Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 84

Θέμα: Γάντια για (πολύ) κρύο

  1. #16
    BMW+KTM = GS 1450 EXC-F Το avatar του/της Nik0s
    Εγγραφή
    25/05/2004
    Μηνύματα
    3.596
    Αρχικά δημιουργήθηκε από siokatas


    σωστος ο τζωνης ομως ακου και το καλητερο..γαντια απο σκι solomon καπως ετσι γραφεται εχω ενα ζευγαρι και ειμαι πολυ ευχαριστημενος ειναι και αδιαβροχα ομως προστασια απο πεσιμο γιοκ..


    τωρα τελευταια πηρα και παντελονακι σολομον του σκι για το μοτο και ειναι πολυ σουπερ με αεραγογους και ολα τα κολπα
    αν ζεσταθει η μηχανη τα ποδια σου παιρνουν σχεδον φωτια(τα δοκιμασα με -2) ...αλλα και αυτο δεν προτηθετε για βουτιες με το μοτο μονο με τα σκι.....

    Ρε παιδιά....

    είπαμε... αλλά ρούχα ορειβασίας και σκι πάνω στη μηχανή..... :hypnotize

    Κάθε τι έχει το σκοπό του και τη χρήση του.... θα αρπάξει καμιά ώρα το νάυλον παντελόνι και θα έχεις τρεξίματα !

    Τα μπατόν μη ξεχάσετε για τους σκιέρ και τα σκοινιά οι ορειβάτες.....

    :rotflmao:
    - So, what do you do for a living ?
    - I'm into murders and executions.
    - I'm sorry ?
    - I said, I'm into mergers and acquisitions.

    Patrick Bateman
    -------------------------------------
    Bikepics Photo Album
    Ινδία: Δύο εβδομάδες στο Rajasthan

  2. #17
    Είναι απίθανο τα ορειβατικά γάντια να παρέχουν την αίσθηση στο χέρι που χρειάζεται κανείς για να χειριστεί μηχανή. Αυτά έχουν την υποχρέωση να επιτρέπουν να κρατά κανείς το μπαστούνι ή το σκοινί, τίποτε άλλο.

  3. #18
    Super φλόγα... Το avatar του/της gtheof
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    92
    Σε λίγο θα σκεφτώ να φορέσω τη στολή που εχω για το ψαροντούφεκο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    έχει και κουκούλα!!!!

    Τα γαντάκια δε, είναι ό,τι πρέπει, θα ιδρώνουν τα χέρια με -10 βαθμούς!! Και θα έχεις και τέλεια αίσθηση γκαζιού και φρένου

  4. #19
    koita mhn bazontas thn stolh psarontoufekou arxisoun kai ta alla......blepe emetous ktl.....3ereis esy.......

  5. #20
    Super φλόγα... Το avatar του/της gtheof
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    92
    xaxaxa... mpa, den kounaei sth mhxanh!!!:rotflmao:

  6. #21
    ..δικρινεται το σκρατς ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΟΝΩΣΗ ΜΕ ΣΑΚΟΥΛΑ ΚΑΙ ΛΑΣΤΙΧΑΚΙ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	picture00004(2).jpg 
Προβολές:	1020 
Μέγεθος:	56,9 KB 
ID:	32724

  7. #22
    εχει μια σκαλα και φωτακι για να μην ξεχνιεσαι..και αν περαστει στη στωστη θεση ουτε που θα σε χαλαει


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	picture00005(2).jpg 
Προβολές:	1014 
Μέγεθος:	55,0 KB 
ID:	32725

  8. #23
    το καλωδιο που παει στην μπαταρια το περνας κατω απο το ντεποζιτο.....αλλα αν εχεις δερμα οπως στην φωτο δεν διακρινεται καθολου.........αυτα παιδες 80Ε απο μακινα κ.καραμανλη...thess


    τωρα αν παθω καμια ηλεκτροπληξια θα σας ενημερωσω ...αν ζω


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	picture00006(1).jpg 
Προβολές:	995 
Μέγεθος:	29,7 KB 
ID:	32726

  9. #24
    Μηνύματα: 113463 Το avatar του/της sadengr
    Εγγραφή
    28/09/2005
    Μηνύματα
    71
    Επειδη απο τα χερια μου ως τωρα περασαν 5 ζευγαρια γαντια παραθετω ενα mini review:

    - AKITO , 30 ευρω, φτανεις στα ορια του πονου, μαπα.
    - COLORI με gortex, 55 ευρω, ξυλιαζουν τα δακτυλα μετα μιση ωρα
    - Ξανα COLORI αλλος τυπος (ενος φιλου), 65 ευρω, ομοιως με πανω.
    - LIDL πηρα 2 ζευγαρια για ski με 5 !!! ευρω το ζευγαρι (τα ειχε σε προσφορα πριν 2-3 μηνες), απιστευτο αλλα εως τωρα, και σε διαδρομες 1 ωρα και με βροχη δεν καταλαβα τιποτα. μειονεκτημα οτι ειναι χοντροκομενα ('νταξει οχι και σαν του βοθρατζη...).

    Οποτε θα συμφωνησω οτι για θεματα κρυου σε ορειβατικα μαγαζια θα βρεις καποια λυση.

  10. #25
    ThE ArT oF DowNLoAdinG Το avatar του/της crazykiller
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    218
    Ορειβατικά γάντια στην μηχανή???

    Συμφωνώ απολύτως, αν δεν χρειάζεσαι λεπτούς χειρισμούς, αν δεν σε νοιάζει καθόλου η αίσθηση, αν οδηγάς σε συνθήκες όπου δεν πρόκειται να συμβεί τπτα απρόοπτο τπτα που να χρειαστεί άμεσο και σωστό χειρισμό......



    LeT ThE GooD TiMeS RoLL

  11. #26
    Παρά ένα... Το avatar του/της gerodim
    Εγγραφή
    04/01/2006
    Μηνύματα
    393

    Γάντια

    Λοιπόν παιδιά σχετικά με τα γαντάκια αν και νέος στις μηχανές μου έκατσε μία καλή περίπτωση. Είχα κερδίσει σε ένα διαγωνισμό κάποτε κάτι γάντια της TERRA με επένδυση από Thinsulate μέσα. Όσο κυκλοφορούσα χωρίς γάντια είχα τα γνωστά συμπτώματα. (Πόνος κοκκάλωμα κ.τ.λ.). Με το που τα έβαλα μία φορά δε λέω να τα βγάλω. Τα γάντια είναι συγκεκριμένου τύπου για πολύ κρύο. Δεν είναι αδιάβροχα ούτε αντιανεμικά αλλά:
    Μέχρι τα 120 km/h δεν αφήνουν αρκετό αέρα μέσα έτσι ώστε να κρυώσουν τα χέρια (σίγουρα δεν είναι και φούρνος αλλά δεν καταλαβαίνεις κρύο).
    Έχουν απίστευτη αίσθηση γιατί δεν είναι πολύ χοντρά και σκληρά.
    Γενικά έχω μείνει απίστευτα ικανοποιημένος αλλά όπως είπα δεν είναι για μεγάλες ταχύτητες. Βέβαια επειδή τα είδα σε μαγαζί η τιμή τους δεν είναι και πολύ χαμηλή (90€).

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της BMW1150
    Εγγραφή
    05/12/2004
    Μηνύματα
    122

    Re: Γάντια για (πολύ) κρύο

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gtheof
    Καλημέρα και καλές γιορτές.

    Έχω ένα ζευγάρι γάντια Alpinestars (Δυστυχώς δε θυμάμαι το μοντέλο, αλλά δερμάτινα με επένδυση, καθαρά χειμωνιάτικα), το οποίο το αγόρασα 75 €. Με το πολύ κρύο των ημερών (το βράδυ), μετά το 10λεπτο τα χέρια μου ξυλιάζουν. Έχω ένα v-strom 650, οπότε καταλαβαίνετε ότι δεν πηγαίνω με "εξωφρενικές" ταχύτητες!!

    Είναι νορμάλ αυτό, ή να αρχίσω να κλαίω τα λεφτά μου? Μήπως έπρεπε να πάρω κορντούρα (έτσι δε λέγεται??) αντί για δέρμα? Στη μηχανή δεν έχω χούφτες (σκέφτομαι να βάλω πλέον) και δε θέλω να πάρω και ισοθερμικά να φοράω μέσα από τα alpinestars. Υπάρχει κάποιο γάντι που να κρατάει το "πολύ" κρύο, ή αυτό είναι ουτοπία?
    Φιλε εχω δοκιμασει πολλα ζευγαρια γαντια αλλα τιποτα...οπως λες κι εσυ μετα απο 10 το πολυ 15 λεπτα παγωνουν τα χερια.....την σωτηρια μου την βρηκα με θερμαινομενα γκριπ που ειχε η μηχανη....αν ρωτησεις ή την ψαξεις την δουλεια στα accessories ολο και κατι θα βρεις για την δικη σου μηχανη.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsoukas77
    Εγγραφή
    29/06/2004
    Μηνύματα
    375
    Με το που παγωνουν τα χερια,ακουμπουμε την εξατμιση...
    Κατω τα χερια απο τον 'Ακη!

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της simeon
    Εγγραφή
    05/08/2005
    Μηνύματα
    178
    zolota τα grip τις oxford επειδη τα εχω δει και στο internet μπορεις να μασ πεις ποσο ευκολα μπαινουν/βγαινουν???

    Βασικα με ενδιαφερει αν μπορει ευκολα να τα κλεψει καποιος καθως η μηχανη δεν μπαινει σε parking....???

    Σχετικα με τα γαντια, της clover ενα ζευγαρι αδιαβροχα (δεν γραφουν μοντελο και δεν θυμαμαι) και αντιανεμικα (απο μπαξεβανη) 68ευρω ακομα τα κλαιω! Δεν μπορω να πω ωραια γαντια και οντως αδιαβροχα (αν και αμα δεν τα στεγνωσεις μετα ποτιζουν!) αλλα στο πολυ κρυο και το ταξιδι μαπα!
    Κατα τα αλλα τελεια :wacko: :wacko:

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από simeon
    zolota τα grip τις oxford επειδη τα εχω δει και στο internet μπορεις να μασ πεις ποσο ευκολα μπαινουν/βγαινουν???

    Βασικα με ενδιαφερει αν μπορει ευκολα να τα κλεψει καποιος καθως η μηχανη δεν μπαινει σε parking....???

    δεν ειναι για καθε μερα βαλε -βγαλε,για κλοπη τι να σου πω ....τα παντα κλεβουν.......αλλλα και να τα κλεψουν θα τα χαλασουν,κοβωντας τα καλωδια ........και δεν αξιζει να ασχοληθουν να τα ξαναφτιαξουν εφοσον ειναι φθηνα.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γαντια και καλτσες για πολυ κρυο...
    από georgekostas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2008, 00:16
  2. jacket για πολυ κρυο....
    από all right στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2008, 18:46
  3. Πολυ κρυο ρε παιδια....
    από Ταξιδευτής στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2006, 22:52
  4. Πολύ κρύο...
    από dio650gs στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2006, 09:50
  5. Μιλάμε για πολύ ξενύχτι!!!!
    από Electra στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2004, 23:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF