Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 113

Θέμα: Σχολές ασφαλούς οδήγησης VS youtube κλπ

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όχι. Γιατί δε θα γίνει γρήγορος επειδή γνωρίζει, αλλά επειδή έχει εξασκηθεί x1000 να κάνει το ίδιο πράγμα.

    Επίσης το να διδάσκεις και να κάνεις είναι 2 πολύ διαφορετικά πράγματα. Υπάρχουν άνθρωποι που είναι οι καλύτεροι στο είδος τους και δεν μπορούν να διδάξουν ούτε πόσο κάνει 1+1. Αντιθέτως, υπάρχουν άνθρωποι που είναι εξαιρετικοί δάσκαλοι, χωρίς να πρέπει να σπάνε τα χρονόμετρα για να το αποδεικνύουν. Δε μεταφέρεις τους χρόνους ή τις ικανότητες ως δάσκαλος. Τη γνώση μεταφέρεις.
    Αν δεν μπορείς να την εφαρμόσεις και ολας κάπου κάτι πάσχει.
    Σαν να βλέπεις αγυμναστο γυμναστή ή χοντρό διαιτολόγο.
    Κατι δεν πάει καλά.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  2. #17
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Τότε ένας δάσκαλος ή απόφοιτος με το ίδιο ή παρόμοιο μηχανάκι είναι πιο αργός από έναν αυτοδιδακτο τι σημαίνει?
    Ότι δε θέλει να ρισκάρει τους ασταθμητους παράγοντες πχ...

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    719
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Τότε ένας δάσκαλος ή απόφοιτος με το ίδιο ή παρόμοιο μηχανάκι είναι πιο αργός από έναν αυτοδιδακτο τι σημαίνει?
    Τιποτα απολυτως δεν σημαινει
    Ειπωθηκε και παραπανω
    Αλλο πραγμα το οτι εχω τις γνωσεις και μπορω να τις μεταφερω/διδαξω
    και αλλο πραγμα εχω τις γνωσεις μπορω να τις εφαρμοσω εγω ο ιδιος ωστε να ειμαι γρηγορος

  4. #19
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Αν δεν μπορείς να την εφαρμόσεις και ολας κάπου κάτι πάσχει.
    Σαν να βλέπεις αγυμναστο γυμναστή ή χοντρό διαιτολόγο.
    Κατι δεν πάει καλά.
    Δεν ισχύει. Είναι λάθος νοοτροπία αυτή. Ο καλύτερος μαθητής δεν είναι πάντα ο καλύτερος δάσκαλος. Συνήθως δεν είναι. Το να μεταφέρεις γνώσεις με επιτυχία είναι μια τεράστια ικανότητα, πολύ διαφορετική από το να τις κατέχεις και να τις εφαρμόζεις. Ναι, μπορεί ένας χοντρός διαιτολόγος ή γυμναστής να είναι κορυφαίοι στη δουλειά τους. Καταλαβαίνω την αντίθεση και τις κοινωνικές νόρμες που επιβάλλουν να το βλέπουμε όπως το βλέπουμε, αλλά στη θεωρία τουλάχιστον αυτή η νοοτροπία είναι λάθος. Στην πράξη, ναι, προφανώς κι εγώ την ίδια αντίδραση θα είχα αν μου ερχόταν ένας γυμναστής 156 κιλά να μου κάνει πρόγραμμα. Αλλά κακώς.
    Life begins at 45°.

  5. #20
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Τότε ένας δάσκαλος ή απόφοιτος με το ίδιο ή παρόμοιο μηχανάκι είναι πιο αργός από έναν αυτοδιδακτο τι σημαίνει?
    Μπορεί να συμβεί. Αλλά ο δάσκαλος και ο απόφοιτος μπορούν να γίνουν πολύ γρηγορότεροι, διότι κατέχουν τη θεωρία και μένει μόνο να τιθασεύσουν τους υπόλοιπους παράγοντες. Αυτό δε σημαίνει ότι θα συμβεί απαραίτητα, αλλά η δυναμική υπάρχει. Ο αυτοδίδακτος θα "πιάσει ταβάνι" πολύ σύντομα.

    Είναι το ίδιο πράγμα με το ταλέντο σε όλα, από αθλήματα μέχρι μουσικά όργανα μέχρι οτιδήποτε. Το ταλέντο έχει προβάδισμα. Πάντα. Αλλά η εξάσκηση ΠΑΝΤΑ θα το προσπεράσει στο τέλος. Ταλέντο + εξάσκηση είναι ανίκητος συνδυασμός.
    Life begins at 45°.

  6. #21
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.702
    Λυπάμαι που στο χαλάω Θοδωρή αλλά ο RageRaptor κέρδισε επάξια το μόνιμο αποκλεισμό του από τον φόρουμ.

    Όποτε δε θα μπορέσει να σου απαντήσει.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    657
    Άντε να γίνει κανένα track day να ξεσκουριάσουμε λέω εγώ
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  8. #23
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Εκτός αν ανέβει κάποιος σερρες δεν κάνει τρακντει πλέον...τα μεγάρα πάνε απ το κακό στο χειρότερο...και άπαξ και μπεις σερρες τα μεγαρα είναι απλά καρτοπιστα μετά...αν δεν γίνει μια πίστα της προκοπής κάπου κοντά μας βλέπω να μας τα τρώνε οι Σέρρες
    Throttle that mysterious friend of ours

  9. #24
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Τραβάτε να μαθετε πρωτα να φρεναρετε σαν ανθρωποι και νετα πατε να το παιξετε και ΜΠΑΓΚΟΣΜΙΟΙ

    Αντε κουλομαριες ολες σας
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #25
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Τραβάτε να μαθετε πρωτα να φρεναρετε σαν ανθρωποι και νετα πατε να το παιξετε και ΜΠΑΓΚΟΣΜΙΟΙ

    Αντε κουλομαριες ολες σας

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    κουλομαριες
    Αυτό το λες με την επαγγελματική σου ιδιότητα;


  12. #27
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Αυτό το λες με την επαγγελματική σου ιδιότητα;

    Εμ! Tb και πουτσες μπλε και πεφτουνε απο τα σταντ να πουμε και καθομαι εγω να σιαχνω κοκκαλα συνεχεια. Δε μου γαμιονται λεω γω
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #28
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.702
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Εμ! Tb και πουτσες μπλε και πεφτουνε απο τα σταντ να πουμε και καθομαι εγω να σιαχνω κοκκαλα συνεχεια. Δε μου γαμιονται λεω γω
    Ρε λες να τα αφήνω όλα;

    Όχι τιποτ'αλλο να σου στέλνουμε δουλίτσα

  14. #29
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μπορεί να συμβεί. Αλλά ο δάσκαλος και ο απόφοιτος μπορούν να γίνουν πολύ γρηγορότεροι, διότι κατέχουν τη θεωρία και μένει μόνο να τιθασεύσουν τους υπόλοιπους παράγοντες. Αυτό δε σημαίνει ότι θα συμβεί απαραίτητα, αλλά η δυναμική υπάρχει. Ο αυτοδίδακτος θα "πιάσει ταβάνι" πολύ σύντομα.

    Είναι το ίδιο πράγμα με το ταλέντο σε όλα, από αθλήματα μέχρι μουσικά όργανα μέχρι οτιδήποτε. Το ταλέντο έχει προβάδισμα. Πάντα. Αλλά η εξάσκηση ΠΑΝΤΑ θα το προσπεράσει στο τέλος. Ταλέντο + εξάσκηση είναι ανίκητος συνδυασμός.
    Κοντά σε αυτό, στο μπόουλινγκ, ας πούμε ο αυτοδίδακτος έχει "ταβάνι" το 180-185 μ.ο. (μέσος όρος)
    Αν κάτσει με δάσκαλο καλό, ΟΧΙ απαραίτητα καλό παίκτη, ΔΑΣΚΑΛΟ και δουλέψει, σύντομα το "140" θα γίνει πάνω από 210 ,μ.ο. και γειά σας...
    Το έβλεπα σχεδόν καθημερινά στα 33 κάτι χρόνια ενασχόλησης μου.
    Το αυτό ισχύει για οτιδήποτε στην ζωή, τελικα.

    Και για να επιστρέψουμε στο θέμα μας:
    Εγώ σχολές οδήγησης ΔΕΝ έχω κάνει, οδηγώ εντελώς λάθος, το σώμα, είναι, δυστυχώς, "κλειδωμένο" (και λόγω ηλικίας) σε δεδομένες κινήσεις και αντιδράσεις.
    Έχω γραμμένα τα διάφορα tb, cs κ.λ.π. Ανεβαίνω στο μηχανάκι μου και απολαμβάνω τις βόλτες μου έχοντας μόνο ένα στον νου: ότι είμαι "αόρατος" για τους άλλους στον δρόμο.
    Με αυτά και άλλα, κάτι θα ΄κάνω σωστά, δεν μπορεί, για να επιστρέφω κάθε ξημέρωμα σπίτι έχοντας όλα τα μέλη του σώματος στην θέση τους....

    Παρακαλώ συνεχίστε.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #30
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Κοντά σε αυτό, στο μπόουλινγκ, ας πούμε ο αυτοδίδακτος έχει "ταβάνι" το 180-185 μ.ο. (μέσος όρος)
    Αν κάτσει με δάσκαλο καλό, ΟΧΙ απαραίτητα καλό παίκτη, ΔΑΣΚΑΛΟ και δουλέψει, σύντομα το "140" θα γίνει πάνω από 210 ,μ.ο. και γειά σας...
    Το έβλεπα σχεδόν καθημερινά στα 33 κάτι χρόνια ενασχόλησης μου.
    Το αυτό ισχύει για οτιδήποτε στην ζωή, τελικα.

    Και για να επιστρέψουμε στο θέμα μας:
    Εγώ σχολές οδήγησης ΔΕΝ έχω κάνει, οδηγώ εντελώς λάθος, το σώμα, είναι, δυστυχώς, "κλειδωμένο" (και λόγω ηλικίας) σε δεδομένες κινήσεις και αντιδράσεις.
    Έχω γραμμένα τα διάφορα tb, cs κ.λ.π. Ανεβαίνω στο μηχανάκι μου και απολαμβάνω τις βόλτες μου έχοντας μόνο ένα στον νου: ότι είμαι "αόρατος" για τους άλλους στον δρόμο.
    Με αυτά και άλλα, κάτι θα ΄κάνω σωστά, δεν μπορεί, για να επιστρέφω κάθε ξημέρωμα σπίτι έχοντας όλα τα μέλη του σώματος στην θέση τους....

    Παρακαλώ συνεχίστε.
    Είναι αυτό που είχα αναφέρει και σε άλλο νήμα, αν μου επιτρέπεται, οτι εφόσον συμφωνούμε ότι η γη είναι στρογγυλή, οτι ισχύουν κάποιοι βασικοί κανόνες της φυσικής τέλος πάντων, από κει και πέρα όσο κάποιος προσεγγίζει κάποια όρια αυτοί οι νόμοι και οι κανόνες ενδεχομένως εφαρμόζονται με διαφορετικό τρόπο, όσο πιο κοντά στα όρια τόσο πιο πολύ. - μπακαλιστικα με το παρντον.

    Αν κάποιος ξεπερνάει τα προσωπικά του όρια αυτό δυστυχώς αργά ή γρήγορα θα φανεί.

    Αν δεν έχει κάποιο εργαλείο- όπως τα σχολεία- για να αποκτήσει ενα αντικειμενικό πλαίσιο του πώς ορίζονται τα όρια και παράλληλα προσπαθεί να τα προσεγγίσει επισπεύδει πολύ το να βρεθεί στο βέβαιο τέλμα.
    Εκείνος που νομίζει οτι μπορεί να διδάξει κάτι χωρίς να έχει βαθειά, εφαρμοσμένη γνώση, δυστυχώς μπορεί να σκοτώσει πολλούς χωρίς καν να τους αγγίξει...

    Σορρυ για το σκέφτομαι και γράφω πάνω στα αυτονόητα. Βλέπω οτι κάποιες φορές μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; 17/03/2024 στις 21:45.

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κανάλια ασφαλούς οδήγησης στο YouTube
    από asxetost στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2024, 16:46
  2. Σχολες Αγωνηστικης Οδηγησης
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2009, 16:15
  3. Tips ασφαλούς οδήγησης
    από stako στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 14:26
  4. μαθηματα ασφαλους οδηγησης
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2004, 07:20
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 14:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF