Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 47

Θέμα: Το κράνος ΔΕΝ σώζει ζωές

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madtank
    Εγγραφή
    16/11/2005
    Μηνύματα
    282
    Put the κράνος down slowly...

    Παιδια οι αποψεις είναι σαν τους κόλους.. ο καθε ενας εχει και από εναν...

    Αλλα αυτο.... Τι ΤΑΛΙΜΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΤΟΣ
    Μηχανίστα μου - Riding is a way of thinking...
    Yamaha XT500 '80, Kawasaki Z1R 1000 '81
    BMW R100GS '87, BMW F650 Funduro '94
    BMW R1150GS '99, BMW R1150GS Adv '03
    BMW R1200GS '05, BMW K1200GT SE '08

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από madtank

    Αλλα αυτο.... Τι ΤΑΛΙΜΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΤΟΣ
    Ταλιμπαν με διδακτορικό

  3. #18
    Kavalaris Το avatar του/της Akefalos
    Εγγραφή
    19/04/2005
    Μηνύματα
    162
    Εγώ πάντως μια ερώτηση θα ήθελα να του κάνω αυτού του τύπου.

    Πόσοι έχουν πεθάνει ή έμειναν παράλυτοι επειδή φόραγαν κράνος και πόσοι έχουν πεθάνει ή τραυματιστεί σοβαρά επειδή δε φόραγαν κράνος;

    Πιστεύω πως τα περιστατικά της δεύτερης περίπτωσης θα είναι πολύ περισσότερα...

    Και φυσικά δεν πρόκειται καν να ξεχάσω ποτέ το περιστατικό όπου μια 16χρονη κοπέλα συνεπιβάτης σε παπάκι,δεν κρατιόταν καλά με αποτέλεσμα να ξεκινήσει ο οδηγός απο φανάρι και αυτή να πέσει προς τα πίσω και να χτυπήσει στο πίσω μέρος του κεφαλιού.Αποτέλεσμα;Έμεινε στον τόπο.Ας πάει αυτός ο μάγκας να πει στους γονείς αυτής της κοπέλας οτι ευτυχώς που δεν φόραγε κράνος....

    Γενική εντύπωση ;Η αριστερή στήλη φαίνεται να είναι γραμμένη απο μαλάκα και η δεξιά απο κάποιο αναρχικό αντιεξουσιαστή...

    Ας τα κάψουμε όλα λοιπόν και ας γυρίσουμε στη ζούγκλα.Me Tarzan you Jane και το λιοντάρι τα τρώει όλα...
    And as he flies --- tears in his eyes ---
    his wind-whipped words echo the final take
    and he hits the trunk road doing around 120
    with no room left to brake.

  4. #19
    Τι ειπε τωρα αυτος ο μαλακας ρε.Μπας και ειναι βαλτος.Και με 30 χλμ να πεσεις και να κοπανισεις το κεφαλι μπορει να παθεις ανεπανορθωτες βλαβες ,σε καμια περιπτωση δεν μπορει αυτο να γινει με το κρανος.Οσο για το οπτικο πεδιο ειναι θεμα συνηθειας πιστευω.
    Gooooooo Naked

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madtank
    Εγγραφή
    16/11/2005
    Μηνύματα
    282
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OZRICrazy
    Τι ειπε τωρα αυτος ο μαλακας ρε.Μπας και ειναι βαλτος.Και με 30 χλμ να πεσεις και να κοπανισεις το κεφαλι μπορει να παθεις ανεπανορθωτες βλαβες ,σε καμια περιπτωση δεν μπορει αυτο να γινει με το κρανος.Οσο για το οπτικο πεδιο ειναι θεμα συνηθειας πιστευω.
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ Η ΜΟΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ ΠΑΙΔΙΑ. ΝΕΚΡΑ ΣΗΜΕΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ. ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ.
    Μηχανίστα μου - Riding is a way of thinking...
    Yamaha XT500 '80, Kawasaki Z1R 1000 '81
    BMW R100GS '87, BMW F650 Funduro '94
    BMW R1150GS '99, BMW R1150GS Adv '03
    BMW R1200GS '05, BMW K1200GT SE '08

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της BMW1150
    Εγγραφή
    05/12/2004
    Μηνύματα
    122
    Αχχχχχχ τι αλλο θα ακουσουν τα αυτια μου και τι αλλο θα δουν τα ματια μου....ο τυπος δεν παιζετε....κλειστε τον μεσα και γρηγορα..... :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31: :a31:

  7. #22


    Το πιο "αστείο" είναι η αναφορά οτι όσα λέει ισχύουν για κίνηση σε πόλη και ταχύτητες κάτω των 80 χλμ/ώρα

    Ακριβώς εκεί που είναι το πιο σίγουρο οτι θα σε σώσει

    Κατα τα άλλα, αυθαίρετες υποθέσεις, αυθαίρετα συμπεράσματα και επικίνδυνα ως ένα (μεγάλο) βαθμό αν το δια΄βασει κάποιος που δεν νιώθει ωραία φορώντας κράνος ...


    Για να πούμε βέβαια και του στραβού το δίκιο, η λογική της επιβολής προστίμου (για κράνος, ζώνη) είναι λίγο "χαζή" με την έννοια του "φοράω κράνος για να μη με γράψουν" και έχει οδηγήσει στο να βλέπουμε τα πιο απίθανα πράγματα φορεμένα... Έχω δει μέχρι και κράνος εργοταξίου !!!!

    Αντίστοιχα αν θυμάστε παλιά έιχαν κυκλοφορήσει και μπλούζες που έδειχναν μία ζώνη ασφαλείας τυπωμένη !!!

    Θεωρητικά (πάντα), ο ρόλος του κράτους θα έπρεπε να είναι να μας δώσει την σωστή παιδεία και ενημέρωση (πιο πολύ το δεύτερο γιατί - υποτίθεται - παιδεία παίρνουμε και από την οικογένειά μας) και από εκεί και πέρα να είναι ελεύθερος ο καθένας να αποφασίσει.

    Πρακτικά όμως δε γίνεται κάτι τέτοιο για δύο - κυρίως - λόγους. Ο ένας είναι οτι δεν είμαστε (οι πιο πολλοί) μόνοι μας και ΔΕΝ έχουμε δικαίωμα τη μ@λακία που κουβαλάμε να την υποστούν οι συγγενείς μας.
    Επίσης γιατί τη μ@λακία μας να την πληρώσουν όλοι οι υπόλοιποι πολίτες σε νοσήλεια, αναπηρικές συντάξεις...

    Τελικά, καλώς υπάρχουν τα πρόστιμα γιατί υπάρχουν - δυστυχώς -πολλοί που δεν καταλαβαίνουν αλλιώς.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #23
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


    Το πιο "αστείο" είναι η αναφορά οτι όσα λέει ισχύουν για κίνηση σε πόλη και ταχύτητες κάτω των 80 χλμ/ώρα

    Ακριβώς εκεί που είναι το πιο σίγουρο οτι θα σε σώσει

    ....................................

    Πρακτικά όμως δε γίνεται κάτι τέτοιο για δύο - κυρίως - λόγους. Ο ένας είναι οτι δεν είμαστε (οι πιο πολλοί) μόνοι μας και ΔΕΝ έχουμε δικαίωμα τη μ@λακία που κουβαλάμε να την υποστούν οι συγγενείς μας.
    Επίσης γιατί τη μ@λακία μας να την πληρώσουν όλοι οι υπόλοιποι πολίτες σε νοσήλεια, αναπηρικές συντάξεις...

    Τελικά, καλώς υπάρχουν τα πρόστιμα γιατί υπάρχουν - δυστυχώς -πολλοί που δεν καταλαβαίνουν αλλιώς.

    Απεφευγα να γραψω μιας και τα εχω ξαναγραψει στο προηγουμενο thread (και οχι μονο).

    Ας του κοπανησει καποιος το κεφαλι, σε οποιο σημειο του θελει αυτος, με 15χλμ κι οχι με 80, για να (ανοιξει και να) ησυχασουμε ...


    Επισης για το θεμα της επιβολης προστιμων απο το Κρατος ...

    Σκεψου μονο την περιπτωση, ενας πατερας να ψαχνει για κρεβατι στην εντατικη για το παιδι του (απο καποια αρρωστια χτυπημενο) και να του το κρατας ΕΣΥ με ανοιγμενο κεφαλι, γιατι επεσες με 30 και ΔΕΝ φοραγες κρανος ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

    Σκεψου μονο την περιπτωση, ενας πατερας να ψαχνει για κρεβατι στην εντατικη για το παιδι του (απο καποια αρρωστια χτυπημενο) και να του το κρατας ΕΣΥ με ανοιγμενο κεφαλι, γιατι επεσες με 30 και ΔΕΝ φοραγες κρανος ...
    Συμφωνούμε.

    Στην ακραία (το τονίζω ακραία και μή εφαρμόσιμη) περίπτωση θα έπρεπε να ΜΗΝ μπω στην εντατική (ή να είμαι τελευτάιος στη λίστα προτεραιότητας) μια και απο δικιά μου μ@λακία την πάτησα.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #25
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.716
    μεταφερω απο το site:

    (Ο συντάκτης του παρόντος δεν το στηρίζει σε ασκήσεις επί χάρτου, είναι ο ίδιος οδηγός δικύκλου 250κε επί τριάντα έτη και κατά μέσο όρο τρεις ώρες την ημέρα, χειμώνα – καλοκαίρι, χωρίς καν πτώση…)»


    και λεω εγω τωρα:

    ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ (2) ΕΙΔΗ ΜΟΤΟ/ΤΩΝ
    ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ

    ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ..... ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ

    οποτε μαλλον ο τυπος αυτος ανηκει στην τριτη κατηγορια τους ΨΕΥΤΕΣ!

    επισης: το φοβερο επιχειρημα κατα του κρανους.....

    4) Η χρήση κράνους, στην περίπτωση ατυχήματος, μόνο σε πολύ λίγες περιπτώσεις προσφέρει προστασία και, τότε, μόνο στο κεφάλι, όχι στο υπόλοιπο σώμα και ενδεχομένως έχοντας τραυματίσει την σπονδυλική στήλη.

    5) Το κράνος ποτέ δεν «προστατεύει» άλλα μέλη του σώματος, εκτός, ενδεχομένως, της κεφαλής, τουναντίον, ενδέχεται να τραυματίσει θανάσιμα την σπονδυλική στήλη.

    ΔΗΛ ΜΗΝ ΦΟΡΑΤΕ ΚΡΑΝΟΣ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥ AIDS ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟ ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΤΟ ΦΟΡΑΣ!


  11. #26
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Συμφωνούμε.

    Στην ακραία (το τονίζω ακραία και μή εφαρμόσιμη) περίπτωση θα έπρεπε να ΜΗΝ μπω στην εντατική (ή να είμαι τελευτάιος στη λίστα προτεραιότητας) μια και απο δικιά μου μ@λακία την πάτησα.

    Οχι με τιποτα!

    Και το Κρατος και το Νοσοκομειο εχει ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να σε περιθαλψει!

    Εισαι κεφαλαιο για το Κρατος, και πανω απ' ολα Ανθρωπος.

    Μην φτασουμε και στο αλλο ακρο τωρα ...


    Με το ιδιο σκεπτικο ΔΕΝ θα επρεπε να δαπανηθουν τοσα (σε χρηματα, εργατοωρες και κινδυνους) για να σωθει ενας ορειβατης, μιας και ΔΕΝ του 'πε κανεις ν' ανεβει στο βουνο με κακες καιρικες συνθηκες ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Οχι με τιποτα!

    Και το Κρατος και το Νοσοκομειο εχει ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να σε περιθαλψει!

    Εισαι κεφαλαιο για το Κρατος, και πανω απ' ολα Ανθρωπος.

    Μην φτασουμε και στο αλλο ακρο τωρα ...


    Με το ιδιο σκεπτικο ΔΕΝ θα επρεπε να δαπανηθουν τοσα (σε χρηματα, εργατοωρες και κινδυνους) για να σωθει ενας ορειβατης, μιας και ΔΕΝ του 'πε κανεις ν' ανεβει στο βουνο με κακες καιρικες συνθηκες ...
    Ναι, εννοείται, γι΄αυτό είπα το "ακραία και μη εφαρμόσιμη περίπτωση"

    Αν εφαρμοζόταν κάτι τέτοιο θα οδηγήσει σε καθεστώτα "Brave new World", ευγονικής και Survival of the fittest.

    Η επέκταση αυτού μετά θα ήταν τα μωρά που γεννιούνται πρόωρα ή με κάποιο πρόβλημα να τα αφήνουμε στην τύχη τους κλπ κλπ. Καιάδας...με σύγχρονα μέσα...


    (ξεφύγαμε λίγο από το αρχικό αλλά δεν πειράζει)
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kxIII
    Εγγραφή
    27/11/2005
    Μηνύματα
    119
    Εγώ πάντως σήμερα θα γούσταρα να φόραγα το κρανάκι μου κι ας ήμουν ποδαράτος....

    Τί να λέμε; Το άτομο το ξυρίζει το ακτινίδιο
    Καλή η μηχανή, το κράνος καλύτερο...

  14. #29
    Hasta Siempre Comandante Το avatar του/της whiteran
    Εγγραφή
    31/07/2002
    Μηνύματα
    90
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kxIII


    Τί να λέμε; Το άτομο το ξυρίζει το ακτινίδιο

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Κατέβηκε χθες βράδυ από τον τοίχο μου πέταξε στα μούτρα τον μπερέ
    μου μίλησε σκληρά, μου είπε:
    "Ρε έχω πεθάνει, είμαι καλά άλλη αφίσα βρείτε κι άλλο μύθο"

    Hasta Siempre Comandante...

  15. #30
    Ευτυχισμένη Μαγισσούλα Το avatar του/της evvou
    Εγγραφή
    07/06/2005
    Μηνύματα
    938
    σκεφτωμαι τους πιτσιρικαδες που παιζει να διαβασουν αυτες τις :a31: :a31: :a31: και να το πιστεψουν

    ο τυπος ειναι εγκληματιας
    το original α-μηχανο™ μελος

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!
    από varaderothan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 168
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2013, 21:11
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2009, 11:56
  3. To κράνος σώζει ζωές!
    από lampros_fazer στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2006, 09:35
  4. Το κρανος σωζει ζωες αν το φορας σωστα
    από zepp στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2005, 09:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF