Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Kako Service V-strom (?)(προβλημα με λεβιε ταχυτητων ρουλεμαν λαιμου κ.α)

  1. #1

    Kako Service V-strom (?)

    Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά σε όλους.

    Έχω μερικές απορίες που θα ήθελα να μου λύσετε.

    Πήρα το DL 650 στα μέσα Οκτωβρίου και έκανα κανονικά το πρώτο του service στα 1000 χιλιόμετρα σε εξουσιοδοτημένο.

    Πριν 1 μήνα θέλησα να πάω ένα ταξιδάκι μέχρι την Πάτρα (από Αθήνα) και στον δρόμο ξαφνικά πάω να αλλάξω ταχύτητα και το πόδι μου δεν ένιωσε πουθενά τον λεβιέ που αλλάζει ταχύτητες. Σταματάω έντρομος την μηχανή στην άκρη του δρόμου και διαπιστώνω ότι ο λεβιές έχει ξεβιδωθεί από τον κεντρικό άξονα που βιδώνει και ότι κρέμεται από το λαστιχάκι που αλλάζει τις ταχύτητες.....
    Βγάζω τα εργαλεία, το βιδώνω με ένα κλειδί, όλα μια χαρά. Μετά από 10 χιλ. ξανά τα ίδια κ.ο.κ.
    Τελικά διαπίστωσα ότι όταν δεν ξεπερνάω τις 7000 στροφές δεν συντονίζει ο λεβιές ώστε να ξεβιδωθεί από μόνος του, ενώ αν τις ξεπεράσω.....

    Γυρνάω με τα χίλια ζόρια από την Πάτρα και πηγαίνω στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο (από το οποίο αγόρασα και την μηχανή) και τους λέω το προβλημά μου και μου λένε ότι ίσως δεν το είχαν βιδώσει καλά κατά την συναρμολόγηση του και θα μου το βιδώναν αυτοί καλύτερα.

    Έτσι και έγινε και πριν από μερικές μέρες ξαναθέλησα ο άμοιρος να πάω πάλι ταξιδάκι και..... τα ίδια παντελάκι μου.......

    Τους το πηγαίνω χθες (γιατί είχα φτάσει και τα 3.800 χιλ. οπότε πήγα και για το service μια και καλή) και τους είπα ξανά όλο το ιστορικό και μου είπαν ότι θα την κοιτάξουν την μηχανή. Όταν το απόγευμα πήγα για να την πάρω μου είχαν αλλάξει μόνο τα λάδια μου απάντησαν τα παρακάτω :

    1) Στον λεβιέ βάλανε κάποια "κόλλα" αντί να τον αλλάξουν εντελώς (μάλιστα όταν τους ρώτησα γιατί δεν τον αλλάξανε μου είπαν ότι το ίδιο πράγμα θα γινόταν και πάλι, ότι δεν έχει πρόβλημα ο λεβιές αλλά απλά αυτή η κόλλα είναι η λύση)

    και άλλα διάφορα ανεξαρτήτως λεβιέ :

    2) Δεν σφράγισαν το βιβλιαράκι λέγοντας "στο επόμενο service μωρέ"

    3) Τους είχα ζητήσει αν είναι δυνατόν να μου καθαρίσουν πρώτα την αλυσίδα και μετά να την λιπάνουν μου είπαν ότι δεν γίνεται αυτό δεν το κάνουμε εμείς πρέπει να πας σε πλυντήριο (λες και αν την καθαρίζανε με λίγο παραφινέλαιο θα τους έπεφτε ο ....)

    4) Στην ερώτηση μου γιατί κάνει τα "γκαπ" η μηχανή όταν βρει σε λακουβίτσες (το έχω δει το πρόβλημα σε διάφορα forum από πολλούς) με συμβούλεψε να μην διαβάζω πολύ στο internet γιατί "λένε και βλακείες"

    Ακούω συμβουλές, δέχομαι κάθε είδους κριτική αν είμαι υπερβολικός.
    Don't follow me, I'm lost too....

  2. #2

    ΠΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  3. #3
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    22/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Καθόλου υπερβολικό δε σε βρίσκω (μάλλον πολύ χαλαρά το πήρες το ζήτημα)...

    Η ανευθυνότητα, η τσαπατσουλιά και ο ωχαδερφισμός των ανθρώπων από τους οποίους - σε μεγάλο βαθμο - εξαρτάται η οδική μας ασφάλεια πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή...

    Πως την έχουν δει ρε γαμώτη μου...Τους πληρώνουμε χρυσούς και αυτοί ελαφρά τη καρδία μας στέλνουν ¨αδιάβαστους¨.... Εξουσιοδοτημένος my ass

    Σου προτείνω να πας από εκεί- τουλάχιστον- να σου βάλουν τη τζίφρα στο βιβλιαράκι (παλιό το κόλπο της "άλλης φοράς" για να ξαναπάς) και... μην τον είδατε.΄Αλλαξε συνεργείο...και ο Θεος βοηθός




    Τί να περιμένεις όμως και απο τους άλλους, όταν και στα κεντρικά χρησιμοποιούν κόλλα για το λεβιέ ταχυτήτων..
    'Ενα Jameson με πάγο...

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2005
    Μηνύματα
    2
    Τα γκάπ στις λακκούβες είναι από τα φρένα,τουλάχιστον σύμφωνα με την επίσημη αντιπροσωπεία. Μετα από κάποια χιλιόμετρα αποκτούν μπόσικα,χωρις όμως αυτο να είναι επικίνδυνο. Αν στρίψεις λίγο δυνατά και απότομα,τις δισκόπλακες, με τα χερια θα ακούσεις τον ίδιο θόρυβο.

  5. #5
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    22/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Αρχικά δημιουργήθηκε από D.F
    Τα γκάπ στις λακκούβες είναι από τα φρένα,τουλάχιστον σύμφωνα με την επίσημη αντιπροσωπεία.
    Φίλε D.F....μην τα ξαναλέμε....το πιθανότερο είναι η χαλαρότητα των ρουλεμάν λαιμού

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=14915
    'Ενα Jameson με πάγο...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaronachis
    Εγγραφή
    09/04/2005
    Μηνύματα
    200
    Το γκαπ δεν είναι από τα φρένα.Η επίσημη αντιπροσωπεία λέει ΜΑΛΑΚΙΕΣ (χοντρές).Είναι από τα ρουλεμάν του λαιμού,θέλουν άλλαγμα ,με το σφίξιμο το πρόβλημα δεν διορθώνεται.Σας μιλάω εκ πείρας.Το διαπίστωσε ο μάστορας στο εξουσιοδοτημένο που πηγαίνω.Νο μορ μαλακίες από την επίσημη αντιπροσωπεία.Τους μαλάκες.Κι εγώ όσες φορές μίλησα μαζί τους τα φρένα τα φρένα τα φρένα.Η εγγύηση το καλύπτει.
    Τρώω άρα υπάρχω.Τρώω περισσότερο,υπάρχω περισσότερο.

  7. #7
    Breva 1100 Το avatar του/της Bil
    Εγγραφή
    07/11/2005
    Μηνύματα
    555
    Ο λεβιές είχε ξεσφιχτεί και στο δικό μου αλλά με ένα καλό βίδωμα που έκανα μόνος μου δεν με έχει ενοχλήσει εδώ και 20.000 χιλιόμετρα...
    Δέχομαι οτι για όποιον συμβαίνει είναι σπαστικό εκείνη την στιγμή, αλλά μην προσπαθούμε να δίνουμε τερατώδεις διαστάσεις σε ο,τι μας συμβεί και να το βαπτίζουμε πρόβλημα του V-Strom ...


    Δεν πουλάω Suzuki παρεπιμπτόντως...

  8. #8




    προβλημα η οχι τον suzuki μια ειναι η αληθεια και πρεπει να λεγετε.....το 90% τον μηχανικων στην ελλαδιτσα μας βλεπει μονο τα ευροπουλα να παρει.....εγω ξερετε τη λεω στο μαγαζι μου "το εργαλειο απο χερι εγινε απο χερι χαλασε και απο χερι θα ξαναγινει"......να λεμε τα ονοματα τον συνεργειον για να τα μαθαινουμε ολοι και να μην ξαναπηγαινουμε,ισως ετσι τριξει η καρεκλα καποιον(και ο κουμπαρας τους)..



    (δεν κανω διαφημηση,δεν ειμαι μηχανικος μηχανουργειο εχω για να μην παρεξηγουμαστε κιολας).....
    ......''Only a Biker knows why a dog sticks his head out of a car window.'' ............
    "μοτοσυκλετα"..
    η μαγεια του μεγαλου ρισκου για ενα ονειρο που μονο εσυ βλεπεις......

  9. #9
    Επειδή των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν και η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία, είπα να ρίξω και εγώ μια ματιά στο λεβιεδάκι μου αν και δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα [~6000Km].

    Όλα καλά είναι σφιχτούλι (όπως πρέπει δηλαδή!) αλλά το θέμα είναι ότι δεν κατάλαβα έτσι κι αλλιώς τη βίδα που το κρατάει και δημιουργεί τον άξονα περιστροφής, με ποιο εργαλείο την σφίγγουμε-ελέγχουμε (ηλίθιος!).

    Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να βάλω φωτογραφία και θα παρακαλούσα όποιον του είναι εύκολο να βάλει μια, εξηγώντας τον τρόπο και το εργαλείο με τον οποίο σφίγγει.

    Άντε ρίξτε κανένα χέρι βοήθειας να μην είμαστε έρμαια των μηχανικών, οι οποίο στην πλειοψηφία τους το μόνο που θέλουν είναι να μας πάρουν τα ευρουδάκια και να μας διώξουν από το μαγαζί για να μπει το επόμενο πορτοφόλι.
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  10. #10
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αγαπητέ , δεν ξέρω πως είναι στο DL αλλά στο SV ήθελε ένα άλλεν κουρεμένο μπροστά για να δουλέψει , επειδή το "Γ" που έκανε ήταν βαθύ, έκοψα ένα εργαλείο άλεν μέτριας ποιότητας που είχα μπροστά με τροχό και έκανα την δουλειά μου...

    ______ ............... ___
    | ...................... |
    | ...................... |
    | ........-->......... |
    | ...................... |
    | ...................... |
    | ...................... |

  11. #11
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    22/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Αρχικά δημιουργήθηκε από siokatas
    ............... μηχανουργειο εχω.........
    siokatas μπορείς να προτείνεις μια καλή μάρκα ρουλεμάν ως μηχανουργός;; Τα SKF ξέρω εγώ...


    Θα τα αλλάξουμε που θα τα αλλάξουμε, ας βάλουμε κάτι καλύτερο....
    'Ενα Jameson με πάγο...

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
    siokatas μπορείς να προτείνεις μια καλή μάρκα ρουλεμάν ως μηχανουργός;; Τα SKF ξέρω εγώ...


    Θα τα αλλάξουμε που θα τα αλλάξουμε, ας βάλουμε κάτι καλύτερο....
    ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΚΑΠ ΣΤΙΣ ΛΑΚΟΥΒΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ Η SUZUKI ΤΙ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ? KAI AN ΑΝ ΑΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ TROPEAS ?

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
    siokatas μπορείς να προτείνεις μια καλή μάρκα ρουλεμάν ως μηχανουργός;; Τα SKF ξέρω εγώ...


    Θα τα αλλάξουμε που θα τα αλλάξουμε, ας βάλουμε κάτι καλύτερο....





    φιλε μου μαρκες εχει πολλες αλλα αναλογος με τα νουμερα και το ειδος του ρουλεμαν που χρειαζεσαι,καθε μια (σχεδον)ειναι καλη σε κατι....η skf ειναι πολυ καλη προσοχη ομως στις απομιμησης
    πχ.
    (εμεις σε κονικο δουλευουμε μονο timken αμερικανικα και να αναγραφη 4τ επανω ολα τα υπολοιπα timken στην ελλαδα ειναι ουγκαριας)
    για να μην σε πολυλογο αν μου βρεις τα νουμερα την δευτερα μπορω να σου πω το καλητερο και αν εισαι απο βορεια μπορω να στο παρω με 40%εκπτωσει



    αν θες φυσικα μπορω να σε στειλω να το παρεις και μονος σου με την ιδια εκπτωση να δεις ρε συ τι κλεψιμο πεφτει απο την αlfa μου αλλαξα απο το δυναμο τα πηρα 3,60 τα δυο και μια ερωτηση στον ηλεκτρολογο που μου τα περασε μου ζητουσε 20 το ενα κοντεψα να λιποθυμισω
    ......''Only a Biker knows why a dog sticks his head out of a car window.'' ............
    "μοτοσυκλετα"..
    η μαγεια του μεγαλου ρισκου για ενα ονειρο που μονο εσυ βλεπεις......

  14. #14
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    22/04/2003
    Μηνύματα
    489

    Να είσαι καλά φίλε...

    Δυστυχώς δεν γνωρίζω ούτε τύπο ούτε νούμερο των ρουλεμάν λαιμού.
    Φαντάζομαι οτι υπάρχουν λεπτομέρειες στο service manual το οποίο δεν έχω. Αν κάποιος φίλος το διαθέτει και έχει την καλή διάθεση, ας μας πει μπας και ξεστραβωθούμε και εμείς...

    Όπως την κόβω τη δουλειά θα τα αντικαταστήσω στο δεύτερο service το Μάρτη που θα πάω Αθήνα, αφού πρώτα συνεννοηθώ με το μάστορα :

    - Αν το κόστος είναι υψηλό, θα του ζητήσω να καλυφθεί από την εγγύηση (και θα ξαναβάλει τα μαμισια...)

    -Αν είναι μικρό, θα του ζητήσω να τα αλλάξει με καλύτερα...

    Και πάλι σε ευχαριστώ για την βοήθεια...
    'Ενα Jameson με πάγο...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaronachis
    Εγγραφή
    09/04/2005
    Μηνύματα
    200
    Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim

    Να είσαι καλά φίλε...

    Δυστυχώς δεν γνωρίζω ούτε τύπο ούτε νούμερο των ρουλεμάν λαιμού.
    Φαντάζομαι οτι υπάρχουν λεπτομέρειες στο service manual το οποίο δεν έχω. Αν κάποιος φίλος το διαθέτει και έχει την καλή διάθεση, ας μας πει μπας και ξεστραβωθούμε και εμείς...

    Όπως την κόβω τη δουλειά θα τα αντικαταστήσω στο δεύτερο service το Μάρτη που θα πάω Αθήνα (από Σάμο είμαι), αφού πρώτα συνεννοηθώ με το μάστορα :

    - Αν το κόστος είναι υψηλό, θα του ζητήσω να καλυφθεί από την εγγύηση (και θα ξαναβάλει τα μαμισια...)

    -Αν είναι μικρό, θα του ζητήσω να τα αλλάξει με καλύτερα...

    Και πάλι σε ευχαριστώ για την βοήθεια...
    Νομίζω οτί η καλύτερη λύση είναι η εξής:Πάρε ρουλεμάν skf και πες του να σου τα αλλάξει στην εγγύηση.Τα μαμίσια πες του να τα κρατήσει.Πλήρωσε δηλαδή μόνο τα ρουλεμαν,κι η εργασία να μπει στην εγγύηση.κατά τη γνώμη μου αν βάλεις τα μαμίσια,θα έχεις πάλι το ίδιο πρόβλημα.Εγώ δεν τα έχω αλλάξει ακόμα αλλά έτσι σκοπεύω να το κάνω.
    Τρώω άρα υπάρχω.Τρώω περισσότερο,υπάρχω περισσότερο.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πρόβλημα με αλλαγή ταχυτήτων
    από nnkos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2013, 14:28
  2. paraeisagwgis v-strom-πρόβλημα με την άδεια
    από camman στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2009, 00:35
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ V-strom Toy 2007
    από V-STROM K-7 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2007, 16:42
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ V-strom Moy
    από VSTROMGS στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2007, 12:19
  5. Πρόβλημα με κιβώτιο ταχυτήτων
    από tdaf στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 10:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF