποθετήσει το θερμιστορ στο ύψος που βρισκόταν στην μαμά αντλιά.Έβγαινε ποιο έξω όμως,με αποτέλεσμα να μην μπορεί η αντλία να περάσει από το ρεζερβουάρ.Οπότε το ξαναξυλωσα και αναγκαστικά τοποθετήθηκε λίγο ποιο ψηλά ώστε να περνάει η αντλία κανονικά.
    Τελευταία τροποποίηση από billyka; 26/03/2024 στις 17:34.

  6. #21
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Οπότε πήρα μια αντλία αλλά από μεταγενέστερο μοντέλο για να την βάλω στο δικό μου.Η νέα αντλία όμως δεν χρησιμοποιεί θερμιστορ για ένδειξη ρεζερβας αλλά έχει το φλοτέρ τύπου καζανάκι.Εβρισκε όμως το φλοτέρ στα τοιχώματα του ρεζερβουάρ μου,οπότε έκανα ένα πάντρεμα του θερμιστορ στην νέα αντλία,αφού ξύλωσα το βραχίονα του φλοτέρ με τον μηχανισμό του από την νέα αντλία.Αυτο που μάλλον θα αλλάξει από αυτό το πάντρεμα είναι το πότε θα ανάβει το λαμπάκι της ρεζερβας,άναβε στα 4-5 λίτρα νομίζω,ενώ τώρα θα ανάβει κάπου στα 6-7 λογικά.Αυτό έγινε διότι αρχικά είχα τοποθετήσει το θερμιστορ στο ύψος που βρισκόταν στην μαμά αντλιά.Έβγαινε ποιο έξω όμως,με αποτέλεσμα να μην μπορεί η αντλία να περάσει από το ρεζερβουάρ.Οπότε το ξαναξυλωσα και αναγκαστικά τοποθετήθηκε λίγο ποιο ψηλά ώστε να περνάει η αντλία κανονικά.

    Ανατρίχιασα ρε χαμένε..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF