Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Δισκόπλακες X-GEAR

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469

    Δισκόπλακες X-GEAR

    Καλημέρα παιδιά!

    Σκέφτομαι να δοκιμάσω να αλλάξω δισκόπλακες στο CBR900RR γιατί οι δικές του μάλλον είναι λίγο στραβές, μου κάνει κραδασμούς στο φρενάρισμα. Έχει δοκιμάσει κανείς τις X-GEAR να μου πει ποιοτικά τι λένε? Είναι κινέζικες rebranded?
    Δυστυχώς, δεν υπάρχουν πολλές διαθέσιμες επιλογές σε σχετικά οικονομικό μπάτζετ και δεν θέλω να βάλω μτχ.
    Θενκς!
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  2. #2
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.711
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα παιδιά!

    Σκέφτομαι να δοκιμάσω να αλλάξω δισκόπλακες στο CBR900RR γιατί οι δικές του μάλλον είναι λίγο στραβές, μου κάνει κραδασμούς στο φρενάρισμα. Έχει δοκιμάσει κανείς τις X-GEAR να μου πει ποιοτικά τι λένε? Είναι κινέζικες rebranded?
    Δυστυχώς, δεν υπάρχουν πολλές διαθέσιμες επιλογές σε σχετικά οικονομικό μπάτζετ και δεν θέλω να βάλω μτχ.
    Θενκς!
    Προτού προχωρήσεις σε αλλαγή, δοκίμασε και το παρακάτω (είχε κάνει δουλειά στο 675):

    https://www.youtube.com/watch?v=nqcHw_t3QlU

  3. #3
    Ένα καλό καθάρισμα στα buttons ίσως κάνει θαύματα! Ίσως κι όχι αλλά θα έβαζα κάτι επώνυμο στα φρένα. 180 € /τεμ έχουν συνήθως οι brembo serie oro.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #4
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Απο γνωστο παντως ειχα ακουσει ''κακα'' λογακια για X-Gear.
    Το θεμα ειναι το οικονιμικο και ποση διαφορα θα εχουν με κατι πιο επωνυμο.
    Ride(s) the wind of change...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Έχω κάνει όλες τις "αλχημίες" (καθάρισμα στα πιστονάκια, καθάρισμα στα πλευστά βιδάκια, λύσιμο και ευθυγράμμιση πηρουνιού), δεν βλέπω βελτίωση στο φρενάρισμα.

    Οι X-GEAR βγαίνουν 230ε, έχω βρει πιο επώνυμες (GOLDFREN) στα 320ε, οι braking και οι Brembo πάνε περίπου στο 500αρικο. Τακάκια δεν θα αλλάξω γιατί έβαλα καινούργια πριν 500χλμ.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Έχω κάνει όλες τις "αλχημίες" (καθάρισμα στα πιστονάκια, καθάρισμα στα πλευστά βιδάκια, λύσιμο και ευθυγράμμιση πηρουνιού), δεν βλέπω βελτίωση στο φρενάρισμα.

    Οι X-GEAR βγαίνουν 230ε, έχω βρει πιο επώνυμες (GOLDFREN) στα 320ε, οι braking και οι Brembo πάνε περίπου στο 500αρικο. Τακάκια δεν θα αλλάξω γιατί έβαλα καινούργια πριν 500χλμ.
    Δεν αλλάζεις και τα ρουλεμάν τροχού πριν την αγορα δίσκων? Ελάχιστο κόστος αν το κάνεις μόνος.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #7
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Μιας και φοράμε τις ίδιες δισκόπλακες έχω κάνει έρευνα και έχω καταλήξει στις JT μπροστά και ferodo πίσω (γιατί μοιάζει με την μαμά ενώ η JT όχι) Τις βρίσκω στα 240€ και τις τρεις.
    Η JT μας έχει κερδίσει με τα γρανάζια της... γιατί όχι και με τις δισκόπλακες;

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Μιας και φοράμε τις ίδιες δισκόπλακες έχω κάνει έρευνα και έχω καταλήξει στις JT μπροστά και ferodo πίσω (γιατί μοιάζει με την μαμά ενώ η JT όχι) Τις βρίσκω στα 240€ και τις τρεις.
    Η JT μας έχει κερδίσει με τα γρανάζια της... γιατί όχι και με τις δισκόπλακες;
    Δυστυχώς, δεν υπάρχουν JT δισκόπλακες για το δικό μου. Είναι 1998-1999 μοντέλο, με 310χιλ δισκόπλακες και όχι τις 296 που φοράνε πολλά άλλα μοντέλα.

  9. #9
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Ναι έχεις δίκιο το διασταύρωσα, νόμιζα πως είναι ίδιες. Η επόμενη επιλογή μου είναι οι brembo oro, σε αυτές θα πήγαινα μου βγαίνουν στα 470€ και αυτό γιατί δεν έχω άποψη για x-gear και goldenfren.

  10. #10
    Δεν ξέρω για δισκοπλακες αλλά είχα βάλει αλυσίδα και γρανάζια αυτής της εταιρείας και στα 10.000 χλμ την είχα τεντώσει τρεις φορές και έβγαλα και κρίκο. Αν η ποιότητα είναι ίδια δεν θα εμπιστευόμουν τα φρένα μου σε αυτή τη μάρκα

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antonis_fr4-4 Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω για δισκοπλακες αλλά είχα βάλει αλυσίδα και γρανάζια αυτής της εταιρείας και στα 10.000 χλμ την είχα τεντώσει τρεις φορές και έβγαλα και κρίκο. Αν η ποιότητα είναι ίδια δεν θα εμπιστευόμουν τα φρένα μου σε αυτή τη μάρκα
    Α, κι εσύ; Και νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος... Παθών με τον Πήγασο.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Κινεζιαά δισκοπλακες σε σιμπιαρ900???
    Ρε φίλε, μήπως να το ξανασκεφτοσουν;;;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Κινεζιαά δισκοπλακες σε σιμπιαρ900???
    Ρε φίλε, μήπως να το ξανασκεφτοσουν;;;
    Θέλω να το αποφύγω η αλήθεια είναι. Από την άλλη, η 500αρα μου κάθεται λίγο βαριά, ειδικά αν δεν είμαι 100% σίγουρος ότι φταίνε οι δίσκοι.
    Θα κάνω το καθάρισμα που μου έγραψαν πιο πάνω τα παιδιά στα πλευστά βιδάκια γιατί τελικά δεν το έχω κάνει αυτό.

  14. #14
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Το αν είναι στραβες, μπορείς να το δεις και να το μετρήσεις ακόμα ρε φίλε.
    Βγαλτες,δες και με το μάτι και αν έχεις αμφιβολία,βρες ένα μάστορα/μηχανουργο/οποιονδήποτε που έχει ένα όργανο μέτρησης με ακίδα, να στο επιβεβαιώσει.

    Να ήταν κάνα παπί να πεις άντε πάει στο διάολο,αλλά σε σιμπιαρ;;
    Αν όντως είναι στραβες,χίλιες φορές να μείνει στην άκρη μέχρι να τα μαζέψεις από το να ρισκαρεις
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #15
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.711
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Το αν είναι στραβες, μπορείς να το δεις και να το μετρήσεις ακόμα ρε φίλε.
    Βγαλτες,δες και με το μάτι και αν έχεις αμφιβολία,βρες ένα μάστορα/μηχανουργο/οποιονδήποτε που έχει ένα όργανο μέτρησης με ακίδα, να στο επιβεβαιώσει.

    Να ήταν κάνα παπί να πεις άντε πάει στο διάολο,αλλά σε σιμπιαρ;;
    Αν όντως είναι στραβες,χίλιες φορές να μείνει στην άκρη μέχρι να τα μαζέψεις από το να ρισκαρεις
    δεν είναι απαραίτητο Γιάννη, κι εμένα στο 675 έδειχναν μεγάλο run out στο όργανο, αλλα τελικά μετά το ξεμπλοκάρισμο ήρθαν εντός ορίων.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. X-Gear δισκόπλακες σε Varadero?
    από pipis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2009, 10:35
  2. δισκόπλακες για XX
    από CyBeRseXX στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2007, 10:10
  3. Datatool Digi Gear Indicator *for sale*
    από sporky στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 18:52
  4. Gear Ratio Τι εκφραζει?
    από oulas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2005, 13:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF