Σελίδα 12 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 171 από 171

Θέμα: Kλωνοποιηση, Γενετικη και Εξελιξη των Ειδων

  1. #166
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Αν και είναι αστείο να το συζητάμε...

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι θρησκείες (πληθυντικός) δεν αφήνουν τον άνθρωπο να χρησιμοποιήσει την λογική του! (ξέρω δλδ αλλά τέλος πάντων)
    Μπορεί να είναι θέλημα θεού λοιπόν να μη σπάσει το αυγό αλλά γιατί να μην αφήσω τον επιστήμονα να ανακαλύψει πως το έκανε αυτό ο θεός? Μπορεί ο πιστός να έχει πίστη στο σχέδιο του θεού που κρύβεται πίσω απ' αυτό το θαύμα και να βολεύεται με το "άγνωσται αι βουλαι του κυρίου", αλλά γιατί ο επιστήμονας μη να προσπαθήσει να ανακαλύψει τα καινούρια δεδομένα, που προκύπτουν πίσω απ' αυτό το φαινόμενο!
    Μπορεί κάλλιστα με αυτή τη θαυματουργή παρέμβαση ο θεός να θέλησε να σπρώξει τον άνθρωπο ώστε να κατανοήσει καλύτερα κάποια φαινόμενα και κανόνες που θα τον βοηθήσουν! Ακόμα και αν δεν ερμηνεύσει πλήρως το φαινόμενο ίσως τεθούν οι βάσεις ώστε να εξελιχθούν νέες τεχνολογίες και θεωρίες που θα το ερμηνεύσουν μελλοντικά. Εντωμεταξύ αυτές οι νέες τεχνολογίες και θεωρίες μπορεί να είναι το δώρο του θεού πίσω απ' αυτο το θαύμα! Τεχνολογίες που θα επιτρέψουν μελλοντικά στο αγαπημένο τέκνο του θεού να επιβιώσει σαν είδος!

    Οπότε είτε θαύμα είτε όχι η επιστήμη έχει καθήκον να ερευνήσει τα αίτια που δεν έσπασε το αυγό και ας μην βγάλει ποτέ ασφαλή συμπεράσματα!
    Ή μήπως όχι?
    Κάποτε κοπέρνικος τόλμησε να πει ότι η γη γυρίζει γύρω απ' τον ήλιο και όχι το αντίστροφο (που αναφέρεται στις γραφές) και δέχθηκε πόλεμο απ' την εκκλησία! Ο Γαλιλαίος πέρασε ιερά εξέταση επειδή τόλμησε να ισχυριστεί ότι η γη γυρίζει γύρω απ' τον εαυτό της! (Ο πάπας αργότερα ζήτησε συγνώμη γι' αυτό)!

    Οπότε πιστέψτε ότι ο αδάμ ήταν ο πρώτος άνθρωπος και αφήστε την επιστήμη να μην ξέρει τι της γίνεται και να ψάχνει να το βρει. Να κάνει λάθη και να τα διορθώνει, να αμφισβητεί τα πάντα και να εξελίσσεται.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 18/02/2017 στις 00:11.
    Sent from me using a computer.

  2. #167
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Nαι αλλά οι "μυαλοί" μας είναι που κάνουν τις ερωτήσεις και αυτοί έχουν διαμορφωθεί φυσικά και έχουν εκπαιδευτεί βάση της αντίληψης μας. Οι ερωτήσεις που δεν έχουν ακόμα ειπωθεί, ίσως να μην μας χρειάζονται, τουλάχιστον όχι σε αυτό το εξελικτικό στάδιο που βρισκόμαστε.
    Παρ' όλα αυτά, ο σκοπός της Φυσικής είναι η «θεωρία των πάντων». Αυτό δεν σημαίνει ότι κάποια στιγμή αυτή η θεωρία θα βρεθεί και θα καταλήξει εκεί, γιατί κάθε φορά που μια τέτοια θεωρία επαληθεύεται και γίνεται γενικώς αποδεκτή, όπως η Γενική Θεωρία της Σχετικότητας, τα αποτελέσματα αυτής της θεωρίας επιτρέπουν να τεθούν νέα ερωτήματα, η διερεύνηση των οποίων έρχεται σε σύγκρουση με τα συμπεράσματα ή τις θέσεις της θεωρίας και πρέπει είτε να συμπληρωθεί, είτε να μετασχηματιστεί, κ.ο.κ.

    Η πιο διάσημη λοιπόν σήμερα, αν και κάποτε έχασε έδαφος και μετά ανέβηκε πάλι, είναι η θεωρία της Μεγάλης Έκρηξης και από κάποιους πιστέυεται με θρησκευτική ευλάβεια. Ήτοι: Τίποτε δεν υπήρξε πριν και μετά της Μ.Ε. (το Α και το Ω). Μόνο η Μ.Ε. υπάρχει και η Μ.Ε. είναι η μόνη αληθινή Μ.Ε. (θεός, αλλάχ; ). Η Μ.Ε. ευθύνεται για το σύμπαν, μόνο εκ της Μ.Ε. γεννηθέντο, ου ποιηθέντο κατά τας γραφάς (παρασύρθηκα)

    Θέλω να πω, έριχνα πριν λίγο ευκαιρίας δοθείσης μια ματιά στα παρακάτω:
    http://www.physicsoftheuniverse.com/cosmological.html
    https://en.wikipedia.org/wiki/Timeli...gical_theories

    Τα πάντα ρει; Απλά αυτό που δεν ξέρουμε το βαφτίζουμε θεό, εαυτό, σύμπαν, κόσμο; Σαν ποντίκι που κοιτάει το κλουβί του από μέσα.

    Αν δεν είχαμε την έννοια του χρόνου και του χώρου ως σημεία αναφοράς, για όλες αυτές τις θεωρίες και θρησκείες, τι θα μπορούσαμε να είχαμε;
    Τελευταία τροποποίηση από kostas777; 17/02/2017 στις 21:37.

  3. #168
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    BTW εγώ που έχω φίλο τον sniper μου μαρτύρησε σε ΠΜ γιατί οι πιστοί δεν τα πάνε καλά με τους επιστήμονες. Ψάχνουν να βρουν λέει τον πούστη που ανακάλυψε την ίον αμυγδάλου και την πατάνε όλοι όταν πάνε να περάσουν το τελώνιο της λαιμαργίας.
    Sent from me using a computer.

  4. #169
    Έχω πίνει κάτι τσιπούρα τωρα και βλέπω το dr strange.

    Μλκς δε τη παλεύετε. Όλα υπάρχουν αλλά χαμπάρι δεν.

  5. #170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Έχω πίνει κάτι τσιπούρα τωρα και βλέπω το dr strange.

    Μλκς δε τη παλεύετε. Όλα υπάρχουν αλλά χαμπάρι δεν.
    Ούτε εγώ αλλά τεσπα.

  6. #171
    Γεια σας.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 12 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112

Παρόμοια θέματα

  1. εξέλιξη των ειδών
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2008, 14:25
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2007, 18:11
  3. Η εξελιξη των ελαστικων
    από tifoefs στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2007, 12:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF