Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Κράνος

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2024
    Μηνύματα
    1

    Question Κράνος

    Καλησπέρα σας, πρόκειται να πάρω την πρώτη μου μηχανή και είμαι σε αναζήτηση καλού κράνους αλλά μπορώ μέχρι 150$.
    Ποιο θα μου προτείνατε; Θέλω να κάνω και αποστάσεις Αθήνα- Κόρινθος, οποτε θα ήθελα να μην έχω τρελά θέματα με τον θόρυβο.
    Σκεφτόμουν για ls2, mt, givi.
    Έχετε κάποιο συγκεκριμενο στο νου σας;

    Τέλος, είδα στο σκρουτζ ένα που μου άρεσε αλλά δεν ξέρω καθόλου την συγκεκριμενη μάρκα( https://www.skroutz.gr/s/23137738/Sc...Full-Face.html ), έχει πολυ καλα σχόλια αλλα είναι μόνο 5.
    Μήπως γνωρίζει καποιος την συγκεκριμενη μάρκα;

    Ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SophieF27 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας, πρόκειται να πάρω την πρώτη μου μηχανή και είμαι σε αναζήτηση καλού κράνους αλλά μπορώ μέχρι 150$.
    Ποιο θα μου προτείνατε; Θέλω να κάνω και αποστάσεις Αθήνα- Κόρινθος, οποτε θα ήθελα να μην έχω τρελά θέματα με τον θόρυβο.
    Σκεφτόμουν για ls2, mt, givi.
    Έχετε κάποιο συγκεκριμενο στο νου σας;

    Τέλος, είδα στο σκρουτζ ένα που μου άρεσε αλλά δεν ξέρω καθόλου την συγκεκριμενη μάρκα( https://www.skroutz.gr/s/23137738/Sc...Full-Face.html ), έχει πολυ καλα σχόλια αλλα είναι μόνο 5.
    Μήπως γνωρίζει καποιος την συγκεκριμενη μάρκα;

    Ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας

    Καλημέρα και καλώς ήρθες.
    Αυτό που έβαλες μια χαρά είναι.
    Και οι λοιπές μάρκες που αναφέρεις καλές είναι. Γενικά, τα κράνη που καλύπτουν την CE 22.05 (η όποια νεώτερη) είναι ασφαλή.
    Τώρα, το θέμα του θορύβου είναι πολυδιάστατο διότι δεν είναι μόνο το κράνος, μετράει το είδος της μοτό, το ύψος σου κ.λ.π.
    Δεν μπορεί, λοιπόν κάποιος να σου πει "πάρε αυτό, είναι ήσυχο", έτσι απλά.
    Συνήθως τα περισσότερα είναι σχετικά ήσυχα σε λογικές ταχύτητες. Περισσότερη σημασία έχει να κάθεται καλά στο κεφάλι σου χωρίς να παλαντζάρει δεξιά-αριστερά και να έχεις καλή περιφερική όραση.
    Εγώ δεν είχα ποτέ άποψη για τον θόρυβο, αν μείνεις εδώ θα μάθεις και τον λόγο
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.151
    Μην παρεις κρανος χωρίς να το έχεις φορέσει. Το να ψαχνεις στο ιντερνετ ειναι η μισή δουλειά. Δοκίμασε διάφορα κράνη σε φυσικά μαγαζιά, να δεις πως σου καθονται και αποφασίζεις μετά. Δεν πιστεύω ότι σε αυτά τα λεφτά υπάρχει μεγάλη απόκλιση ανάμεσα σε φυσικο και ιντερνετικό κατάστημα.

    Για το θόρυβο επίσης δεν υπάρχει κάτι δεδομένα ήσυχο. Συνήθως το trade off είναι ότι ενα ήσυχο κράνος έχει κακό εξαερισμό (και το αντίστροφο).
    Εγώ θα έδινα βάση στον εξαερισμό. Σε χαμηλές ταχύτητες (πόλη) ο θόρυβος δεν ενοχλει, εκτός πόλης το πρόβλημα διορθώνεται θεαματκά με ένα ζευγάρι ωτασπίδες.

  4. #4
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.846
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SophieF27 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας, πρόκειται να πάρω την πρώτη μου μηχανή και είμαι σε αναζήτηση καλού κράνους αλλά μπορώ μέχρι 150$.
    Ποιο θα μου προτείνατε; Θέλω να κάνω και αποστάσεις Αθήνα- Κόρινθος, οποτε θα ήθελα να μην έχω τρελά θέματα με τον θόρυβο.
    Σκεφτόμουν για ls2, mt, givi.
    Έχετε κάποιο συγκεκριμενο στο νου σας;

    Τέλος, είδα στο σκρουτζ ένα που μου άρεσε αλλά δεν ξέρω καθόλου την συγκεκριμενη μάρκα( https://www.skroutz.gr/s/23137738/Sc...Full-Face.html ), έχει πολυ καλα σχόλια αλλα είναι μόνο 5.
    Μήπως γνωρίζει καποιος την συγκεκριμενη μάρκα;

    Ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας
    Δες το Lc2 Rapid.
    Είναι το πιο ελαφρύ και φθηνό και πολύ καλής ποιότητας για τα 90 ευρώ που ζητάει. Η γυναίκα μου είναι απόλυτα ευχαριστημένη με την χρήση του μέχρι τώρα (1,5 χρόνο περίπου)
    where was Gondor when the Westfold fell?

  5. #5
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Ειδα στον Πετσα (Καλλιθεα) προσφορα το Aeroblade III με 160e.
    Το εχει η γυναικα μου 4 χρονια και ειναι ευχαριστημενη.
    Καλος εξαερισμος, παναλαφρο (οταν σηκωνω το ARAI και μετα αυτο, ντρεπομαι λιγο ), αφαιρουμενα εσωτερικα και πολυ καλο στον ανοιχτο δρομο (και με αρκετα χλμ).

    Προφανως κοιτας ημερομηνιες κλπ κλπ οτι και να παρεις/δοκιμασεις.
    Ride(s) the wind of change...

  6. #6
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.099
    Με μια πρόχειρη αναζήτηση (έως 150€) είδα ότι τα παρακάτω πληρούν την πρόσφατη πιστοποίηση ECE 22.06

    HJC C10
    MT Stinger 2
    GIVI H50

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Με μια πρόχειρη αναζήτηση (έως 150€) είδα ότι τα παρακάτω πληρούν την πρόσφατη πιστοποίηση ECE 22.06

    HJC C10
    MT Stinger 2 απο προσωπικη εμπειρα αυτο βγαλτο εκτος..το πηρα προσφατως κ ενω εχει κυριολεκτικα γ@μ@τη εφαρμογη,υποσιαγωνο,ειναι 22.06 κ γενικα πολυ καλο για οσα κοστιζει ΔΥΣΤΗΧΩΣ η ζελατινα δεν εφαρμοζει απολυτα κ μπαζει λιγακι,δλδ για χειμωνα χωρις μεγαλο παρμπριζ εμπρος ξεχνατο!! στο νετ το αναφερουν κ αλλοι αυτο με την εταιρεια να σφυρριζει αδιαφορα...
    GIVI H50
    .....
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Τον θορυβο τον αποφευγεις μονο με ωτοασπιδες

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    699
    Τα 150ευρω που διαθετεις ειναι ενα καλο ποσο για entry level κρανος.

    ΜΤ δεν θα συνιστουσα καθως εχω ενα και εχουμε να κανουμε και με θορυβο αλλα και με πολυ κακη ποιοτητα κατασκευης.

    Ενοειται πως πας σε καταστημα και δοκιμαζεις να δεις τι σου καθεται καλυτερα στο κεφάλι.

    Σε αυτα τα χρηματα βρισκεις airoh,givi,bell,agv οι οποιες ειναι καλες εταιρειες. Επισης πολυ εχει ανεβει και οι ls2 τα τελευταια χρονια με ποιοτικα κρανη.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  10. #10
    Νέο μέλος Το avatar του/της Zodd
    Εγγραφή
    02/10/2009
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SophieF27 Προβολή μηνύματος
    Τέλος, είδα στο σκρουτζ ένα που μου άρεσε αλλά δεν ξέρω καθόλου την συγκεκριμενη μάρκα( https://www.skroutz.gr/s/23137738/Sc...Full-Face.html ), έχει πολυ καλα σχόλια αλλα είναι μόνο 5.
    Μήπως γνωρίζει καποιος την συγκεκριμενη μάρκα;

    Ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας
    Έχω πάρει δύο φορές το scorpion exo-510-air* και έχω ανάμεικτα συναισθήματα για την εταιρεία. Το πρώτο, μου είχε βγει μια χαρά για σχεδόν 1,5 χρόνο μέχρι που μου έπεσε από τα χέρια και έφυγε από την θέση του το sun visor, το ξαναέβαλα και λειτουργούσε αλλά αντικατέστησα το κράνος για παν ενδεχόμενο. Το δεύτερο μου βγήκε μάπα, από την αρχή το επιρρίνιο έφευγε πολύ εύκολα και μέσα στα 2** χρόνια που το κράτησα, η φούσκα για το σύστημα air fit (ή όπως το λένε) είχε τρυπήσει, οι δερματίνες στα λουράκια είχαν γίνει κομμάτια, το υποσαγώνιο κάπου φράκαρε και δεν μπορούσα να το βγάλω να πλυθεί και ο αφρός (αριστερά στο σαγόνι) είχε αρχίσει να κουνιέται πάνω κάτω. Δεν μπορώ να ξέρω αν μου έπεσε πολύ καλό κράνος την πρωτή φορά ή ελατωματικό την δεύτερη.

    * Κυκλοφορεί πλέον ως exo-490, ίδιο κέλυφος με το 510, χωρίς το σύστημα του αέρα και πληρεί ece 22.06
    ** 4 χρόνια από το έτος κατασκευής του.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Με μια πρόχειρη αναζήτηση (έως 150€) είδα ότι τα παρακάτω πληρούν την πρόσφατη πιστοποίηση ECE 22.06

    HJC C10
    Το C10 το πήρε πρόσφατα γνωστός μου και αν και είναι νωρίς για συμπεράσματα, από όσο το έχω δει μου φαίνεται πολύ τίμιο για τα λεφτά που ζητάει (~100ε). Δεν ξέρω πως διαμορφώνονται τα μεγέθη (δεν το αναφέρουν ξεκάθαρα στα σάιτ), αλλά αυτό που έχω δει είναι μαζεμένο και ελαφρύ οπότε παίζει να βγάζει κέλυφη σε διάφορα μεγέθη, με ότι αυτό συνεπάγεται περί άνεσης, να μην σε κάνει κεφάλα κλπ κλπ.

Παρόμοια θέματα

  1. κρανος XXS
    από sloumos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2013, 06:34
  2. κρανος
    από DORTIN στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2006, 21:42
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2004, 06:45
  4. κρανος
    από tools στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 07:51
  5. Υποχρεωτικο το Κρανος ???
    από crs-k στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 09:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF