Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 88

Θέμα: Η μαχη του καλου με το κακο

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    360

    Η μαχη του καλου με το κακο

    Μεγαλωσα μεσα στην χουντα και εμαθα να φοβαμαι την στολη γενικα.Τα χρονια περασανε και ανακαλυψα τι σκουπιδια βρισκονται
    μεσα σ'αυτες. Δυο κυριες κατηγοριες αστυνομικων υπαρχουν, οι ευθυνοφοβοι δημοσιοι υπαληλοι που μολις δουν γαλονι χεζονται, ειναι
    μαγκες οταν πανε δυο και πανω, ενω οταν ειναι μονοι ακομα και να σε σφαζουν κανουν τον κινεζο. Η δευτερη κατηγορια ειναι ολοι
    αυτοι που υποστηρηζουν την εγκληματικοτητα,νταβατζιδες,προστασιες,συγκαλυψη εγκληματιων κ.α (σε περιπτωση αμφισβητησης
    παρτε σοβαρα στοιχεια για των αριθμο αστυνομικων και εγκληματων πριν εικοσι χρονια και σημερα θα δειτε οτι και εντελως αχρηστοι
    ειναι και μερος του προβληματος)Υπαρχει και κατηγορια των σωστων και ευσυνηδητων αστυνομικων αλλα ειναι πιο δυσεβρετοι και απο
    το Τζοκερ και στην πορεια των χρονων εχουν δυο επιλογες,η την παραιτηση 'η την προσχωρηση στις δυο παραπανω κατηγοριες.
    Η δευτερη κατηγορια δεν ασχολειται με κλησεις εχει σοβαροτερα και αποδοτικοτερα πραγματα να κανει. Ετσι ερχομαστε στην
    πρωτη και μεγαλυτερη κατηγορια που πρεπει να κατεχει το 80%,αυτοι αφου εχουν σταματηση την εγκληματικοτητα, τους εμεινε
    μονο ο ιερος πολεμος με τα μηχανακια. Σημερα αρχισε να χιονιζει 11πμ και το μπλοκο σταματουσε τα μονα δικυκλα που κινουνταν,
    τα παπακια ντελιβερι, πιτσιρικια η ναυαγια επαγγελματικα κανουν αυτη την δουλεια,δεν το λεω υποτιμιτικα αλλα εχει μεγαλο
    κινδυνο και μικρες απολαβες ειναι δουλεια απελπισιας και ενω αυτοι οι ανθρωποι με κινδυνο της ζωης τους για 500ευρω, παλευανε
    να ισοροπισουν τα μηχανακια οι αστυνομικοι τα σταματουσαν για ελενχο.
    Δεν ξερω αν τους γραφανε παντως ειναι σιγουρο οτι δεν τους σεβονται.
    Ειμαι 40αρης καλοβολεμενος αστος, αλλα εχω σοβαρο προβλημα με ολους αυτους που μου κλεβουν χρηματα, με ανοητες
    δικαιολογιες περι ασφαλειας. Τουλαχιστον τωρα βρηκα τροπο να τους αντιμετωπιζω θα σας τον περιγραψω στο τελος.
    Την ωρα που γραφει το μηχανακι για κρανος, οι οδηγοι των αυτοκινητων και οι πεζοι κανουν οργια παραβασεων. Ποσες
    κλησεις εχουν φαει πεζοι που περνανε με κοκκινο την διαβαση 'η στεκονται στην διπλη λωριδα 'η οι οδηγοι-νες που εχουν
    τα παιδια σαν αεροσακους και κλαινε οταν τα χανουνε στα τροχαια χωρις αλλες νομικες επιπτωσεις. Το συνταγμα εχει σαν
    θεμελειωδη αρθρο την αρχη της ισονομιας, πειτε μου εσεις ποσους αστυνομικους ξερεται που εχουν φαει κληση για αλλο λογο
    εκτος παρκαρισματος και αυτο αν δεν εχει κανενα διακριτικο του επαγγελματος τους στα υπολοιπα συναδελφικη αλληλεγκυη.
    Δεν εχω κανενα προβλημα να παω φυλακη η να φαω χοντρο προστιμο αν θετω σε κινδυνο την ζωη τριτων,να μου κατασχεσουν
    τα παντα αν οδηγαω μεθυσμενος και αλλα τετοια σοβαρα, αλλα το κρανος και ορισμενα γελοια ορια ταχυτητας δεν τα δεχομαι.
    Μου επιτρεπεται να καπνιζω,να πινω,να παιρνω φαρμακα ανεξελεκτα και ενα καρο ακομα καταχρησεις που θα με οδηγησουν στο
    θανατο αλλα δεν θα παω απο κρανος,φυσικα δεν τιθεται θεμα προστασιας με 36%φπα αλλα επειδη ελενχεται ειναι εισοδημα,αν
    εχεις πιει το βρισκουν, αν εχεις φαει ενα αρνι και το αιμα μαζευτει στο στομαχι και ο εγκεφαλος υπολειτουργει δεν μπορουν να
    το βρουν,οδηγανε τρελοι,γεροι,διαβητικοι,καρδιακοι κ.α Συνοψιζοντας εφαρμοζουν μονο νομους που θα μας κλεψουν χρηματα.
    Οφειλω ν'αντισταθω. Ο τροπος ειναι απλος,
    δεν πληρωνω την κληση ουτε την παραλαμβανω,μαθαινω την δικασιμο και πηγαινω να βρω την τυχη μου, μεχρι τωρατην βρηκα
    το τελευταιο εξαμηνο 9 φορες 6 απο τους δικαστες και 4 απο την πολιτεια. Στην θεσσαλονικη συνεβει το εξης: χαριστικανε
    ολες οι κλησεις που δεν ειχαν πληρωθει και πηγαν σε δικασημο,απο αρχες Μαιου μεχρι 15 Ιουνιου για ν'αποσυμφορηθουν τα
    δικαστηρια οποτε εγω μια χαρα, αυτοι που πληρωσανε μια χαρα μειον μερικα ευρω και ποντους στο διπλωμα.
    Καθε μερα κοβονται χιλιαδες κλησεις αν ο καθενας απο εμας φαει 10 λεπτα στο δικαστηριο σε 3 μηνες θα παψουν να κοβουνε κλησεις.
    Η επιλογη του κρανους πρεπει να ειναι δικια μου επιλογη,και οχι υποχρεωση επι προστιμου. Για τον συνεπιβατη καθε δυνατη προστασια
    και υποχρεωτικα.

    Υ.Γ Ειναι εξυπνο να κανουμε παρεα με ανθρωπους πιο αξιολογους απο εμας, ωστε να μας τραβηξουν στο επιπεδο τους,
    οι αστυνομικοι δεν ειναι απο αυτους, γιατι ενω ξερουν το σωστο και το λαθος,δεν το εφαρμοζουν με την φθηνη δικαιολογια οτι δεν
    μπορουν να κανουνε τιποτα,διαταζει η υπηρεσια λες και την αποτελουν εξωγιηνοι.... ΕΜΕΙΣ ΕΝΑΝΤΙ ΑΥΤΩΝ
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ

  2. #2
    μαζι σου κι γω .....
    αλλά γιατί τέτοιο μίσος για τους μπάτσους?
    μήπως ξέρεις οτι είναι απλά πιόνια ?
    κι αν μιλάς για τους πεζούς που δεν τρων κλήσεις αυτό είναι νομοθετικό θέμα κι όχι μπατσικό ! πιστευεις οτι έχει κανένας την όρεξη ή την καυλα να τραβηχτεί στις 6 τα χαραματα για υπηρεσία ?






    δεν είμαι μπάτσος, ούτε και τους υπερασπίζομαι απλά σου δίνω και την άλλη όψη
    φιλικά πάντα !
    μακρια από σκυλαδες, ρατσιστες και απαιδευτους



  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    360
    Δεν μισω τους αστυνομικους αλλα αμφισβητω την αποτελεσματικοτητα τους,και δεν δεχομαι τον χαρακτηρισμο πιονια γιατι ειναι ανθρωποι με εγκεφαλο οπως εμεις, και αν ειναι δεν θελω να τους πληρωνω. Εχω γραψει και δυο γραμματα ευχαριστιας σε δυο περιπτωσεις,αστυνομικων που σταθηκανε παληκαρια στο προβλημα κολητου φιλου στην μια και σωσανε ζωη ανθρωπου απο θαλασσα μπροστα μου με αυτοθυσια. Το προβλημα μου ειναι στην συμπεριφορα τους στις κλησεις.
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ

  4. #4

    Re: Η μαχη του καλου με το κακο

    δεν τιθεται θεμα προστασιας με 36%φπα αλλα επειδη ελενχεται ειναι εισοδημα,αν
    εχεις πιει το βρισκουν, αν εχεις φαει ενα αρνι και το αιμα μαζευτει στο στομαχι και ο εγκεφαλος υπολειτουργει δεν μπορουν να
    το βρουν,οδηγανε τρελοι,γεροι,διαβητικοι,καρδιακοι κ.α Συνοψιζοντας εφαρμοζουν μονο νομους που θα μας κλεψουν χρηματα.
    ] ολα καλα τα λες και πολυ ωραια αλλα στα ματια μου φανηκες τουλαχιστον αθλιος οταν στην ιδια κατηγορια με τους τρελους κατατασεις και τους διαβητικους.και σου μιλαει ενας ανθρωπος που ειναι διαβητικος απο εφτα χρονων...απαραδεκτος...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίνε οι μπάτσοι για τους νόμους.
    Ο νόμος αυτό λέει.
    Να προσέχεται τι ψηφίζεται.

  6. #6
    Κι εγώ θα συμφωνήσω πως η τροχαία δεν κάνει σωστά την δουλειά της και να προσθέσω πως είναι απαρχαιομένη. Αλλά δεν παύω να πιστεύω πως κι αυτοί, όσο καραγκιόζιδες και να είναι μερικοί από αυτούς, κάνουν μια δύσκολη δουλειά.

    Καλώς ή κακός το σύστημα αυτό είναι. Άλλωτε την γλυτώνουμε και άλλωτε μας τσιμπάνε.

    Όσο για το κράνος, θεωρώ πως πέρα από κάθε νόμο, πρέπει να το φοράω για μένα. Αυτό άλλωστε είναι ελλάσον θέμα αναφορικά με την τροχαία.

    Και μην ξεχνάς πως η χούντα και ο εμφύλιος έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτή. Οπότε οι νέοι αστηνομικοί είναι γείτονές μας και συμαθητές μας. Ίσως τώρα μπορούμε να πετύχουμε κάτι πιο σωστό. Όχι ευθυνόφοβο και στο "λαμόγιο" κατάσταση, αλλά πιο σωστό ώστε να αποφεύγουμε τις κακές επαναλλήψεις.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  7. #7
    i love you 80's Το avatar του/της zoropatra
    Εγγραφή
    16/11/2004
    Μηνύματα
    1.026
    ΜΗΠΩΣ ΛΕΩ ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ''ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ-ΣΚΕΨΕΙΣ-ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ''?
    Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

    ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΧΑΠΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ.....

    μην ακολουθείς το μονοπάτι...πήγαινε εκεί που δεν υπάρχει μονοπάτι και άφησε τα ίχνη σου.....



  8. #8
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Αρχικά δημιουργήθηκε από r6van

    κι αν μιλάς για τους πεζούς που δεν τρων κλήσεις αυτό είναι νομοθετικό θέμα κι όχι μπατσικό

    δεν είναι καθόλου νομοθετικό, σχετική νομοθεσία υπάρχει και προβλέπονται και συγκεκριμένα πρόβλημα, απλώς δεν εφαρμόζεται, άρα είναι μπατσικό, κι αν θες αφορά τα ανώτερα κλιμάκια της αστυνομίας που δε ζητούν από τους τροχονόμους να είναι αυστηροί με αυτό το θέμα

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    360
    Επειδη στο γραπτο δυσκολα περναει η σκεψη αυτονομη για τους διαβητικους ενοουσα αυτους που δεν ξερουν την παθηση τους και ειναι ποπλαπλασιοι των εχοντων γνωση της ασθενιας, ο πατερας κολητου μου εφυγε απο τον δρομο μετα απο κριση και ανακαλυψε το ζαχαρο στο νοσοκομειο, δηλ επρεπε να μπει στις εξετασεις μαζι με οφθαλμιατρο και παθολογο. Ειμαστε οι εμπειριες μας και εγω μαζεψα αρκετες για να εχω τετοιες αποψεις,ο ελληνας δεν διαχειριζεται σωστα την εξουσια και εξουσια χωρις σοφία ειναι οπλο στα χερια ενος τρελου. Εγω δεν μπορω να εξουσιασω κανενα και δεν θελω, ομως στην δημοκρατια πρεπει να υπαρχουν δικαιωματα επιλογων. Εχω παει στην Ελβετια οπου καθε τρια χρονια οι οδηγοι,κανουν οδηγηση σε παγωμενη λιμνη για να εξασκηθουν σε δυσκολες καταστασεις. Σ'ενα τετοιο κρατος οι νομοι εχουν προστατευτικο χαρακτηρα ενω στην ελλαδα ειναι για γρηγορο κερδος οπως η εφορια τα τεκμηρια κ.α Ταυτοχρονα για το κρανος εντος πολεως με τον τροπο που κυκλοφοραω εγω, εχω αντιρησεις,υπαρχουν φορες που προκαλει ατυχηματα και στο κατω κατω αφου εχει επιπτωση μονο σε μενα ας βρουνε,αλλους τροπους π.χ. αν τραυματιστω να πληρωσω την επισκευη μου απο μονος μου,'η να τιμωρηθω που εκοψα εισοδηματα και αφησα ακαλυπτα τα παιδια μου. Οσο αναφορα τον νομο που ψηφιζεται εγω δεν εχω ελενχο,και οι εκτελεστες του νομου εχουν τις ευθυνες τους και αυτοι. και αν δεν συμφωνειτε με την αποψη μου και γουσταρετε να πληρωνετε τις κλησεις ολλα καλα,αν θελετε να τις γλυτωσετε πατε στα δικαστηρια, το πολυ να την πληρωσεις διπλα αν το ακολουθησουμε μετα απο 3 μηνες θα τις χαριζουν. Οτι εχω γραψει ως τωρα θα τα φαω ζητωντας συγνωμη αν καποιος αστυνομικος μου δειξη 10 κλησεις εκτος παρκαρισματος στην τελευταια τριετια, δηλαδη ο δικος μας μεσος ορος.
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ

  10. #10
    της γειτονιας σας Το avatar του/της BELZEBOYLIS
    Εγγραφή
    09/11/2005
    Μηνύματα
    872
    Se genikes grames to kratos einai domimeno gia na se klebei...Ta somata asfalias einai to de3i xeri toy kratous...opote dikio exei EKEINOS

  11. #11
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813

    Re: Η μαχη του καλου με το κακο

    Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
    ..........
    Η επιλογη του κρανους πρεπει να ειναι δικια μου επιλογη,και οχι υποχρεωση επι προστιμου........
    Όχι ρε φίλε.... δεν είναι δική σου επιλογή.... αν θες να είναι δική σου επιλογή τότε φτιάξε δικούς σου δρόμους και πίστες και κυκλοφόρα εκεί μέσα όπως εσύ θες. Όταν όμως θες να κυκλοφορείς ανάμεσα σε μένα και στους υπόλοιπους θα σεβαστείς τους νόμους..... Αν δε τους σέβεσαι τότε καλώς και τις αρπάζεις τις κλήσεις σου.....

    Όλα τα υπόλοιπα είμαι αμπελοσοφίες από κάποιον που δεν έχει ιδέα πως λειτουργεί ένα σύστημα.

    γεμίσαμε τζάμπα μάγκες.... το παράξενο είναι ότι είσαι και 40 χρονών.... Να τα έλεγε ένας 16χρονος.....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #12
    της γειτονιας σας Το avatar του/της BELZEBOYLIS
    Εγγραφή
    09/11/2005
    Μηνύματα
    872

    Re: Re: Η μαχη του καλου με το κακο

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Όχι ρε φίλε.... δεν είναι δική σου επιλογή.... αν θες να είναι δική σου επιλογή τότε φτιάξε δικούς σου δρόμους και πίστες και κυκλοφόρα εκεί μέσα όπως εσύ θες. Όταν όμως θες να κυκλοφορείς ανάμεσα σε μένα και στους υπόλοιπους θα σεβαστείς τους νόμους..... Αν δε τους σέβεσαι τότε καλώς και τις αρπάζεις τις κλήσεις σου.....

    Όλα τα υπόλοιπα είμαι αμπελοσοφίες από κάποιον που δεν έχει ιδέα πως λειτουργεί ένα σύστημα.

    γεμίσαμε τζάμπα μάγκες.... το παράξενο είναι ότι είσαι και 40 χρονών.... Να τα έλεγε ένας 16χρονος.....

    diladi esi me to ergalio sou tireis ton kodika odikis kikloforias;;;;
    eee ti mesa sthn poli me 50 kai stous autokinitodromous me 120;;
    'H epilegoume poious nomous 8a tirisoume ;;;
    Den paei etsi omos eeee !!!

  13. #13
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Όχι δεν τους τηρώ.... είναι αδύνατον άλλωστε....

    αλλά δεν κάνω σαν κακομαθημένο μωρό αν με τσιμπήσουν και μου δώσουν κλήση....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #14
    Ωραία μας τα 'πες για τους μπάτσους.

    Να σου πώ τώρα για τους μηχανόβιους;

    Υπάρχουν 3 ειδών:

    - αληταράδες που οδηγούν τραμπουκικά, καβαλάνε πεζοδρόμια για να τρομοκρατήσουν πεζούς και ξυπνάνε ολόκληρες γειτονιές με ξερογκαζιές και σπασμένες εξατμίσεις, και κάνουν κόντρες στην Αθηνών τη νύχτα

    - τσαντάκηδες

    - ληστές τραπεζών ("οι δράστες μετά τη ληστεία επιβιβάστηκαν σε μοτοσυκλετα μεγάλου κυβισμού και εξαφανίστηκαν με ιλλιγιώδη ταχύτητα")

    Υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλα είναι τόσο σπάνιοι όσο το Τζόκερ.

    Έτσι δεν είναι φίλε;;;;

    Για τα υπόλοιπα περίεργα που μας είπες, με κάλυψαν οι άλλες απαντήσεις.

  15. #15
    της γειτονιας σας Το avatar του/της BELZEBOYLIS
    Εγγραφή
    09/11/2005
    Μηνύματα
    872
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Όχι δεν τους τηρώ.... είναι αδύνατον άλλωστε....

    αλλά δεν κάνω σαν κακομαθημένο μωρό αν με τσιμπήσουν και μου δώσουν κλήση....

    Λοιπόν ,επειδή ούτε και εγώ του τηρώ , διότι όπως λες είναι αδύνατο , σκέφτομαι ότι κάτι πάει στραβά στην νομοθεσία ... Είμαι σίγουρος ότι δεν έχουν καμία διάθεση προστασίας και πρόληψης . Εισπρακτικό χαρακτήρα έχουν , καθαρά ! Ο μόνος λόγος που δεν κλαψουρίζω σαν μωρό όταν λαμβάνω κλείσεις είναι γιατί ξέρω ότι έχω να κάνω με κλέφτες και ότι δεν μπορώ να κάνω σχεδόν τίποτα . ( Φυσικά και ΔΕΝ τους ψηφίζω , το μόνο που μπορώ να κάνω ) . Δεν θα παραθέσω παραδείγματα , φαντάζομαι ότι όλοι μας έχουμε παρόμοιες εμπειρίες

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 01:24
  2. Κρυφες δοκιμες του Rossi με το νεο Yamaha του 2006.....
    από gmakris στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2005, 10:40
  3. ΣΧετικα Με Το ΑτυΧημα Και Την Υγεια Του Διονυση
    από fire στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2005, 16:38
  4. Το Εdo Του Γεροντα Με Xonda 50cc
    από karelis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2005, 13:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF