Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 99

Θέμα: Honda Bros 400 ???

  1. #16
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    267
    δηλαδή ποιο στρίβει καλύτερα?
    το bandit 400cc ή το CB?

    σίγουρα το 999r καλύτερα στρίβει
    α, και το άλλο το καλό, πες μου καλύτερο πλαίσιο στην κατηγορία του
    σε όλα οι κινητήρες κρέμονται από το ρεζερβουάρ :hypnotize :hypnotize :hypnotize



  2. #17
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651

    Re: Honda Bros 400 ???

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
    Μια ερώτηση προς τους παλαιοτερους . Εχω βρει ενα honda bros 400 pgm σε αρκετα καλη καταστάση με 71000 km και πρώτη αδεια το 98. Το πουλάει συναδελφος (ανθρωπός αμπιστοσύνης δηλάδη )με καινουριες δισκόπλακες και κεντρικο αμορτισερ καθως και καποια εξτρα (bagster , μικρο μπροστινο φερινγκ). Ολα τα μηχανικα μέρη φαινονται σε πολύ καλη απο την εξάτμιση μεχρι την σελα εκτος του οτι θελει ενα λάστιχο αλλαγη . Αν καποιος ή καποίοι την ξερετε την μηχανη πειτε μου μια γνώμη οσο αναφόρα στο κοστος συντήρησης , την οδική συμπεριφόρα (πόλη , ταξίδι)την ύπαρξη ανταλλακτικών τις φθορες που εχει παρουσιασει το συγκεκριμενο μοντελο στο παρελθόν και γενικα οτιδηποτε θα μπορουσε να μου φανει χρησιμο πριν επενδύσω .Ουσιατικα προκειται για την πρωτη μηχανη μου αφου μεχρι τωρα τα 100cc δεν τα έχω ξεπεράσει .Επισης ποια τιμη θα ηταν λογικη συμφωνα με τα παραπανω ???

    Ευχαριστω προκαταβόλικα
    το λοιπον συναδελφε παρτο να τελειωνουμε μια και η δικια μου γνωμη μαλλον ειναι περιττο ποστ...:smilea:
    Σε γενικες γραμμες το μηχανακι ειναι τερας αξιοπιστιας και το μοτερ αθανατο δεν χαλαει με τιποτα, και σε στροφιλικια ξεφτιλιζει πολλων ειδων RRR...(οσοι απιστοι να ετοιμασω μια τσαγιερα να κερασω)α! εχω πιστονι του 650 με 150000κμ και σχεδον μηδενικη φθορα!(το μοτερ που σουλεγα)
    να συμπληρωσω οτι απο πλευρας ανταλλακτικων δεν εχει τιποτα σπανιο η δυσευρετο μια και κυκλοφορησαν αρκετα και υπαρχει επαρκεια ανταλλακτικων...το μοτερ ειναι ακριβως ιδιο με του ΤΑ400 και δεν τιθεται θεμα σε οτιδηποτε ανταλλακτικο...παρτο κρατα το οσο θες,μαθε τι εστι μηχανη απο παπι,και σε 2-3-4 χρονια μου το πουλας!!!
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  3. #18
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
    Ευχαριστώ θερμά όσους ειπαν την γνώμη τους . Δεν ειναι και λιγο που δεν εχω ακούσει τιποτα το αρνητικό .Οσο για τα 4κιλυνδρα συμφώνω οτι ειναι και πιο ροπατα και πιο όμορφα (για το CB μιλάω) .Ωστωσο εκει παμε σε αλλα έξοδα συντήρησης .Για χρηση πολεως το Bros νομιζω πως θα με καλύψει .Μετα αν αντεχει το σκαρι μου βγαινω και παραέξω . ΚΑι για πρωτη μηχανή μετα το θρυλικο πλέον GLX αναλογικα θα μου φανει σαν να πηγαινω κατευθειαν σε CBR . Αλλο 7 αλογα και αλλο 33 ...αλλο 70 κμ τελικη αλλο 170 . Ψήνομαι ψήνομαι ....
    ΚΑι παλι ευχαριστώ
    ωωωωπαααα!!!ροπατα;4κυλινδρα;μπα...πιο γκαζιαρικα ναι ροπατα εχασαν...

    τιιι δε στριβει;...αχαχχαχα...
    παρε και τη BROSαρα μου!!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1d3f6309.jpg 
Προβολές:	1671 
Μέγεθος:	31,4 KB 
ID:	34929
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  4. #19
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
    Στην 150αρα ειναι και βαλβιδες ή αυτες να επιχειρήσω να τις ρυθμίσω μονος μου ?
    ...απο προσωπικη πειρα (2 Bros 1 TA)ΞΕΧΝΑ το κεφαλαιο βαλβιδες....λαδακια με φιλτρο, μπουζι καθε 1,5 χρονο και τακακια...συγκριτικα (λεμε τωρα)περισσοτερα λεφτα σου εχει φαει το παπι σε σερβις απο ενα καλοσυντηρημενο BROS...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  5. #20
    Ξέρω πως τα Brosakia ειναι πολυ αξιοπρεπεστατα μηχανακια και απο ανταλακτικα?να φαν και οι κοτες!

    Πάρτο ειναι καλο σχολιο για κατι μεγαλυτερο αργοτερα!

  6. #21
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Θα το παρω το κοριτσι ρε παιδια. Με πείσατε . Και μιλαμε για παντρειά κανονική .Παλι καλα που δίνουνε και κατι λίγα προικιά . Μονο τον γιατρο περιμενω να την εξετάσει , μην εχει τίποτα χρόνιο και μείνω χήρος τοσονέος .Ευχαριστω ολου για τις πολύτιμες συμβουλες και θα χρειαστω σύντομα τα φώτα σας για κρανος της προκοπής γιατι το παλιο Shark s 500 πλεον ειναι 4 ετίας .

    ΤΗΑΝΧ
    Modenas Kriss 125

  7. #22
    Me geia sou file..

    polu kalh epilogh...

  8. #23
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
    Θα το παρω το κοριτσι ρε παιδια. Με πείσατε . Και μιλαμε για παντρειά κανονική .Παλι καλα που δίνουνε και κατι λίγα προικιά . Μονο τον γιατρο περιμενω να την εξετάσει , μην εχει τίποτα χρόνιο και μείνω χήρος τοσονέος .Ευχαριστω ολου για τις πολύτιμες συμβουλες και θα χρειαστω σύντομα τα φώτα σας για κρανος της προκοπής γιατι το παλιο Shark s 500 πλεον ειναι 4 ετίας .

    ΤΗΑΝΧ
    το λοιπον αυριο θα δουμε το εργαλειο και θα παρθει η αποφαση...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  9. #24
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
    το λοιπον αυριο θα δουμε το εργαλειο και θα παρθει η αποφαση...
    Γιατρέ μου εσύ . Αλλοι στα καλώδια και άλλοι στα μοτόρια .. Αιντε να δουμε τι θα δούμε ....
    Modenas Kriss 125

  10. #25
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Αρχικά δημιουργήθηκε από liospi
    φίλε Anritsu καλημέρα και πάλι
    χθες δεν είχα πολύ χρόνο να σου απαντήσω για το μηχανάκι, το οποίο το ξέρω πλέον σαν την παλάμη μου.
    το απλό 400 είναι κατασκευής του 90 (εκεί γύρω) το pgm από το 92-93 και μετά. εγώ έχω πάει αρκετές φορές έως Καλάβρυτα και με 2ρο άτομο και σταθερά 160 με ανεμοθώρακα μπροστά. Λόγο παλαιότητας του κινητήρα κοίτα εάν σου "τσιμπαει" λάδια κάθε 1000 χλμ. Στο δικό μου έχω βάλει ελατήριο συμπλέκτη από Africa και φεύγει λίγο καλύτερα στην εκίνηση. Κάθε 3500-4000 να του αλλάζεις λάδια και κάθε 12000 service. Τα οποία service υπολόγισε με 2400 λίτρα λάδι + μπουζί + φίλτρο λαδιού + καμιά ρύθμιση + μαστορικά κανά 150 ευρώ. Το μπροσάκι μπαίνει καλά και στις στροφές με λίγη εξοικείωση. Εγώ το έχω 3,5 χρόνια και δεν το έχω μετανιώσει. Βέβαια το έχω "φτιάξει" και λίγο. Σωληνάκια υψηλής, laser εξάτμηση, ανεμοθώρακα, καινούριο δισκόφρενο, λευκά όργανα με 200αρι κοντέρ, μικρά φλασάκια, αλλαγή στα μπουζοκαλόδια. τέτοια πραγματάκια. Α, και κάτι άλλο, καίει 6 ευρώ στα 100 χλμ στην πόλη και 5 ευρώ στα 120 σε ανοιχτό δρόμο. Καλώς ήρθες στο brosclub.
    Το μηχανακι "μας" υπαρχει και στο Αμερικα σαν Hawk 650,και μαλιστα στις κατα τοπους λεσχες κανουν και πρωταθληματα...δυστυχως ο ΑΚΑΤΑΝΟΜΑΣΤΟΣ στερησε ενα πολυ καλο και ομορφο μηχανακι απο την χωρα μας,και αφησε την εποχη εκεινη να αλωνιζουν τα φριχτα και απαραδεκτα τσοπεροειδη τυπου Virago...

    αδερφε μου επιτρεπεις να συμπληρωσω; καθοτι το ειχα το πιτζι εμ δυο φορες!!!
    1. το PGM εχει 18αρα πισω ζαντα..(κακο γιατι δεν εχεις μεγαλη ποικιλια απο ελαστικα,αλλα δε με πολυενοιαξε τελικα...προτεινω Bridgestone BT-92)
    2.TO PGM βγηκε το 90-με 93 και 650!
    3, το "απλο"400 ειναι του 88-89 ομοιως σκυλι εννοειται...
    τα φτιαξιματακια στο δικο μου ηταν:
    1. σωληνακι υψηλης και Ferodo κοκκινα (δυστυχως τα καταργησαν οι μαλακες)
    2.ελατηρια WP μπρος-πισω...(απορουσα πως το πηγαινα "μαμα"....)
    3.φιλτρο κ@ν για να ξενοιαζεις απο αναλωσιμα...
    4. και...ταταααν!!εξατμιση "MORIWAKI Turer" full system, με καταπληκτικο ηχο και τρομερη οικονομια στα καυσιμα!!!!
    5.ανεμοθωρακα "ΚΑΡΡΑ" το απλο μετα 40? αλλα εκανε δουλιτσα
    6.Βαλιτσαρα 42λιτ πισω και τανκ μπαγκ μπροστα...χαμπααααρι λεμεεεε...αν ειχε και μεγαλυτερο ρεζερβουαρ ηταν η χαρα του ταξιδιωτη...πολυ ζυγισμενο!
    150? για ετησιο σερβις ειναι πολλα...λαδια /φιλτρα/4 μπουζια/παραφλου/φρενων με 80? και εισαι οκ...βαλβιδες; ποιεεεες βαλβιδες;


    περισσοτερα στο
    www.hawkgt.com
    αν τσιμπαει λαδακια καθε 1000 κμ κανα μισολιτρο δεν τρεχει και τιποτα...και δεν ειναι απο φθορες,παρα μονο απο τσιμουχακια βαλβιδων...
    το κοστος του για απλη συντηρηση ειναι μηδαμινο,2 ειχα και 1 Transalp και εκτος απο τις πρωτες φορες οι βαλβιδες δεν ηθελαν καμια ρυθμιση....λαδακια φιλτρο μπουζια και τελος...
    το στριψιμο του και τα φρενα του βαζουν τα γυαλια σε πολλα "ακριβα συνολα" και"ονοματα "...ειναι πολυ προβλεψιμο στις αντιδρασεις του και συγχωρει λαθη...γενικα ειναι καλο σχολειο και με το γραμμικο γκαζι που εχει δε σε τρομαζει ..παρολ'αυτα δε σημαινει οτι δεν πρεπει να το σεβεσαι....

    ξεχασα να αναφερω κατι απλο αλλα ουσιωδες::εκτος απο φρενα αγκυρες,εχει και ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΦΩΤΑ!!!και αν θες παιρνει και μεγαλυτερη λαμπα σε βατ (80/100) χωρις προβλημα...
    σε καθε περιπτωση θα το χαρεις,ειτε το κρατησεις για λιγο ειτε το ερωτευτεις και το κρατησεις για παντα...αντε να ξεκινησουμε και 3ο project BROS!!!

    υγ.: εννοειται υπαρχει service manual,το γνησιο λεμε,και τα φιλαρακια Βασιλης και Ηλιας που ολο και κατι θα εχουν να σου πουν...
    υγ2. και μονο το πλάισιο που αγοραζεις και το μονομπρατσο χαλαλι να στο εδινε και χωρις μοτερ!
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  11. #26
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros

    www.hawkgt.com
    Ενταξει προσκυνάω ταπεινα . Τι φτιάχνουνε τα ατομα !!
    Modenas Kriss 125

  12. #27
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    χεχεχεχε....εμπα msn ρε!!!
    nlm243@hotmail.com



    επισης γραφω στο : http://www.motomag.gr/forum/forum.jsp
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
    Ενταξει προσκυνάω ταπεινα . Τι φτιάχνουνε τα ατομα !!
    δεν θυμαμαι αν ειναι απο εκει μεσα,την εχω πολλα χρονια.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	honda bros duci project.jpg 
Προβολές:	1634 
Μέγεθος:	80,5 KB 
ID:	35035
    teenage angst has paid off well,now I'm bored 'n' old.......

  14. #29
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258

    OLE

    Aπό σήμερα και επίσημα στο Bros Club. H μηχανη κλειδώνεται στην πυλωτή μεχρι να παρω το δίπλωμα ομως !! κΑΙ μην δω ειρωνικά σχολια παρακαλώ ....
    Modenas Kriss 125

  15. #30
    Kalorizikh file mou..
    Kales voltes!!

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF