Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Που πάνε οι βίδες του Sv μου;

  1. #1

    Που πάνε οι βίδες του Sv μου;

    Κάτοχος SV1000S από Φλεβάρη 2005 και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Το μηχανάκι "την κάνει σιγά-σιγά" ή αλλιώς χάνει βίδες! Συγκεκριμένα γύρω στα 10000km έχασα την πίσω βίδα από το φτερό της αλυσίδας με αποτέλεσμα να το σέρνω για λίγα χιλιόμετρα αλλά και να χτυπάει στο εσωτερικό της ζάντας. Η βίδα δεν έχει παξιμάδι πίσω και βιδώνει απευθείας επάνω σε μια βάση στο ψαλίδι. Την αντικατέστησα και στο service των 12000 επισήμανα το πρόβλημα στον μηχανικό και του ζήτησα να κάνει έναν έλεγχο. Μες την ατυχία του όμως (αφού με έγραψε στα @@ του) η ίδια βίδα ξαναεξαφανίστηκε το επόμενο κίολας πρωινό! Την ξανάλλαξα (μετά τα απαραίτητα τηλεφωνικά καντήλια στον μηχανικό-επίσημο service!) και από τότε (τώρα 15000) δεν έχω παρατηρήσει καμία χαλάρωση. Πρόσφατα όμως και άλλη εξαφάνιση! Η μια βίδα από τη βάση του καθρέφτη, άγνωστο το πότε συνέβη. Ξέρω ότι το μηχανάκι έχει κραδασμούς αλλά να σκορπάνε βίδες! Με αυτούς του ρυθμούς βέβαια μέχρι να εξαφανιστεί όλο το μηχανάκι έχω καιρό μπροστά μου αλλά...
    Παρόμοια προβλήματα;
    Λύσεις;

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659


    Καλά με τις βίδες ....

    Με το μυστήριο των χαμένων καλτσών, τί γίνεται ???

    (Έχω περίπου 17 ΜΟΝΕΣ κάλτσες, χωρίς να γνωρίζω την τύχη των ζευγαριών τους...)

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    χαχαχαχ εδω η φωνη της νοικοκυρας:


    Οταν μαζευεις τις καλτσες σου να τις βαζεις τη μια μεσα στην αλλη για να μην χανονται...βασικες αρχες μηχανολογιας 3 τομος σελιδα 401 κατω δεξια!!!

  4. #4
    Αποτοξίνωση από το spam.. Το avatar του/της FestoNero
    Εγγραφή
    29/05/2005
    Μηνύματα
    556
    Αφου δε σε θελει ρε φιλε..
    Πουλα το να παρεις Ιταλικο!
    Για τα λεφτά τα κάνεις όλα
    Για τα λεφτά δεν μ' αγαπάς
    Mα θα 'ρθει κάποτε η ώρα
    Kαι δε θα ξέρεις που χρωστάς..

  5. #5
    Ιταλικό ήθελα αλλά η Aprilia είχε άλλη γνώμη αφού όμως με άφησε να περιμένω 2 μήνες. :a31:

  6. #6
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302

    Re: Που πάνε οι βίδες του Sv μου;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από pksv
    Κάτοχος SV1000S από Φλεβάρη 2005 και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Το μηχανάκι "την κάνει σιγά-σιγά" ή αλλιώς χάνει βίδες! Συγκεκριμένα γύρω στα 10000km έχασα την πίσω βίδα από το φτερό της αλυσίδας με αποτέλεσμα να το σέρνω για λίγα χιλιόμετρα αλλά και να χτυπάει στο εσωτερικό της ζάντας. Η βίδα δεν έχει παξιμάδι πίσω και βιδώνει απευθείας επάνω σε μια βάση στο ψαλίδι. Την αντικατέστησα και στο service των 12000 επισήμανα το πρόβλημα στον μηχανικό και του ζήτησα να κάνει έναν έλεγχο. Μες την ατυχία του όμως (αφού με έγραψε στα @@ του) η ίδια βίδα ξαναεξαφανίστηκε το επόμενο κίολας πρωινό! Την ξανάλλαξα (μετά τα απαραίτητα τηλεφωνικά καντήλια στον μηχανικό-επίσημο service!) και από τότε (τώρα 15000) δεν έχω παρατηρήσει καμία χαλάρωση. Πρόσφατα όμως και άλλη εξαφάνιση! Η μια βίδα από τη βάση του καθρέφτη, άγνωστο το πότε συνέβη. Ξέρω ότι το μηχανάκι έχει κραδασμούς αλλά να σκορπάνε βίδες! Με αυτούς του ρυθμούς βέβαια μέχρι να εξαφανιστεί όλο το μηχανάκι έχω καιρό μπροστά μου αλλά...
    Παρόμοια προβλήματα;
    Λύσεις;

    Ela bro, klasiko provlima se motosykletes me kradasmous


    linete paaara poly xalara


    kanonika se kathe service prepei o mixanikos na tsekarei ooooles tis vides (h toylaxiston tis poio epifoves na thn kanoune)


    alla auto mporeis na to kaneis kai monos sou px meta apo kathe plisimo



    ean entopiseis kapoia siggekrimenh poy xalaronei poly syxna mporeis na xrisimopoihseis locktite h' groveraki h' na thn oksigonokoliseis (xa xaxax a kalo e??? )


    auta


    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  7. #7
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
    ..Οταν μαζευεις τις καλτσες σου να τις βαζεις τη μια μεσα στην αλλη για να μην χανονται...βασικες αρχες μηχανολογιας 3 τομος σελιδα 401 κατω δεξια!!!
    Αν βάζεις τις κάλτσες την μια μέσα στην άλλη, χαλάνε τα λάστιχα της εξωτερικής... βασικές αρχές αντοχής υλικών, 2ος τόμος, σελ. 106 στην μέση με πλαίσιο και bold !!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Αν βάζεις τις κάλτσες την μια μέσα στην άλλη, χαλάνε τα λάστιχα της εξωτερικής... βασικές αρχές αντοχής υλικών, 2ος τόμος, σελ. 106 στην μέση με πλαίσιο και bold !!!

    Όχι απαραίτητα...

    Δες στην επόμενη σελίδα το διάγραμμα αντοχής.

    Αρκεί να μην ξεπεράσεις το όριο εφελκυσμού και να φτάσεις στο σημείο θραύσης.

    Αυτό βέβαια ισχύει για ελατά και όλκιμα υλικά (ζαρτιέρες), ενώ μάλλον οι κοινές κάλτσες (Πουρνάρα ) έχουν άλλο διάγραμμα αντοχής

    :wacko:



    να κι ένα thread που γ***θηκε χωρίς να μιλήσουμε για στρινγκ...ακόμα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Παναγια μου εχασε 2 βιδες πω πωωωωω





    Λοιπον χαλαρα, εδω αλλοι χανουν μπιελες, και αλλοι την επαφη με το οδοστρωμα
    Εσυ εισαι απο τους τυχερους.

    Επειδη δεν θυμαμαι πως ειναι το πισω φτερο σε σενα αν μιλας για την βιδα που εδραζεται στο σημειο του ψαλιδιου ακριβως πισω απο το αμορτισερ, την εχω πατησει και γω, αλλα δεν το καταλαβα γιατι πολυ απλα δεν εγινε και τιποτα.
    Ασχετο, στα σερβις σου τσεκαρουν καμια βιδα

    Δυναμοκλειδο βαζουν









    Παντως αυτα ειναι τα καλα των Βε.
    Ειμαστε πολυ φτωχοι για να παρουμε Ντουκατι, τι να κανουμε
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659


    Μόνιμη παραμόρφωση επέρχεται ρεεεεεε !!!!

    Στα μαγαζιά που ψωνίζεις τα "γνωστά" εσώρουχα, ΔΕΝ σου έχουν πει ότι μεταξύ ορίου ελαστικότητας και θραύσης υπάρχει η περιοχή της "πλαστικής" παραμόρφωσης ???

    Τι στα διάλα... string του 1€ αγοράζεις ????
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


    Καλά με τις βίδες ....

    Με το μυστήριο των χαμένων καλτσών, τί γίνεται ???

    (Έχω περίπου 17 ΜΟΝΕΣ κάλτσες, χωρίς να γνωρίζω την τύχη των ζευγαριών τους...)

    Επειδη δεν μου συμβαινει συχνα να ξαποστελνω ποστ εδω που με πεταξανε για μοντερειτορ, θα μου δωσεις την αδεια να διαολοστειλω το μισο ποστ,το οποιο παρεπιπτοντως διανθιστηκε(και ευωδιασε) με τις καλτσες σου;

    Μετα τιμης,
    Κρουκης
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Επειδη δεν μου συμβαινει συχνα να ξαποστελνω ποστ εδω που με πεταξανε για μοντερειτορ, θα μου δωσεις την αδεια να διαολοστειλω το μισο ποστ,το οποιο παρεπιπτοντως διανθιστηκε(και ευωδιασε) με τις καλτσες σου;

    Μετα τιμης,
    Κρουκης
    Παρακαλώ αγαπητέ !!!!

    Πράξτε "κατά το δοκούν" ....



    (Λες και γω να καταντήσω έτσι όταν μας φύγει ο Sonic ???)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Απο την αλλη, τζερτζελες δεν εχει ξαναγινει εδω μεσα, αποτε μπορει και να το αφησω

    Ολντμαν εχεις την αδεια μου να πηδας, οποτε σου παρουσιαζεται ευκαιρια, τα τοπικ εδω μεσα, και εγω θα δειξω μια καποια επιεικεια βρε αδερφε!
    ΩΧΟΥΥΥΥ
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  14. #14
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Απο την αλλη, τζερτζελες δεν εχει ξαναγινει εδω μεσα, αποτε μπορει και να το αφησω

    Ολντμαν εχεις την αδεια μου να πηδας, οποτε σου παρουσιαζεται ευκαιρια, τα τοπικ εδω μεσα, και εγω θα δειξω μια καποια επιεικεια βρε αδερφε!
    ΩΧΟΥΥΥΥ
    Εγώ μπορώ να πηδήξω εδώ μέσα;

    Γιατί στα υπόλοιπα τόπικ είναι ξενέρωτοι και δεν πηδάνε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #15
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Εγώ μπορώ να πηδήξω εδώ μέσα;

    Γιατί στα υπόλοιπα τόπικ είναι ξενέρωτοι και δεν πηδάνε :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    esy exeis honda re


    theleis kai na pidikseis??!?!?!?!??!



    ta honda nomizo oti prepei na kovonte eeeee Grooooky???
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Που πανε οι αγώνες MotoGp?
    από sapila racing στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2011, 23:15
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2007, 16:47
  3. Που πάνε οι παλιές αγάπες???
    από gregorgeous89 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2005, 23:29
  4. O ANEMOΣ και οι φίλοι του πάνε στην Δημητσάνα...
    από ΑΝΕΜΟΣ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2005, 07:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF