Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 79

Θέμα: Πότε είμαστε έτοιμοι να ανέβουμε κυβικά;

Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος

Δεν την πέφτω ποτέ σε κανέναν. ΜΟΝΟ ΑΛΗΘΕΙΕΣ!!!1112
    Αληθειες με τη Ζηνα...εεε Μπλιτσερ!!!

Ξερεις πως τα πανε αυτα τα κτηνη μοτο μεγαλο ποσοστο (οχι ολοι, μην τα μηδενιζουμε ολα) οδηγων...αστα.
    Οριακα τους περναω με το σκουτερ.
    Ride(s) the wind of change...

Μέλος
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Αληθειες με τη Ζηνα...εεε Μπλιτσερ!!!

Ξερεις πως τα πανε αυτα τα κτηνη μοτο μεγαλο ποσοστο (οχι ολοι, μην τα μηδενιζουμε ολα) οδηγων...αστα.
    Οριακα τους περναω με το σκουτερ.
    Σωστό αυτό που γράφεις.
    Χθες πήγαμε με φιλικό ζευγάρι ημερήσια στην Παύλιανη.
    Εγώ με την σύζυγο με Honda NC 750 integra, το άλλο ζευγάρι με GS 1150 2002 μοντέλο.
    Στην εθνική ως την Θήβα πηγαίναμε με 140-150 σταθερά, αλλά βλέποντας από τον καθρέφτη έβλεπα το ζεύγος πίσω να ανοίγει χέρια κ πόδια σαν να κάνει pilates.
    Στρίβουμε πλευρικά στην Θήβα κ ο φίλος μου κάνει νόημα να σταματήσουμε Αλίαρτο γιατί η δικιά του δεν την πάλευε άλλο.
    Σημειωτέον, έχουν σχέση 5 χρόνια, αλλά με μοτοσυκλέτα έχουν κάνει λίγα ταξίδια.
    Στον καφέ λοιπόν, η σύντροφος τού ανέφερε πως έχει πιαστεί ολόκληρη κ την ενοχλεί ο αέρας κ να πηγαίνουμε πιο αργά.
    Της απαντώ πως έτσι κ αλλιώς θα πηγαίνουμε αργά γιατί βγήκαμε από εθνική.
    Μήν τα πολυλογώ, συνεχίσαμε κ από τον καθρέπτη τους έβλεπα κάθε τόσο που έκαναν stretching.
    Οριακά κ πριν τα πρόθυρα της κατάρρευσης της συντρόφου του φίλου φτάσαμε Παύλιανη.
    Η σύζυγος μου δεν είναι καθόλου της ταλαιπωρίας κ το μηχανάκι μου δεν συγκρίνεται σε επιδόσεις και άνεση της GS, έστω 2002 μοντέλο.
    Έχω όμως εξαιρετική σέλα, αλλαγμένη από την εργοστασιακή.
    Έτσι, ταξίδεψε σχετικά ξεκούραστη.
    Η επιστροφή ήταν ένα δράμα.
    Ήθελα να επιστρέψουμε από Γαλαξίδι, Αράχοβα κλπ, αλλά η κυρία ήταν κομμάτια κ τελικά καταλήξαμε Καμμένα Βούρλα για μπάνιο κ Νέα Εθνική για επιστροφή.
    Κοινώς, μας μάμησε την εξόρμηση.
    Συμπέρασμα δικό μου.
    Καλά τα άλογα, οι αναρτήσεις, τα φρένα, η καλή σέλα κ όλα τα σχετικά, αλλά παίζει σημαντικό ρόλο ο οδηγός κ ΜΈΓΙΣΤΟ ρόλο Η ΣΥΝΕΠΙΒΆΤΗΣ.

Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    Σωστό αυτό που γράφεις.
    Χθες πήγαμε με φιλικό ζευγάρι ημερήσια στην Παύλιανη.
    Εγώ με την σύζυγο με Honda NC 750 integra, το άλλο ζευγάρι με GS 1150 2002 μοντέλο.
    Στην εθνική ως την Θήβα πηγαίναμε με 140-150 σταθερά, αλλά βλέποντας από τον καθρέφτη έβλεπα το ζεύγος πίσω να ανοίγει χέρια κ πόδια σαν να κάνει pilates.
    Στρίβουμε πλευρικά στην Θήβα κ ο φίλος μου κάνει νόημα να σταματήσουμε Αλίαρτο γιατί η δικιά του δεν την πάλευε άλλο.
    Σημειωτέον, έχουν σχέση 5 χρόνια, αλλά με μοτοσυκλέτα έχουν κάνει λίγα ταξίδια.
    Στον καφέ λοιπόν, η σύντροφος τού ανέφερε πως έχει πιαστεί ολόκληρη κ την ενοχλεί ο αέρας κ να πηγαίνουμε πιο αργά.
    Της απαντώ πως έτσι κ αλλιώς θα πηγαίνουμε αργά γιατί βγήκαμε από εθνική.
    Μήν τα πολυλογώ, συνεχίσαμε κ από τον καθρέπτη τους έβλεπα κάθε τόσο που έκαναν stretching.
    Οριακά κ πριν τα πρόθυρα της κατάρρευσης της συντρόφου του φίλου φτάσαμε Παύλιανη.
    Η σύζυγος μου δεν είναι καθόλου της ταλαιπωρίας κ το μηχανάκι μου δεν συγκρίνεται σε επιδόσεις και άνεση της GS, έστω 2002 μοντέλο.
    Έχω όμως εξαιρετική σέλα, αλλαγμένη από την εργοστασιακή.
    Έτσι, ταξίδεψε σχετικά ξεκούραστη.
    Η επιστροφή ήταν ένα δράμα.
    Ήθελα να επιστρέψουμε από Γαλαξίδι, Αράχοβα κλπ, αλλά η κυρία ήταν κομμάτια κ τελικά καταλήξαμε Καμμένα Βούρλα για μπάνιο κ Νέα Εθνική για επιστροφή.
    Κοινώς, μας μάμησε την εξόρμηση.
    Συμπέρασμα δικό μου.
    Καλά τα άλογα, οι αναρτήσεις, τα φρένα, η καλή σέλα κ όλα τα σχετικά, αλλά παίζει σημαντικό ρόλο ο οδηγός κ ΜΈΓΙΣΤΟ ρόλο Η ΣΥΝΕΠΙΒΆΤΗΣ.
    Ρε παίδες ξανά πάμε, το θέμα αφορά το να ανεβεί κάποιος σε κυβικά σε μοτοσυκλέτα σε συνάρτηση με την ικανότητα του να οδηγεί.

Ούτε χρήματα ούτε άνεση.

Τα παιδιά μεταξύ των οποίων και εγώ γράψαμε την διαδρομή μας ως σήμερα , ως γνώμονα για το πότε αλλάξαμε κατηγορία και με τι ξεκινήσαμε πάλι σε συνάρτηση με το πως οδηγούμε.

Τι σχέση έχει αυτό με το θέμα?

Υ.γ. πάλι χωρίς να θέλω να αντιπαρατεθώ.
    where was Gondor when the Westfold fell?

Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Συνήθως αυτοί με τα λεφτά είναι που αξιοποιούν το 10% του οχήματός τους.
    Εχει γεμίσει ο τόπος με πιτσιρικάδες που αγοράζουν χρεπια 1000αρια του 2000-2008 με 3-4κ που δεν έχουν ιδέα που πάνε τα 4.
    Εχουν γεμίσει τα σοσιαλ με μοτο ομαδες σε αμερικανικά πρότυπα(και καλά)
    Που πάνε σαν τα κοπαδια με μηδέν γνώσεις και ικανότητες.
    Οπότε και αυτοί χωρίς λεφτά τις περισσότερες φορές αξιοποιούν το 10% του οχήματός τους.
    Απλα οι άσχετοι με λεφτά μπορούν και αγοράζουν καλύτερα οχήματα.
    Και οι "φτωχοί" άσχετοι αν μπορούσαν τα ίδια ικανά μηχανάκια θα αγόραζαν.
    Οι γενικεύσεις αυτές είναι εντελώς άκυρες.
    Τελευταία τροποποίηση από peterTHErider; 08/07/2024 στις 14:54.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Ρε παίδες ξανά πάμε, το θέμα αφορά το να ανεβεί κάποιος σε κυβικά σε μοτοσυκλέτα σε συνάρτηση με την ικανότητα του να οδηγεί.

Ούτε χρήματα ούτε άνεση.

Τα παιδιά μεταξύ των οποίων και εγώ γράψαμε την διαδρομή μας ως σήμερα , ως γνώμονα για το πότε αλλάξαμε κατηγορία και με τι ξεκινήσαμε πάλι σε συνάρτηση με το πως οδηγούμε.

Τι σχέση έχει αυτό με το θέμα?

Υ.γ. πάλι χωρίς να θέλω να αντιπαρατεθώ.
    Δεν νομίζω πως υπάρχει ασφαλής απάντηση στο ερώτημα.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Δεν υπαρχει κοινος μπουσουλας,για κανεναν.Κοινως -οπως λεει κι ο λαος-,οτι του φανει του λωλοστεφανή.Ο καθενας οπως το βλεπει,γι αυτο και ο νομοθετης θεσπισε την κατηγορια διπλωματων.Βεβαια αν εχεις ματσό μπαμπα,μπορεις στα αυτοκινητα να παρεις και LOTUS ή FERRARI με 700 αλογα.Ο βαθμος αυτογνωσιας του καθενός οριζει το τι θα παρει,και ποσο ριψοκινδυνο ειναι αυτο.Τα αποτελεσματα του εκαστοτε ρισκου ειναι γνωστα σε ολους.Και τα καλα,και κυριως τα κακα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα και καλώς ήρθατε άλλη μια φορά να ταλαιπωρήσω τα δύσμοιρα εγκεφαλικά σας κύτταρα,
    είναι μια ερώτηση που σίγουρα δεν με απασχολεί προσωπικά άμεσα για πολλούς λόγους, αλλά:

Αφ'ενός βλέπω-διαβάζω και εκτός φόρουμ αρκετό κόσμο να ξεκινάει πολύ απότομα στα βαθειά -κατ'εμέ τουλάχιστον- και πιστεύω θα είναι χρήσιμο και πολύ ενδιαφέρον να μοιραστείτε την άποψη σας και την διαδρομή σας και....

...κατά δεύτερον, θα ήταν ενδιαφέρον να μοιραστείτε οι πιο παλιοί χωρίς φόβο και πάθος
    αλλιώς δεν έχει νόημα...

Πώς κρίνετε/κρίνατε οτι ήσαστε έτοιμοι να ανεβείτε ιπποδυνάμεις και κυβικά, αλλά και να αναφερθείτε όσοι ανεβήκατε κατηγορίες στο κατά πόσο πιστεύετε οτι ήταν η σωστή απόφαση, με κριτήρια όπως το κατά πόσο νιώθετε οτι καταχράζεστε το γκάζι/ έχετε τις ικανότητες να το διαχειριστείτε, αλλά και πρακτικούς παράγοντες όπως η πραγματική λειτουργικότητα για τη σχετική προορισμένη χρήση(πχ 1000άρι που χρησιμοποιείται και σαν καθημερινό μέσο), όπως και ότι άλλο θέλει να πει κάποιος.

***Επειδή είναι πολύ σημαντικό για εμένα να απαντήσει ο καθένας με ειλικρίνεια, από μεριάς μου θέλω να επισημάνω οτι σκοπός του νήματος δεν είναι η επίκριση κανενός που θα μπει στον κόπο να μοιραστεί την εμπειρία του.
    Θα παρακαλούσα να μην υπάρξουν απαντήσεις επί των επιλογών κανενός εκτός αν ζητηθεί, ευχής έργον είναι ο κάθε αναγνώστης να κρίνει από μόνος του αν μια θέση τον εκφράζει ή όχι από τις απαντήσεις που θα δοθούν.***

Ένα μεγάλο ευχαριστώ για όσους μπουν στον κόπο!

Για να κάνω την αρχή, ξεκινάω αυτό το θέμα από ένα άκρο, ως ένας άνθρωπος με μία σίγουρη δόση ψευδούς αυτοπεποίθησης, που έχω καταλήξει οτι προκειμένου να συνεχίζω να χρησιμοποιώ μοτοσυκλέτα νιώθω οτι θα πρέπει να περιορίζομαι σε ισχύ, κυριολεκτικά γιατί οτι και να μου έδινες θα έψαχνα ευκαιρία να το ανοίξω, δεν ξέρω αν είμαι μόνο εγώ έτσι
    Κάποιος μπορεί να μου πει είσαι λάθος άσε τα μηχανάκια και τράβα με μετρό, ή πάρε μεγαλύτερο να φοβηθείς, για εμένα οι σχολιασμοί θα είναι δεκτοί.
    Κ εγώ ανήκω στους ανάποδους

1η μηχανή Suzuki GS500Ε
    2η μηχανή Yamaha Z125
    3η μηχανή Honda Shadow 400
    4η μηχανή Honda PCX125
    5η μηχανή Honda Transalp 650
    6η μηχανή Yamaha MT-07

αυτές είναι που έγραψα μπόλικα χιλιόμετρα. Απο εκεί και πέρα, καβάλησα πολύ , πολλά και διάφορα , απο ηλεκτρικά μέχρι 1200 κυβικά , απο enduro μέχρι supersport κ.ο.κ

Αυτό που πάντα ειχα απο τη πρώτη μέρα είναι οτι εγώ το πάω , δεν ενδίδω και δεν οδηγώ με νεύρα βγάζοντας τα στο δρόμο.

Επειδή απολαμβάνω τη μοτοκίνηση , μπορώ και απολαμβάνω όλες τις κατηγορίες σχεδόν (δεν το έχω καθόλου με χώμα) και όλα τα κυβικά έχουν το ενδιαφέρον τους.

Οπότε, τυφλοσούρτης δεν υπάρχει, η εκπαίδευση σου και το μυαλό σου υπάρχει. Απόλαυσε απο εκεί και πέρα τα υπόλοιπα και πράξε αναλόγως.

ΥΓ τα κόμικ του Τζό Μπαρ , βρες τα , διάβασε τα. Ανεκτίμητα, η σάτυρα για όλα τα κλασικά μοτοσυκλετιστικά στερεότυπα είναι απολαυστική.

Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Πραγματικο στορυ (προσφατο)
    Νεαρος (τον κοβω κατω απο 30..μαλλον 25) που κανει ντελιβερι με παπακι καφεδες,μου λεει ""θα παρω GSXR1000 του 09''
    Του λεω οτι ακομα και εγω που οδηγαω σχεδον 50 χρονια και ΕΧΩ 1000αρι,μαλλον με το συγκεκριμενο 1000 θα ειμουν πολυ προσεκτικος τουλαχιστον στην αρχη.
    Να μη τα πολυλογω.πηγε ,το δοκιμασε και μου λεει: χεστηκα επανω μου με το κτηνος....δεν ειμαι εγω για τετοια!!!!!!!!
    Παλι καλα....λεω εγω.

Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Άμα κερδίσω το τζόκερ θα είμαι πανέτοιμος να ανέβω (πολλά) κυβικά.

Και μη διανοηθει κανεις να με περάσει με το βρωμοσκουτερ του, θα φάει κλωτσά.

Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Υπάρχει και ή "άλλη" πλευρά όμως...

Εγώ ουσιαστικά ξεκίνησα στα 23 μου με ένα KLE 500.
    Όταν λοιπόν απέκτησα την οικονομική δυνατότητα να το αντικαταστήσω, ήθελα κάτι μέχρι 600cc το οποίο να είναι άνετο για ταξίδι με 2 άτομα.
    Ήθελα 4κ.

Οι γνώσεις μου επι του θέματος ήταν περιορισμένες, αλλα λόγω του οτι είδα το F800ST και το ερωτεύτηκα, το πήρα παρόλο που ήταν, και περισσότερα cc απο ότι σκόπευα και ήταν και 2κ.

Παρόλα αυτά, πολύ σύντομα το βαρέθηκα. Δεν μου ταίριαζε το ηλεκτρικό μοτέρ του, παρόλο που οι "ταξιδιωτικές" του δυνατότητες ήταν άψογες. Μου άρεσε πολύ η ροπή που είχε στα χαμηλά και κυρίως στα μεσαία, μίας και σε τουριστικούς ρυθμούς, ταξιδεύεις πολύ άνετα έτσι.

Έχοντας οδηγήσει διάφορα 600άρια 4κ φίλων και γνωστών, κατάλαβα οτι με 600cc θα χάσω αυτό το πλεονέκτημα της ροπής στα μεσαία και τα χαμηλά.
    Οπότε άρχισα να κοιτάω 1000άρια.
    Δεν ήθελα SS γιατι θα έχανα την άνεση στο ταξίδι.

Οδήγησα ένα CBF 1000 και ενα fazer 1000άρι και δεν μπορώ να πώ οτι ενθουσιάστηκα με τις μεσαίες τους.
    Έχοντας οδηγήσει το ST2 ενός φίλου μου, το οποίο είναι sohc με 2 βαλβίδες ανα κεφαλή, ήξερα πως είναι να έχεις ροπή νταλίκας στις χαμηλές / μεσαίες και μετά στις ψηλές να κρεμάει. Είδα οτι δεν θα μου αρέσει, παρόλο που γ@μάει σε στριφτερές διαδρομές. Ήθελα κάτι που να ξεσπάει ψηλά για να γουστάρω, αλλα να έχει καλή ροπή στις μεσαίες. Αλλα το V μοτέρ, μου άρεσε....

Δεδομένου οτι θα το κυκλοφορούσα και καθημερινά, δεν ήθελα να ανέβω και άλλο σε κυβικά, λόγω όγκου της μοτοσυκλέτας. (δηλαδή να πήγαινα σε κάτι τύπου ZZR1200 K1200 κλπ)

Οπότε αποφάσισα να μην πάω σε 4κ, αλλα να προτιμήσω ένα μοτέρ V με 4 βαλβίδες ανα κύλινδρο. Εξ ού και το ST4s.

4 χρόνια αργότερα, πήρα 125

Με το KLE δεν ξέρω πόσα χιλιόμετρα έκανα, γιατι δεν δούλευε το κοντέρ. Έκανα αρκετές βόλτες όμως, εκτός της χρήσης στην Αθήνα. Το κράτησα απο το 11 μέχρι το 16 που πήρα το BMW. Ήμουν έτοιμος για αναβάθμιση απο τα 2 χρόνια, αλλα δεν υπήρχε το χρήμα.
    Με το BMW έκανα περίπου 60Κ χιλιόμετρα σε 3 χρόνια. Το είχα βαρεθεί και έμπαινα στο car μετά απο 6 μήνες.
    Το Ducati το έχω απο το 19 και δεν έχω σκεφτεί ποτέ να το αλλάξω. Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο που να μου τραβάει το ενδιαφέρον και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, δεδομένου κιόλας οτι είναι ελάχιστες οι φορές που μπορώ να το "τερματίσω" σε δημόσιο δρόμο.

Δεν θεωρώ οτι ο κυβισμός είναι αυτός που πρέπει να κοιτάει κανείς όταν επιλέγει μοτοσυκλέτα.
    Για παράδειγμα, αν κάποιος έχει ένα 600άρι 4κυλινδρο (πχ ΖΧ6R), το να πάρει ένα Vstrom 1000 ή ακόμα και ένα TDM 900, δεν θα του φανεί και τόσο μεγάλη η διαφορά.

Αν όμως κάποιος με ένα Vstrom 1000 πάρει ένα tuono v2, θα του φανεί πύραυλος, παρόλο που η διαφορά στα άλογα είναι μικρή.

Τα κυβικά και τα άλογα δεν λένε όλη την αλήθεια.
    Ακόμα, το να ξεκινήσει κάποιος με μοτοσυκλέτα 50-60 αλόγων, πάλι δεν μου φαίνεται τραγικό.

Εύκολα κάποιος μπορεί να ξεκινήσει με ένα bandit πχ

απλο μελος Το avatar του/της granazi
    Η αίσθηση που βίωσα όταν 16 ετών άνοιξα γκάζι σε ένα kawasaki Ar 125 δίχρονο όσα χρόνια ,μηχανάκια και κυβικά και αν ανέβηκα δεν επανέρχεται.
    Τα κυβικά από μόνα τους (χωρίς να είναι αμελητέος παράγοντας) δεν καθορίζουν το αποτέλεσμα. Είναι πολυπαραγοντικό το ζήτημα, ηλικία, εμπειρία γνώσεις, ωριμότητα, χαρακτήρας και κάμποση τύχη κυρίως..
    Γενικά ότι καβαλάμε το σεβόμαστε γιατί εύκολα κλωτσάει.
    επιτρεπεται να πεφτεις επιβαλεται να σηκωνεσαι

Minimalist Το avatar του/της STF
    Πραγματικά είναι πολύ εύκολο να ξεφύγεις και να γράψεις το ημερολόγιο της μοτοσυκλετιστικής σου πορείας...

Ως παιδί την δεκαετία του '70 αγάπησα πολύ το ποδήλατο. Τα καλοκαίρια πρέπει να συμπλήρωνα περισσότερες από 12 ώρες την ημέρα στο ποδήλατο. Πάθος. Αυτό με οδήγησε στην μοτοσυκλέτα.

Το ερώτημα σου πιστεύω συνδέεται άμεσα με τις εποχές, την κοινωνική κατάσταση, την εξέλιξη των μοτοσυκλετών και άλλα τέτοια. Μάλλον είναι αδύνατο να σου απαντήσουν με τον ίδιον τρόπο δυο οδηγοί μοτοσυκλέτας που έχουν έστω και 10 χρόνια διαφοράς μεταξύ τους.

Στα τέλη της δεκαετίας του '80 που άρχισα να καβαλάω μοτοσυκλέτα δεν υπήρχε η πληροφορία με τον τρόπο που υπάρχει σήμερα. Πέρα από δυο βέσπες που ήταν οι πρώτες μηχανοκίνητες "μοτοσυκλέτες" που είχα, απέκτησα ως πρώτη μηχανή ένα DT200R το 1989. Με αυτό έκανα τα πάντα. Ταξίδεψα, μπήκα στον κόσμο του χώματος, έκανα κόντρες, το πείραζα μόνος μου με γνώσεις που μοιραζόντουσαν στόμα με στόμα, έπεσα και χτύπησα άσχημα με αυτό... πολλά! Δεν θυμάμαι ποτέ να ασχολήθηκα με την ρύθμιση των αναρτήσεων όπως δεν θυμάμαι και ποτέ να μπήκα στη διαδικασία επιλογής ελαστικών. Για προστασίες ούτε για αστείο, μόνο το κράνος έμαθα σχετικά νωρίς αλλά και αυτό στον φόβο τον εποχιακών κλήσεων. Ζούσα τότε στη Λέσβο και οι αστυνομικοί "έγραφαν" κατά απραγγελία (όπως και στην Αθήνα).

Εκείνα τα χρόνια λοιπόν η μετάβαση από κυβισμό σε κυβισμό ήταν ομαλή γιατί έτσι και αλλιώς δεν περίσσευαν τα φράγκα για εντυπωσιακές αναβαθμίσεις. Δεν έπαιζε ούτε σαν ιδέα η λογική μην ανεβαίνεις σε κυβικά μέχρι να είσαι έτοιμος. Έπαιζε πόσα έχεις για να πάρεις κάτι που εκ των πραγμάτων συνήθως ήταν κοντά στο προηγούμενο. Αυτό που έπαιζε ήταν : "είσαι στρητάκιας ή εντουράκιας;".... Οπότε μετα το ολοκαίνουριο DT200R των 640.000 δρχ και των 33 αλόγων, ήρθε το μεταχειρισμένο TDR250 των σχεδόν 50 αλόγων και ακολούθησε το KLE500 των επίσης -σχεδόν- 50 αλόγων και μετά το Africa Twin 650 των -και πάλι- 50 αλόγων (τα κυβικά ανεβαίναν τα άλογα όχι). Η μεγάλη διαφορά ήρθε όταν απόκτησα το Super Tenere 750 που και άλογα είχε (70) και φρένα ΔΕΝ είχε Το ρεζούμε της απάντησης λοιπόν είναι η παραπάνω παράγραφος, εκείνα τα χρόνια δεν υπήρχε θέμα ετοιμότητας και συνειδητοποιημένων αποφάσεων, είχες χρήμα; "ανέβαινες!"

Με αυτά και αυτά θα πω πως από το 1989 μέχρι το 2006, μέσα σε 17 χρόνια πέρασαν 11 μοτοσυκλέτες από τα χέρια μου και τα επόμενα 18 χρόνια πέρασαν 3... με τις δυο από αυτές να είναι ακόμη στα χέρια μου (έχω αφαιρέσει από τον υπολογισμό βέσπες, παπιά και σκούτερ). Μέχρι προχθές δεν είχα καταφέρει να σπάσω το φράγμα των 900cc με εκπροσώπους το TDM900 το 2005 καινούριο και το NUDA900R το 2021 μεταχειρισμένο. Προχθές και αφού πλέον έχω καβαντζώσει τα 53 απέκτησα τη πρώτη μοτοσυκλέτα των +1000 κυβικών εκατοστών η οποία είναι και η 4η των τελευταίων 18 ετών.

Πάνω κάτω πιστεύω παρόμοια είναι η πορεία των ανθρώπων που γεννήθηκαν γύρω από την δεκαετία του '70 και σίγουρα πολύ διαφορετική όσων γεννήθηκαν μετά το 1995, οι δεύτεροι βίωσαν στις ομορφότερες ηλικίες την οικονομική κρίση. Άλλες εποχές, άλλες μοτοσυκλέτες, άλλες προσλαμβάνουσες*.

*Τα παιδιά που γεννήθηκαν την τελευταία 10ετία δε θα μιλάνε για ταχύτητα μοτοσυκλέτας αλλά για ταχύτητα φόρτισης...
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 11/07/2024 στις 22:10.

Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Με γειά και καλοτάξιδη να ειναι!!
    Ωραίοι για τα σεντόνια, δεν το λέω ειρωνικά.

Δεν ξέρω τι με έπιασε και διάβαζα για τα RG της Suzuki, έχω μεγάλη περιέργεια ακούγοντας για δίχρονα που μελετιούνται εδώ κατά καιρούς, η οποία εντείνεται και από το γεγονός οτι μάλλον δεν υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μπορέσω να βρω πουθενά κάπου κάτι τέτοιο να δω πώς είναι. Οδηγώ το ίδιο μου το νημα εκτός θέματος άλλη μια φορά, με πιάνει περίεργη νοσταλγία διαβάζοντας όλα αυτά, ρετροφιλία μάλλον γιατί δεν τα έζησα..!

O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω τι με έπιασε και διάβαζα για τα RG της Suzuki, έχω μεγάλη περιέργεια ακούγοντας για δίχρονα που μελετιούνται εδώ κατά καιρούς, η οποία εντείνεται και από το γεγονός οτι μάλλον δεν υπάρχουν πολλές πιθανότητες να μπορέσω να βρω πουθενά κάπου κάτι τέτοιο να δω πώς είναι.

Πίστεψέ με....καλύτερα που δεν βρίσκεις. Και ΑΝ βρεις, μείνε μακριά.....

(και δεν το λέψ καθόλου ειρωνικά.)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Ε όχι για να αγόραζα μάνα 'μ!
    Απλά είναι αστικοί μύθοι πια για μας γεννημένους γενιά του 90....!

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

1. Συνοδηγός - πότε είμαστε έτοιμοι?
    από guardian στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2015, 11:21
  2. Παρέα ...για να ανέβουμε στο 14ο RIDER΄S SPIRIT !!
    από castor στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2012, 18:11
  3. Πως να βελτιώσω το στρόγγυλο μου δίχως να ανεβάσω κυβικά??
    από erstyle στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2010, 21:22
  4. καβαλαμε μοτο ΟΤΑΝ ειμαστε ετοιμοι..
    από EVI στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2006, 21:52
  5. πείτε μου πότε γεννηθήκατε να σας πώ τι είστε (1 από 3)
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2004, 10:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

• Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF