Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Ντεπόζιτο Ktm 640 Adventure

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695

    Ντεπόζιτο Ktm 640 Adventure

    Καλησπέρα παιδιά. Δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο οποτε άνοιξα νεο θέμα. Θα ηθελα να ρωτησω το εξής.

    Εχτές στο βενζινάδικο ο υπάλληλος γέμισε το ντεπόζιτο τέρμα μέχρι πάνω,οσο πηγαινε. Όση ώρα περίμενα για να πληρωσω (2-3 λεπτα) και ενω το μηχανακι ηταν στο πλαινο σταντ, παρατηρησα να τρεχει βενζινη καπου πίσω απο το μπροστινο φτερο χωρις ομως να μπορω να προσδιορισω απο που. Στη συνέχεια ξεκίνησα εκανα 2 χλμ, σταματησα το βαλα παλι στο σταντ δεν εσταζε τιποτα. Εκανα αλλα 20 χλμ, σταματησα και πάλι, καμια διαρροή. Οταν γυρισα σπίτι και πάρκαρα, το παρατηρησα πάλι για 2-3 λεπτα, τιποτα. Η ερωτηση μου είναι η εξής. Το ντεποζιτο στο συγκεκριμένο μηχανακι έχει σωληνακι υπερχειλισης; Kαι η υπερχειλιση συνεβη επειδη ο υπάλληλος το τιγκαρε μέχρι πάνω και οχι 35mm κάτω απο το στόμιο του ντεπόζιτου που γράφει στο μάνιουλ;

    Στο ιντερνετ βρήκα οτι κάποια μηχανακια όντως έχουν συστημα υπερχειλισης στο ντεποζιτο αλλα δεν βρήκα κάτι για το δικο μου.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Όταν το γεμιζες δεν ήταν στο πλαινό σταντ;
    Μήπως ξεχείλισε στιγμιαία κατά το γέμισμα;

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Όταν το γεμιζες δεν ήταν στο πλαινό σταντ;
    Μήπως ξεχείλισε στιγμιαία κατά το γέμισμα;
    Στο πλαινο ηταν και κατα το γεμισμα αλλα με το που φουλαρε και εκλεισα την ταπα το τσουλησα 5 μετρα πιο κατω για να παω να πληρωσω μεσα και να μην εμποδιζει. Απο πανω δεν ξεχυλησε γιατι θα το βλεπα την ωρα που εκλεινα την ταπα.

    Είδα στο ιντερνετ οτι πχ το 990 adventure εχει τετοιο συστημα και το Honda Cb1. Aρα μηπως το χει κ το δικο μου αναρωτιεμαι.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Αν ανοίξεις την τάπα περιμετρικά της οπης που μπαίνει η μάνικα αν εχει τρύπα είναι της υπερχείλισης
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Αν ανοίξεις την τάπα περιμετρικά της οπης που μπαίνει η μάνικα αν εχει τρύπα είναι της υπερχείλισης
    θα ανοιξω την ταπα να τσεκαρω. Σε ευχαριστω φίλε.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    412
    Απλά σου γεμίσανε πολύ παραπάνω από όσο πρέπει. Πεταμένα ml/euro.
    Πάνε πολλά χρόνια από το 640 μου και δεν θυμάμαι πόσα γέμιζε σωστά.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Απλά σου γεμίσανε πολύ παραπάνω από όσο πρέπει. Πεταμένα ml/euro.
    Πάνε πολλά χρόνια από το 640 μου και δεν θυμάμαι πόσα γέμιζε σωστά.
    Ευτυχως η βενζινη που ετρεξε ηταν λιγη. Περιπου οσο ενα σφηνοποτηρο. Το μανιουαλ λεει 35mm κατω απο το στομιο του ντεποζιτου. Θυμάσαι αν το 640 σου, είχε σωληνακι υπερχειλισης στο ντεποζιτο;
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Λοιπόν το μυστήριο μάλλον λύθηκε. Άνοιξα τάπα από το ντεπόζιτο και έβαλα το χέρι μου να δω αν υπάρχει κάποια τρύπα περιμετρικά και δεν υπάρχει τίποτα. Άρα όταν το μηχανάκι ήταν στο πλαϊνό στάντ έκανε υπερχείλιση από την τάπα επάνω και επειδή η τάπα είναι 2-3 εκατοστά πιο μέσα από το υπόλοιπο ντεπόζιτο (κάνει σαν τοιχάκι γύρω της) η βενζίνη που χύθηκε έφυγε στο μπροστινό μέρος όποτε έπεσε πίσω από το φτερό και όχι από το πλάι που περίμενα εγώ να την δω. Το Βάλα και μπροστά και το άφησα πάλι στο στάντ να δουλεύει, δεν έσταξε τίποτα. Το κάνα και μια βόλτα 2-3 χλμ πάλι δεν έσταξε τίποτα. Πάντως αυτά με τις βενζίνες με κυνηγάνε από το πρώτο μου μηχανάκι μέχρι σήμερα. Τι τρύπια ντεπόζιτα, τι χαλασμένα βρυσακια, τι τρύπιοι λαιμοί καρμπυρατέρ, τι χαλασμένα πυραυλακια.

    Παραθέτω και φωτό από το ντεπόζιτο για να καταλάβετε τι εννοώ.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	29230955_1_n.jpg 
Προβολές:	145 
Μέγεθος:	10,8 KB 
ID:	451915
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    Ευτυχως η βενζινη που ετρεξε ηταν λιγη. Περιπου οσο ενα σφηνοποτηρο. Το μανιουαλ λεει 35mm κατω απο το στομιο του ντεποζιτου. Θυμάσαι αν το 640 σου, είχε σωληνακι υπερχειλισης στο ντεποζιτο;
    Θα ήμουν πολύ χαρούμενος αν μπορούσα να θυμάναι τέτοια πράγματα 20+ χρόνια μετά
    Αυτό που ξέρω με σίγουρα είναι πως έχεις μια υπέροχη, ιδιαίτερη και πολύ όμορφη μοτοσυκλέτα!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skritikos Προβολή μηνύματος
    Θα ήμουν πολύ χαρούμενος αν μπορούσα να θυμάναι τέτοια πράγματα 20+ χρόνια μετά ������
    Αυτό που ξέρω με σίγουρα είναι πως έχεις μια υπέροχη, ιδιαίτερη και πολύ όμορφη μοτοσυκλέτα!
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε!!
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Μου κάνει εντύπωση που δεν έχει σωληνάκι η τρύπα για τις αναθυμιάσεις. Πάντως ναι, όσες φορές μου το έχει γεμίσει ο υπάλληλος μέχρι πάνω την παραπανίσια την βγάζει από το σωληνάκι. Θέλει 3 πόντους αέρα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Μου κάνει εντύπωση που δεν έχει σωληνάκι η τρύπα για τις αναθυμιάσεις. Πάντως ναι, όσες φορές μου το έχει γεμίσει ο υπάλληλος μέχρι πάνω την παραπανίσια την βγάζει από το σωληνάκι. Θέλει 3 πόντους αέρα.
    Σωληνακι η τάπα απο το ντεποζιτο έχει. Λες να βγηκε απο εκει?
    Aπλα μου εκανε εντυπωση γιατι τα περισοτερα μηχανακια μου, ειχαν πλαστικο ντεποζιτο με σωληνακι στην ταπα αλλα ποτε κανενα δεν μου εκανε υπερχειλιση απο υπερβολικο γεμισμα.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Ε ναι, λογικά από εκεί την έβγαλε.
    (Τα προηγούμενα μηχανάκια σου χορεύουν Mr. Bombastic στο ρελαντί; )

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από est Προβολή μηνύματος
    Ε ναι, λογικά από εκεί την έβγαλε.
    (Τα προηγούμενα μηχανάκια σου χορεύουν Mr. Bombastic στο ρελαντί; )
    Χορευανε ελαφρως αλλα οχι Mr lover lover aaa mmmmm!!!
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

Παρόμοια θέματα

  1. ktm 640 adventure RR
    από konctantinoc στο forum KTM
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2006, 12:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF