Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 99

Θέμα: Honda Bros 400 ???

  1. #1
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256

    Lightbulb Honda Bros 400 ???

    Μια ερώτηση προς τους παλαιοτερους . Εχω βρει ενα honda bros 400 pgm σε αρκετα καλη καταστάση με 71000 km και πρώτη αδεια το 98. Το πουλάει συναδελφος (ανθρωπός αμπιστοσύνης δηλάδη )με καινουριες δισκόπλακες και κεντρικο αμορτισερ καθως και καποια εξτρα (bagster , μικρο μπροστινο φερινγκ). Ολα τα μηχανικα μέρη φαινονται σε πολύ καλη απο την εξάτμιση μεχρι την σελα εκτος του οτι θελει ενα λάστιχο αλλαγη . Αν καποιος ή καποίοι την ξερετε την μηχανη πειτε μου μια γνώμη οσο αναφόρα στο κοστος συντήρησης , την οδική συμπεριφόρα (πόλη , ταξίδι)την ύπαρξη ανταλλακτικών τις φθορες που εχει παρουσιασει το συγκεκριμενο μοντελο στο παρελθόν και γενικα οτιδηποτε θα μπορουσε να μου φανει χρησιμο πριν επενδύσω .Ουσιατικα προκειται για την πρωτη μηχανη μου αφου μεχρι τωρα τα 100cc δεν τα έχω ξεπεράσει .Επισης ποια τιμη θα ηταν λογικη συμφωνα με τα παραπανω ???

    Ευχαριστω προκαταβόλικα
    Modenas Kriss 125

  2. #2
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Υπερτίμιο μηχανάκι, και τρελλό ΣΚΥΛΙ! Και σα μη φτάνουν αυτά, στρίβει και καταπληκτικά. Και σε συνδυασμό με τα λίγα του άλογα, είναι η καλύτερη εισαγωγή στο street. Αρκεί βέβαια να είσαι ανάλογων διαστάσεων και βάρους, γιατί είναι μικρό μηχανάκι. Μικρό και ελαφρύ και οικονομικό, μια χαρά για την πόλη (αν και με clip-on δε βολεύει ιδιαίτερα, αλλα who cares). Τώρα η τιμή.... τιμή δεν έχει. Πόσο το δίνει ο τυπος?

    ΥΓ. Η πρώτη άδεια που αναφέρεις είναι προφανώς η ελληνική. Το μηχανάκι είναι σίγουρα αρκετά παλιότερο.
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  3. #3
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    μιας και δεν απανταει κανεις αλλος.....

    κοιτα απο το μηχανακι δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα ξερω-εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα αξιοπιστο και δεν βγαζει πολλα πολλα ΑΝ εχει συντηρηθει σωστα και δεν το εχει σφαξει ο τυπας.

    απο εκει και περα φοραει τον κινητηρα απο το transalp (διορθωστε με αν κανω λαθος)οποτε ανταλλακτικα θα βρισκεις ευκολα.

    οταν ψαχνωμουν για μηχανη κοιτουσα για το bros αλλα δεν το πηρα τελικα αφενος γιατι τοτε (4 χρονια πριν) ηταν ακομα πανακριβα, αφετερου δεν πολυ εκανε για ανετο μηχανακι ειδικα για τον συνεπιβατη ( που δεν μας πολυ ενδιαφερει χεχεχε).

    ριξε μια ματια στις αγγελιες να δεις τι παιζει απο τιμες, δες τι αναλωσιμα χριζουν αλλαγης και παζαρεψε την τιμη.

    αυτα απο μενα και καλως ηρθες στον μαγικο κοσμο της μοτοσυκλετας ( αντε να περασει ο χειμωνας......)

  4. #4
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    SF τωρα ποιος ειναι στο μυαλο ποιανου ε?


  5. #5
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Η τιμη του ειναι στα 1300 εβρα .Αν υπολογίσω ενα πίσω λάστιχο (κανα 150αρι λογικά) και κατι ασφαλειες και μεταβιβάσεις με 1600 εβρα εινάι εξω απο την πόρτα μου . Τον Σαρακάκη φοβάμαι πιο πολυ παρα το ιδιο το μηχανακι .Εγω ειμαι 1.88 και περιπου 95 κιλα αδυνατης κατασκευης .Οπως καθισα επειδή εχω μακρια χερια μου φάνηκε αρκετα βολικό .Τωρα ο πίσω σιγουρα δεν θα βολευτει αλλα η κοπελια μου ειναι αδύνατη και καλα την βολεψε η σελα .ΤΑ 71000 κμ με προβληματιζουν .... Μην αρχιζει και βγαζει ζημιές στα χέρια μου .Τωρα βεβαια σημερα με 1300 εβρα ουτε κινεζικο παπι δεν παιρνεις ποσο μαλλον ενα μηχάνακι με μια Α ιστορία .Τι να πω ..πειτε εσεις που τα ξέρετε καλύτερα

    thanx
    Modenas Kriss 125

  6. #6
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SF

    ΥΓ. Η πρώτη άδεια που αναφέρεις είναι προφανώς η ελληνική. Το μηχανάκι είναι σίγουρα αρκετά παλιότερο.
    Εννοεις πως εχει γινει εισαγωγή απο΄ εξω ? Την πραγματική παλαιότητα του υπάρχει καποιος τροπος να την εξακρίβωσω ?
    Modenas Kriss 125

  7. #7
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    267

    pgm 400cc

    file kalws orises
    to exw egw
    oti theleis rwtise me


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	brospgm.jpg 
Προβολές:	5097 
Μέγεθος:	50,6 KB 
ID:	34790

  8. #8
    Breva 1100 Το avatar του/της Bil
    Εγγραφή
    07/11/2005
    Μηνύματα
    555
    Το BROS 400 (product two) το είχα για 3 χρόνια και το είχα αγοράσει σε άριστη κατάσταση 700.000 δρχ το 1996. Η μηχανή αυτή είναι άριστη για εισαγωγή στις μοτό, είναι εύκολο, σχετικά αργό και αδύναμο (συγκριτικά με τα τετρακύλινδρα εεε...) με πανέμορφη εμφάνιση που και σήμερα περνάει, απίστευτη αξιοπιστία και συμφωνώ οτι είναι σ΄κυλί...
    Τώρα αν σου βγάλει καμια ντίζα κοντέρ ή καμια άλλη μικροζημιά πάλι δεν τρέχει τίποτα γιατί 1) ανταλλακτικά θα βρείς παντού Αθήνα 2) δεν είναι ποτέ σοβαρές ζημιές...
    Ο,τι θελήσεις στείλε π.μ. γιατί μέχρι και το manual του Revere είχα πάρεει και το έκανα σερβις μόνος μου (βαλβίδες κλπ) και έχω και πολύ υλικο σε φωτό και πληροφορίες.
    Αν δεν το έιχε καρφώσει ο αδερφός μου θα το είχα ακόμη και ακόμη έχω πίσω ζαντολάστιχο, μπρός ζαντολάστιχο, σκελετό και υπολπλάισιο γιατί τα υπόλοιπα τα είχα κάνει ανταλακτικά...

    ΠΑΡΤΟ !!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bros.jpg 
Προβολές:	5094 
Μέγεθος:	69,2 KB 
ID:	34794

  9. #9
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
    ......

    Τον Σαρακάκη φοβάμαι πιο πολυ παρα το ιδιο το μηχανακι

    ......................

    ΤΑ 71000 κμ με προβληματιζουν ....

    ........

    thanx

    Τον Σαρακάκη κακώς τον φοβάσαι..... δεν θα εμπλακείς καθόλου μαζί του αφού ποτέ δεν το έφερε και άρα δεν έχει από εκεί ανταλλακτικά.....


    τα 71.000 δεν είναι τίποτα.....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #10
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Ναι, τα 70000 δεν είναι prob. Ίσα ίσα, είναι ώριμο μοτέρ

    Όσο για την ηλικία, κοίτα προσεκτικά το σωληνάκι του πίσω φρένου, που λογικά θα γράφει χρονολογία --και πες μας. Από τα μέρη που πιστοποιούν την ηλικία, το πίσω σωληνάκι είναι αυτό με τις λιγότερες πιθανότητες να έχει αλλαχτεί...

    Το μηχανακι δεν έγινε ποτέ εισαγωγή στην Eλλάδα! Μόνο παραεισαγωγή.

    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dexter
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    103
    +1 και απο μενα, με καλυψαν οι υπολοιποι, πραγαματικα σκυλος.Απο τα πιο ανθεκτικα μοντελα της εταιρειας που φτιαχνει τα πιο ανθεκτικα μηχανακια...


    ..προχωρα αφοβα , ειναι ενα απο τα καλυτερα σχολεια...

  12. #12
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256

    Talking

    Ευχαριστώ θερμά όσους ειπαν την γνώμη τους . Δεν ειναι και λιγο που δεν εχω ακούσει τιποτα το αρνητικό .Οσο για τα 4κιλυνδρα συμφώνω οτι ειναι και πιο ροπατα και πιο όμορφα (για το CB μιλάω) .Ωστωσο εκει παμε σε αλλα έξοδα συντήρησης .Για χρηση πολεως το Bros νομιζω πως θα με καλύψει .Μετα αν αντεχει το σκαρι μου βγαινω και παραέξω . ΚΑι για πρωτη μηχανή μετα το θρυλικο πλέον GLX αναλογικα θα μου φανει σαν να πηγαινω κατευθειαν σε CBR . Αλλο 7 αλογα και αλλο 33 ...αλλο 70 κμ τελικη αλλο 170 . Ψήνομαι ψήνομαι ....
    ΚΑι παλι ευχαριστώ
    Modenas Kriss 125

  13. #13
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    267
    φίλε Anritsu καλημέρα και πάλι
    χθες δεν είχα πολύ χρόνο να σου απαντήσω για το μηχανάκι, το οποίο το ξέρω πλέον σαν την παλάμη μου.
    το απλό 400 είναι κατασκευής του 90 (εκεί γύρω) το pgm από το 92-93 και μετά. εγώ έχω πάει αρκετές φορές έως Καλάβρυτα και με 2ρο άτομο και σταθερά 160 με ανεμοθώρακα μπροστά. Λόγο παλαιότητας του κινητήρα κοίτα εάν σου "τσιμπαει" λάδια κάθε 1000 χλμ. Στο δικό μου έχω βάλει ελατήριο συμπλέκτη από Africa και φεύγει λίγο καλύτερα στην εκίνηση. Κάθε 3500-4000 να του αλλάζεις λάδια και κάθε 12000 service. Τα οποία service υπολόγισε με 2400 λίτρα λάδι + μπουζί + φίλτρο λαδιού + καμιά ρύθμιση + μαστορικά κανά 150 ευρώ. Το μπροσάκι μπαίνει καλά και στις στροφές με λίγη εξοικείωση. Εγώ το έχω 3,5 χρόνια και δεν το έχω μετανιώσει. Βέβαια το έχω "φτιάξει" και λίγο. Σωληνάκια υψηλής, laser εξάτμηση, ανεμοθώρακα, καινούριο δισκόφρενο, λευκά όργανα με 200αρι κοντέρ, μικρά φλασάκια, αλλαγή στα μπουζοκαλόδια. τέτοια πραγματάκια. Α, και κάτι άλλο, καίει 6 ευρώ στα 100 χλμ στην πόλη και 5 ευρώ στα 120 σε ανοιχτό δρόμο. Καλώς ήρθες στο brosclub.

  14. #14
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Κάθε 3500-4000 να του αλλάζεις λάδια και κάθε 12000 service. Τα οποία service υπολόγισε με 2400 λίτρα λάδι + μπουζί + φίλτρο λαδιού + καμιά ρύθμιση + μαστορικά κανά 150 ευρώ. [/B]
    Στην 150αρα ειναι και βαλβιδες ή αυτες να επιχειρήσω να τις ρυθμίσω μονος μου ?
    Modenas Kriss 125

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
    ... στρίβει και καταπληκτικά.

    :rotflmao:



    Τώρα το είδα ...





    Ρε τον μ@λάκα ...

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    Θα μας πεθάνει !!!

    :rotflmao:
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF