Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 38

Θέμα: Φιλτρα HiFlo

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Τα υγρά του ψυγείου είναι δείκτης τώρα που ζεσταίνει ο καιρός.
    Άσε γιατί θα τα αλλάξω όλα και από αναλώσιμα υγρά, θα πλερώ τι να κάνω μπας και το βοηθήσω.

  2. #17
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Ναι μην αγχώνεσαι, την στάθμη στο δοχείο πληρωσης να έχεις υπόψιν συχνά.

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Και εγώ τα χρησιμοποιώ σε διαφορετικά μηχανάκια, δεν είχα θέμα ποτέ.

    Προσέχεις την σωστή εφαρμογή, το τακτικό καθάρισμα και την σωστή λίπανση.
    Αν θέλεις μιας και μιλάς σε άσχετο να αναλύσεις λίγο για το καθάρισμα και την λίπανση, εγώ μέχρι τώρα γνώριζα οτι αυτά τα χάρτινα φίλτρα τα πετάς μετά από ένα χρόνο και βάζεις άλλο.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Αν θέλεις μιας και μιλάς σε άσχετο να αναλύσεις λίγο για το καθάρισμα και την λίπανση, εγώ μέχρι τώρα γνώριζα οτι αυτά τα χάρτινα φίλτρα τα πετάς μετά από ένα χρόνο και βάζεις άλλο.
    Τα σφουγγαράκια σαν το δικό σου θέλουν λάδωμα και μπορούν να πλυθούν - φυσηθούν αν βρωμίσουν πολύ, κυρίως σε εκτός δρόμου εφαρμογές.

    Στην περίπτωσή σου και ανάλογα με τη χρήση αν το αλλάζεις μία φορά τον χρόνο με καινούργιο δεν χρειάζεται φύσημα - καθάρισμα, μόνο σε ειδικές συνθήκες, αρκεί να είναι λαδωμένο και τοποθετημένο σωστά.

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Όταν λέμε λαδωμένο; Ψάχνω για λιπαντικό φίλτρου αέρα;

  6. #21
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.707
    Ρε παιδιά;

    Δε πήρε εντουρο ο άνθρωπος...

  7. #22
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά;

    Δε πήρε εντουρο ο άνθρωπος...
    Κοίτα, μετά την τελευταία λασποβροχή πριν κανα μήνα που την έφαγα όλη- γιατί είμαι από τους βλαμμένους που κυκλοφορούν οτι και να γίνεται- μπορεί και να αναθεωρούσες!

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά;

    Δε πήρε εντουρο ο άνθρωπος...
    Διευκρινίζω όμως στο ποστ από γενικά για τα σφουγγαρένια, στην κανονική χρήση με τη δική του μοτοσικλέτα

    Asxetost τα HiFlo έρχονται λαδωμένα με το σωστό τρόπο (όχι παπάρα), θα το καταλάβεις εύκολα όταν ακουμπήσεις την επιφάνεια του φίλτρου.

    Παρόλα αυτά αναλόγως συνθηκών αποθήκευσης και μεταφοράς μπορεί να ξεραθεί και να χρειαστεί λίγο λαδάκι.

    Αν σου αφήνει τα δάχτυλα έστω και λίγο λαδωμένα είναι εντάξει.

    Edit: Το σπρέι θα σου χρειαστεί οπωσδήποτε αν χρειαστεί να το καθαρίσεις πάντως...

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Ρε παιδιά;

    Δε πήρε εντουρο ο άνθρωπος...
    Γενική συμβουλή έδωσα.
    Το "καλύτερο φίλτρο, είναι το καθαρό φίλτρο".
    Μετά τα είπε ωραία ο Παντελής.

    Από την άλλη, δεν είναι κάποιοι μήνες που κάποιος εδώ μέσα είχε να καθαρίσει το φίλτρο τόσο καιρό που βρήκε κρούστα από πάνω επιπέδου "μπεσαμέλ" και αφού την καθάρισε μας έλεγε τι ωραία που πήγαινε η μοτό.
    (Δεν θυμάμαι ποιος και για τι μηχανή μιλούσε).

    Επίσης δεν ξέρω που και πως κυκλοφορεί ο καθένας, αλλά το δικό μου φίλτρο τους καλοκαιρινούς μήνες, μετά από 1-2 μήνες και ανάλογα τα χιλιόμετρα, καθαρό δεν το λες και μιλάμε για αστική, περι-αστική χρήση.
    Αν παίξει και καμιά εξόρμηση σε παραλία ή καμιά βόλτα σε επαρχιακούς με χωματόδρομους δεξιά και αριστερά, κάνα νησάκι, το φίλτρο καθαρίζεται το συντομότερο δυνατόν μετά τη βόλτα.

    Τώρα ο καθένας στο μοτέρι του ας κάνει ότι θέλει.
    Oldfarts never die

  10. #25
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Γενική συμβουλή έδωσα.
    Το "καλύτερο φίλτρο, είναι το καθαρό φίλτρο".
    Μετά τα είπε ωραία ο Παντελής.

    Από την άλλη, δεν είναι κάποιοι μήνες που κάποιος εδώ μέσα είχε να καθαρίσει το φίλτρο τόσο καιρό που βρήκε κρούστα από πάνω επιπέδου "μπεσαμέλ" και αφού την καθάρισε μας έλεγε τι ωραία που πήγαινε η μοτό.
    (Δεν θυμάμαι ποιος και για τι μηχανή μιλούσε).

    Επίσης δεν ξέρω που και πως κυκλοφορεί ο καθένας, αλλά το δικό μου φίλτρο τους καλοκαιρινούς μήνες, μετά από 1-2 μήνες και ανάλογα τα χιλιόμετρα, καθαρό δεν το λες και μιλάμε για αστική, περι-αστική χρήση.
    Αν παίξει και καμιά εξόρμηση σε παραλία ή καμιά βόλτα σε επαρχιακούς με χωματόδρομους δεξιά και αριστερά, κάνα νησάκι, το φίλτρο καθαρίζεται το συντομότερο δυνατόν μετά τη βόλτα.

    Τώρα ο καθένας στο μοτέρι του ας κάνει ότι θέλει.
    Μπεσαμέλ ε;
    Πω πω, αν δεν κάνω λάθος στο δικό μου που είναι και ντυμένο έχω να λύνω και να δένω μέχρι να ξεθάψω το φιλτροκούτι.......Φτού!
    Ευχαριστώ για τον χρόνο!

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Μπεσαμέλ ε;
    Πω πω, αν δεν κάνω λάθος στο δικό μου που είναι και ντυμένο έχω να λύνω και να δένω μέχρι να ξεθάψω το φιλτροκούτι.......Φτού!
    Ευχαριστώ για τον χρόνο!
    Ο σχεδιασμός και η πρόσβαση στο airbox είναι εξαιρετικός αφού, προφανώς, αφαιρέσεις το ντεπόζιτο.

    Σε αυτή την περίπτωση να προσέξεις πολύ με το σωληνάκι παροχής καυσίμου και το κλιπσάκι του, προσεκτικό άνοιγμα και δέσιμο και να βεβαιωθείς ότι είναι ασφαλισμένο για να μην έχεις απρόοπτα με διαρροές.

    Επίσης αν θέλεις μόνο να αλλάξεις το φίλτρο αέρος μπορείς απλά να ανασηκώσεις και να γύρεις προσεκτικά το ντεπόζιτο στο πλάι αφού το ξεβιδώσεις, χωρίς καν να λύσεις την παροχή καυσίμου για να είσαι πιο σίγουρος.

  12. #27
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Ο σχεδιασμός και η πρόσβαση στο airbox είναι εξαιρετικός αφού, προφανώς, αφαιρέσεις το ντεπόζιτο.

    Σε αυτή την περίπτωση να προσέξεις πολύ με το σωληνάκι παροχής καυσίμου και το κλιπσάκι του, προσεκτικό άνοιγμα και δέσιμο και να βεβαιωθείς ότι είναι ασφαλισμένο για να μην έχεις απρόοπτα με διαρροές.

    Επίσης αν θέλεις μόνο να αλλάξεις το φίλτρο αέρος μπορείς απλά να ανασηκώσεις και να γύρεις προσεκτικά το ντεπόζιτο στο πλάι αφού το ξεβιδώσεις, χωρίς καν να λύσεις την παροχή καυσίμου για να είσαι πιο σίγουρος.
    Εντωμεταξύ αυτά τα σωληνάκια 18ετίας δεν θέλουν και τσαμπουκάδες... Μάλλον θα τα αντικαταστήσω και αυτά.
    Μάνι μάνι θα αγόραζα καινούριο κινέζικο με αυτά και με αυτά
    Αν είναι τόσο επιτακτική ανάγκη η καθαριότητα του φίλτρου ανά κάποια διαστήματα τι να κάνω, να το κάνω, αλλιώς κάθε ένα χρόνο πέταμα και γειά σας.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Μπεσαμέλ ε;
    Πω πω, αν δεν κάνω λάθος στο δικό μου που είναι και ντυμένο έχω να λύνω και να δένω μέχρι να ξεθάψω το φιλτροκούτι.......Φτού!
    Ευχαριστώ για τον χρόνο!
    Μην τρελαίνεσαι, αλλά δεδομένου ότι το πήρες μεταχειρισμένο και αν δεν μπορείς να επιβεβαιώσεις ότι το συνεργείο που το πήγες επιμελήθηκε του θέματος, ρίξε μια ματιά για να κοιμάσαι ήσυχος.
    Πάρε και ένα βίντεο:
    https://www.youtube.com/watch?v=VBDfkdPpBF8

    Καθαρό?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Filter.jpg 
Προβολές:	59 
Μέγεθος:	83,9 KB 
ID:	451844
    Oldfarts never die

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Εντωμεταξύ αυτά τα σωληνάκια 18ετίας δεν θέλουν και τσαμπουκάδες... Μάλλον θα τα αντικαταστήσω και αυτά.
    Μάνι μάνι θα αγόραζα καινούριο κινέζικο με αυτά και με αυτά
    Αν είναι τόσο επιτακτική ανάγκη η καθαριότητα του φίλτρου ανά κάποια διαστήματα τι να κάνω, να το κάνω, αλλιώς κάθε ένα χρόνο πέταμα και γειά σας.
    Το ίδιο προσεκτικός πρέπει να είσαι με το συγκεκριμένο σωληνάκι / κλιπσάκι είτε είναι παλιό, είτε είναι καινούργιο και ανεξαρτήτως κατασκευαστή.

  15. #30
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Μην τρελαίνεσαι, αλλά δεδομένου ότι το πήρες μεταχειρισμένο και αν δεν μπορείς να επιβεβαιώσεις ότι το συνεργείο που το πήγες επιμελήθηκε του θέματος, ρίξε μια ματιά για να κοιμάσαι ήσυχος.
    Πάρε και ένα βίντεο:
    https://www.youtube.com/watch?v=VBDfkdPpBF8

    Καθαρό?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Filter.jpg 
Προβολές:	59 
Μέγεθος:	83,9 KB 
ID:	451844
    Δεν το έχω πάει συνεργείο επί τούτου αλλά σε φίλο μηχανικό εν αποστρατεία που δέχθηκε να το "φιλοξενήσει" λίγο στο γκαράζ του, γιατί έχω φάει τα μούτρα μου και από αγορά μεταχειρισμένου ξανά και από συνεργεία επί συνεργείων- και προτάσεις από αδερφικούς φίλους 1-2- που κοροϊδεύανε.
    Δεν θα πω για τους υπόλοιπους δράκους που έχει βρει μέχρι στιγμής, για να σταματήσω λίγο το off topic το μόνο που θα σου πω είναι ότι στη θέση του φίλτρου αέρα είχαν τοποθετήσει κάποιο αφρολέξ από καναπέ
    Αν είσαι ότι τρως γιατί ρε τρως ψοφίμια;

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. φιλτρα κτλ για kawa Z
    από idi στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2007, 21:44
  2. Φιλτρα????
    από dio650gs στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2006, 23:41
  3. ΦΙΛΤΡΑ
    από melsaltas στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2006, 20:46
  4. ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΦΙΛΤΡΑ!!
    από zolotas στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2006, 15:43
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 15:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF