Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 36

Θέμα: Καλοκαιρινο μπουφαν και γαντια

  1. #16
    Νέο μέλος Το avatar του/της Zodd
    Εγγραφή
    02/10/2009
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    Εχω ακουσει οτι με αυτα τα μπουφαν δροσιζεσαι αρκετα.
    Όσο κινείσαι μόνο. Ειδικά Αθήνα καλοκαίρι, όποτε σταματάς (φανάρι, κίνηση κλπ) στάζεις.

  2. #17
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Εχω το Dainese Air Frame καμια 10ετια? Δεν θυμαμαι ακριβως.
    Αν εξαιρεσουμε το φερμουαρ (κλασικο Dainese) ειναι τουμπανο.
    Εχει και εσωτερικη ψιλη επενδυση για τιποτα ψυχρες σε καλοκαιρινα βραδια/ταξιδια.
    Καλυτερα μαυρο γιατι γινεται χαλια με τη βρωμια. Οσο και να το εχω πλυνει το ασημι κομματι του το λες και προς μαυρο...
    Βαζω και την προστασια πλατης που εχω απο την κορντουρα και ειμαστε οκ.
    Αν και τι να τις κανεις τις προστασιες...μ@λακιες μαρκετινγκ.

    Αφου κλεινει μετα απο τοσα χρονια ειμαστε οκ...
    Ride(s) the wind of change...

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    660
    Και εγώ θα σου πρότεινα σκουρόχρωμος για να μην φαίνεται όταν βρωμίζει , κατά τα αλλά όλα τα καλοκαιρινά μπουφάν έχουν καλό εξαερισμό όποτε ότι βρεις σε καλύτερη τιμή τσιμπά το
    Εγώ πήρα πέρυσι της spidi στα 100€, η μόνη πατέντα που έκανα ήταν να αντικαταστήσω της προστασίες με level 2 από άλλο μπουφάν που είχα και άλλης εταιρίας
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Σε σκουροχρωμο θα καταληξω, δεν ψηνομαι να λερωνει και να πρεπει να το πλενω καθε τρεις και λίγο. Θα πάω να δοκιμάσω αυτα που μου προτεινατε να δω πως κάθονται πάνω μου.

    Να ρωτησω και κάτι άλλο. Επειδη το χειμωνα λογικα θα αλλαξω και το χειμερινο μπουφαν μου μιας και το χω αρκετα χρόνια. Μήπως να κοιταγα για ενα 4 εποχων με αφαιρουμενες επενδυσεις ή το καλοκαιρι το συγκεκριμενο θα ειναι πιο ζεστο απο το καλοκαιρινο?
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    Σε σκουροχρωμο θα καταληξω, δεν ψηνομαι να λερωνει και να πρεπει να το πλενω καθε τρεις και λίγο. Θα πάω να δοκιμάσω αυτα που μου προτεινατε να δω πως κάθονται πάνω μου.

    Να ρωτησω και κάτι άλλο. Επειδη το χειμωνα λογικα θα αλλαξω και το χειμερινο μπουφαν μου μιας και το χω αρκετα χρόνια. Μήπως να κοιταγα για ενα 4 εποχων με αφαιρουμενες επενδυσεις ή το καλοκαιρι το συγκεκριμενο θα ειναι πιο ζεστο απο το καλοκαιρινο?
    Κέντρο πόλης, καλοκαίρι με 40 βαθμούς έξω, το καλοκαιρινό απλά θα το ανέχεσαι επειδή είναι φουλ διάτρητο και θα δροσίζεσαι όταν δεν είσαι σταματημένος. Το 4 εποχών δεν θα μπορείς να το φορέσεις για κανένα λόγο. Τα 4 εποχών είναι βαριά να τα φοράς μέχρι Μάιο. Εκτός αν είσαι σε ορεινό χωριό

  6. #21
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.200
    Για το χειμώνα θα πάρεις αμιγώς 3 εποχών,δεν υφίσταται η έννοια 'μπουφάν 4 εποχών' στην Ελλάδα,όσους αεραγωγούς και να χει θα καείς.
    Για το καλοκαίρι ένα διάτρητο καλοκαιρινό είναι μια χαρά,μην το πάρεις κατάμαυρο,θα σε βράζει ο ήλιος,ένα γκρι είναι καλό.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες! Και εγω αυτο σκεφτηκα για το 4 εποχων. Οποτε παμε καθαρα σε καλοκαιρινο.

    Απο μπουφαν εχουμε λοιπον 2-3 υποψηφια για πειτε και κανενα γαντακι.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  8. #23
    Νέο μέλος Το avatar του/της Zodd
    Εγγραφή
    02/10/2009
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    Σε σκουροχρωμο θα καταληξω, δεν ψηνομαι να λερωνει και να πρεπει να το πλενω καθε τρεις και λίγο. Θα πάω να δοκιμάσω αυτα που μου προτεινατε να δω πως κάθονται πάνω μου.

    Να ρωτησω και κάτι άλλο. Επειδη το χειμωνα λογικα θα αλλαξω και το χειμερινο μπουφαν μου μιας και το χω αρκετα χρόνια. Μήπως να κοιταγα για ενα 4 εποχων με αφαιρουμενες επενδυσεις ή το καλοκαιρι το συγκεκριμενο θα ειναι πιο ζεστο απο το καλοκαιρινο?
    Έβγαλα το περσινό καλοκαίρι (στην Αθήνα) με το "χειμερινό" μου γιατί δεν χώραγα στο καλοκαιρινό μου

    Έχω το Rebelhorn Hiker II (σε λευκό/μαύρο) το οποίο είναι για πιο άνοιξη/φθινώπορο/ήπιο χειμώνα (δεν έχει θερμική επένδυση) αλλά το καλοκαίρι πιστεύω είναι συγκρίσιμο ως προς την ζέστη με το μέσο 4 εποχών (χωρίς τις επενδύσεις). Δεν ήταν και η πιο ευχάριστη εμπειρία καθώς ενίσχυε το πρόβλημα στις στάσεις αλλά σε γενικές γραμμές ήταν παλέψιμο.

    Προσωπικά συμφωνώ με τους προηγούμενους ότι ένα καθαρά καλοκαιρινό είναι καλύτερο αν όμως δεν σου βγαίνουν τα οικονομικά για δυο μπουφάν, το 4 εποχών είναι μια λύση. Όσο περισσότεροι αεραγωγοί τόσο το καλύτερο.

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Έχω της revit το eclipse 2
    Είναι εξαιρετικό και ειδικά εν κινήσει πολύ δροσερό, σε σημείο που να λες ότι ρουφάει έξτρα αέρα από ότι όταν είσαι χωρίς!

    Σε στάση ναι και με 40 βαθμούς θα την ακούσεις λίγο αλλά εν κινήσει άψογο.

    Το μόνο που θέλω να επισημάνω είναι ότι πήρα και εγώ δώρο την προστασία πλάτης αλλά αυτή είναι που δεν παλεύεται με τίποτα.

    Η επαφή με την πλάτη σε κάνει μούσκεμα στον ιδρώτα.

    Οπότε ναι για εμένα στην revit αλλά με τη διάτρητη λογικά πλάτη που έχουν και όχι την απλή.

  10. #25
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    327
    Αν πας βόλτες σε μαγαζιά ίσως βρεις και καλύτερες τιμές.
    Τσέκαρε και τη Shima σαν εταιρεία, είχα βρει μπουφανάκι 4 εποχών με πάρα πολύ καλό εξαερισμό το συγκεκριμένο όμως, φερμουάρ παντού, χέρια ώμους πλάτη θώρακα και...αερίζεσαι! Ήταν εκθεσιακό αλλά κυριολεκτικά καινούριο και πήγε αρκετά κάτω η τιμή!

    Τώρα για γάντια, αν με τα nordcode τα καλοκαιρινά βγάζεις 2 χρόνια με 35 ευρώ, εγώ θα τα ξανάπαιρνα, αυτά έχω και εγώ!
    Απλά ίσως όπως ανεβαίνεις στην τιμή να είναι λίγο καλύτερες οι προστασίες και να είναι και κάπως πιο ανθεκτικό στο χρόνο!

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    989
    Rev’it Airwave 3 έχω και είμαι ικανοποιημένος. Το προηγούμενο που είχα ήταν Bering αλλά το βασικό τους μοντέλο. Σαφώς καλύτερο το Rev’it. Λογικό βέβαια μιας και το ένα το αγόρασα 90€ και το άλλο 160€.
    Γάντια έχω κάποια Dainese τα τελευταία 4-5 χρόνια και έχουν αντέξει καλά μέχρι τώρα. Είναι δερμάτινα με προστασία και μου είχαν κοστίσει 55€. Θα ξανακοιτάξω για ίδια μάρκα, αποδείχθηκαν αρκετά ανθεκτικά.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.370
    Καλημέρα φίλε μου, εγώ σου προτείνω τα Spidi Flash KP, μπορείς να δεις ένα μίνι review δικό μου εδώ:

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=162247&page=6

    Επίσης σου προτείνω να πάρεις οπωσδήποτε και καλοκαιρινά ισοθερμικά που θα σε σώσουν από τα μουσκεμένα ρούχα μηχανής που κολλάνε πάνω σου και δε βγαίνουν με τίποτα!

    Ξέρω, ακούγεται κάπως ισοθερμικό το καλοκαίρι αλλά είναι πραγματικά σωτηρία, εντυπώσεις μου εδώ:

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=161453&page=3

    Ό,τι και να επιλέξεις, να το χαρείς

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα φίλε μου, εγώ σου προτείνω τα Spidi Flash KP, μπορείς να δεις ένα μίνι review δικό μου εδώ:

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=162247&page=6

    Επίσης σου προτείνω να πάρεις οπωσδήποτε και καλοκαιρινά ισοθερμικά που θα σε σώσουν από τα μουσκεμένα ρούχα μηχανής που κολλάνε πάνω σου και δε βγαίνουν με τίποτα!

    Ξέρω, ακούγεται κάπως ισοθερμικό το καλοκαίρι αλλά είναι πραγματικά σωτηρία, εντυπώσεις μου εδώ:

    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=161453&page=3

    Ό,τι και να επιλέξεις, να το χαρείς
    Σε ευχαριστω φιλε. Ενδιαφερουσα προταση και τα spidi.
    Αυτο για τα καλοκαιρινα ισοθερμικα δεν το γνωριζα. Εχω μονο χειμωνιατικες ισοθερμικες φανελες. Θα τσεκαρω
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    695
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Αν πας βόλτες σε μαγαζιά ίσως βρεις και καλύτερες τιμές.
    Τσέκαρε και τη Shima σαν εταιρεία, είχα βρει μπουφανάκι 4 εποχών με πάρα πολύ καλό εξαερισμό το συγκεκριμένο όμως, φερμουάρ παντού, χέρια ώμους πλάτη θώρακα και...αερίζεσαι! Ήταν εκθεσιακό αλλά κυριολεκτικά καινούριο και πήγε αρκετά κάτω η τιμή!

    Τώρα για γάντια, αν με τα nordcode τα καλοκαιρινά βγάζεις 2 χρόνια με 35 ευρώ, εγώ θα τα ξανάπαιρνα, αυτά έχω και εγώ!
    Απλά ίσως όπως ανεβαίνεις στην τιμή να είναι λίγο καλύτερες οι προστασίες και να είναι και κάπως πιο ανθεκτικό στο χρόνο!
    Απλα με τα nordcode απογοητευτηκα ελαφρως γιατι πριν καποια χρονια ειχα ενα ζευγαρι acerbis μοτοκροσαδικα και μεχρι που τα εχασα (ναι ειμαι απο αυτους που χανουν γαντια ) ειχαν φθαρει ελαχιστα μετα απο 3 χρονια χρησης.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  15. #30
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Εγω ολα αυτα τα χρονια καταλαβα οτι καλοκαιρινα γαντια φουλ διατρητα, αλλα χωρις δερμα δεν βγαζουν 2ετια.
    Πριν 3-4 χρονια αγορασα τα alpinestars carbon SMX σουξουμουξου και τα κλασανε στα 1.5 - αντε χαριστικα 2 χρονια.

    Απο τοτε ξαναγυρισα σε δερματινο (REVIT) και ησυχασα.
    Μπορει να μην ειναι τοσο αεριζομενα οσο τα αλλα με το υφασμα αλλα και καλυτερη προστατσια εχουν και αντοχη σιγουρα στο χρονο.
    Πρωτα κοιτας την ασφαλεια και μετα τα αλλα...καλοκαιρι/ξεκαλοκαιρι θες προστασια.
    Ride(s) the wind of change...

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κρανάκι, μπουφάν και γάντια μηχανής.
    από ChrisNt στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2015, 23:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF