Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Για αγορά κράνους?

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kxIII
    Εγγραφή
    27/11/2005
    Μηνύματα
    119

    Για αγορά κράνους?

    Ρε μάγκες, είμαι για να πάρω νέο κράνος.
    Έχω καταλήξει στα παρακάτω με την σειρά προτίμησης:

    1. SHOEI XR-1000 (Diabolic 2)
    2. ARAI RX-7 Corsair (Edwards Legend)
    3. AGV GT Series (Stealth - Black)

    Πάνω από όλα η ασφάλεια. Μετά τα χρήματα.

    Ευχαριστώ
    Καλή η μηχανή, το κράνος καλύτερο...

  2. #2
    Για το ARAI μπορω να σου πω οτι ειναι εκπληκτικο κρανος... ακριβο αλλα εκπληκτικο.
    Για τα αλλα δεν ξερω....

    A gentleman would walk but never run...

  3. #3
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Έχω το xr-1000 (πόσες φορές το έχω αναφέρει σε διάφορα τοπικ)

    Προσωπικά απόλυτα ευχαριστημένος...

    Δοκίμασέ τα ΟΛΑ να δεις ποιο σου κάθεται καλύτερα...


    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  4. #4
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    proswpika dialexa to Shoei akrivws to idio montelo pou anafereis.

    koita gia enallaktikous tropous agoras EDW

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kxIII
    Εγγραφή
    27/11/2005
    Μηνύματα
    119
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

    Θέλω να πω κάτι γιατί θα σκάσω. Πέρυσι έιχα "ψηθεί" πάρα πολύ για δερμάτινο μπουφάν (Dainese Merlin). Βγαίνω λοιπόν στη γύρα. Την πιο καλή προσφορά την βρήκα στο Δίκυκλο Βουλιαγμένης (αν θυμάμαι γύρω στα 400?) ενώ στο Dainese στην Καλλιρρόης είχε 150? περισσότερα. Απίστευτο????? Το πρόβλημα ήταν ότι πουθενά δεν βρήκα το μέγεθός μου (1,86m και 94kg) και παντού μου ζητούσαν να το κλείσω με κάποια προκαταβολή για να το φέρουν. Γουρούνι στο σακί δηλαδή. Τα "πήρα" και εγώ και πάω στη Colori και παίρνω το Dylan και ξεμπερδεύω.
    Τώρα με το κράνος. Εννοείται πως πρώτη σταση ήταν στο Δίκυκλο όπου το SHOEI XR-1000 Diabolic 2 το έχει 430?. Μπαίνω στο site στον Τζωρτζόπουλο και το ίδιο κράνος το έχει περίπου 60? ακριβότερα. Τί να πώ ρε παιδιά; Είναι μεγάλοι κερατάδες. Εγώ Καλλιρρόης δεν ξαναπατάω ούτε για μπουγάτσα. Τα μάτια σας ανοιχτά. Και post-άρετε τα πάντα. Η γνώση είναι δύναμη.

    Να είστε καλά αδερφοί μου...
    Καλή η μηχανή, το κράνος καλύτερο...

  6. #6
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kxIII
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

    Θέλω να πω κάτι γιατί θα σκάσω. Πέρυσι έιχα "ψηθεί" πάρα πολύ για δερμάτινο μπουφάν (Dainese Merlin). Βγαίνω λοιπόν στη γύρα. Την πιο καλή προσφορά την βρήκα στο Δίκυκλο Βουλιαγμένης (αν θυμάμαι γύρω στα 400?) ενώ στο Dainese στην Καλλιρρόης είχε 150? περισσότερα. Απίστευτο????? Το πρόβλημα ήταν ότι πουθενά δεν βρήκα το μέγεθός μου (1,86m και 94kg) και παντού μου ζητούσαν να το κλείσω με κάποια προκαταβολή για να το φέρουν. Γουρούνι στο σακί δηλαδή. Τα "πήρα" και εγώ και πάω στη Colori και παίρνω το Dylan και ξεμπερδεύω.
    Τώρα με το κράνος. Εννοείται πως πρώτη σταση ήταν στο Δίκυκλο όπου το SHOEI XR-1000 Diabolic 2 το έχει 430?. Μπαίνω στο site στον Τζωρτζόπουλο και το ίδιο κράνος το έχει περίπου 60? ακριβότερα. Τί να πώ ρε παιδιά; Είναι μεγάλοι κερατάδες. Εγώ Καλλιρρόης δεν ξαναπατάω ούτε για μπουγάτσα. Τα μάτια σας ανοιχτά. Και post-άρετε τα πάντα. Η γνώση είναι δύναμη.

    Να είστε καλά αδερφοί μου...
    Φίλε, μάλλον δεν έχεις διαβάσει τπτ από άλλες συζητήσεις.
    Το έχουμε πει άπειρες φορές...

    Ο Τζωρτζο είναι ο εισαγωγέας και πουλάει τιμές καταλόγου.
    Οι λοιποί σου κάνουν μία έκπτωση γύρω στο 10% (τουλάχιστον αυτή μου κάνουν στα mac). Με λίγα λόγια... σχεδόν όπου και να πας θα έχεις έκπτωση εκτός Τ.
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kxIII
    Τώρα με το κράνος. Εννοείται πως πρώτη σταση ήταν στο Δίκυκλο όπου το SHOEI XR-1000 Diabolic 2 το έχει 430?. Μπαίνω στο site στον Τζωρτζόπουλο και το ίδιο κράνος το έχει περίπου 60? ακριβότερα. Τί να πώ ρε παιδιά; Είναι μεγάλοι κερατάδες. Εγώ Καλλιρρόης δεν ξαναπατάω ούτε για μπουγάτσα. Τα μάτια σας ανοιχτά. Και post-άρετε τα πάντα. Η γνώση είναι δύναμη.
    Να είστε καλά αδερφοί μου...
    Εγώ προσωπικά ήθελα το XR-1000 και όταν ανέβηκα απο την Κρήτη στην Αθήνα πήγα στον Τζωρτζό και το παιδί μου ξηγήθηκε σωστά. "Φίλε μου είμαι αντιπρόσωπος και το μόνο που μπορώ να σου κάνω είναι οι άτοκες δόσεις με πιστωτική κάρτα".
    Σκέφτηκα να το ψάξω και σε άλλα καταστήματα και ξαναγύρισα με τα πόδια στα Μac.
    Εκεί το παιδί μου είπε, "Φίλε μου αφού μου μιλάς για μετρητά, το κράνος απο 529 ευρώ που έχει τιμή τιμοκαταλόγου θα κατέβει στα 480!"
    Πολύ καλά σκέφτομαι αλλά την κατάλληλη στιγμή χτύπησε το κινητό μου απο φίλο Αθηναίο που μ'έστειλε καρφί στην Dainese του Παπασταύρου στην Καλλιρόης. Είπα λοιπόν να πάω κι απο'κεί.
    Ξέρεις πόσο το πήρα με μετρητά; 440 ευρώ! Απο 529 που είχε στον τιμοκατάλογο το Kagayama της Shoei !
    Και μού'κανε και δώρο ένα ζευγάρι γάντια! Εντάξει, ίσως να μεσολάβησε και η γνωριμία του Παπασταύρου με τον φίλο μου, αυτό όμως δεν μπορώ να στο πω με σιγουριά. Αυτό που μπορώ όμως να σε βεβαιώσω είναι οτι με λίγο ψάξιμο θα βρείς αυτό που θές. Κι εγώ βρίσκομαι στην Κρήτη, πράγμα που σημαίνει οτι ο χρόνος έρευνας για αγορά ήταν πολύ πιο περιορισμένος απο κάποιον που βρίσκεται στην Αθήνα.

    Όσο για το κράνος; ΜΠΟΜΠΑ !!!




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kagayama image.jpg 
Προβολές:	835 
Μέγεθος:	10,9 KB 
ID:	34661

  8. #8
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Εγώ προσωπικά ήθελα το XR-1000 και όταν ανέβηκα απο την Κρήτη στην Αθήνα πήγα στον Τζωρτζό και το παιδί μου ξηγήθηκε σωστά. "Φίλε μου είμαι αντιπρόσωπος και το μόνο που μπορώ να σου κάνω είναι οι άτοκες δόσεις με πιστωτική κάρτα".
    Και πολύ καλά κάνει....
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
    Και πολύ καλά κάνει....
    Σωστά, κι εγώ σε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων δουλεύω και κατάλαβα απόλυτα τον τρόπο που μου μίλησε.

    Να προσθέσω επείσης οτι ήταν ευγενέστατος και με βοήθησε να καταλλήξω στο κατάλληλο μέγεθος δίνοντάς μου να δοκιμάσω το Small και το Medium, κι ενώ το Small μου φαίνονταν στενό, αυτός επέμενε στο Small.

    Τελικά τον άκουσα και πήρα το Small απ'του Παπασταύρου και μετά απο δυο φορές που το φόρεσα, ο τύπος απ'του Τζωρτζόπουλου αποδείχτηκε απόλυτος γνώστης σε αυτό που πουλάει.


  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2005
    Μηνύματα
    157
    ARAI.ΤΟ ΠΩΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ.ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΙ ΑΛΛΑ ΚΑΛΑ ΚΡΑΝΗ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΒΡΕΙ.

  11. #11
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
    ARAI.ΤΟ ΠΩΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ.ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΙ ΑΛΛΑ ΚΑΛΑ ΚΡΑΝΗ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΒΡΕΙ.
    ναι αλλά δεν έχουμε όλοι το κεφάλι σου.

    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2005
    Μηνύματα
    157
    ΣΑΦΩΣ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΠΡΙΝ ΚΑΤΑΛΛΗΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΡΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΟΝΤΕΛΑ.ΕΝΑ ΚΡΑΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Π.Χ. ΤΕΛΟΙΟ ΣΕ ΜΕΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΤΩΝ ARAI ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΙ ΑΛΛΑ ΚΑΛΑ ΚΡΑΝΗ.ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΟ.ΥΓ.ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕ ΛΕΩ Η ΔΕΝ ΥΠΟΝΟΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΚΡΑΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΑ.

  13. #13
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
    ΣΑΦΩΣ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΠΡΙΝ ΚΑΤΑΛΛΗΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΡΑΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΟΝΤΕΛΑ.ΕΝΑ ΚΡΑΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Π.Χ. ΤΕΛΟΙΟ ΣΕ ΜΕΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΤΩΝ ARAI ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΙ ΑΛΛΑ ΚΑΛΑ ΚΡΑΝΗ.ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΟ.ΥΓ.ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕ ΛΕΩ Η ΔΕΝ ΥΠΟΝΟΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΚΡΑΝΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΑ.

    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  14. #14
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814

    Re: Για αγορά κράνους?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kxIII
    Ρε μάγκες, είμαι για να πάρω νέο κράνος.
    Έχω καταλήξει στα παρακάτω με την σειρά προτίμησης:

    1. SHOEI XR-1000 (Diabolic 2)
    2. ARAI RX-7 Corsair (Edwards Legend)
    3. AGV GT Series (Stealth - Black)

    Πάνω από όλα η ασφάλεια. Μετά τα χρήματα.

    Ευχαριστώ
    Άν εννοείς το Arai με το Νο5 , είναι καταπληκτικό σάν σχέδιο.
    Όσων αφορά την ασφάλεια, έχω σκάσει σε βράχια με το κράνος το RX7RR και ούτε γραντσουνίτσα(μην φανταστείς με 200 )
    Στην πορεία έχει λίγο θόρυβο απο αέρα, που δέν ένοχλεί πάντως ιδιαίτερα ενώ δέν θα σε προβληματίσει σαν αεροδυναμική και στα πολλά χλμ.

Παρόμοια θέματα

  1. Μικρή βοήθεια για αγορά κράνους ..... !!!
    από stanitsas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2009, 21:02
  2. Λίγη βοήθεια για αγορά κράνους (νέος αναβάτης!)
    από lordelesar στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 15:48
  3. γνωμες για αγορα κρανους "ixs Hx 330
    από kopa1956 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2007, 22:59
  4. Συμβουλές για αγορά κράνους!
    από suzuki_k5 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2006, 18:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF