Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: για 20 ευρώ .. και μια σκάρτη φιλία ..

  1. #1
    "Παππούς" -- (22-05-02) Το avatar του/της jimbar
    Εγγραφή
    30/09/2003
    Μηνύματα
    317

    για 20 ευρώ .. και μια σκάρτη "φιλία" ..

    [FONT=Tahoma]την πολύ καλημέρα μου.

    Την Τετάρτη [21-12-2005] φτάνω στην εργασία μου, 06:45 π.μ. όπως κάθε πρωί άλλωστε, στην Ερμού [στο τετράγωνο του Foka, για όσες/όσους γνωρίζουν] και παρκάρω στην θέση που μας έχει ορίσει η δημοτική αστυνομία το TransAlpάκι μου.
    Κατά τις 10:00 π.μ. μου τυχαίνει μια εργασία η οποία χρίζει την έκτακτη αποχώρησή μου από την εργασία και φτάνοντας στο TransAlpάκι, προσπαθώ να το βάλω μπρός.

    Τσικ τσικ τσικ τσικ αλλά ο κινητήρας .. τίποτις. Για μια στιγμή κοιτώ την μηχανή μου και έκπληκτος ανακαλύπτω ότι μου είχανε κλέψει την πίπα από το αριστερό μπουζί. Έτσι λοιπόν, ένας ζετάς και ένα παλικάρι της δημοτικής αστυνομίας, με έναν συνδετήρα τον οποίον δέσανε στο μπουζί και το τοποθετήσανε μέσα στο καλώδιο, βοηθήσανε την κατάσταση και η μηχανή μου πήρε μπρός. Έφυγα κατευθείαν για το συνεργείο το οποίο για την περίσταση μου τοποθέτησαν μια πίπα NGK, της πλάκας δηλαδή, απλά για να κάνω την εργασία μου και μέχρι να την αντικαταστήσω με μία μαμάς του.

    Εχθές λοιπόν, [Πέμπτη] πέρασα από την Honda και αγόρασα μία πίπα που μου κόστισε 20 ευρώ

    Και για 20 ευρώ .. όλη αυτή ή φασαρία !!

    Μετά το απογευματάκι, πέρασα από το συνεργείο όπου τους μηχανικούς, εδώ και σχεδόν 5 χρόνια τους αισθανόμουν σαν «Φίλους» παρά σαν επαγγελματίες. Άλλωστε και οι ίδιοι μου λέγανε πάντα «δεν είσαι πελάτης αλλά φίλος..». Τους είχα βοηθήσει στο να κρατήσω το μαγαζί με τις μηχανές για ένα μήνα άνευ χρημάτων κάθε απόγευμα, τους πήγαινα πελάτες, τους έκανα διαφήμιση και όλα αυτά χωρίς καμία δική τους επιβάρυνση μιας και ότι κάνω το κάνω διότι θέλω να το κάνω. Είναι αλήθεια, για να λέμε και του στραβού το δίκαιο, ότι όταν είχα το δεύτερο πέσιμό μου, ενώ τα παιδιά μου φτιάξανε την μηχανή περιμένανε δύο μήνες μέχρι να τους δώσω το δώρο Χριστουγέννων για να τους αποπληρώσω. Βέβαια μπορεί να καθυστερήσω λίγο αλλά ποτέ δεν έχω κοροϊδέψει άτομο και πάντα δίνω ότι χρωστώ.

    Έτσι λοιπόν, μετά την πίπα το καλώδιο και το μπουζί, μου ανέφεραν ότι η αλυσίδα θέλει άλλαγμα .. για τον Τζίμη [αυτός είμαι εγώ πανάθεμά με], η φιλική τιμή για γρανάζια + αλυσίδα = 200 ευρώ. Για να είμαι ειλικρινής, μιας και δεν κατέχω από τεχνικά αλλά και από τιμές. Το άφησα για λίγο πιο αργότερα μέχρι να μπορέσω να έχω τα χρήματα. Έτσι πέρασα να δω τον πρώην συνέταιρό τους, τον οποίο είχα γνωρίσει πριν από αυτούς.

    Η φιλική τιμή του Κώστα, για τον Τζίμη [πάλι εγώ είμαι αυτός] γρανάζια, αλυσίδα + πίσω τακάκια = 100 ευρώ!!!!!

    Τελικά τόσο κόστιζε η φιλία τους.

    Ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας .. έτσι για να πω τον πόνο μου ..
    Θα ρίξω σχετική κάρτα του Κώστα με το καινούργιο συνεργείο του στα ανατολικά της Αθήνας ..

    Καλές Γιορτές ..
    Τζίμης
    [/FONT]
    - - - ΠANTA ΟΡΘΙΟΙ !!!! - - -

    ΘΕΕ μου μην φοβάσαι είμαι δίπλα σου!!

  2. #2
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Τζιμη, το εχουν ξαναπει παιδια εδω, υπαρχουν γνησια και υπαρχουν ιμιτασιον. Το μαμα σετακι της Honda ειναι στα 200?, ενα ιμιτα ειναι στα 110?. Οποτε μαλον τα πρωτα παιδια σου ειπανε για το γνησιο και ο δευτερος οχι. Δεν πιστευω οτι φταινε...απλος επρεπε να γινει διυκρινηση, διαλεγεις και παιρνεις

  3. #3
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260

    Re: για 20 ευρώ .. και μια σκάρτη φιλία ..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από jimbar
    [FONT=Tahoma]την πολύ καλημέρα μου.

    Καλές Γιορτές ..
    Τζίμης
    [/FONT]
    mia pipa 20 euro?
    re jim koroido se piasane
    kati alvanezes stin kanoun gia 5...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    re si mitso gia onoma tou 8eou giati nomizis oti ta logia kanoun tous filous?

    agori mou den xriazonte logia i praksis kanoun pragmatikotita ke dixnoun an iparxi kati se mia sxesi dio an8ropon ke episis o xronos

    to giname koliti sto ftero ine gia ton loutso.....
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    entaksi meriki kovoume apo xiliometra pios ine ti
    ala exoume katapioi ke tin savoura me tous tonous

    min viazese
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  4. #4
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    θα πω 2 λογακια ...αυτα περι φιλιας που αναπτυσονται στα συνεργεια ....

    λοιπον φιλος συνεργειας μπορει να θεωρηθει μονο καποιος που τον εχεις κανει φιλο εκτος συνεργειου και πριν ακομα γινει αυτος μηχανικος ...απο κει και περα ολοι προσπαθουν να βγαλουν κερδος και κανενας δεν κανει τιποτα για τη ψυχη της μανα του... ειτε με το ενα τροπο ειτε με τον αλλο καποια στιγμη θα τα παρει και ολα περι φιλιας και βρε καλως τον το φιλο και οχι πελατη ειναι γλειψιματα του κερατα ..... το μονο που πρεπει να υπαρχει ειναι σεβασμος και μονο σεβασμος ...δηλαδη να περνεις αυτο που πληρωνεις...δυστηχως οι περισσοτεροι οταν αντιληφθουν αγνοια σου πινουν το αιμα οπως τα ποντικια...

    τωρα ως προς το κοστος των ανταλακτικων και τις προσφορες των δυο συνεργειων ολα ειναι σχετικα η πρωτη μου φαινεται τσιμπιμενη η δευτερη πολλη λιγα και βρωμαει....αλυσιδογραναζα και τακακια υπαρχουν στην αγορα πληθωρα σε τιμες και ποιοτητες ....τα συνεργεια αγοραζουν ολα αυτα με εκπτωση οποτε κερδιζουν απο κει και συν αυτο μπορει να κερδισουν και σου χρεωσουν τοποθετηση...το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κανεις μια ερυνα αγορας για να καταλαβεις το κοστος και απο κει και περα να κρινεις πιο ειναι το σωστο...

    οσον αφορα το μπουζι και τις πιπες πιος ειπε οτι αυτο που εβαλες σε σχεση με το μαμα ειναι μαπα ..... πολλες εταιρειες αγοραζουν απο ngk τα βαφτιζουν δικα τους και κοτσαρουν και ενα 30-40% στη τιμη ...κατα τα αλλα μονο η αναγληφη φιρμα αλλαζει και σου τα περνουν!

    τελος οσον αφορα την διαφημηση ..θα με βρεις εντελως αντιθετο ...και ειδικα σε συνεργειο και ειδικα εδω μεσα...

    καλες γιορτες να εχουμε
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  5. #5
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    ine pola pou prepi na ma8i o filos mas o jim ala as min ton pianoume apo tin miti...
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    04/10/2002
    Μηνύματα
    584
    Σίγουρα δεν είναι τα ίδια αυτά που σου πρότιναν.Ρώτα χαρακτηρηστικά συγκρινε τιμές, πάρε γνώμες και κάνε αυτό που εσένα βολεύει. ΠΡΟΣΟΧΗ σε τέτοιες φιλίες!!! Προσωπικά μου έχουν κοστίσει πολλά... ΚΑΤΑΡΑ ΣΤΟ ΛΑΔΕΜΠΟΡΑ!!!:a37: :a015:

  7. #7
    "Παππούς" -- (22-05-02) Το avatar του/της jimbar
    Εγγραφή
    30/09/2003
    Μηνύματα
    317
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
    Τζιμη, το εχουν ξαναπει παιδια εδω, υπαρχουν γνησια και υπαρχουν ιμιτασιον. Το μαμα σετακι της Honda ειναι στα 200?, ενα ιμιτα ειναι στα 110?. Οποτε μαλον τα πρωτα παιδια σου ειπανε για το γνησιο και ο δευτερος οχι...
    [FONT=Tahoma]
    Αντρίκο & παίδες, είναι γνήσιο αυτό που έβαλα .. διότι στην Honda μου το είπανε. Ήτανε από τις πρώτες μου ερωτήσεις στην εταιρία. Άρα δεν παίζει κάτι τέτοιο. Την ίδια θα μου έβαζαν. Αλλά δεν είναι τόσο αυτό όσο η κοροϊδία. Αυτό με χάλασε ..
    [/FONT]

    Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
    ...τελος οσον αφορα την διαφημηση ..θα με βρεις εντελως αντιθετο ...και ειδικα σε συνεργειο και ειδικα εδω μεσα...
    [FONT=Tahoma]
    αυτό θα το σεβαστώ ..
    [/FONT]

    - - - ΠANTA ΟΡΘΙΟΙ !!!! - - -

    ΘΕΕ μου μην φοβάσαι είμαι δίπλα σου!!

  8. #8
    Τελικά όλα είναι ένα κλικ Το avatar του/της LINA
    Εγγραφή
    05/02/2004
    Μηνύματα
    1.898
    απ αυτους ειπες θα παρεις και την vefa?????

  9. #9
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Τζίμη, οι φιλίες με συνεργεία είναι πονεμένο θέμα.
    Πιστέυω οτι όσοι έχουν μηχανή χρόνια έχουν και μια πονεμένη ιστορία, λίγο η πολύ.

    Πάντως για το συγκεκριμένο θέμα, συμφωνώ με τον GST.

    Αν σου βάλουν με 100 ευρώ, αλυσίδα, γρανάζια μπρος πίσω και τακάκια, θα είναι τελειως ΜΑΠΑ!!!!
    Θα κάνειος την δουλειά σου και με αυτά, αλλά μην περιμένεις να σου βγάλουν τα χιλιόμετρα των original. Oτι πληρώνεις παίρνεις..
    Για καλής ποιότητος ανταλλακτικά, εφάμιλλα με τα original, θα πληρώσεις 100 μόνο για αλυσίδα.

    Ρώτα και τους 2 τι ακριβώς αλυσίδα γρανάζια τακάκια κλπ θα σου βάλουν και μάθε πόσο κάνουν στην αγορά.


    Και η πίπα NGK ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΠΑ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #10
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Τζιμη, μου φαινεται λιγω περιεργο, στη Honda να λεει 180 με 200? για το σετ, και εσενα να στα βαλουνε με 100 _και_ με τακακια. Δεν ξερω, μπορει να κανω και λαθος, εχω πανω απο 6 χρονια να ασχοληθω με ανταλλακτικα Honda..

  11. #11
    "Παππούς" -- (22-05-02) Το avatar του/της jimbar
    Εγγραφή
    30/09/2003
    Μηνύματα
    317
    [FONT=Tahoma]
    εγώ ξέρω και έχω μάθει ένα πράγμα .. όταν κοιτάς κάποιον στα μάτια δεν τον βλέπεις ούτε σαν «πήδημα» ούτε σαν «τσέπη μου» .. όταν κοιτώ στα μάτια τον κοιτώ καθαρά .. απλά πράγματα .. αυτό με χαλάει σε αυτούς ..
    τέλος πάντων μάλλον εγώ είμαι λαλάκας ..
    [/FONT]

    - - - ΠANTA ΟΡΘΙΟΙ !!!! - - -

    ΘΕΕ μου μην φοβάσαι είμαι δίπλα σου!!

  12. #12
    "Παππούς" -- (22-05-02) Το avatar του/της jimbar
    Εγγραφή
    30/09/2003
    Μηνύματα
    317
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    ..Και η πίπα NGK ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΠΑ...
    [FONT=Tahoma]
    συγνώμη παιδιά απλά δεν κατέχω, και δεν έχω πρόθεση να θίξω κανέναν. Μου είπανε απλά ότι οι NGK δεν είναι καλές.. με τις υπερβολικά λίγες γνώσεις μου στον τομέα μηχανικά, πήγα και την άλλαξα ..
    όσο για την Honda, μου είπανε ότι η αλυσίδα είναι tnt [??] - Kni [??] κάτι τέτοιο τέλος πάντων, δεν συγκράτησα και ότι είναι η κανονική .. για τα τακάκια .. δεν ρώτησα για να λέμε και του στραβού το δίκαιο ..
    α ξέχασα να πω [και εύχομαι αυτό να μην αλλάζει την τροπή της κουβέντας] ότι μόνο το μπροστινό γρανάζι άλλαξα.. αλλά και το πίσω να έχει μια διαφορά 100 ευρώ ??? πολλά μου φαίνονται ..
    [/FONT]
    - - - ΠANTA ΟΡΘΙΟΙ !!!! - - -

    ΘΕΕ μου μην φοβάσαι είμαι δίπλα σου!!

  13. #13
    της γειτονιας σας Το avatar του/της BELZEBOYLIS
    Εγγραφή
    09/11/2005
    Μηνύματα
    872
    .

  14. #14
    γενικότερα εγώ πιστεύω πως μεταξυ φίλων δουλειές ΓΙΟΚ


    ή όλα στο κόστος ή τίποτα!



    και λέω γενικότερα διότη ρε τζιμάρα δε νομίζω πως είσασταν φίλοι παρά μόνο γνωστοί!


    φίλος είναι αυτός που σου λέει το πρόβλημα και το μυστικό του!



    επίσης να πώ, πώς έχει δύο όψεις το νόμισμα!


    απο την μία άυτός σου είπε 200, απο την άλλη σαν ΦΙΛΟΣ εσύ τον αμφισβήτησες και έψαξες αλλού!


    άρα απο πρίν δεν ένοιωθες μόνο σαν φίλος αλλά και σαν απλός πελάτης που κάνει έρευνα αγοράς!


    επίσης πολύ σωστή και η παρατήρηση, να ρωτάς τί σου προσφέρει ο καθείς για αυτό που ζητάει!


    και δυστηχώς τέτοιες επεξηγήσεις συνήθως φιλτράρονται σε τέτοιες ΦΙΛΙΕΣ οπότε και ξεκινούν οι παρεξηγήσεις!



    για μένα αλυσογράναζα και τακάκια πίσω είναι τόσο φθηνά εώς αδύνατο να είναι (μήπως σου είπε ο δέυτερος, αλλαγή μόνο αλυσίδα!



    και επίσης την καρτούλα που του διαφημίζεις με πόίο σκεπτικό το κάνεις;


    με ποιό feedback;


    με ποιά ανάδραση;


    διαφημίζοντας μεταξύ μας τους "φίλους" δίχως αποδείξεις και όνόματα δεν καταφέρνουμε τίποτα!


    άλλωστε εσύ δεν θα πήγαινες σε αυτόν αν δεν σου κακοφαίνονταν τα 200!


    όλα τα παραπάνω με όρεξη για συζήτηση που να βγάλει κάπου!


    χαιρετήσματα!


  15. #15
    "Παππούς" -- (22-05-02) Το avatar του/της jimbar
    Εγγραφή
    30/09/2003
    Μηνύματα
    317
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
    .
    [FONT=Tahoma]
    λες να σου λέω ψέματα Κωστή ??

    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    ..φίλος είναι αυτός που σου λέει το πρόβλημα και το μυστικό του!...
    Σταύρο και μυστικά τους γνωρίζω
    Ναι ήτανε γνωστοί παρά φίλοι, απλά έχουμε την τάση να τους λέμε φίλους τους γνωστούς μας. Σωστά ?? ..
    [/FONT]

    - - - ΠANTA ΟΡΘΙΟΙ !!!! - - -

    ΘΕΕ μου μην φοβάσαι είμαι δίπλα σου!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. και μια διαμάχη για τη μουσική????
    από zzr2005 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 309
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2006, 23:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF