Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 124

Θέμα: Μοτοπορεία Διαμαρτυρίας απόψεις.

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.755

    Μοτοπορεία Διαμαρτυρίας απόψεις.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω αν ως Forum έχουμε άμεση σχέση με την ΕΛ.ΜΟΤ.Ο αλλά θεωρώ ότι είναι μια σημαντική πρωτοβουλία που αφορά όλους τους μοτοσυκλετιστές, τουλάχιστον αυτούς που φοράνε κράνος. Το αφήνω εδώ στις ιστορίες του δρόμου μιας και πολλές αλλαγές στην ιστορία γράφτηκαν στους δρόμους. Αν ενοχλεί τους mods ας μετακινηθεί ή ο,τι! (επίσης δεν το είδα κάπου αλλού, αν μου διέφυγε ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη!)

    Συνημμένο 452077
    Τι είναι το ''οριο των 30 ΧΛΜ στις πόλεις'';
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 10/04/2024 στις 09:32. Αιτία: quote
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.030
    στηριζω αλλα τα αιτηματα ανουσια. το πρωτο πέρασε με νομο και ας προσεχανε τι ψηφιζανε και τα αλλα δυο δεν θα εφαρμοστουν ουτε το 3024 μχ.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    193
    Η διήθηση είναι απαγορευμένη εδώ κ χρόνια.
    Τα όρια μέσα στα χωριά, τις πόλεις κ γενικότερα στις κατοικημένες περιοχές είναι 50 χλμ κ τηρούνται μόνο από τα ποδήλατα.

  4. #4
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Δεν το εβαλα ως θρεντ αντιπαράθεσης. Ωστοσο στον κοκ δεν υπαάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ σαφης απαγορευση της "διήθησης" (σορυ την σιχαινομαι σαν λέξη και ειναι ασχετη με το νοημα που της έχουν δώσει οι μοτοσυκλετιστές),
    Τωρα το τι εχει εχει περασει με νομο η όχι δεν ειμαι σε άμεση θέση να το ξερω (προφανώς η παράθεση του νόμου θα βοηθήσει στην κουβέντα), αν και αυτο που προσπαθεί να πετυχει η ελμοτο ειναι η συσπείρωση των μοτοσυκλετιστων έναντι διατάξεων που πραγματικα δεν θα εφαρμοστούν ποτε και ταυτόχρονα δεν θα μας κανουν παράνομους ολους οσοι χρησιμοποιούν μοτο για τις καθημερινές τους δουλεις 365 στις 365 μερες.. Καλη ωρα οπως στο παρισι που προσπάθησαν να περάσουν αντιστοιχο νόμο και βρηκαν μπροστα τους χιλιαδες μοτοσυκλετιστές και ανακάλεσαν τον νόμο, φτιάχνοντας εξτρα λωρίδα "διήθησης" (ποσο κακή λέξη θε μου) για όσους χρησιμοποιούν μοτό.

    Επαναλαμβάνω δε το ανέβασα για θρεντ αντιπαραθέσεων, αλλα για θρεντ συσπείρωσης. Η τελευταια λεξη στους μοντς.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Ναι, αλλά το Παρίσι ανήκει στην Ευρώπη, όχι την Ουγκάντα.

  6. #6
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.642
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nik0s_Dk Προβολή μηνύματος
    ...(θρεντ) συσπείρωσης...
    Ευσεβείς πόθοι στην υπερσαχαρια τουρμποφολκ χώρα μας Νικόλα
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    193
    Συγνώμη αν έδειξα πως έρχομαι σε αντιπαράθεση, δεν ήταν αυτή η πρόθεση μου.
    Φυσικά και στηρίζω την πορεία κ θα συμμετέχω, αφού θα δω τι βάρδια έχω στην δουλειά.
    Η "διήθηση" είναι απαγορευμένη, όχι γιατί αναφέρεται στον κ.ο.κ, αλλά γιατί μοιραζόμαστε την ίδια λωρίδα με αυτοκίνητα κ ως γνωστόν κάθε όχημα δικαιούται να κινείται σε μία λωρίδα.
    Κινούμαι με μοτοσυκλέτα αλλά και το παπί που έχω για την δουλειά, όλο τον χρόνο και ειλικρινά έχω αγανακτήσει με τη συμπεριφορά των οδηγών αυτοκινήτων και ταξί.
    Πολλές φορές έχω έρθει σε αντιπαράθεση μαζί τους.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της Sorath
    Εγγραφή
    15/11/2019
    Μηνύματα
    148
    Σχετικά με το όριο των 30χλμ στις πόλεις, είναι κάτι που πρόκειται να αλλάξει σε λίγο καιρό με τον αναθεωρημένο ΚΟΚ.

    Είναι τελείως ανεφάρμοστο και πρακτικά οι πάντες θα είναι παράνομοι. Το θεωρώ καθαρά εισπρακτικό μέσο.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2022
    Μηνύματα
    12
    Απορία κανόνων του forum. Ο μόνος χώρος για να σχολιάσεις κάτι είναι στη μαύρη τρύπα του off-topic ή πρέπει να ανοίγει παράλληλο post που θα ονομάζεται "Μοτοπορεία Διαμαρτυρίας - Απόψεις"; Διότι τότε περισσότερο θυμίζει πίνακα ανακοινώσεων παρά forum.

    Αναφορικά με τη μοτοπορεία, πέρα από την τιμή των διοδίων, τα άλλα δύο θέματα θα τροποποιηθούν σε άμεσο χρόνο ή έχει προταθεί κάτι στον νέο ΚΟΚ;

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    626
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από niou Προβολή μηνύματος
    Απορία κανόνων του forum. Ο μόνος χώρος για να σχολιάσεις κάτι είναι στη μαύρη τρύπα του off-topic ή πρέπει να ανοίγει παράλληλο post που θα ονομάζεται "Μοτοπορεία Διαμαρτυρίας - Απόψεις"; Διότι τότε περισσότερο θυμίζει πίνακα ανακοινώσεων παρά forum.

    Αναφορικά με τη μοτοπορεία, πέρα από την τιμή των διοδίων, τα άλλα δύο θέματα θα τροποποιηθούν σε άμεσο χρόνο ή έχει προταθεί κάτι στον νέο ΚΟΚ;
    Δικη μου απορια κι αυτο. Ας κλειδωθει να μεινει μονο ως ανακοινωση, τα σχολια επι του θεματος σε αλλο τοπικο δεν εχουν νοημα.

    Το οριο ταχυτητας θα εναρμονιστει με την υπολοιπη Ευρωπου οπου σε δρομους μιας λωριδας ισχυει το 30 χαω και τα 50 αφορουν δρομους με 2 λωριδες, λεωφορους κλπ. Πραγμα που εχει λογικη αν σκεφτουμε να πηγαινουμε με 50 στα στενα της Κυψελης πχ.

    Η διηθηση επισημως δεν απαγορευεται αλλα δεν επιτρεπεται κινηση δυο οχηματων στην ιδια λωριδα, η προσπεραση απο δεξια και οι σφηνες. Εχει υπαρξει αποφαση ανωτατου δικαστηριου σε ατυχημα οτι εφταιγε ο μοτοσυκλετιστης που κινουταν αναμεσα στα οχηματα.



    ΥΓ. Πιστευω οτι αν αυριο αστυνομευοταν αυστηρα η κινηση αναμεσα στα αυτοκινητα ενω αυτα κινουνται πχ, το 70% των διτροχων αναβατων θα σταματουσε την χρηση τους, διοτι οι περισσοτεροι τα εχουν επειδη μπορουν να το κανουν, να παρκαρουν παντου, ανεβαινουν σε πεζοδρομια, να παραβιαζουν φαναρια, προτεραιοτητες, μονοδρομους, κλπ

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της Sorath
    Εγγραφή
    15/11/2019
    Μηνύματα
    148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Τι δεν καταλαβαίνετε?
    Ενόχλησα που απλά εξήγησα τι είναι το όριο των 30χλμ που αναφέρεται στους λόγους της διαμαρτυρίας και κάποιοι ρωτάνε τι αφορά;;;

  12. #12
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PaNick67 Προβολή μηνύματος
    Εχει υπαρξει αποφαση ανωτατου δικαστηριου σε ατυχημα οτι εφταιγε ο μοτοσυκλετιστης που κινουταν αναμεσα στα οχηματα.
    Έφταιγε επειδή ήταν κουλός και προκάλεσε το ατύχημα, όχι αυτομάτως επειδή έκανε διήθηση.
    Life begins at 45°.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.349
    Έκανε μια ψηφιακή παρατήρηση, μια παρεμβαση αν θέλετε ο ντόπερμαν - Παπανδρέου από το ψηφιακό motorsport ο οποίος σχολιάζει και κριτικάρει τα αιτήματα και αναρωτιέται γιατί δεν υπάρχει ως βασικό αίτημα η αλλαγή των πολύ επικίνδυνων μπαρριερών στους δρόμους με άλλες πιο ασφαλείς όπως γίνεται σε άλλες χώρες.

  14. #14
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Έκανε μια ψηφιακή παρατήρηση, μια παρεμβαση αν θέλετε ο ντόπερμαν - Παπανδρέου από το ψηφιακό motorsport ο οποίος σχολιάζει και κριτικάρει τα αιτήματα και αναρωτιέται γιατί δεν υπάρχει ως βασικό αίτημα η αλλαγή των πολύ επικίνδυνων μπαρριερών στους δρόμους με άλλες πιο ασφαλείς όπως γίνεται σε άλλες χώρες.
    Επειδή τα συνέταξε το 5μελές του Γυμνασίου.
    Life begins at 45°.

  15. #15
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από niou Προβολή μηνύματος
    Απορία κανόνων του forum. Ο μόνος χώρος για να σχολιάσεις κάτι είναι στη μαύρη τρύπα του off-topic ή πρέπει να ανοίγει παράλληλο post που θα ονομάζεται "Μοτοπορεία Διαμαρτυρίας - Απόψεις"; Διότι τότε περισσότερο θυμίζει πίνακα ανακοινώσεων παρά forum.

    Αναφορικά με τη μοτοπορεία, πέρα από την τιμή των διοδίων, τα άλλα δύο θέματα θα τροποποιηθούν σε άμεσο χρόνο ή έχει προταθεί κάτι στον νέο ΚΟΚ;
    Όχι φίλε Νίου, όταν ο OP ενός θέματος λέει ξεκάθαρα ότι δεν είναι πεδίο αντιπαραθέσεων αλλά κάλεσμα για σύμπνοια ήτοι αν κανονιστεί παρέα πιο οργανωμένα από το Moto.gr να κατέβει στην διαμαρτυρία το να γράφεις εσύ και εγώ αν συμφωνείς ή όχι με την ίδια την διαμαρτυρία είναι Off Topic , αν το να υπάρχει σεβασμός στο θέμα που ανοίγει ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα δεν σου κάνει για Forum , η πόρτα ανοιχτή και τα σκυλιά δεμένα.
    Τέλος για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, δεν απαγορεύθηκε από κανέναν να σχολιαστεί η κίνηση αυτή που και εμένα στο σύνολο της με βρίσκει απέναντι, απλά όχι στο θέμα ενός συμφορουμίτη που δεν ήθελε να ανοίξει την κουβέντα εκεί.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PaNick67 Προβολή μηνύματος
    Δικη μου απορια κι αυτο. Ας κλειδωθει να μεινει μονο ως ανακοινωση, τα σχολια επι του θεματος σε αλλο τοπικο δεν εχουν νοημα.

    Το οριο ταχυτητας θα εναρμονιστει με την υπολοιπη Ευρωπου οπου σε δρομους μιας λωριδας ισχυει το 30 χαω και τα 50 αφορουν δρομους με 2 λωριδες, λεωφορους κλπ. Πραγμα που εχει λογικη αν σκεφτουμε να πηγαινουμε με 50 στα στενα της Κυψελης πχ.

    Η διηθηση επισημως δεν απαγορευεται αλλα δεν επιτρεπεται κινηση δυο οχηματων στην ιδια λωριδα, η προσπεραση απο δεξια και οι σφηνες. Εχει υπαρξει αποφαση ανωτατου δικαστηριου σε ατυχημα οτι εφταιγε ο μοτοσυκλετιστης που κινουταν αναμεσα στα οχηματα.



    ΥΓ. Πιστευω οτι αν αυριο αστυνομευοταν αυστηρα η κινηση αναμεσα στα αυτοκινητα ενω αυτα κινουνται πχ, το 70% των διτροχων αναβατων θα σταματουσε την χρηση τους, διοτι οι περισσοτεροι τα εχουν επειδη μπορουν να το κανουν, να παρκαρουν παντου, ανεβαινουν σε πεζοδρομια, να παραβιαζουν φαναρια, προτεραιοτητες, μονοδρομους, κλπ
    Όπως τα λες είναι Panick. Δεν απαγορεύεται η διήθηση γιατί δεν αναγνωρίζεται από τον νόμο ως κίνηση αυτοκινημένου οχήματος. Δεν υπάρχει διήθηση, υπάρχει προσπέραση , παράλληλη κίνηση την ίδια λωρίδα κλπ.
    Όσον αφορά το κομμάτι του Modding στο προηγούμενο Thread, το να το κλειδώσω θα ήταν πρόβλημα για το ''κανόνισμα'' που ενδέχεται να γίνει από φίλους του Moto.gr και θα έχανε το σκοπό του το αρχικό θέμα.
    Τελευταία τροποποίηση από CorpseAlive; 08/04/2024 στις 11:38.
    where was Gondor when the Westfold fell?

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μοτοπορεία Διαμαρτυρίας
    από Nik0s_Dk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2024, 11:45
  2. Αποψεις για το Modenas KRISS II
    από Spoky στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 01:12
  3. Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2004, 13:35
  4. Αποψεις για μαθηματα οδηγησης
    από gmakris στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2004, 23:30
  5. Powercommander αποψεις απο γνωστες.
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 00:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF