Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 49 από 49

Θέμα: "Ώριμες" σούζες...

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της puntix
    Εγγραφή
    29/12/2005
    Μηνύματα
    150
    εγω ρε παιδια με παπια εβγαζα μερικα μετρα αλλα τωρα με το ktm 640 δε ξερω φοβαμαι το εχω 2 μερες ... ουτε με πρωτη δε μπορω να το σηκωσω ειναι πολυ δυνατο προσπαθησα να καθισω πισω.. σηκωθηκε λιγο αλλα το παρατησα ... ασε να ζησει λιγο το μηχανακι και μετα ...
    βασικα σκεφτομαι να βαλω κανενα γραναζι για ομαλες σουζες επιταχυνσης 1/2 μονο με γαζι.. αλλα δε ξερψ ποσα χμ θα μου κοψει τελικη οχι οτι το παω και ταπα εδω που τα λεμε.. μονοκυλινδρα βλεπεις

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από puntix
    εγω ρε παιδια με παπια εβγαζα μερικα μετρα αλλα τωρα με το ktm 640 δε ξερω φοβαμαι το εχω 2 μερες ... ουτε με πρωτη δε μπορω να το σηκωσω ειναι πολυ δυνατο προσπαθησα να καθισω πισω.. σηκωθηκε λιγο αλλα το παρατησα ... ασε να ζησει λιγο το μηχανακι και μετα ...
    βασικα σκεφτομαι να βαλω κανενα γραναζι για ομαλες σουζες επιταχυνσης 1/2 μονο με γαζι.. αλλα δε ξερψ ποσα χμ θα μου κοψει τελικη οχι οτι το παω και ταπα εδω που τα λεμε.. μονοκυλινδρα βλεπεις
    Μια χαρα σηκωνεται με πρωτη και πολυ προβλεψιμα.
    Και εγω 2 μερες το ειχα στην κατοχη μου και χαρηκα σουζα το μηχανακι λεμε σπερνει.


    Αρκει να μην το καβαλας μεσα στην πολη πολυ ουτε στην Εθνικη.......
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  3. #48
    Να προσθεσω και εγω την αποψη μου...

    Αν και εχουνε περασει πολλα χρονια απο τοτε (15 και βαλε), επιμενω ακομα και σημερα και λεω οτι ΔΕΝ υπαρχει μοτο που δεν σηκωνετε.

    Το vstrom με το οποιο και ξεκινησε η συζητηση δεν ειναι και οτι καλυτερο για τον σκοπο αυτο.
    Βαρυ, απαιτει καλη γνωση και τελεια ισοροποια για να κινηθει στην μια ροδα, με οτι φθορες αυτο συνεπαγετε.....

    Θα πω στον φιλο εδω, οτι τοτε για να μαθω διελυσα 2 DT 200 (ενα Lc και ενα R) με αρκετα καπακια, πολλα χτυπηματα, πολυ χρονο επιμονη και χρημα για τις επισκευες!!!
    Το πολυποθητο αποτελεσμα ηρθε, αλλα τι το θελεις?

    Οι σουζες οπως λενε και τα παιδια εδω ανηκουν σε αλλες εποχες, και ισως αλλα προτυπα.
    Τελος να πω οτι τοτε εφαρμοζαμε 2 τροπους.

    Τα street μοτο, λογο βαρους δεν σηκωναν ευκολα τον μπροστα τροχο.
    Με δευτερο ατομο λοιπον, 1η και καπου μεσα στην ροπη, αποτομο αφημα του γκαζιου για να πεσει ολο μπροστα και λιγο μπροστινο φρενο στιγμιαια.
    Με επιτοπου ανοιγμα γκαζιου και σωστο τραβηγμα ο μπροστινος αρχιζε να ανεβενει σταδιακα μεχρι να ζυγιστει...μετα ειναι θεμα οδηγου και ισοροποιας.
    Στην αλαγη συνηθως δεν κρατιοντουσαν αλλο και ο τροχος κατεβεναι αργα και σταθερα.

    Τα on - off μπορουσαν και αυτα με τον ιδιο τροπο, αλλα υπηρχε πιο απλος...

    με 2η στν αρχη της ροπης και συνχρονισμενο τραβηγμα ως το ζυγισμα...μετα αλαγες αναλογα με τον οδηγο..καρφωτες η με συμπλεκτη 3η 4η και παιει λεγοντας.
    Ειχε και κατι γατους που ελατωνανε ταχυτητα σιγα σιγα, μεχρι που το σβηνανε στη μια...και αυτο ρολαριζε μονο του με το ζυγισμα του.
    Ποτε δεν μπορεσα να το κανω.

    καλα ειναι να υπαρχει καλο δουλεμα του πισου φρενου, και το μοτερ να δουλευει ξεκουραστα και οχι σπασμενο.

    Οσοι επιδοξοι δοκιμασουν απαιτειτε ιδιαιτερη προσοχη - δεν ειναι παιχνιδι η ζωη.

    Να περνατε ολοι καλα

  4. #49
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Tι είναι η ώριμη σούζα??

    Αν λειτουργεί σαν το φρούτο δεν θα πέσει κάποια στιγμή??



    Με όλα μπορείς να κάνεις σούζα αλλά το μετά είναι το θέμα!

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. quote: VANDA Πριν κατεβούμε από τη μηχανή...
    από mikios400 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2008, 00:03
  2. famous quotes from dirt people..
    από dirtbird στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2008, 09:41
  3. Quote
    από Mago Babidi στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 21:23
  4. "Ώριμες" σούζες... ΚΤΜ vs Rest
    από costas81 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 83
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2006, 11:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF