Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 44

Θέμα: Καλώς με βρήκατε (cbf 250). Με μερικές απορίες.

  1. #1
    Παρά ένα... Το avatar του/της gerodim
    Εγγραφή
    04/01/2006
    Μηνύματα
    393

    Unhappy Καλώς με βρήκατε (cbf 250). Με μερικές απορίες.

    Καλησπέρα σε όλους παιδιά. Εδώ και αρκετό καιρό παρακολουθούσα το forum μιας και μπάνιζα το cbfακι. Να που ήρθε η ώρα λοιπόν και το πήρα. έχω κάνει 200χλμ και αν και πρώτη μου μηχανή τη συνήθισα πολύ γρήγορα. Είναι σκάλες πιό έυκολη απο το cb 500 στο οποίο έκανα μαθήματα. Έχω όμως μια δύο απορίες και στενοχώριες σχετικά με τη μηχανή:

    1) στενοχωρέθηκα αρκετά με το γεγονός ότι οι κάφροι μου δώσανε το manual σε γαλλικά γερμανικά και ιταλικά μόνο. Έτσι δεν έχω ιδέα σχετικά με το τι γράφει μέσα.

    2) μόλις συμπλήρωσα τα πρώτα 100 χλμ άρχισα να ακούω ένα θόρυβο από το μπροστινό τροχό. ο θόρυβος είναι περιοδικός ανάλογα με την περιστροφή του τροχού (σαν να βρίσκει κάπου) και ακούγεται σε χαμηλές ταχύτητες (όταν ανέβει η ταχύτητα απλά καλύπτεται από τους υπόλοιπους ήχους. ο ήχος αυτός έχει να κάνει με το σύστημα του μπροστινού φρένου γιατι αν πατήσω ελαφρώς το μπροστινό σταματάει. στην αρχή δεν έδωσα σημασία αλλά έγινε κάπως χειρότερος.

    3) όταν ανοίγω το τσοκ με αναμένη μηχανή η μηχανή σβήνει ενώ αν το ανοίξω και μετά βάλω μπροστά δουλεύει κανονικά.

    4) Είναι ιδέα μου ή η μηχανή μυρίζει περίεργα??? (στην αρχή τουλάχιστον τώρα η το συνήθισα ή περιορίστηκε)

    5) το πίσω φρένο μου ήρθε πολύ μα πολύ μαλακό. Να το σφίξω ή όχι?

  2. #2
    Καλως ηρθες φιλαρακο... καλοριζικο και καλοταξιδο το μηχανακι...

    Εγω μονο οσον αφορα τις «μυρωδιες» μπορω να σου απαντησω με σιγουρια, οτι ΝΑΙ ειναι φυσιολογικοτατο στην αρχη να μυριζει περιεργα... μην ανησυχεις καθολου γι' αυτο!!!!
    Μυριζουν υγρα και λοιπα στοιχεια που λογω κινησης και θερμοκρασιας απλα αναβλυζουν το θεαρεστο αρωματακι τους... σε λιγο καιρο δεν θα υπαρχει το φαινομενο!
    A gentleman would walk but never run...

  3. #3
    της γειτονιας σας Το avatar του/της BELZEBOYLIS
    Εγγραφή
    09/11/2005
    Μηνύματα
    872
    Καλώς ήρθες !!!! Με τις απορίες σου δεν μπορώ να σε βοηθήσω ....η ρώτα τον μηχανικό σου ή περίμενε λίγο να ξυπνήσουν κάποιοι ωραίοι του φόρουμ !!!!!



    Αααααα Καλοτάξιδη και καλορίζικη

  4. #4
    Παρά ένα... Το avatar του/της gerodim
    Εγγραφή
    04/01/2006
    Μηνύματα
    393

    ?

    Τι να πω ρε παιδιά τόση αμεσότητα δεν την περίμενα. Έκανα το post και ίσα που χάζεψα λίγο το προφίλ μου και έκανα κάποιες αλλαγές... Απίστευτο!

  5. #5
    Αν θες να ανοίγεις το τσοκ ενώ το μοτέρ ήδη δουλεύει και να μη σβήνει, τη στιγμή που το ανοίγεις δώσε λίγο γκάζι.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Καλώς ήλθες!!!

    Καλορίζικη και καλοτάξιδη η μηχανή σου!!!



    Για τις ερωτήσεις σου, λίγη υπομονή και μερικές αναζητήσεις στο forum και θα λυθούν όλες...



    Όσον αφορά στο θόρυβο του μπροστινού φρένου, πιθανότατα είναι μέχρι να "πατήσουν" σωστά τα τακάκια στη δισκόπλακα...
    Φαντάζομαι πως δεν έχεις πρόβλημα απόδοσης στο φρενάρισμά σου, αλλά μόνο θόρυβο...
    Στο πρώτο service (1.000 km) πες το στο μηχανικό σου και θα σου βάλει λίγη ειδική πάστα...

  7. #7
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Καλωσήρθες και πάντα όρθιος. Μη σε ανυσηχεί τίποτα, το μηχανάκι σου είναι άσπαστο!

    Το μάνιουαλ κοίταξες μήπως είναι κάτω από τη σέλα? Αν όχι, ν απας να τους το ζητήσεις, επιβάλλεται να σου το δώσουν.

    Το τσοκ είναι μεγάλο θέμα! Ψάξε στις συζητήσεις των cbf και θα βρεις πολλά πράγματα.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  8. #8
    Καλορίζικος αδερφέ, καλά χιλιόμετρα


    πιάσε μερικές





    γίνονται πολλοί αυτοί οι CBFάκηδες ρε παιδί μου


    Καλώς ήρθες!
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    γίνονται πολλοί αυτοί οι CBFάκηδες ρε παιδί μου
    Αυτοί και οι Ζ-άδες...

    :rotflmao: :rotflmao:

    Τι στο καλό στο Skip τα βάζουνε;;

  10. #10
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Καλοτάξιδη φιλαράκο


  11. #11
    Καλορίζικο και καλοτάξιδο !


  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Αυτοί και οι Ζ-άδες...

    :rotflmao: :rotflmao:

    Τι στο καλό στο Skip τα βάζουνε;;

    Στο ARIEL ειναι αλλα πρεπει να παρεις 2 5κιλα για να βρεις το μηχανακι... αξιζει????????

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    A gentleman would walk but never run...

  13. #13
    Παρά ένα... Το avatar του/της gerodim
    Εγγραφή
    04/01/2006
    Μηνύματα
    393
    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Με το φρενάρισμα δεν έχω πρόβλημα φρενάρει κανονικά απλά κάνει το θόρυβο. Και σχετικά με το βιβλιαράκι μου το δώσανε αλλά είναι μόνο σε γαλλικά γερμανικά και ιταλικά. Προσφέρεται κανείς με αγγλικά ή ελληνικά για φωτοτυπίες???

  14. #14
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Υπάρχουν ΔΥΟ (2) manuals το ένα είναι πράσινο και το άλλο μπλε, ένα από αυτά έχει αγγλικά. Είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν και τα δύο. Η αρχική τους θέση είναι κάτω από τη σέλα.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    Μην αγχώνεσαι δεν έχει τίποτα το μηχανάκι.Όταν παίρνεις για πρώτη φορά καινούργιο έτσι είναι,είσαι μες στην τσίτα: ''γιατί ακούγεται αυτό''...''σαν κάτι να μου μυρίζει''

    Καλοτάξιδο!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2009, 20:36
  2. Τι γίνεται με το ρελαντί; (CBF-250)
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2005, 10:26
  3. Πρόβλημα με το φρένο (CBF-250)
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2005, 10:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF