Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: Προβληματισμός με την σέλα και όχι μόνο.

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Και εκτός από το ύψος της σέλας στο πατάω δεν πατάω αντίστοιχο ρόλο παίζει και το πλάτος της.

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Αν μιλάμε για το Motok , δεν σε έβαλε να πας βόλτα με σέλα πριν την ντύσει για να την τσεκάρεις?
    Μου φαίνεται παράξενο.. γιατί συνήθως σε βάζει να την δοκιμάσεις καλά και εν κινήσει πριν στην τελειώσει.
    Πηγα βολτα αλλά δεν με βολευε πηγα άλλου να διορθώσει τις κλήσεις και αναγκαστικέ να την ψηλώσει. Επίσης σε μια βόλτα 5 λεπτά σεν καταλαβαίνεις

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Και εκτός από το ύψος της σέλας στο πατάω δεν πατάω αντίστοιχο ρόλο παίζει και το πλάτος της.
    Ισχύει. Γενιξα η σέλα νιώθω ότι όταν κάτι πας να φτιάξεις κάπου άλλου χαλαει

  4. #19
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.131
    Έχει να κάνει με το τι εννοείς πως χαλάει. Την δική σου ισορροπία δηλαδή.
    Υλικό να το αισθάνεσαι μαλακό και να αντέχει ταξίδια δεν υπάρχει.
    Συνδυασμός υλικών υπάρχει αλλά προδιαγράφεις λεπτό προφίλ.
    Καλύτερα ένα υλικό σχετικά σφικτό, που σου δίνει την αίσθηση του σκληρού
    αλλά δεν κάθεται και αργείς να πιαστείς, Ειδικά με παντελόνι τουρισμού.

    Το πλάτος έχει πολλά περιθώρια να αφαιρεθεί. Άνετα κάνεις ριξίματα στο εμπρός τμήμα της σέλας αφήνοντας πχ 10cm επίπεδο.

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Έχει να κάνει με το τι εννοείς πως χαλάει. Την δική σου ισορροπία δηλαδή.
    Υλικό να το αισθάνεσαι μαλακό και να αντέχει ταξίδια δεν υπάρχει.
    Συνδυασμός υλικών υπάρχει αλλά προδιαγράφεις λεπτό προφίλ.
    Καλύτερα ένα υλικό σχετικά σφικτό, που σου δίνει την αίσθηση του σκληρού
    αλλά δεν κάθεται και αργείς να πιαστείς, Ειδικά με παντελόνι τουρισμού.

    Το πλάτος έχει πολλά περιθώρια να αφαιρεθεί. Άνετα κάνεις ριξίματα στο εμπρός τμήμα της σέλας αφήνοντας πχ 10cm επίπεδο.
    Ισχύει την δίκη μου ισόρροποια χαλαει.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    563
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας έχω ένα cb500x 2021. Έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα μαζί του και εκδρομές και ταξιδάκια. Έκανα μια μεγάλη βλακεία. Έφτιαξα την σέλα του καθώς η μαμά ήταν χάλια ως προς τα υλικα. Πηγα στον πιο ακριβό στην Αθήνα και δεν με βόλεψε. Έκανα τροποποίηση πάλι δεν με βόλεψε. Πηγα σε έναν άλλον έκανα τροποποίηση πάλι. Ο συγκεκριμένος έκανε ωραία δουλειά αλλά η σέλα ψήλωσε πολύ και δεν πατάω καλα είμαι κοντός. Να πάω να την ξανακάνω τροποποίηση δεν θέλω φοβάμαι αν πετύχει ότι ακριβώς θέλω πάλι. Όπως και επίσης γενικά μου έχουν φύγει πολλά χρήματα και έχω φτάσει σε σημείο να με έχει αηδιάσει η όλη η διαδικασία. Έχω μπει σε σκέψεις να αγοράσω νέα σέλα αλλά κάνει 500 ευρώ. Επειδή δεν ξέρω αν θα το κρατήσω πολύ καιρό ακόμα αξιζει να το κάνω; Ο πολύς καιρός δεν ξέρω ακριβώς ποσό είναι καθώς μετά από την εκθεση χθες δεν με συγκίνησαν πολλά μηχανάκια. Ίσως κάποια μηχανάκια που δεν πρόκειτε να τα φτάσω και γιατί μου είναι άχρηστα αλλά κα οιι γιατί δεν ανταποκρίνονται στους ελληνικούς μισθούς.
    Είχα στην κατοχή μου διάφορες μηχανάκια και θα βάλω βαθμολογία στην μαμά σέλα του cb500x 7 στα10.
    Το ποσό άνετη είναι η σελα εξαρτάται το ποσό είναι συνηθισμένα τα μαλακά σου μόρια. Πχ εγώ που κάνω καθημερινά 150 χλμ στην Αθήνα με παπί η σέλα του cb500x μου φαίνεται ίδιαιτερα άνετη. Μπορώ να αντέξω με τις ώρες τις αρκεί φυσικά να μετακινουμε ελαφριά κάθε δεκαπεντα λεπτά πάνω της για να ρέει το αίμα στα αγγεια.
    Αυτός ειναι και ο λόγος που όταν είναι να κάνεις ένα μεγάλο ταξίδι με συνεπιβάτη χρειάζεται να πας δύο μεγάλες εκδρομεε πρώτα για να εγκλιματιστούν τα σώματά σας.

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Είχα στην κατοχή μου διάφορες μηχανάκια και θα βάλω βαθμολογία στην μαμά σέλα του cb500x 7 στα10.
    Το ποσό άνετη είναι η σελα εξαρτάται το ποσό είναι συνηθισμένα τα μαλακά σου μόρια. Πχ εγώ που κάνω καθημερινά 150 χλμ στην Αθήνα με παπί η σέλα του cb500x μου φαίνεται ίδιαιτερα άνετη. Μπορώ να αντέξω με τις ώρες τις αρκεί φυσικά να μετακινουμε ελαφριά κάθε δεκαπεντα λεπτά πάνω της για να ρέει το αίμα στα αγγεια.
    Αυτός ειναι και ο λόγος που όταν είναι να κάνεις ένα μεγάλο ταξίδι με συνεπιβάτη χρειάζεται να πας δύο μεγάλες εκδρομεε πρώτα για να εγκλιματιστούν τα σώματά σας.
    Με την μαμά σέλα του cb είχα κάνει Αθήνα Βόλο σερί. Με είχε βολέψει εμένα απλά ελεγα να κερδίσω

  8. #23
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Πηγα βολτα αλλά δεν με βολευε πηγα άλλου να διορθώσει τις κλήσεις και αναγκαστικέ να την ψηλώσει. Επίσης σε μια βόλτα 5 λεπτά σεν καταλαβαίνεις
    Γιατί δεν ζήτησες διορθώσεις από τον ίδιο αφού είδες ότι στην βόλτα δεν σε βόλεψε? Αυτό μου έκανε εντύπωση.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Γιατί δεν ζήτησες διορθώσεις από τον ίδιο αφού είδες ότι στην βόλτα δεν σε βόλεψε? Αυτό μου έκανε εντύπωση.
    Ένα γιατί πηγα δεν με βόλεψε ξαναπάω δεν με βόλεψε.Να ξαναπάω και Τρίτη; Δεν διορθωνει δωρεάν.

  10. #25
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Ένα γιατί πηγα δεν με βόλεψε ξαναπάω δεν με βόλεψε.Να ξαναπάω και Τρίτη; Δεν διορθωνει δωρεάν.
    Όχι δεν με κατάλαβες μάλλον.

    Όταν πας στο μοτοκ και σου φτιάχνει την σέλα, σε βάζει να κάνεις μια βόλτα ΠΡΙΝ την παραλάβεις και ΠΡΙΝ την ντύσει με την εξωτερική επένδυση .
    Είπες ότι από την πρώτη βόλτα δεν σε βολεύει και μου έκανε εντύπωση πως και δεν ζήτησες διόρθωση επιτόπου.

    Σε κάθε περίπτωση εσύ ξέρεις καλύτερα γιατί ο δικός σου κ@λος κάθεται πάνω της απλά είναι περίεργο γιατί εγώ που έφτιαξα 2 μηχανές εκεί , δεν είχα κανένα θέμα και έκανα και διορθώσεις κλπ , αλλά επιτόπου.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Όχι δεν με κατάλαβες μάλλον.

    Όταν πας και σου φτιάχνει την σέλα, σε βάζει να κάνεις μια βόλτα ΠΡΙΝ την παραλάβεις και ΠΡΙΝ την ντύσει με την εξωτερική επένδυση .
    Είπες ότι από την πρώτη βόλτα δεν σε βολεύει και μου έκανε εντύπωση πως και δεν ζήτησες διόρθωση επιτόπου.

    Σε κάθε περίπτωση εσύ ξέρεις καλύτερα γιατί ο δικός σου κ@λος κάθεται πάνω της απλά είναι περίεργο γιατί εγώ που έφτιαξα 2 μηχανές εκεί , δεν είχα κανένα θέμα και έκανα και διορθώσεις κλπ , αλλά επιτόπου.
    Στα 5 λεπτά δεν με ενόχλησε αλλά στην πρώτη εκδρομή η στροφές με ενοχλούσες.

  12. #27
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aris98 Προβολή μηνύματος
    Στα 5 λεπτά δεν με ενόχλησε αλλά στην πρώτη εκδρομή η στροφές με ενοχλούσες.
    Έχω μπερδευτεί, το θέμα σου είναι στην άνεση ή στο αν πατάς καλά? Γιατί εγώ έγραψα ορμώμενος από αυτό :
    ''Ο συγκεκριμένος έκανε ωραία δουλειά αλλά η σέλα ψήλωσε πολύ και δεν πατάω καλα είμαι κοντός.''

    Αν είναι η άνεση λογικά δεν έγινε σωστή κατανομή του υλικού , στην άνεση ποια είναι η αίσθηση που έχεις, που νιώθεις ότι σε ζορίζει ?
    where was Gondor when the Westfold fell?

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    858
    Φίλε τι ακριβώς σε ενοχλει;
    Πιάνεται ο λωλος; πονάει η ουρά ή η..οικογενεια;
    Να ξέρεις αν είναι κοκυγγας ή προστατης-καβαλος υπάρχει λύση με μια αυλακωση-λακουβιτσα που κάνουν οι σελαδες στο κέντρο της σελας εκεί που ακουμπούν τα επίμαχα οπότε φεύγει αρκετή πίεση, σε συνδυασμό με λίγο πλάτυνση (aka ανατομικη) πέφτει το βάρος στα sit bones που λένε οι φίλοι μας οι αγγλοφωνοι.
    Επίσης να ξέρεις η σελα με τον καιρό θα κάτσει θα μαλακώσει το υλικό, δώσε λίγο χρονο στο ολο πράγμα. Σε καταλαβαίνω έχω φάει κι εγώ τέτοια πακέτα στο παρελθόν.
    Ο αιγύπτιος στον Κεραμεικό μου έχει διορθώσει δύο φορές με επιτυχία αυτά που με ενοχλούσαν.
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 17/04/2024 στις 15:52.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  14. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Φίλε τι ακριβώς σε ενοχλει;
    Πιάνεται ο λωλος; πονάει η ουρά ή η..οικογενεια;
    Να ξέρεις αν είναι κοκυγγας ή προστατης-καβαλος υπάρχει λύση με μια αυλακωση-λακουβιτσα που κάνουν οι σελαδες στο κέντρο της σελας εκεί που ακουμπούν τα επίμαχα οπότε φεύγει αρκετή πίεση, σε συνδυασμό με λίγο πλάτυνση (aka ανατομικη) πέφτει το βάρος στα sit bones που λένε οι φίλοι μας οι αγγλοφωνοι.
    Επίσης να ξέρεις η σελα με τον καιρό θα κάτσει θα μαλακώσει το υλικό, δώσε λίγο χρονο στο ολο πράγμα. Σε καταλαβαίνω έχω φάει κι εγώ τέτοια πακέτα στο παρελθόν.
    Ο αιγύπτιος στον Κεραμεικό μου έχει διορθώσει δύο φορές με επιτυχία αυτά που με ενοχλούσαν.
    Καλησπέρα σε ευχαριστώ για το σχόλιο σου. Όχι με ενοχλούσε η πλάτη στην πολύωρη οδηγηση. Μετά έβγαλα την πλάτη και έγινε χάλια. Πηγα σε άλλον την διώρυγες την έκανε ωραία αλλά πολύ ψιλή.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Σχετικα με χαρτες (και οχι μονο)
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2006, 13:14
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2005, 08:18
  3. ΟνΟφαδικη και ΟΧΙ μονο ... για την ΚΥ 29/05/05
    από crs-k στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2005, 23:19
  4. Και ΣυνεΧιζω Με Μπλουζακια Και ΟΧι Μονο....
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2005, 11:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF