Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Yamaha YB-125. Να το πάρω???

  1. #1
    Του χάροντα παράγγειλα Το avatar του/της angels_gr
    Εγγραφή
    14/05/2004
    Μηνύματα
    399

    Yamaha YB-125. Να το πάρω???

    Λοιπόν ρεμάλια θέλω τα φώτα σας. Κάθε μέρα κάνω μια απόσταση 50χλμ για να πάω στην δουλειά και άλλα 50χλμ για να γυρίσω σπίτι. Επειδή ο πόλεμος στο Ιράκ δεν είχε τα αναμενόμενα αποτελέσματα, δεν έπεσε η τιμή του πετρελαίου, επειδή ο μισθός μου έπεσε, επειδή ο πληθωρισμός ανέβηκε κλπ κλπ, σκέφτηκα να αγοράσω ένα μικρό μηχανάκι που θα έχει λιγότερα έξοδα συντήρησης, θα είναι οικονομικό και γενικά δεν θα πολυσκέφτομαι τα έξοδά του. Ο δρόμος των 50χλμ που διανύω αποτελείται από 3χλμ μέσα στην πόλη των Γιαννιτσών έως ότου βγω στον κεντρικό επαρχιακό δρόμο με όριο τα 50χλμ. Από 18χλμ σε επαρχιακό δρόμο με όριο τα 90χλμ και περνάει μέσα από πολλά χωριά που έχει όριο τα 50χλμ. Από μία ευθεία 10χλμ σε δρόμο με νησίδα και δύο λωρίδες ανα ρεύμα, με όριο τα 90χλμ και σε διασταυρώσεις με όριο τα 60χλμ. Από μία ευθεία σε δρόμο με νησίδα και με 2,5 λωρίδες ανά ρεύμα με όριο τα 110χλμ. Και τέλος από 9χλμ μέσα στην πόλη της Θεσσαλονίκης στον κεντρικό της δρόμο Μοναστηρίου.

    Εκτός από καμιά 15χλμ που μπορείς να τρέξεις ο υπόλοιπος δρόμος κρύβει πολλές παγίδες που ξεγελάν κάποιον που δεν ξέρει τα μέρη. Επίσης οι τροχομπάτσοι της περιοχής είναι ιδικά εκπαιδευμένοι να κρύβονται στα πιο απίθανα σημεία και να σου πετάγονται από το πουθενά για να σου δώσουν το μαγικό χαρτάκι. Και οι δρόμοι είναι γεμάτοι συνέχεια από αυτοκίνητα και κυρίως από νταλίκες και τρακτέρ. Και σου πετάγονται και ζωάκια στο δρόμο. Από σκυλιά και γατιά, μέχρι αλεπούδες και άλλα αγρια ζώα.

    Σύμφωνα με όσα σας έγραψα σκέφτομαι να αγοράσω τα YB-125 της Yamaha το οποίο με καλύπτει σχεδόν σε όλα. Το ερώτημα είναι αν θα αντέξει το συγκεκριμένο μηχανάκι σε αυτή την καθημερινή ταλαιπωρία ή θα μου μείνει κανένα πιστόνι στο χέρι??? Και το λέω αυτό γιατί θα πηγαίνει συνέχεια στα όρια του. Δεν γίνεται να βγαίνω στον δρόμο που σας περιέγραψα και να πηγαίνω με 80χλμ. Θα πρέπει να πηγαίνω τουλάχιστον με 110-120χλμ για να μη με πατήσει κανένας γκαζοφονιάς.

  2. #2
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    κοίτα για τουλάχιστον 110 - 120 που λες μάλλον θα σε κουράσει

    αλλά αν μπορείς να βολευτείς με 90 - 100 εγώ θα το έπαιρνα στη θέση σου

    θα το προτιμούσα από το παπί εξάλλου και η διαφορά στην τιμή από ένα παπί είναι μάλλον γελοία

  3. #3
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Αν θες να πηγαίνεις με 100-120 δεν σε εξυπηρετεί αυτό το μηχανάκι. Αν πάρεις το CBF250 κάτι γίνεται ...

    Από την άλλη όμως αν σκέφτεσαι όμως να πάρεις παπί τότε θα σε συμβούλευα να πάρεις το ΥΒ125 καθώς θα έχεις κάτι σαν μηχανή

  4. #4
    Του χάροντα παράγγειλα Το avatar του/της angels_gr
    Εγγραφή
    14/05/2004
    Μηνύματα
    399
    Thanks για τις απαντήσεις. Αρχίζει να μου φαίνεται προτιμότερη η λύση να πάρω το CBF τελικά. Είναι πολλά τα χιλιόμετρα για 125.

  5. #5
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Δες και αυτό πάντως πριν αποφασίσεις για 125

    http://www.motorsite.gr/index.php?ac...cename=CK12505

  6. #6
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Για την δουλεια που το θελεις το CBF250 ειναι ιδανικο. Εγω κανω αποσταση 30 και 30 χλμ την ημερα, παρα πολυ ανετα. Θα εχεις τελικη 140, οποτε ανετα πιανεις τα 120 να κανεις τις προσπερασεις σου. Δεν παιζει να μεινεις με πιστονι στο χερει, εχω κανει ταξιδια Αθηνα προς Ζακυνθο, Β Ευβοια, ακομα και δικαβαλος!

    Χαμηλη καταναλωση οπως: 350 χλμ σε βζαζει το ρεζερβουαρ των 16 λτ.

  7. #7
    Του χάροντα παράγγειλα Το avatar του/της angels_gr
    Εγγραφή
    14/05/2004
    Μηνύματα
    399
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
    Δες και αυτό πάντως πριν αποφασίσεις για 125

    http://www.motorsite.gr/index.php?ac...cename=CK12505

    Καλή πρόταση και αυτό αλλά το έχω δει από κοντά και είναι αρκετά μικροσκοπικό για μένα. Βλέπεις, είμαι παιδί με ανάπτυξη!!!

  8. #8
    Του χάροντα παράγγειλα Το avatar του/της angels_gr
    Εγγραφή
    14/05/2004
    Μηνύματα
    399
    Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
    Για την δουλεια που το θελεις το CBF250 ειναι ιδανικο. Εγω κανω αποσταση 30 και 30 χλμ την ημερα, παρα πολυ ανετα. Θα εχεις τελικη 140, οποτε ανετα πιανεις τα 120 να κανεις τις προσπερασεις σου. Δεν παιζει να μεινεις με πιστονι στο χερει, εχω κανει ταξιδια Αθηνα προς Ζακυνθο, Β Ευβοια, ακομα και δικαβαλος!

    Χαμηλη καταναλωση οπως: 350 χλμ σε βζαζει το ρεζερβουαρ των 16 λτ.
    Τελικά όσο περνάει ο καιρός σκέφτομαι περισσότερο το CBF. Μάλλον είναι αυτό που χρειάζομαι.

Παρόμοια θέματα

  1. ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ Cbr 600f
    από dankannn στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2008, 14:24
  2. Να Το Παρω;
    από maintenance στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 09:59
  3. Να το πάρω;
    από adam_tsouk στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2004, 03:50
  4. Να το πάρω; Aprilia ETV100 Caponord
    από zalaros στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2004, 12:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF