Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 100

Θέμα: Έλεγχος Κυκλώματος Φόρτισης

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093


    η καπου έχει διαρροή στις φισες ή έχει τελείως απομαγνητηστει ο ρότορας. Αμα δεν κολάνε οι βίδες πάνω στο ροτορα μαλλον έχει απομαγνητιστεί. Δοκίμασε καποιον άλλο ρότορα και αν δεν πανε σε καποιον καλό ηλεκτρολόγο μοτο να εξετασει καλά όλη τη καλωδίωση.

    http://www.vrisko.gr/details/605gd27...2g3db57h74ch2h

    αν μπορεις ενημέρωσε μας τελικά τι είναι, είμαι πολύ περίεργος.

  2. #32
    Θα τσεκάρω καλωδίωση και φισες αύριο και ενημερώνω.

  3. #33
    Μέτρησα απο την φισα πηνειου εως την φίσα του ανορθοτη δεν έχουν καποιο θεμα κα καλώδια και οι φισες κομπλε ειναι. Αν υποθέσουμε οτι είναι το βολάν δεν θα είχα θεμα με τα φώτα που περνούν νοlt απευθειας απο τα πηνία.

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    ζεστη μερα nsr250 pgmii ηλεκτρικα έσβησε ξαφνικά
    δεν ειχα μπαταρια πανω και το χρησιμοποιουσα καιρο ετσι
    ξαναπηρε μετα απο παρα πολυ ωρα αλλα ενω δουλεψε για πολυ λιγα δευτερολεπτα μετα εσβησε.
    απο τοτε δεν ξαναπήρε και δεν βγαζει σπινθήρα στα μπουζι

    απο οσο ειδα ισως να δουλεψε με 1 απο τα 3 κιτρινα καλωδια των πηνειων βγαλμένο πριν το παθει. (εχει και 1 πρασινο)
    οι ασφαλειες καλες, βρήκα μια οχι τοσο καλη επαφη καλωδίου μεσα στην ηλεκτρονικη και επιδιορθώθηκε
    στο manual λεει το καλωδιο-επαφη σαν pulse-generator

    εβαλα μπαταρια+ την ηλεκτρονικη και τα ιδια.
    πριν απο αυτο ελενξα συνδεσεις καλωδιων πηνειων,ηλεκτρονικη,ανορθωτή,διακοπτη,ματακια.
    τι ανταλακτινο να αντικαταστισω? ισως εκαψε ηλεκτρονικη λογο που δεν ειχα μπαταρια?
    πηνεια-ανωρθωτης μπορει να εχουν βλαβη?

    δεν εχω και πολυμετρο

  5. #35
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Βρες πολυμετρο...!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/09/2017
    Μηνύματα
    2
    Καλησπερα παιδια. Εχω ενα XT500E και ξαφνικα δεν περνει μπροστα. Κοιταξα να δω αν φερνει ρευμα ,και ειδα οτι την ωρα που παω να μιζαρω φερνει στιγμιαια ρευμα στο μπουζι και μετα σταματα, οσο και να μιζαρω. Βρηκα δανεικο πολλαπλασιαστη και ηλεκτρονικη , τα αλλαξα και κανει τα ιδια. Πηγα να ελενξω τα πηνεια οπως εχει τις οδηγιες ο oldman, και ειδα οτι οι φασεις μεταξυ τους εχουν 1 ohm. Oταν μετραω την καθε φαση με το σασι δεν εχω καμια ενδειξη στο πολυμετρο, και στο επομενο βημα λεει να βαλω μπροστα την μηχανη , κατι που εγω δεν μπορω να κανω. Τι κανω σε αυτην την περιπτωση?

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/09/2017
    Μηνύματα
    2
    Και μια ερωτηση πανω σε αυτο. Αν δω καποια τιμη αντιστασης δεν συνεπαγεται οτι τα πηνεια ερχοναι σε επαφη με το σασι, αρα ειναι βραχυκυκλωμενα??
    Κ σε ενα αλλο XT που δουλευε μετρησα να δω αν θα μου δειξει καποια τιμη και ουτε αυτο μου εδειχνε. Το ιδιο και σε ενα beverly.
    Kανω κατι λαθος??

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Απόσο θυμάμαι, δες και κρίνε, μην δεν πάρω στο λαιμό μου, ξαναλέω απόσο θυμάμαι, το ΧΤ550 άρα φαντάζομαι και το 500, έχουν ηλεκτρονική, που για να δουλέψει τροφοδοτείται από το δικό της πηνίο με ηλεκτρισμό. Δεν τραβάει δλδ την ενέργεια που χρειάζεται από την μπαταρία ή γενικότερα από το ηλεκτρικό κύκλωμα της υπόλοιπης μοτοσυκλέτας.

    Σε ΧΤ550 σε συνεργείο φίλου, εντελώς ίδια συμπτώματα, τελικά ήταν χαλασμένο το πηνίο αυτό της ηλεκτρονικής. Ναι μεν έβγαζε μια κάποια τάση όταν ήταν στον αέρα (ασύνδετο), όταν όμως συνδεόταν σε φορτίο έπεφτε η τάση του, και τελικά δεν επαρκούσε για να τροφοδοτηθεί η ηλεκτρονική και να δουλέψει. Αλλάξαμε το πηνίο αυτό, και φώτισε με μιας ο τόπος σπινθήρα.

    Καλή τύχη.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #39
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bev200 Προβολή μηνύματος
    Αν δω καποια τιμη αντιστασης δεν συνεπαγεται οτι τα πηνεια ερχοναι σε επαφη με το σασι, αρα ειναι βραχυκυκλωμενα??
    Μεγαλη κουβεντα θα ανοιξουμε και ειναι Παρασκευη μεσημερι..

    Το "βραχυκύκλωμα" δεν σημαινει απαραιτητα μηδενικη αντισταση (η οποια και δεν υφισταται αλλωστε..)

    Μπορούμε θα θεωρησουμε βραχυκύκλωμα οτιδήποτε υποβιβαζει σημαντικα την χωρις αυτο αντισταση..
    (το "σημαντικα" βεβαια ειναι κατα το δοκούν του καθενός - μια αντισταση συγκεκριμενης τιμης παραλλημα με μια αλλη ίδιας τιμης υποβιβαζει την συνολικη στο μισό αλλα ΔΕΝ θεωρειται βραχυκύκλωμα..)

    Αν μετρήσεις μια αντισταση 100R μεταξυ του σασσί και ενός ακρο πηνίου αντιστασης 1R, μπορείς αφοβα να καταληξεις σε επιστημονικη τεκμηρίωση τύπου "κλαϊν μαϊν"...!!

    Για τους ανήσυχους, το "κλαϊν μαϊν" ειναι αυτό που λεει το ρευμα λειτουργείας στο ρευμα διαρροής..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    19
    Μιας και το αναφέρατε , έχω ένα Africa XRV750 το λοιπόν μου καίει τη μπαταρία , μιλάμε είχε πλάκα μέτραγα τη μπαταριά και έδειχνε 17V xaxa
    παίρνω μια δανεική μπαταρια και τη βάζω πάνω.
    Βάζω μπροστά , Μετράω συνεχές τάση , στο ρελαντί ο ανορθωτής έστελνε στη μπαταρία 20V. Σβήνω τη μηχανή

    (μάλλον ο ανορθωτής φταίει, ας δούμε και λίγο τα πηνία όμως)

    Αποσυνδέω τον ανορθωτή από τα πηνία , βάζω μπροστά και Μετράω πηνία μεταξύ τους, Δίνουν εναλλασσόμενη τάση. Ολα καλά! Συνδέω πάλι ανορθωτή ξαναμετράω την συνεχές τάση στα άκρα της μπαταρίας , έδειχνε αυτή τη φορά σωστά. ? (είναι να χτυπιέσαι)

    κάτι δε πάει καλά....

    Αυτή τη φορά Μετράω τη εναλλασσόμενη τάση μεταξύ πηνία και γείωση.
    Τρις μετρήσεις (1ο πηνίο με γείωση, 2ο πηνίο με γείωση το ίδιο και με το 3ο πηνίο.)
    και θα πρέπει να είναι πολύ κοντά οι μετρήσεις, αν όχι το ίδιο.
    Το ένα πηνίο δεν μου έδειχνε τάση. (ουπς , άρα ο ανορθωτής χρησιμοποιεί τα 2 απο τα 3 πηνία)
    Αλλαγή ανορθωτή επιτόπου ... , Δεν υπάρχει ίση κατανομή φορτίου στα πηνία.
    Υπάρχει κίνδυνος να καούν και τα πηνία....

    Μπήκε καινούργιος ανορθωτής και όλα καλά
    Τελευταία τροποποίηση από warningdang; 01/10/2017 στις 19:37.

  11. #41
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από warningdang Προβολή μηνύματος
    Μετράω συνεχές τάση
    Εβαλες bold για να μας βγαλεις εντελως το ματι...???


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από warningdang Προβολή μηνύματος
    Το ένα πηνίο δεν μου έδειχνε τάση. (ουπς , άρα ο ανορθωτής χρησιμοποιεί τα 2 απο τα 3 πηνία)
    Αλλαγή ανορθωτή επιτόπου ... , Δεν υπάρχει ίση κατανομή φορτίου στα πηνία.
    Υπάρχει κίνδυνος να καούν και τα πηνία....
    Για ανεπτυξε λιγο παραπανω τον συλλογισμό σου...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    19
    Αν αποσυνδέσουμε τον ανορθωτή, και μετρήσω πηνίο με γείωση δεν μου δείχνει ούτε αντίσταση, ούτε τάση.
    Νομίζω πως ο ανορθωτής έχει εσωτερικά διόδους (βλ. 2η φώτο) και νομίζω πως συνδέει τα πηνία με σύνδεση αστέρα (βλ. 1η φώτο).
    Ετσι , Υποθέτω πως ο ανορθωτής δημιουργεί τη γείωση στο κύκλωμα.
    Με βάση την ηλεκτρολογία , σχετικά με την συνδεσμολογία σε σύνδεση αστέρα, θα πρέπει, υποθέτω να έχουμε ουδετερογείωση
    Ουδετερογείωση σημαίνει πως ο ουδέτερος που σχηματίζει η σύνδεση των πηνίων είναι συνδεδεμένος με τη γείωση, με το σασί.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	syndesi-kinitirwn-asteraortrigonodiafaneies-4-638.jpg 
Προβολές:	230 
Μέγεθος:	45,6 KB 
ID:	388858
    Αυτή η φώτο μας δείχνει τάσεις τιμές της ΔΕΗ, και την παραθέτω ενδεικτικά

    Ετσι έχουμε τον σχηματισμό του ουδετέρου.

    Πάμε παρακάτω, Εσωτερικά ο ανορθωτής θα μπορούσε να είναι κάπως έτσι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Full-wave_rectifier3.png 
Προβολές:	229 
Μέγεθος:	9,7 KB 
ID:	388859
    (Αυτό το μπλε ορθογώνιο θα μπορούσε να είναι η μπαταρία μας)

    δέχεται τις 3 φάσεις και με την χρήση διόδων δημιουργείται το ( - ) και το ( + ) μέσα στον ανορθωτή
    και επειδή έχουμε ουδετερογείωση ο ουδέτερος ειναι συνδεμένος με το ( - ).

    (βλέπε Ηλεκτρονικά Ισχύος https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%97...8D%CE%BF%CF%82)
    Τελευταία τροποποίηση από warningdang; 04/10/2017 στις 11:01.

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    19

    Χμ... ναι...

    ωραία, ας βάλουμε τα παραπάνω τώρα μαζί σε ένα σχέδιο
    ( έτσι ανοίγουμε και άλλα θέματα )

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0509ASfeat1fig3.gif 
Προβολές:	227 
Μέγεθος:	14,1 KB 
ID:	388860

    Μετά από όλα αυτά μπορούμε να πούμε πως πρέπει να έχουμε
    - Μπαταρία (-) με σασί , ωμική αντίσταση που τείνει να είναι μηδενική
    - Η εναλλασσόμενη τάση μεταξύ μπαταρία (-) και πηνίο 1,2 και 3 θα πρέπει να είναι ίση ή πάρα πολύ κοντά.
    ( Παίρνουμε 3 μετρήσεις και θα πρέπει να είναι ίσες μεταξύ τους ή πάρα πολύ κοντά, θα πρέπει να έχουμε σε
    όλα τα πηνία ένδειξη τάσης με τη γείωση. )

    Ελπιζω να βοήθησα λιγάκι
    Τελευταία τροποποίηση από warningdang; 04/10/2017 στις 11:31.

  14. #44
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Μπλέξαμε και δεν είναι ούτε καν Πέμπτη γμτ.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #45
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Πολυ ωραια ολα αυτα (αν και απεχουν απο την πρακτικη εφαρμογή..(*) αλλα εγω ρώτησα ΓΙΑΤΙ θεωρείς οτι ο ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ προκαλει το προβλημα, σύμφωνα με την λογικη σου.. ??
    <Αν αποσυνδέσουμε τον ανορθωτή, και μετρήσω πηνίο με γείωση δεν μου δείχνει ούτε αντίσταση, ούτε τάση. >

    (*) Σπανια, εως ποτε, χρησιμοποιουμε MosFet ισχύος για τον ελεγχο του ρευματος "εξόδου"..
    Ακόμη και αν το κανουμε, δεν εχουν αναγκη απο fly-back diode για προστασία απο το ρευμα "συγκρατησης" του πηνίου εξομαλυνσης...
    (βασικα, δεν εχω δει ποτε στραγγαλιστικό πηνίο σε τετοια διαταξη - εκτός αν στο σχημα σου παιζει τον ρολο της "ισοδυναμης" αυτεπαγωγής των τυλιγματων του στατορα, αλλα τοτε ουσιαστικα παρακαμπτει το πηνίο κατα την συμβατική φορα - κοινώς it makes no sense...)

    Υ.Γ.
    Μη ασπαζεσαι απολυτα οτιδηποτε βρισκεις στο διαδίκτυο γιατι αρκετα απο αυτα ειναι για τον φουτσο...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απόλυτος έλεγχος γκαζιού.
    από Bladerunner στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 92
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2020, 18:39
  2. έλεγχος MS Word
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 15:30
  3. Έλεγχος από Ζητά
    από ruyjin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2005, 10:23
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2004, 10:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF