Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Engine Stop Switch

  1. #1

    Engine Stop Switch

    Ένα ωραίο πρωί, λοιπόν, δεν έπαιρνε με τίποτα μπροστά η Africa μου. Δεν έκανε ούτε τσακ η μίζα. Τα φώτα κ.λ.π. άναβαν όλα μια χαρά. Είπα θα έπεσε η μπαταρία απ' το κρύο, θα τη βάλω σκαστή μια και είχα 2 χλμ. κατηφόρα μπροστά μου, αλλά ούτε εκεί πήρε! Έφερα αυτοκίνητο να τη βάλω με καλώδια, τα σύνδεσα, το βολτόμετρο της μηχανής έδειχνε ότι είχε ρεύμα, αλλά πάλι τίποτα. Φοβήθηκα για ανορθωτή Την έσπρωξα άλλα 2-3 χλμ. μέχρι το χώρο μου κάνοντας και την πρωινή γυμναστική μου :hypnotize, την άνοιξα και με τη βοήθεια των ηλεκτρικών διαγραμμάτων άρχισα να ελέγχω τα πάντα εξ' αρχής... Και τι να δω... Είχε πιάσει βρώμα το Engine Stop Switch και δεν έκανε επαφή, οπότε δεν έδινε ρεύμα ούτε στη μίζα, ούτε στην ανάφλεξη και γι' αυτό δεν έπαιρνε ούτε σκαστή!

    Το καθάρισα, το έτριψα, το γυάλισα και τώρα όλα καλά. Μόνο που δε σκέφτηκα να βάλω και κανένα σπρέι επαφών. Είχε και δύο τρύπες από κάτω όλο το πλαστικό του διακόπτη που κουμπώνει στο τιμόνι και τις έκλεισα με θερμόκολλα, για να μην παίρνει τόσο εύκολα βρωμιά.

    Και με την ευκαιρία να ρωτήσω το εξής: Το Engine Stop Switch το κλείνουμε κάθε φορά που σβήνουμε τη μηχανή, τα βράδια ή μόνο αν αφήσουμε τη μηχανή για κάποιες μέρες ακινητοποιημένη;

  2. #2
    Επειδή και εγώ κάποτε αυτή τη σκέψη έκανα και ψάχτηκα , κατέληξα στο εξής πόρισμα Το kill switch το χρησιμοποιύμε μόνο σε περίπτωση ατυχήματος που η μηχανή μετά το πέσιμο (μακριά από εμάς) εξακολουθεί να λειτουργεί οπότε διευκολύνει η χρήση του από ότι να βρεις τον κεντρικό διακόπτη. Οταν κλέινουμε τη μηχανή με το διακόπτη κάθε παροχή ρεύματος σταματά σε όλα τα κυκλώματα ενώ με το kill switch παύει η παροχή μόνο σε μέρος του κυκλώματος ενώ όταν κλείνει ο διακόπτης κλείνει η παροχή παντού . Στο ερώτημά σου αν θα πρέπει να κλέινεις το διακόπτη ή το kill switch ταν σταθμεύεις για πολύ καιρό τη μηχανή στο γκαράζ είναι μάλλον αδιάφορο αφού ούτως η άλλως ο διακόπτης είναι κλειστός . Απλά θέλει όπως έκανες , που και που ένα καθαριστικό επαφών να ρίχνουμε στο διακόπτη και το kill switch.

  3. #3
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659

    Re: Engine Stop Switch

    Αρχικά δημιουργήθηκε από furious

    1).. .Είχε πιάσει βρώμα το Engine Stop Switch και δεν έκανε επαφή, οπότε δεν έδινε ρεύμα ούτε στη μίζα, ούτε στην ανάφλεξη ...

    2)... Είχε και δύο τρύπες από κάτω όλο το πλαστικό του διακόπτη που κουμπώνει στο τιμόνι και τις έκλεισα με θερμόκολλα, για να μην παίρνει τόσο εύκολα βρωμιά....


    1) Το Kill-Switch δουλεύει ανάποδα !!!
    Βραχυκυκλώνει το (δευτερεύον) κύκλωμα της ανάφλεξης (οπότε το ρεύμα διοχετεύεται στο σασσί και δεν πάει στο μπουζί...).

    2) Καλύτερα να τις ξανανοίξεις, γιατί είναι τρύπες "εξαερισμού" για να μην μαζεύεται υγρασία και οξειδώνει - βραχυκλώνει τις επαφές !!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #4

    Re: Re: Engine Stop Switch

    [
    2) Καλύτερα να τις ξανανοίξεις, γιατί είναι τρύπες "εξαερισμού" για να μην μαζεύεται υγρασία και οξειδώνει - βραχυκλώνει τις επαφές !!!

    [/B]
    Καλά που του τό'πες, με την φόρα που είχε πάρει μπορεί να έφτανε και στις αναθυμιάσεις του στροφλοφόρου

  5. #5
    Τι δουλεύει ανάποδα; Έρχεται ένα καλώδιο στον διακόπτη με 12 V μονίμως και όταν είναι ο διακόπτης στο Run το καλώδιο που βγαίνει έχει κι αυτό 12V ενώ στο off δεν έχει.

    Από ότι κατάλαβα εννοείται ότι δε χρειάζεται να το βάζουμε ποτέ στο off και ο διακόπτης είναι μόνο για περίπτωση ατυχήματος;;;

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
    Τι δουλεύει ανάποδα; Έρχεται ένα καλώδιο στον διακόπτη με 12 V μονίμως και όταν είναι ο διακόπτης στο Run το καλώδιο που βγαίνει έχει κι αυτό 12V ενώ στο off δεν έχει.
    Ορθόν (εν μέρει...) αλλά ΔΕΝ διακόπτει το κύκλωμα.

    Όταν ο "διακόπτης" (βραχυκυκλωτής, για την ακρίβεια...) μπει στο OFF, οδηγεί την παροχή του ρεύματος στο σασσί της μηχανής και "γονατίζει" το ρεύμα του Πολλαπλασιαστή !!!

    Αυτό γίνεται, γιατί είναι ο ΜΟΝΟΣ ασφαλής τρόπος για να σβήσει ΣΙΓΟΥΡΑ ο κινητήρας !!! (Στην περίπτωση του "διακόπτη", το άνοιγμα του κυκλώματος σε κάποιο σημείο, ΔΕΝ εξασφαλίζει την διακοπή της παροχής επειδή υπάρχει η πιθανότητα "διαρροής" στο κύκλωμα...).

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    Μάλιστα, πολύ ενδιαφέρον! Μάλλον, ελάχιστοι το ξέρουν αυτό. Εγώ έβαζα τον βραχυκυκλωτή στο off κάθε φορά που άφηνα τη μηχανή κάπου για ώρες. Άρα δεν είχε νόημα αυτό που έκανα και ο βραχυκυκλωτής είναι για να τον βάζουμε στο off μόνο σε περίπτωση πτώσης.

    Σωστά;;;

  8. #8
    Ξεθαβω αυτο το θεμα γιατι χτες ειχαμε μια διαφωνια με φιλους στο τι ειναι καλυτερο να κανεις για να σβηνεις ή αναβεις την μηχανη...

    ...η δικια μου αποψη και συνηθεια ειναι να εχω παντα το kill switch (κοκκινο κουμπι) στο ΟΝ - RUN οπωτε με τη χρηση του κλειδιου ανοιγω-κλεινω την μηχανη!!!

    ... η αλλη αποψη ειναι (χωρις να ξερουμε το λογο γιατι) οτι για το καλο της μηχανης ειναι να την σβηνουμε απο το kill switch βαζοντας το στη θεση OFF και οταν ανοιγουμε την μηχανη γυρνωντας κλειδι το kill switch να βρισκετε παλι στη θεση OFF και μετα να το ανοιγουμε..

    Τελικα τι ειναι καλυτερο για τα ηλεκτρονικα ηλεκτρικα της μηχανης; μηπως με τον ενα η αλλο τροπο καποιος απο τους δυο απο πανω ταλαιπωρει την μηχανη;
    Ούτε χιλιοστό μη κάνεις χωρίς το ΚΡΑΝΟΣ σου!!

  9. #9
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #10
    Σ' ευχαριστω byr0n δεν το εψαξα οσο θα επρεπε μαλλον στο forum.. αλλα δυστυχως συμπερασμα δεν εβγαλα! το αλυτο μυστηριο !!
    Ούτε χιλιοστό μη κάνεις χωρίς το ΚΡΑΝΟΣ σου!!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Επειδη κ εγω ειχα προβλημα με το κιλλ σουιτς

    Το ειχα ανοιξει , το καθαρισα , το ετριψα το γυαλισα και του περασα μια στρωση καλαϊ με το θερμοκοληση και ειναι σαν καινουργιο

    Γενικοτερα παντως να αποφευγετε να το χρησιμοποιειτε σε καθημερινη βαση

  12. #12
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Καλημερα

    Χρησιμοποιω τον εν λογω διακοπτη για να σβησω τον κινητηρα απο την πρωτη στιγμη που αγορασα το μοτοσακο μου, δηλαδη πριν 9 χρονια και ποτε δεν ειχα το παραμικρο προβλημα
    Καποιοι τοτε μου ειχαν πει οτι αν δεν το χρησιμοποιω μαζευονται επαγωγικα ρευματα....τους ακουσα χωρις να ξερω τι σημαινει αυτο ακριβως....αν ξερει καποιος να μου πει...

    Παντως προβληματα 0...

    (Πολυ το γουσταρω το wave)

  13. #13
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    ρε παιδιά έχει ήδη απαντήσει ο OldMan παραπάνω...

    Και μόνο η λέξη βραχυκύκλωμα δεν σας προβληματίζει; Πόσο "φυσικό" είναι να βραχυκυκλώσεις-εκτρέψεις ενα κύκλωμα για να το αποκλείσεις απο το ρεύμα αντί απλά να γυρίσεις σωστά τον διακόπτη;

    Μπορει να μην βγάλει ποτέ πρόβλημα , αλλά μπορεί και στην καλύτερη να βγάλει ανορθωτή-πολλαπλασιαστή που θα την ακούσει στερεοφωνικά μετά απο το μπλοκάρισμα της τάσης που θα έχει "γονατίσει" (όπως σωστά αναφέρει ο OldMan).

    tespa...δική σας μηχανή είναι.. κάντε οτι θέλετε.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  14. #14
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Pardalotzatziki
    Καποιοι τοτε μου ειχαν πει οτι αν δεν το χρησιμοποιω μαζευονται επαγωγικα ρευματα....τους ακουσα χωρις να ξερω τι σημαινει αυτο ακριβως....αν ξερει καποιος να μου πει...
    (Πολυ το γουσταρω το wave)
    Τα επαγωγικά ρεύματα , όπως λέει και τ' όνομα τους, επάγονται , δηλαδή, με ένα πολύ πρόστυχο τέχνασμα της φύσης , πάνε από έναν αγωγό σε έναν άλλο, χωρίς επαφή (π.χ. Μετασχηματιστές) , ή από τα σύννεφα στα αλεξικέραυνα (π.χ. Κεραυνός ...που θα πέσει και θα μας κάψει οσονούπω όταν το πάρει χαμπάρι ο Μεγάλος ), πάλι χωρίς επαφή , και γενικά κάνουν πολλά που δεν γουστάρουμε εμείς οι ηλεκτρολόγοι.

    Τώρα αυτό το "μαζεύονται" λίγο ζόρι να το σακουλευτώ........έχει τίποτα ομορφοκόλες χωρητικότητες εκεί στο kill switch......


    To kill switch είναι για να σταματήσεις τον κινητήρα σε περίπτωση εκτάκτου ανάγκης (π.χ. σου έπεσε μέσα στο ποτάμι , και θέλεις να προλάβεις το υδραυλικό σοκ....).

    Όταν ξεκαβαλάς όμορφα και ωραία , κλείνεις από το κλειδάκι, που έχει και θέση OFF.....
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  15. #15
    Απο όσα διαβασα και στις αλλες συζητησεις 2 πραγματα κρατησα..

    ..1) Να ειναι πατημενο ηδη στο RUN πρωτου γυρισω το κλειδι στο ΟΝ ωστε να εχουν ρευμα ολα τα ψιψινια οταν θα κανει ελεγχο ο εγκεφαλος.. (στην αντιθετη περιπτωση δεν θα ακουστει ποτε η τρομπα της βενζινης με το χαρακτηριστικο "μπζζζζζζζ" ξερει κανεις να πρεπει να ακουγετε αυτο).

    ..2) Να κλεινουμε απο το μαγικο κουμπακι για ποιο ομαλο κλεισιμο (γιατι οταν το κανεις απο το κλειδι ειναι σαν να κατεβαζεις το γενικο).

    Παντως και στο συνεργειο που πηγα μου ειπαν σβηστην οπως θελεις δεν σπαει δε χαλαει (λετε να μου το πε ομως γιατι θελει να μου χαλασει για να του το παω;;;;;;;;; θα δοκιμασω να στειλω mail στη "μαμα" εταιρια!!!!
    Ούτε χιλιοστό μη κάνεις χωρίς το ΚΡΑΝΟΣ σου!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2004, 14:58
  2. nefeli - STOP
    από Nefeli στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2004, 09:33
  3. pit-stop cafe 2
    από africanos31 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2004, 22:33
  4. pit stop
    από afrotwin στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2004, 13:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF