Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: για 20 ευρώ .. και μια σκάρτη φιλία ..

  1. #16
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jimbar
    [FONT=Tahoma]
    συγνώμη παιδιά απλά δεν κατέχω, και δεν έχω πρόθεση να θίξω κανέναν. Μου είπανε απλά ότι οι NGK δεν είναι καλές.. με τις υπερβολικά λίγες γνώσεις μου στον τομέα μηχανικά, πήγα και την άλλαξα ..
    όσο για την Honda, μου είπανε ότι η αλυσίδα είναι tnt [??] - Kni [??] κάτι τέτοιο τέλος πάντων, δεν συγκράτησα και ότι είναι η κανονική .. για τα τακάκια .. δεν ρώτησα για να λέμε και του στραβού το δίκαιο ..
    α ξέχασα να πω [και εύχομαι αυτό να μην αλλάζει την τροπή της κουβέντας] ότι μόνο το μπροστινό γρανάζι άλλαξα.. αλλά και το πίσω να έχει μια διαφορά 100 ευρώ ??? πολλά μου φαίνονται ..
    [/FONT]
    Δεν νομίζω να θίχτηκε κανένας
    Μάλλον σου είπε DID, που είναι original προμηθευτής Honda.

    Απ ότι λές, μάλλον τα άλλαξες ήδη, αν είναι έτσι (επειδή παραπάνω λές 'μόνο το μπροστινό γρανάζι άλλαξα' ) να ρωτήσεις τι ακριβώς σου βάλανε.
    Επίσης καλό θα ήταν να αλλάξεις και το πίσω γρανάζι, εκτός κι αν είναι σε τέλεια κατάσταση. Αλλιώς θα εχεις μειωμένη διάρκεια ζωής του υπόλοιπου σετ.
    Θα σου έλεγα να δώσεις περισσότερη προσοχή στα τακάκια. Τα original Ηonda, είναι πολύ καλά χωρίς να είναι ακριβά.
    Είναι πολύ εύκολο να βρεθείς με τακάκια που είτε δεν κρατάνε ούτε 3000 χλμ, είτε κρατάνε forever και μετά πετάς και τους δίσκους, αν σου βάλουν ότι να ναι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #17
    "Παππούς" -- (22-05-02) Το avatar του/της jimbar
    Εγγραφή
    30/09/2003
    Μηνύματα
    317
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    ...Μάλλον σου είπε DID, που είναι original προμηθευτής Honda
    [FONT=Tahoma]
    αϊ γειά σου βρε συ sapila racing αυτό μου είπε ναι μπράβο σου .. ..
    [/FONT]
    - - - ΠANTA ΟΡΘΙΟΙ !!!! - - -

    ΘΕΕ μου μην φοβάσαι είμαι δίπλα σου!!

  3. #18
    της γειτονιας σας Το avatar του/της BELZEBOYLIS
    Εγγραφή
    09/11/2005
    Μηνύματα
    872
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από jimbar
    [B][B][FONT=Tahoma][SIZE=3]
    λες να σου λέω ψέματα Κωστή ??


    Σε καμία περίπτωση …..αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα 100 ε είναι λίγα για να αλλάξεις γρανάζια αλυσίδα και τακάκια !!! Ότι μπορείς να βρεις ανταλλακτικά τόσο φτηνά μπορείς ,αλλά όπως είπε και ο sapila δεν θα σε βγάλουν όπως τα άλλα . Η νοοτροπία η δικιά μου είναι να πληρώνω για την σωστή συντήρηση της μοτοσικλέτας μου για να ταξιδεύω άφοβα !! ( προς αποφυγή παρεξήγησης : είμαι αρκετά άσχετος με μηχανολογικά θέματα και δεν μπορώ να ασχοληθώ με την συντήρηση...και ναι έχω εμπιστοσύνη στον μηχανικό μου !!!!

  4. #19
    "Παππούς" -- (22-05-02) Το avatar του/της jimbar
    Εγγραφή
    30/09/2003
    Μηνύματα
    317
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS ..προς αποφυγή παρεξήγησης: είμαι αρκετά άσχετος με μηχανολογικά θέματα και δεν μπορώ να ασχοληθώ με την συντήρηση...και ναι έχω εμπιστοσύνη στον μηχανικό μου !!!!..[/B]
    [FONT=Tahoma]ούτε εγώ κατέχω Κωστή, και έχω πάντα εμπιστοσύνη στον μηχανικό μου και μάλιστα, θέμα χρημάτων, πληρώνω πάντα ότι μου λένε χωρίς να κάνω παζάρια ούτε γκρινιάζω. Άλλη μια λαλακία μου ίσως αλλά έτσι λειτουργώ ..[/FONT]
    - - - ΠANTA ΟΡΘΙΟΙ !!!! - - -

    ΘΕΕ μου μην φοβάσαι είμαι δίπλα σου!!

  5. #20
    Λοιπόν, τα πράγματα είναι όπως είπε ο sapila.
    Για αλυσίδα - γρανάζια δεν θα δώσεις λιγότερα από 150 ευρώ.
    Οι DID που χρησιμοποιεί η Honda έχουν πολύ καλή ποιότητα και θα σου κρατήσουν αρκετά χιλιόμετρα με καλή συντήρηση.
    Επίσης άλλαξε και τα δύο γρανάζια, όσο καλά κι αν φαίνονται.
    Τα τακάκια της Honda είναι από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει (τουλάχιστον για Africa).

  6. #21
    για την διευκολυνση της κουβεντας να πω ενα-δυο πραγματακια...


    η λεξη κοστος,δεν υπαρχει πουθενα..!!!
    κανεις δεν μπορει να σου δωσει κοστος,γιατι απλα μπαινει μεσα..!!
    αν υποθεσουμε οτι απο ενα προμηθευτη εχεις εκπτωση 23-25% το πολυ που μπορεις να κανεις ειναι ενα 8-10 % και αυτο σημαινει οτι εχεις περιορισει το ποσοστο σου(κερδος) στο ελαχιστο..
    μην τρεφετε αυταπατες..
    και για να σεβεσαι την δουλεια που κανεις,αρα κατ'επεκτασιν και να σε σεβονται,πρεπει να εχεις ενα περιθωριο κερδους.
    στις περιπτωσεις των μεγαλων εκπτωσεων παιζουν πολλα πραγματα ρολο,η χρονολογια του μοντελου,αυτο καθ'εαυτο το μοντελο,το χρωμα και ενα σωρο αλλοι παραγοντες (μεγαλες παραγγελιες,στοκ,κ.α)..
    ο φιλος ειναι αυτος που θα σου δειξει το πραγματικο προσωπο του προιοντος,τις εναλλακτικες που εχεις,την χρηση του,κ.λ.π...
    στην περιπτωση των αλυσ/ναζων,σιγουρα και οι 2 μιλαγανε για διαφορετικες ποιοτητες!!(ακομα και στην ιδια την εταιρια DID υπαρχουν 4 διαφορετικες λυσεις για την ιδια αλυσιδα)

    αλλα μιας και θιχτηκε και το θεμα των καρτων,ας πω και γι αυτο κατι..

    εσυ Τζιμ,με την καλη σου την καρδια κανεις μια τετοια κινηση,αλλα θα πρεπει να ξερεις οτι φερνεις σε δυσκολη θεση και τους δυο!!
    και τον "μαγαζατορα" και ολους τους υπολοιπους.
    ασε που μπορει να εκτεθεις,οταν καποιος διαπιστωσει οτι δεν εχει καμμια σχεση η δικη σου αντιμετωπιση απο τον ιδιο επαγγελματια,με την δικη του!
    και αυτο εχει μια λογικη.
    να αποφευγεις την θεση του μεσαζοντα.

    για οτι αλλο χρειαστειτε,μην διστασετε...
    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  7. #22
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
    για οτι αλλο χρειαστειτε,μην διστασετε...


    λάμπες και 30% έκπτωση!

    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  8. #23
    της γειτονιας σας Το avatar του/της BELZEBOYLIS
    Εγγραφή
    09/11/2005
    Μηνύματα
    872
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jimbar
    [FONT=Tahoma]
    ούτε εγώ κατέχω Κωστή, και έχω πάντα εμπιστοσύνη στον μηχανικό μου και μάλιστα, θέμα χρημάτων, πληρώνω πάντα ότι μου λένε χωρίς να κάνω παζάρια ούτε γκρινιάζω. Άλλη μια λαλακία μου ίσως αλλά έτσι λειτουργώ ..
    [/FONT]


    Jimbar ,και εμένα μου είναι αδύνατο να κάνω παζάρια ...Να παζαρέψω τι ;;;; την τιμή των ανταλλακτικών ;; αφού έχω τις αποδείξεις ...Την εργασία του ;;;πως θα την κοστολογήσω για να την παζαρέψω ,και είμαι και άσχετος με τον χώρο!!! Το ποία είναι τα καλύτερα ανταλλακτικά το αφήνω στον μηχανικό μου ( Διάολε θα ξέρει καλύτερα από εμένα , αλλιώς μου είναι άχρηστος ) . Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να κρίνω το αποτέλεσμα....2 χρόνια με το transalp και 50000 χλμ δεν με άφησε πουθενά !!!!!

    Οπότε καμία λαλακια ....

  9. #24
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jimbar
    [FONT=Tahoma]ούτε εγώ κατέχω Κωστή, και έχω πάντα εμπιστοσύνη στον μηχανικό μου και μάλιστα, θέμα χρημάτων, πληρώνω πάντα ότι μου λένε χωρίς να κάνω παζάρια ούτε γκρινιάζω. Άλλη μια λαλακία μου ίσως αλλά έτσι λειτουργώ ..[/FONT]
    δεν χρειαζεται τοσο πολυ γνωση στα μηχανολογικα ...αυτο που αναφερθηκε στο ερευνα αγορας ομως πρεπει να το ξερεις... πχ ενα συνεργειο χρησιμοποιει μαμα αναλωσημα ..οπως τακακια φιλτρα λαδια αλυσιδες γραναζια αυτο το κανει για ενα χ διαστημα και εσυ πληρωνεις ενα συγκεκριμενο ποσο ...σε καποια φαση ο τυπος για να βγαλει μεγαλυτερο κερδος αρχιζει και περνει αφτερμαρκετ γραναζια που ειναι φθηνοτερα ισως και μονο το μπροστα που δεν φαινεται...εσυ συνεχιζεις να πληρωνεις τα ιδια αυτος ομως βγαζει περισσοτερα...γενικα για τα αλυσιδογραναζα τωρα αυτο που εχω παρατηρησει (δεδομενο οτι οταν αλλαζεις αλυσιδα αλλαζεις και γραναζια) ειναι οτι μεγαλυτερη σημασια εχει η ποιοτητα της αλυσιδας και οχι τοσο η ποιοτητα των γραναζιων...οποτε η επιλογη καλης αλυσιδας ειναι το πρωτο και οι καλες ξεκινανε απο 100 εουρο περιπου ..εξαρτατε και τη μηχανη....

    τωρα για τα μαμα ανταλακτικα τετοιου ειδους ...κατι αναλογο που αναφερα και πριν ....για τσεκαρε ποσο την δινει την αλυσιδα η χοντα (did) και ποσο αμα την παρεις απεξω ακριβως την ιδια ...σιγουρα θα δεις διαφορα και αγοραζεις ακριβως το ιδιο προιον....
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  10. #25
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    EΓΩ..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
    για την διευκολυνση της κουβεντας να πω ενα-δυο πραγματακια...


    η λεξη κοστος,δεν υπαρχει πουθενα..!!!
    κανεις δεν μπορει να σου δωσει κοστος,γιατι απλα μπαινει μεσα..!!
    αν υποθεσουμε οτι απο ενα προμηθευτη εχεις εκπτωση 23-25% το πολυ που μπορεις να κανεις ειναι ενα 8-10 % και αυτο σημαινει οτι εχεις περιορισει το ποσοστο σου(κερδος) στο ελαχιστο..
    μην τρεφετε αυταπατες..
    και για να σεβεσαι την δουλεια που κανεις,αρα κατ'επεκτασιν και να σε σεβονται,πρεπει να εχεις ενα περιθωριο κερδους.
    στις περιπτωσεις των μεγαλων εκπτωσεων παιζουν πολλα πραγματα ρολο,η χρονολογια του μοντελου,αυτο καθ'εαυτο το μοντελο,το χρωμα και ενα σωρο αλλοι παραγοντες (μεγαλες παραγγελιες,στοκ,κ.α)..
    ο φιλος ειναι αυτος που θα σου δειξει το πραγματικο προσωπο του προιοντος,τις εναλλακτικες που εχεις,την χρηση του,κ.λ.π...
    στην περιπτωση των αλυσ/ναζων,σιγουρα και οι 2 μιλαγανε για διαφορετικες ποιοτητες!!(ακομα και στην ιδια την εταιρια DID υπαρχουν 4 διαφορετικες λυσεις για την ιδια αλυσιδα)

    αλλα μιας και θιχτηκε και το θεμα των καρτων,ας πω και γι αυτο κατι..

    εσυ Τζιμ,με την καλη σου την καρδια κανεις μια τετοια κινηση,αλλα θα πρεπει να ξερεις οτι φερνεις σε δυσκολη θεση και τους δυο!!
    και τον "μαγαζατορα" και ολους τους υπολοιπους.
    ασε που μπορει να εκτεθεις,οταν καποιος διαπιστωσει οτι δεν εχει καμμια σχεση η δικη σου αντιμετωπιση απο τον ιδιο επαγγελματια,με την δικη του!
    και αυτο εχει μια λογικη.
    να αποφευγεις την θεση του μεσαζοντα.

    για οτι αλλο χρειαστειτε,μην διστασετε...
    ΘΕΛΩ ΠΛΥΣΙΜΟ ΣΤΙΣ 2 ΤΟ ΓΑΜΑΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΜΟΥ.....ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΗΣ ΡΙΓΑΣ ΣΤΙΣ ΖΑΝΤΕΣ ΜΟΥ ΜΕΤΑ...

    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΛΩ ΣΕ ΤΙΜΗ ΚΟΣΤΟΥΣ..

    ΚΑΙ ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ 10%....

    ΚΟΙΤΑ..ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΡΝΗΘΕΙΣ ΑΝ ΘΕΣ ΕΔΩ...ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΡΘΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ!!!:rotflmao: :rotflmao:

  11. #26
    Banned
    Εγγραφή
    04/10/2002
    Μηνύματα
    584
    Εμπιστοσύνη δεν πρέπει να έχεις. Όταν κλείνεις τα μάτια πάντα (ακόμη και χωρίς πρόθεση),γίνεται κάτι. Κόστος σε τέτοια μαγαζιά και μάλιστα όταν υπάρχει και η παροχή υπηρεσίας δεν υφίσταται! Τσέκαρε αν τα εμπορεύματα είναι ίδια και αγόρασε απο εκεί που εσύ κρίνεις οτι είναι καλύτερα.Όλοι πουλάνε για το κέρδος κανένας για χομπυ.

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    γενικότερα εγώ πιστεύω πως μεταξυ φίλων δουλειές ΓΙΟΚ

    ή όλα στο κόστος ή τίποτα!





    να διευκρυνήσω, διότη δε θέλω να παρεξηγηθώ για την ως άνω φράση μου


    ίσως λάθος μου αλλά διάβασα την λέξη φίλων που έγραψες τζίμη στην επικεφαλίδα

    και που κατα τη γνώμη μου έπρεπε να μπεί σε εισαγωγικά


    διότη εγώ στη φράση μου περί φίλων εννοώ φίλων αδερφών- έχουμε περάσει διάφορα-γνωριζόμαστε καιρό-σε εχω δει και με'χεις δεί, και τέτοια

    μιάς και ασχολούμε με μεταλλικές κατασκευές και θα θέσω τον εαυτό μου ως παράδειγμα

    όταν το λοιπόν έρθει π.χ. ο ιντις (χρησιμοποιώ πρόσωπα που γνωρίζω καλύτερα!) και μου πεί ρε συ σταύρο, μπορείς να μου φτιάξεις την τάδε μεταλλική σκεπή για να σκεπάζω το μηχανάκι μου!;

    θα του χρεώσω, τα υλικά, τα εργατικά, τα μεταφορικά , το μοντάρισμα, τα ρεύματα και τα νοίκια για τον χρόνο κατασκευής για να μην μπώ μέσα και βέβαια θα εξηγηθώ πως αν δεν έχει πλακώσει δουλειά με πραγματικό κέρδος θα τον τρενάρω !

    απλά δε θα του βάλω πάνω κέρδος στα κιλά της κατασκευής και προσωπική αμοιβή!


    αυτά εννοώ εγώ με την λέξη στο κόστος (μιάς και η (αν μπορεί να θεωρηθεί) ιδιότητα μου είναι κατασκευαστης!~)

    αν είμουν έμπορος απο την άλλη απο τα ποσοστά του κέρδους θα έκοβα όσα μπορούσα σε κάθε περίπτωση!


    αν απο την άλλη αργότερα, ο ίντις έμενε ευχαριστημένος και το λεγε στον γκρούκη και ο γκρούκης στον ανταμ και ο ανταμ στον crs και ο crs στον θαναση (η σειρά είναι τυχαία :rotflmao: )


    και έρχονταν όλοι για το ίδιο, πάλι δε θα μπορούσα να κάνω την ίδια τιμή, διότη πλέον θα έπρεπε να έχω κάποιο προσωπικό κέρδος για να συντηρηθώ

    οπότε και μεμονομένα κανείς μπορέι να πάιξει στο "κόστος" (μιλάω για την κατασκευή)

    απο την άλλη αυτό που λέει ο Θανάσης ΄μου φαίνεται το πιό σωστό απο όλα!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto


    ο φιλος ειναι αυτος που θα σου δειξει το πραγματικο προσωπο του προιοντος,τις εναλλακτικες που εχεις,την χρηση του,κ.λ.π...



    είναι αυτός που θα σου πεί αν είναι για σένα ή όχι, που δε θα θελήσει να σε κοροιδέψει ή να σε αφήσει στην άγνοια σου!


    σα να έλεγα εγώ στον ίντι ας πούμε, τί θές ρε γιώργο ολόκληρο στέγαστρο για την καρβουνιάρα σου, τράβα πάρε μια κουκούλα να τελείωνεις !




    Αει γειά μας!!!





    επίσης εγώ γουστάρω να συνεργάζομαι με φίλους όχι για καλύτερες τιμές αλλά επειδή ξέρω πώς θα μου μιλήσουν ανοιχτά και επειδή θα δώσω δουλειά σε ανθρώπους που εκτιμώ

  13. #28
    "Παππούς" -- (22-05-02) Το avatar του/της jimbar
    Εγγραφή
    30/09/2003
    Μηνύματα
    317
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
    ...εσυ Τζιμ,με την καλη σου την καρδια κανεις μια τετοια κινηση,αλλα θα πρεπει να ξερεις οτι φερνεις σε δυσκολη θεση και τους δυο!!και τον "μαγαζατορα" και ολους τους υπολοιπους.
    ασε που μπορει να εκτεθεις,οταν καποιος διαπιστωσει οτι δεν εχει καμμια σχεση η δικη σου αντιμετωπιση απο τον ιδιο επαγγελματια,με την δικη του! και αυτο εχει μια λογικη...

    Λοιπόν για να εξηγηθώ για να μην παρεξηγηθώ.
    δεν υφίσταται θέμα χρημάτων με την άποψη της αξίας [φυσικά και με τσούζει αλλά δεν το θέτω έτσι].. απλά όσα μου λέγανε ότι έπρεπε να πληρώσω, πλήρωνα.

    Δεν μπορεί κάποιος, που υπήρξε συνέταιρός τους να μου κάνει την ίδια εργασία με 100 ευρώ διαφορά.
    Εδώ λοιπόν είναι αυτό που είπατε. Ή παίζει «άλλη» ποιότητα ή απλά οι πρώτοι με κορόιδευαν μιας και μπορούσαν να κάνουν την ίδια δουλειά με τα ίδια χρήματα που μου ζήτησε ο δεύτερος. Αυτό δεν θα σκεπτόσασταν και εσείς ??

    Όσο γι'αυτό που λες Σάκη, δεν υφίσταται διότι, ποτέ δεν είπα σε κάποιο άτομο, π.χ. για την δουλειά σου ότι εμένα ο Σάκης μου παίρνει τόσα για το πλύσιμο άρα πήγαινε θα σου πάρει και εσένα τόσα .. απλά ενημερώνω ότι υπάρχει ένας «φίλος» [με την έννοια του γνωστού] ο οποίος πλένει μηχανές ή κάνει φυσιοθεραπείες ή ακόμη φτιάχνει κάρτες ..

    Ποτέ δεν έχω ζητήσει ποσοστά και ούτε παίρνω και ούτε θα πάρω για τις διάφορες «διαφιμήσεις» που κάνω κατά καιρούς. Το κάνω πραγματικά, για την ψυχή της μάνας μου και για να βοηθήσω, με τον δικό μου τρόπο, τον άλλον. Δεν νομίζω να σε έχω εκθέσει ή φέρει σε δύσκολη θέση όταν έδινα τις δικές σου κάρτες, ούτε όταν σου ζητώ να εξηγήσεις το πώς κάποιος θα έρθει στο μαγαζί σου. Οι πράξεις μου είναι καλοπροαίρετες τουλάχιστον δεν μου έχεις αναφέρει κάτι τέτοιο απ'όσο θυμάμαι, αλλά ούτε και οι άλλοι στους οποίους το έχω κάνει..

    Άρα για τα ποσά των πρώτων, ποτέ δεν γκρίνιαξα, αλλά το θεωρώ λαλακία, να σου λένε για τον Τζιμάρα 200 και να πηγαίνεις στον πρώην συνέταιρό τους και να σου τα βάζει με 100. υπάρχει, για μένα τουλάχιστον μεγάάάλη διαφορά. Στο οικονομικό τομέα Αλλά και στο ηθικό ..

    Όσο για την ποιότητα, είναι η ίδια με αυτή που θα μου βάζανε [αυτό μου το είπε ο βοηθός του πρώτου, που πήρε την θέση του πρώην συνέταιρου] και φυσικά μου το είπανε στη Honda όταν ήρθε ο μηχανικός τους να μου τοποθετήσει την πίπα για να είμαι σίγουρος για την δουλειά που θα γίνει.

    Άρα .. κάτι άλλο βρομάει .. αυτός είναι ο πόνος μου .. τίποτε παραπάνω .. και ίσως να έκανα και λαλακία που το έγραψα διότι στεναχώρησα μερικούς, χρονιάρες μέρες ..

    Απλά δεν περίμενα κάτι τέτοιο.
    Θα συνέλθω που θα πάει ??

    άντε βλεεεεεε καλές γιορτές ..
    - - - ΠANTA ΟΡΘΙΟΙ !!!! - - -

    ΘΕΕ μου μην φοβάσαι είμαι δίπλα σου!!

  14. #29
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από jimbar
    [B][B][SIZE=2]


    Δεν μπορεί κάποιος, που υπήρξε συνέταιρός τους να μου κάνει την ίδια εργασία με 100 ευρώ διαφορά.
    Εδώ λοιπόν είναι αυτό που είπατε. Ή παίζει «άλλη» ποιότητα ή απλά οι πρώτοι με κορόιδευαν μιας και μπορούσαν να κάνουν την ίδια δουλειά με τα ίδια χρήματα που μου ζήτησε ο δεύτερος. Αυτό δεν θα σκεπτόσασταν και εσείς ??







    κατ'αρχας δεν μπορω να απαντησω αντι αυτων,αλλα λογικα βγαινει το συμπερασμα οτι ειναι σχεδον αδυνατον να μιλουσατε για το ιδιο πραγμα μιας και τα περιθωρια στο συγκεκριμενο ειδος ειναι σχεδον απολυτα.
    και οπως ειδες αυτο που σκεφτηκαμε "εμεις" (του ΜΟΤΟ δλδ) ειναι οτι μαλλον για διαφορετικες ποιοτητες μιλαμε..!!











    Ποτέ δεν έχω ζητήσει ποσοστά και ούτε παίρνω και ούτε θα πάρω για τις διάφορες «διαφιμήσεις» που κάνω κατά καιρούς. Το κάνω πραγματικά, για την ψυχή της μάνας μου και για να βοηθήσω, με τον δικό μου τρόπο, τον άλλον. Δεν νομίζω να σε έχω εκθέσει ή φέρει σε δύσκολη θέση όταν έδινα τις δικές σου κάρτες, ούτε όταν σου ζητώ να εξηγήσεις το πώς κάποιος θα έρθει στο μαγαζί σου. Οι πράξεις μου είναι καλοπροαίρετες τουλάχιστον δεν μου έχεις αναφέρει κάτι τέτοιο απ'όσο θυμάμαι, αλλά ούτε και οι άλλοι στους οποίους το έχω κάνει..









    μην μπερδευεις τα πραγματα εν βρασμω ψυχης..
    κανεις δε σε κατηγορησε οτι μπορει να εχεις καποιο κερδος απο αυτες σου τις ενεργειες,και ολοι ξερουμε το ποιος περιπου εισαι,οποτε δεν τιθεται καν ζητημα!!
    απλα λεω οτι μπορει απο την καλη σου την διαθεση, να γινεσαι λιγο πιεστικος οσων αφορα τις δικες σου επιλογες επαγγελματιων.!!
    μη το συγχεεις!!
    δεν υπαρχουν ασπρα-μαυρα μονο,υπαρχουν και ολες οι αποχρωσεις του γκρι!!








    Άρα για τα ποσά των πρώτων, ποτέ δεν γκρίνιαξα, αλλά το θεωρώ λαλακία, να σου λένε για τον Τζιμάρα 200 και να πηγαίνεις στον πρώην συνέταιρό τους και να σου τα βάζει με 100. υπάρχει, για μένα τουλάχιστον μεγάάάλη διαφορά. Στο οικονομικό τομέα Αλλά και στο ηθικό ..





    οταν με ψυχραιμια το δεις,θα καταλαβεις οτι ειναι πολυ δυσκολο να συνεβη κατι τετοιο..
    αν ομως εχει συμβει,τοτε θα πρεπει να αναθεωρησεις την αφελεια που σε διακρινει οταν συνδιαλεγεσαι με επαγγελματιες.!!
    γενικα θα πρεπει να καταλαβεις την διαφορα μεταξυ του καχυποπτου και του ενημερωμενου.


    αν και η παρεμβαση μου ειναι λαθος και ψιλομαλακια,δεν μπορω να μη τα πω απο υποχρεωση σε ανθρωπους αρκετους εδω μεσα που ειναι φιλοι μου,και ειναι και πελατες.(ζω απ'αυτους)

    ο Θεος ας με συχωρεσει...
    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
    και για να σεβεσαι την δουλεια που κανεις,αρα κατ'επεκτασιν και να σε σεβονται,πρεπει να εχεις ενα περιθωριο κερδους.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
    ο φιλος ειναι αυτος που θα σου δειξει το πραγματικο προσωπο του προιοντος,τις εναλλακτικες που εχεις,την χρηση του,κ.λ.π...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
    την διαφορα μεταξυ του καχυποπτου και του ενημερωμενου


    RESPECT man


    είσαι σοφός ρε πούστη μου (have i told u that i love u baby?)

    ρεσπέκτ και πάλι





Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. και μια διαμάχη για τη μουσική????
    από zzr2005 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 309
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2006, 23:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF