Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Sym Gts250, Yamaha X-max, Aprilia Atlantic Ή Piaggio X8???

  1. #1

    Question Sym Gts250, Yamaha X-max, Aprilia Atlantic Ή Piaggio X8???

    Γεια σας παιδιά. Θέλω να αγοράσω σκούτερ στα 250 κυβικά, έχω καταλήξει σ' αυτά τα 4 και δεν μπορώ να διαλέξω ποιο να πάρω. Μπορείται να με βοηθήσετε; Νομίζω ότι βρίσκομαι σε αδιέξοδο

  2. #2

    Re: Sym Gts250, Yamaha X-max, Aprilia Atlantic Ή Piaggio X8???

    Αρχικά δημιουργήθηκε από djvangelis
    Νομίζω ότι βρίσκομαι σε αδιέξοδο
    Εγώ νομίζω οτι βρίσκεσαι σε διασταύρωση!

    Προσωπικά προτιμώ το Yamaha, δείχνει πιο εύχρηστο απο τα υπόλοιπα αν και μ'αρέσει ο όγκος των υπολοίπων που λείπει απ'το Χ-Μax.

    Τα βάζεις κάτω να δεις τι θα σε βολέψει περισσότερο.
    Καλός ο μεγάλος όγκος των σκούτερ, σου δείνει την αίσθηση οτι οδηγάς ταξιδιάρα BMW, αλλά απο την άλλη είναι πιο περιοριστικά απο το Yamaha που δείχνει ικανό και με δυνατά σημεία για οποιαδήποτε χρήση το χρειάζεσαι, συν οτι δεν του λείπει κι ο τεράστιος αποθηκευτικός χώρος κάτω απο τη σέλα.

    Και του βάζω κι ένα ακόμα + στο οτι είναι Yamaha.

    Όπως και νά'χει, καλή αγορά σου εύχομαι.


  3. #3
    Σ' ευχαριστώ Μάκη. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και δεν θα το συζτούσα καν αν δεν ήταν 500 ευρώ ακριβότερο από τα άλλα. Αραγε αξίζει αυτή η διαφορά;

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από djvangelis
    δεν θα το συζτούσα καν αν δεν ήταν 500 ευρώ ακριβότερο από τα άλλα. Αραγε αξίζει αυτή η διαφορά;
    Όσο αναφορά το Aprillia και το Piaggio είμαι σίγουρος πως η διαφορά αξίζει και ο βασικότερος λόγος είναι οτι αυτά τα δύο έχουν πολύ ακριβότερη συντήρηση απο το Yamaha. Τώρα όσο αναφορά το Sym δέν ξέρω τι γίνεται με τη συντήρησή του.

    Θα σου πρότεινα να πάς να τα δέις από κοντά και τα 4 κάνοντας μερικές ερωτήσεις που θα σε βοηθήσουν να καταλλήξεις σ'αυτό που θα καλύψει τα περισσότερα κριτήρια της αναζήτησής σου.


  5. #5
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Sym kai Aprilia δεν τα ξερω, Piaggio με τρομαζει μονο που ακουω το ονομα. Θα σου πω για το X-Max που το εχω μπροστα μου και το εχω οδηγησει. Τρομερα φρενα, τρομερο γκαζι για 250cc σκουτερ και τεραστιος αποθηκευτικος χωρος.
    Τωρα αν ο ογκος ειναι ενα + δεν ξερω, σκεψου κατα ποσο θα σε βολεψει στην πολη.
    Αυτα οσο πιο αντικειμενικα μπορω
    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  6. #6
    Παιδιά σας ευχαριστώ. Με βοηθήσατε αρκετά. Σταμάτησα και κάποιον στο δρόμο με x-max και ήταν ενθουσιασμένος. Η αλήθεια είναι ότι περισσότερο ήμουν ανάμεσα στο yamaha και το sym κι αυτό λόγω της διαφοράς των 500€. Σκέφτηκα όμως ότι στο sym έπρεπε να αγοράσω σχάρα και βαλιτσάκι επειδή δεν παίρνει δύο κράνη όπως το yamaha, άρα η πραγματική διαφορά είναι περίπου 350€. Μπροστά στην αξία μεταπώλησης που θα είναι πολυ μεγαλύτερη στο yamaha, η διαφορά μοιάζει ασήμαντη. Δευτέρα θα πάω να το κλείσω. Μόλις το οδηγήσω λίγο καιρό θα γράψω εντυπώσεις. Ευχαριστώ και πάλι και καλή Πρωτοχρονιά

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από djvangelis
    Δευτέρα θα πάω να το κλείσω. Μόλις το οδηγήσω λίγο καιρό θα γράψω εντυπώσεις. Ευχαριστώ και πάλι και καλή Πρωτοχρονιά
    Με το καλό να το πάρεις και στα χέρια σου κι εύχομαι να περάσεις μερικές απο τις ομορφότερες μοτσυκλετιστικές εμπειρίες μαζί του !

    Καλή Πρωτοχρονιά !


  8. #8
    Άντε να σου φτιάξω λίγο το διάστημα που θα χρειαστεί να κάνεις υπομονή μέχρι να το καβαλήσεις για πρώτη φορά !




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2005_x-max250_photo_04_tcm28-71353.jpg 
Προβολές:	394 
Μέγεθος:	66,3 KB 
ID:	32343

  9. #9
    Γειας παιδιά. Το X-MAX μου το παρέλαβα και το έχω στρώσει κιόλας. Μέχρι στιγμής είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος και θεωρώ ότι έκανα την καλύτερη επιλογή. Είναι γρήγορο, κρατάει καλά, φρενάρει καταπληκτικά, έχει τεράστιο χώρο αποσκευών, είναι σχετικά στενό και χωράει ανάμεσα στα αυτοκίνητα στην κίνηση, έχει πολύ όμορφο ταμπλό και με πολλές πληροφορίες, προστετεύει αρκετά καλά από τον αέρα και τα νερά. Θα ήθελα λίγο πιο μαλακή μπροστινή ανάρτηση (χτυπάει στις ανωμαλίες), καλύτερη ποιότητα κατασκευής (ψιλοτρίζει και σε κάποιο σημείο στο φτερό πέταξε το χρώμα) και λίγο μεγαλύτερη απόσταση από το έδαφος (βρίσκει σχετικά εύκολα κάτω).

  10. #10
    DOT SAE E1778JY32 μέλος Το avatar του/της lampros_fazer
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    1.623
    Καλορίζικο, καλά χλμ...

    [size=4pt]έχω μεγάλο ταλέντο στα χείλη[/size]


    [FONT=courier new]tennis365.gr [/FONT]

  11. #11
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Καλοριζικο και καλα χιλιομετρα

    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  12. #12
    Καλορίζικο και καλόβολτο! Πάντα όρθιοι κι οι δυο σας !


  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2006
    Μηνύματα
    3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από djvangelis
    Γειας παιδιά. Το X-MAX μου το παρέλαβα και το έχω στρώσει κιόλας. Μέχρι στιγμής είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος και θεωρώ ότι έκανα την καλύτερη επιλογή. Είναι γρήγορο, κρατάει καλά, φρενάρει καταπληκτικά, έχει τεράστιο χώρο αποσκευών, είναι σχετικά στενό και χωράει ανάμεσα στα αυτοκίνητα στην κίνηση, έχει πολύ όμορφο ταμπλό και με πολλές πληροφορίες, προστετεύει αρκετά καλά από τον αέρα και τα νερά. Θα ήθελα λίγο πιο μαλακή μπροστινή ανάρτηση (χτυπάει στις ανωμαλίες), καλύτερη ποιότητα κατασκευής (ψιλοτρίζει και σε κάποιο σημείο στο φτερό πέταξε το χρώμα) και λίγο μεγαλύτερη απόσταση από το έδαφος (βρίσκει σχετικά εύκολα κάτω).
    Καλορίζικο και να το χαρείς!

    Μερικές ερωτησούλες εάν μπορούσες να μου απαντήσεις.

    1) Στο ρελαντί έχει κραδασμούς που να περνάνε στο τιμόνι;
    2) ¨Οταν λες ότι ψιλοτρίζει, που ακριβώς εννοείς και με τι συνθήκες;
    3) Βρίσκει κάτω σε πλαγιάσματα ή όταν περνάς ανωμαλίες όπως τα πεζοδρόμια για παράδειγμα
    4) Όταν το βάζεις το πρωϊ μπροστά έρχεται γρήγορα ο κινητήρας σε ηρεμία ή αργεί με φάσεις μπουκώματος, δισταγμούς και άλλα τέτοια (εξαιτίας του καρμπυρατέρ)

    Σε ευχαριστώ

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mlemo
    Καλορίζικο και να το χαρείς!

    Μερικές ερωτησούλες εάν μπορούσες να μου απαντήσεις.

    1) Στο ρελαντί έχει κραδασμούς που να περνάνε στο τιμόνι;
    2) ¨Οταν λες ότι ψιλοτρίζει, που ακριβώς εννοείς και με τι συνθήκες;
    3) Βρίσκει κάτω σε πλαγιάσματα ή όταν περνάς ανωμαλίες όπως τα πεζοδρόμια για παράδειγμα
    4) Όταν το βάζεις το πρωϊ μπροστά έρχεται γρήγορα ο κινητήρας σε ηρεμία ή αργεί με φάσεις μπουκώματος, δισταγμούς και άλλα τέτοια (εξαιτίας του καρμπυρατέρ)

    Σε ευχαριστώ
    1) Όχι καθόλου, δεν καταλαβαίνεις σχεδόν ότι δουλεύει.
    2) Σε εγκάρσιες ανωμαλίες μερικές φορές μπορεί να ακουστεί κάποιος θόρυβος από την περιοχή του ταμπλώ. Υποψιάζομαι πως με τον καιρό οι θόρυβοι θα γίνουν περισσότεροι.
    3) Όσο το πλαγίάζω εγώ δεν βρίσκει. Δεν ξέρω όμως πόσο μπορείς να το πλαγιάσεις εσύ. Αν το πεζοδρόμιο είναι χαμηλό ως μέτριο δεν έχεις πρόβλημα. Αν είναι πάνω από 20 πόντους βρίσκει. Τα δύο πιο χαμηλά σημεία είναι στη μέση ο ορθοστάτης και μπροστά, ακριβώς πίσω από την μπροστινή ρόδα και κάτω από το ψυγείο, ενα πλαστικό κάλυμμα.
    4) Το πρωί παίρνει αμέσως μπροστά και για μερικά μόνο δευτερόλεπτα δουλεύει σε υψηλότερες στροφές και μετά από λίγο δουλεύει κανονικά. Δεν παρατήρησα καθόλου σκαμπανεβάσματα ή δισταγμούς στην κίνηση.

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Atlantic 250
    από ALEX75 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2006, 10:49
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2005, 13:45
  3. tuning gia aprilia atlantic 250?
    από yappie_biker στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2005, 23:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF