Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 113

Θέμα: Σχολές ασφαλούς οδήγησης VS youtube κλπ

  1. #46
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Εγώ πάντως θα πω ότι έχει μεγάλη απόσταση στο ξέρω κάτι και στο κάνω κάτι .
    Το πρώτο το καταφέρνεις διαβάζοντας ή ψάχνοντας και το δεύτερο κάνοντας
    Καλύτερη και ασφαλέστερη συνθήκη για να δοκιμάσεις αυτά που έμαθες ΔΕΝ υπάρχει την δεδομένη στιγμή πέραν του Χουντρα και αυτό δεν είναι γνώμη .

    Εγώ έκανα το 1 και ακόμα προσπαθώ να τα κάνω πράξη .
    Δεν είναι εύκολο αλλά καταλαβαίνω ότι δεν μπορώ να τα βγάλω στο δρόμο με ασφάλεια ακόμα .
    Θέλει πίστα και ώρες μέσα για να γίνεις καλός . Χωρίς αυτό σαν κουράδι θα πηγαίνω είτε με GS είτε με ποδήλατο είτε με SS
    where was Gondor when the Westfold fell?

  2. #47
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Ξέρεις σε τι επίπεδο βρίσκεται ο συνομιλητής σου ή το υποθέτεις από τον καναπέ και το λαπτοπ σου?
    Εσύ που βρίσκεσαι? Στην αμάθεια ή στην Ημιμάθεια?
    Ρωταω εντελώς φιλικά...
    Και καλά τα σχολεία, αλλά για μένα απευθύνονται σε ανθρώπους που δεν μπορούν μόνοι να βρουν την πληροφορία και να την καταλάβουν....η πληροφορία υπάρχει. Δεν ανακάλυψαν τον τροχό ούτε κανένα πανεπιστήμιο τελειωσαν(γενικά μπορεί να τελείωσαν πανεπιστήμιο, για το αντικείμενο μιλάω).ξανά λέω τη θεωρία του Keith code αναμασουν, και είχα την τύχη να κάνω κουβέντες στο παρελθόν με τον αντί αιμποτ. Ο Χάρης ίσως τον ξέρει.
    Και επειδή έχω δει από κοντά τα μάθηματα 1-2,αυτή η ιστιοπλοΐα που διδάσκουν με το εξωτερικό χέρι σχεδόν τεντωμένο είναι για γέλια.
    Αν στηθεί κάποια στιγμή σοβαρό css θα μιλάμε για σχολείο.
    Με κάτι τέτοια έχουν κάνει σχολές και ο πιπος και ο συνιωρης.αλλου είδους αλλά πάλι σχολές. Αν πας και καταλάβεις κάτι χαιρέτα μου...

    Υγ. Σε γενικές γραμμές αυτό που κάνει ο χουντρας είναι εξαιρετικό και βγάζει πολλούς από την ασχετοσύνη
    Σου απάντησε ο Χάρης...αν δεν καταλαβαίνεις τι κάνει το χέρι εκεί τότε ότι έχεις πει μέχρι τώρα απλά υποδεικνύει την ημιμάθεια τη δική σου...θα σου προτείνω ότι και ο Χάρης....πρόσεχε εκτίθεσαι...τα σχολεία καμία φορά σε βοηθάνε να βάλεις σε μια σειρά ότι ήδη ξέρεις μπερδεμένα η νομίζεις ότι ξέρεις σωστά....αυτά από μένα...όσο για το τι κάνεις και που εσύ ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ δε με απασχολεί και δε σε σχολίασα ποτέ...εσύ ψάχνεσαι μάλλον χωρίς να ξέρεις τι κάνω εγώ προσωπικά..μπορεί να μιλάς με αγωνιζόμενο μπορεί να μιλάς με άσχετο μπορεί μπορεί και να μη το ξέρεις....πάμε παρακατω
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Αν αντί από κοντά, το είχες δει από μέσα, δε θα είχες αυτή τη γνώμη.

    Καλό θα ήταν να μη ξανοιγεσαι γιατί εκτίθεσαι
    Επιτρέπεται να έχω τη γνώμη μου με αυτό που βλέπω?
    Η είναι αντίθετο με τους κανόνες του Φόρουμ?
    Χάρη, επειδή τύχαινει να έχω κολλητό και κουμπάρο πρώην εκπαιδευτή του css που ήταν μαζί με τον χούντρα τις καλές εποχές που κάνανε τα μαθήματα οι Αγγλοι άσε να ξέρω 2 πράγματα παραπάνω από όσα νομίζεις ότι ξέρω εσύ και ο τέος.
    Εχω κάνει πολύ περισσότερα από απλά να βλέπω βιντεακια στο YouTube.
    Τελευταία τροποποίηση από peterTHErider; 18/03/2024 στις 17:21.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως θα πω ότι έχει μεγάλη απόσταση στο ξέρω κάτι και στο κάνω κάτι .
    Το πρώτο το καταφέρνεις διαβάζοντας ή ψάχνοντας και το δεύτερο κάνοντας
    Καλύτερη και ασφαλέστερη συνθήκη για να δοκιμάσεις αυτά που έμαθες ΔΕΝ υπάρχει την δεδομένη στιγμή πέραν του Χουντρα και αυτό δεν είναι γνώμη .

    Εγώ έκανα το 1 και ακόμα προσπαθώ να τα κάνω πράξη .
    Δεν είναι εύκολο αλλά καταλαβαίνω ότι δεν μπορώ να τα βγάλω στο δρόμο με ασφάλεια ακόμα .
    Θέλει πίστα και ώρες μέσα για να γίνεις καλός . Χωρίς αυτό σαν κουράδι θα πηγαίνω είτε με GS είτε με ποδήλατο είτε με SS
    Συμφωνούμε.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  5. #50
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Εγώ έχω ένα φίλο που έκανε μαθήματα με τον Χουντρα και έχω αντίθετη άποψη...

    Επίσης κρίνοντας από αυτά που διαβάζω στις 2 αυτά θέματα (του counter steering και του trail braking), ή δεν στα έχουν μάθει καλά ή δεν τα έχεις καταλάβει καλά ή δεν μπορείς να μεταδόσεις αυτά που ξέρεις.
    Δεν πα να στα έμαθε ο ροσσι.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Το να μην μπορώ να τα μετάδοσω σωστά είναι το μόνο σίγουρο. Δεν το παίζω δάσκαλος.
    Να μην μου τα έμαθε εκπαιδευτής του css σωστά είναι λίγο δύσκολο.
    Μα και εγώ όσους γνωστούς έχω τους παρακινω να κάνουν τα μαθήματα του χουντρα με την πρώτη ευκαιρία.
    Αυτό που λέω είναι πως η γνώση υπάρχει αρκεί να μπορείς να την αφομοιωσεις και να κάνεις practice. Και στο τέλος πως μπορείς να το ξεκλειδώσεις.φίλος τα έκανε 2 φορές όλα για να σιγουρευτεί.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  7. #52
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Με τη στάση σου μέχρι τώρα όμως, αυτό που αφήνεις να εννοηθεί είναι ότι εσύ τα ξέρεις καλύτερα απ'ολους και εμμέσως υποβαθμίζεις τους υπόλοιπους, ακόμα και αν αυτοί ήταν δάσκαλοι....
    Και επιμένω, πως από αυτά που έχω διαβάσει στα δυο θέματα, φαίνεται σαν να μην τα κατέχεις...

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Δεν επιμένω διότι ο προηγουμενος που επεμεινε σε κάτι που δεν άρεσε banαριστικε.
    Δεν τα κατέχω τα θέματα.

    Υγ.και κάτι για να κλείσουμε το θέμα, αυτό που κάνει ο χουντρας είναι σχολείο ασφαλούς οδήγησης. Όχι οδήγησης με στόχο τα χρονόμετρα. Οπότε πολύ καλά τα λέει αλλά μέχρι ένα σημείο.το css είναι ΑΛΛΟ πράγμα.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  9. #54
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος

    Υγ.και κάτι για να κλείσουμε το θέμα, αυτό που κάνει ο χουντρας είναι σχολείο ασφαλούς οδήγησης. Όχι οδήγησης με στόχο τα χρονόμετρα. Οπότε πολύ καλά τα λέει αλλά μέχρι ένα σημείο.το css είναι ΑΛΛΟ πράγμα.
    Και πάλι δε τα ξέρεις καλά.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Οκ,
    Οπότε σε αυτό και τα παρόμοια θέματα να γράφουν μόνο οι δάσκαλοι και οι απόφοιτοι του riding school.
    Καλό βράδυ.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  11. #56
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Οκ,
    Οπότε σε αυτό και τα παρόμοια θέματα να γράφουν μόνο οι δάσκαλοι και οι απόφοιτοι του riding school.
    Καλό βράδυ.
    Επίσης

  12. #57
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως θα πω ότι έχει μεγάλη απόσταση στο ξέρω κάτι και στο κάνω κάτι .
    Το πρώτο το καταφέρνεις διαβάζοντας ή ψάχνοντας και το δεύτερο κάνοντας
    Καλύτερη και ασφαλέστερη συνθήκη για να δοκιμάσεις αυτά που έμαθες ΔΕΝ υπάρχει την δεδομένη στιγμή πέραν του Χουντρα και αυτό δεν είναι γνώμη .

    Εγώ έκανα το 1 και ακόμα προσπαθώ να τα κάνω πράξη .
    Δεν είναι εύκολο αλλά καταλαβαίνω ότι δεν μπορώ να τα βγάλω στο δρόμο με ασφάλεια ακόμα .
    Θέλει πίστα και ώρες μέσα για να γίνεις καλός . Χωρίς αυτό σαν κουράδι θα πηγαίνω είτε με GS είτε με ποδήλατο είτε με SS
    Γι αυτό ακριβώς καλό είναι να μην γίνεται το 2 στα καπάκια ή έστω πολύ κοντά μετά το 1. Παρόλα αυτά, μπορείς να τα εξασκήσεις στον δρόμο με ασφάλεια. Δεν χρειάζεται να πας γρήγορα για να τα εξασκήσεις. Σε χαλαρή βολτούλα γίνεται. Ακόμα και στην δουλειά πχ αν πηγαίνεις, αν βρεις καμία στροφή το κανεις. Πρέπει όμως να πηγαίνεις βόλτες συχνά και πολύ για να το κανείς κτήμα σου και να ξεκλειδώσεις.

  13. #58
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Γι αυτό ακριβώς καλό είναι να μην γίνεται το 2 στα καπάκια ή έστω πολύ κοντά μετά το 1. Παρόλα αυτά, μπορείς να τα εξασκήσεις στον δρόμο με ασφάλεια. Δεν χρειάζεται να πας γρήγορα για να τα εξασκήσεις. Σε χαλαρή βολτούλα γίνεται. Ακόμα και στην δουλειά πχ αν πηγαίνεις, αν βρεις καμία στροφή το κανεις. Πρέπει όμως να πηγαίνεις βόλτες συχνά και πολύ για να το κανείς κτήμα σου και να ξεκλειδώσεις.
    Το πρόβλημα μου δεν είναι να ακολουθήσω τις οδηγίες ή να έχω σωστό σώμα/βλέμμα πάνω στην μηχανή με λίγα.
    Το πρόβλημα είναι να το κάνω με περισσότερα χλμ.

    Η μία ώρα σε μία πίστα ισοδυναμεί (κατά την γνώμη μου ως άσχετος , μην πέσει κανείς να με φάει , τον έφαγα) με 10 ώρες δρόμου.
    Στην πίστα έχεις την ελευθερία να πιέσεις πραγματικά, στον δρόμο έχεις μεγάλο ρίσκο μικρή απόδοση να το κάνεις όταν ακόμα είσαι άπειρος.

    (Btw το 2 δεν το έχω κάνει ακόμα λόγω χρόνου.Είχα κλείσει 2 εβδομάδες πριν και αρρώστησα...)
    where was Gondor when the Westfold fell?

  14. #59
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Για τους παγκόσμιους εδώ τα εξηγεί ο κουλομάρκεζ πως φρενάρει το Χοντα του (μετά το τρίτο λεπτό).

    Τώρα μην μιλάμε για counter steering και τέτοια … αυτά είναι δεδομένα

    Είναι ενδεικτικό πάντως ότι οι γρήγοροι του MotoGP και της F1 , ουσιαστικά πιάσανε κουβέντα για το πως φρενάρουν !

  15. #60
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Το πρόβλημα μου δεν είναι να ακολουθήσω τις οδηγίες ή να έχω σωστό σώμα/βλέμμα πάνω στην μηχανή με λίγα.
    Το πρόβλημα είναι να το κάνω με περισσότερα χλμ.

    Η μία ώρα σε μία πίστα ισοδυναμεί (κατά την γνώμη μου ως άσχετος , μην πέσει κανείς να με φάει , τον έφαγα) με 10 ώρες δρόμου.
    Στην πίστα έχεις την ελευθερία να πιέσεις πραγματικά, στον δρόμο έχεις μεγάλο ρίσκο μικρή απόδοση να το κάνεις όταν ακόμα είσαι άπειρος.

    (Btw το 2 δεν το έχω κάνει ακόμα λόγω χρόνου.Είχα κλείσει 2 εβδομάδες πριν και αρρώστησα...)
    Αν όλα γίνουν κτήμα σου δεν έχει σημασία με τι ταχύτητα πας, σου βγαίνουν αυτόματα. Κάνε εσύ συνεχή εξάσκηση σε χαμηλές ταχυτητες και όταν με το καλό πας στην πίστα θα σου βγαίνουν πιο εύκολα με υψηλότερες.

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κανάλια ασφαλούς οδήγησης στο YouTube
    από asxetost στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2024, 16:46
  2. Σχολες Αγωνηστικης Οδηγησης
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2009, 16:15
  3. Tips ασφαλούς οδήγησης
    από stako στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 14:26
  4. μαθηματα ασφαλους οδηγησης
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2004, 07:20
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 14:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF