Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 57

Θέμα: Το μανιφέστο του Δε-θελοντισμού...

  1. #1

    Το μανιφέστο του Δε-θελοντισμού...

    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ 2004

    Το μανιφέστο του Δε-θελοντισμού

    Το παγκόσμιο κίνημα του Δε-θελοντισμού εμπνέεται από τις πανανθρώπινες αξίες των θερινών διακοπών και της αμειβόμενης εργασίας. Τζάμπα και Αυγουστιάτικα δεν δουλεύει.

    Ο Δε-θελοντής δεν ρωτήθηκε αν θέλει να έρθουν οι Ολυμπιακοί αγώνες στην Αθήνα. Οι Ολυμπιακοί που είναι στον Πειραιά του φαίνονται ήδη πάρα πολλοί.

    Ο Δε-θελοντής έχει παρατηρήσει ότι καμιά χώρα των δέκα εκατομμυρίων κατοίκων δεν έχει διεκδικήσει ποτέ μια τόσο μεγάλη διοργάνωση. Αβίαστα έρχεται στο μυαλό του ότι οι Ολλανδοί, οι Βέλγοι, οι Σκανδιναβοί είναι μαλάκες και 'μεις εδώ οι έξυπνοι. Η Ολυμπιάδα για τον Δε-θελοντή δεν είναι η νέα μεγάλη ιδέα. Είναι η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας.

    Ο Δε-θελοντής γνωρίζει ότι στους Ολυμπιακούς χρειάζονται δυόμισι εθελοντές ανά αθλητή και προειδοποιεί ότι κάποιοι εθελοντές μπορεί να βρεθούν κομμένοι στη μέση.

    Ο Δε-θελοντής γνωρίζει ότι για κάθε εθελοντή που κρατάει τα καλάθια με τις φόρμες των αθλητών στο στίβο αντιστοιχούν δέκα εθελοντές παρκαδόροι στις εγκαταστάσεις του μοντέρνου τρίαθλου. Επίσης δεν συγχέει τους εθελοντές με τους κριτές οι οποίοι επίσης τριγυρνάνε στους αθλητικούς χώρους αλλά κάνουν πιο κυριλέ δουλειές.

    Ο Δε-θελοντής συμμετέχει στην Ολυμπιακή προετοιμασία κάθε μέρα οδηγώντας ανάποδα σε μονόδρομους, υπερπηδώντας χαντάκια, αποφεύγοντας φορτηγά και μπουλντόζες, χωρίς αναβολικά και χωρίς να αμείβεται με τον βαθμό του υπολοχαγού.

    Ο Δε-θελοντής δεν βλέπει τον λόγο για τον οποίο πρέπει να δαπανήσουμε τέσσερις ετήσιους προϋπολογισμούς της μέσης εκπαίδευσης για την ασφάλεια 20 ημερών αγώνων, πωλώ μάλλον, που για να αποσβεστεί το ποσόν πρέπει να παρακολουθούνται και να δέρνονται συστηματικά οι πολίτες της χώρας για τα επόμενα 78 χρόνια.

    Ο Δε-θελοντής έχει προσέξει ότι έχουν εξαφανιστεί τα αδέσποτα από την Αθήνα. Στην πιο αισιόδοξη περίπτωση έχουν παει εθελοντές! Το ίδιο ισχύει και με τα δέντρα για τα οποία έχουν παραγγελθεί εθελοντές σε φυτώρια της Ισπανίας.

    Ο δε-θελοντής γνωρίζει ότι η αφιλοκερδής ενίσχυση μιας κερδοσκοπικής επιχείρησης δικαιολογείται μόνον αν είναι δουλειά του μπατζανάκη του και πρόκειται να ανταμειφθεί με πλουσιοπάροχο γεύμα και αιώνια υποχρέωση.

    Ο Δε-θελοντής γνωρίζει ότι αυτό που του ζητάνε να κάνει τζάμπα, κάποιος άλλος το πληρώνεται ως οφσορ εταιρία συμβούλων που είχε την ιδέα.

    Ο Δε-θελοντής δεν δελεάζετε με συλλεκτικές καρφίτσες, τιμητικά διπλώματα ούτε με παντόφλες με τον Φοίβο και την Αθηνά. Άμα είναι να του νομιμοποιήσουν το αυθαίρετο η να του βάλουν το παιδί του στο δημόσιο, το συζητάει. Αλλά και πάλι γνωρίζει ότι γι' αυτές τις δουλειές υπάρχουν οι εκλογές.

    Ο Δε-θελοντής δεν ανησυχεί για την επιτυχή έκβαση των αγώνων. Την εγγυάται η παρουσία στις τάξεις των εθελοντών του συνόλου των γνωστών προσωπικοτήτων της πολιτικής, κοινωνικής και καλλιτεχνικής ζωής.

    Ο Δε-θελοντής έχει ήδη βγάλει τα εισιτήρια για τους Ολυμπιακούς. Κατάστρωμα για Ικαρία.

  2. #2
    Triumph Street Triple 675 Το avatar του/της Natassa
    Εγγραφή
    23/03/2004
    Μηνύματα
    9
    Δίκιο, δίκιο...Δυστυχώς έτσι είναι..
    Εγώ εννοείται πως δεν θα είμαι εδώ στους Ολυμπιακούς, αλλά στη Σαμοθράκη...Αν ήταν έτσι αγνά όπως τότε (μη με πείτε αφελή), όχι απλά θα βοηθούσα στο τζαμπέ,που λέμε, αλλά θα σκοτωνόμουν για να γίνουν σωστά...Κακώς πολύ κακώς, το πνεύμα των Ολυμπιακών Αγώνων έχει χαθεί εδώ κ πολλά χρόνια κ το έχει αντικαταστήσει η "διαφήμηση" κ η απληστία (όπως κ τους αγώνες της μοτοσυκλέτας περαιτέρω....)
    Κρίμα,πολύ κρίμα γιατί αυτό όχι μόνο μας απωθεί από το να βοηθήσουμε να διοργανωθούν σωστά αλλά μας κάνει να αδιαφορούμε πλήρως κ να μένουμε εκτός (πράγμα πάλι άσχημο, γιατί η απραξία δεν αλλάζει ποτέ τίποτα)..
    Σταματάω τη φιλοσοφία, μη σας κουράσω...Λίγες σκέψεις ήταν μόνο.
    Ν.
    ...Carpe Diem...

  3. #3

    Έτσι έεεετσι...

    ...κι εγώ ψάχνω να δώ πού θα περάσω το διάστημα των Ολυμπιακών Αγώνων!!!
    Μάλλον για camping θα πάω και θα λιώνω στους δικούς μου αγώνες με τη ρακέτα μου!



    Βρε ούστ για εθελοντισμό!!!:P
    SARCASM / because beating the shit out of people is illegal

  4. #4
    μαμα κοιτα το δελφιΝι Το avatar του/της Todi
    Εγγραφή
    21/05/2002
    Μηνύματα
    251
    COCA-COLA Company
    RULEs

    και ειδον εκ του στοματος δρακοντος και εκ του στοματος του θηριου και εκ του στοματος του αντιχριστου, πνευματα τρια, ακαθαρτα ως βατραχοι,
    πνευματα τεσσερα ακαθαρτα ως μπατσοι
    εκει που η φαντασια ξεπερναει την πραγματικοτητα

  5. #5
    Highway To Hell... Το avatar του/της Boxer
    Εγγραφή
    16/03/2004
    Μηνύματα
    167
    ΟΤΑΝ ΓΥΡΩ ΣΟΥ ΧΟΡΕΥΟΥΝΕ ΤΑ ΔΙΣ , ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ
    Keep on rocking in a free world !!!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Σωστόοος!

    Άντε γιατί έχω βαρεθεί όλα τα σούργελα με καρφίτσες, κουκλάκια στα αμάξια, χαρτοπετσέτες, χαρτιά υγείας, μπλούζες, καπέλα, σκουλαρίκια με τον Foibo και την Athina!

  7. #7
    η δικια μου αποψη για τον εθελοντησμο ειναι οτι προτιμω να ειμαι εθελοντης μαθενοντας τους φιλους μου να οδηγουν ασφαλεις, και να πινουν ενα κρασι στην υγεια μου, παρα να κερδοσκοπουν οι υμετεροι στην πλατη μου, και να λενε στην υγεια του μαλακα...
    γιωργος

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Δεν φτάνει που 7 χρόνια τα ξύνουν με κασμά και θυμήθηκαν στο παρά πέντε να τα φτιάξουν όλα..

    Δεν φτάνει που είναι ζήτημα αν θα προλάβουν πλέον τα μισά..

    Δεν φτάνει που ζούμε τόσους μήνες σε ένα εργοτάξιο που δεν πρόκειται να γίνει ποτέ ξανά πόλη..

    Δεν φτάνει που θα τους πληρώνουμε τελικά μάλλον από την τσέπη μας ποιος ξέρει για πόσα χρόνια..

    Δεν φτάνει που ο πατέρας μου νοσηλεύεται σε ράντζο γιατί ο Ευαγγελισμός φτιάχνεται επίσης τελευταία στιγμή για τους ολυμπιακούς και δεν υπάρχουν κρεβάτια..

    Θέλουν και εθελοντές από πάνω;

    Να τον χώσουν εκεί που ξέρουν και τον εθελοντισμό και τους ολυμπιακούς τους μαζί. Νισάφι πια, μας σκότισαν το συκώτι!

    Το μόνο που εθελοντικά θα κάνω την περίοδο εκείνη, είναι να τσακιστώ να φύγω απ'αυτό το κωλοχανείο!

    Άντε γειά μας

  9. #9
    Admin, the ugly monster Το avatar του/της Alkis
    Εγγραφή
    16/05/2002
    Μηνύματα
    196

    Εις υγείαν...

    Χαιρετώ και επαυξάνω τα λεγόμενά σας...
    Copyright Infinity - All Nights Reserved. The Bastard Administrator from Hell

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Ρε παιδιά πλάκα- πλάκα...

    ...τους θέλει κανείς τελικά τους ολυμπιακούς στην Ελλάδα εκτός από την Γιάννα και τις εκάστοτε κυβερνήσεις;

  11. #11
    Tria Poulakia Kathontan Το avatar του/της Ora_Nihil
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    85

    Αthens 2004 Mrs Aggelopoulou Ουρτ!!

    ΤODI

    Άντε γιατί έχω βαρεθεί όλα τα σούργελα με καρφίτσες, κουκλάκια στα αμάξια, χαρτοπετσέτες, χαρτιά υγείας, μπλούζες, καπέλα, σκουλαρίκια με τον Foibo και την Athina!
    Άντε και σε tatoo :rotflmao:
    Όση ζάχαρη και να ρίξεις στα σκ@τά, λουκούμια δε θα γίνουν


    Eίπε ο Μητσάρας και τράβηξε τζούρα απο το φραπέ





  12. #12
    The Lamp Chops Master
    Εγγραφή
    05/07/2002
    Μηνύματα
    48
    είστε ωραίοι ως έλληνες...........


    Α και για να θυμηθώ........?


    Πόσοι από εσάς έχουν χρησιμοποιήσει την Αττική Οδό?
    Γιατί δεν θα έπρεπε να την χρησιμοποιείς για λόγους αρχής.......λέω εγώ τώρα.

    Πόσοι το Ελ. Βενιζέλος?
    Ομοίως, τα περί αρχής.......

    Πόσοι μπαίνουν στο Μετρό καθημερινά?
    Άντε παλι με αυτή την αρχή......

    Πόσοι από εσάς απασχολούντε σε δουλειές που έχουν σχέση με τους Ολυμπιακούς αγώνες?
    Να παραιτηθείτε........για λόγους αρχής φυσικά

    Πόσα έργα έγιναν και γίνονται έστω κι καθυστερυμένα, τα οποία είναι έργα υποδομής?
    Μην δω κανένα σας να χρησιμοποιεί τον κόμβο Ψυχικού. Είναι θέμα αρχής........

    Αλλά έτσι γεννηθήκαμε έτσι θα παιθάνουμε. Μόνο παράπονα και το χεράκι μας δεν το κουνάμε για να γίνει κάτι, αλλά ούτε και τη βολή μας θέλουμε να χάσουμε. Ας ενοχλήσουνε τους δίπλα. Κάτω από το δικό μου μπαλκόνι βρήκαν να σκάψουν?

    Μιας και είπαμε για Χώρες και διοργανώσεις πόσοι είναι εκεί στην Κορέα? το 1988 είπες? ΑΑΑΑΑΑΑ τότες δεν υπήρχαν κάν τα κορεάτικα τα κουτιά να τους φέρνουν συννάλαγμα αλλά αγώνες κάνανε.

    Αλλά είπαμε εκεί είναι χαζοί και δεν ξέρουν ενώ εμείς είμαστε ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ και τα ξέρουμε όλα.

    Και ναι ρε ΤΙΜΗ και ΚΑΜΑΡΙ μου που είμαι ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ. Προτιμώ να το κουνάω το δαχτυλάκι μου παρά μόνο να κρίνω εκ του ασφαλούς και να πυροβολώ ενίοτε.
    Τα καλύτερα ταξίδια είναι..........




    ........αυτά που δεν κάναμε ακόμα!

  13. #13
    Tria Poulakia Kathontan Το avatar του/της Ora_Nihil
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    85
    Χωρίς να θέλω να πικράνω κόσμο. Για ποιους λόγους να χειροκροτήσω τους αγώνες όταν οι ολυμπιακοί αγώνες έχουν χάσει το νόημά τους πια (τριακονταετία και βάλε)
    Και όπως είπε και ο φίλος TODI
    COCA-COLA Company RULES
    Για μένα το θέμα δεν είναι τα έργα υποδομής θα μπορούσαν να τα κάνουν χωρίς τους ολυμπιακούς (Βλέπε αεροδρόμια άλλων ανεπτυγμένων χωρών Βλέπε autobahn Βλέπε Autostrada κτλ κτλ κτλ που δεν χρειάστηκαν ολυμπιακούς για να γίνουν)

    Tο πνεύμα των αγώνων έχει χαθεί απο καιρό απ' ότι πιστεύω δεν αντιπροσωπεύει κανέναν (ίσως ελάχιστους αν λέγεσαι COCA COLA )

    Αλλά όταν κρύβεται μια COCA-COLA, Mc Donalds ΝΑΤΟ και Αμερικάνοι (Τον Bin Laden στην Αθήνα θα τον πιάσουν οι κανάγιες?Μάλλον είναι φίλος των ολυμπιακών και του ολυμπιακού)πίσω απο το πανηγύρι τοτε τι να πώ. Και τα Δις καλα κρατούν όπως είπε και ο φίλος ο Boxer.

    Υ.Γ Φοίβος και Αθηνά? άλλο φρούτο και αυτό. Μάλλον πάσχουν απο πλατυποδία.

    Όση ζάχαρη και να ρίξεις στα σκ@τά, λουκούμια δε θα γίνουν


    Eίπε ο Μητσάρας και τράβηξε τζούρα απο το φραπέ





  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Και ναι ρε ΤΙΜΗ και ΚΑΜΑΡΙ μου που είμαι ΕΘΕΛΟΝΤΗΣ. Προτιμώ να το κουνάω το δαχτυλάκι μου παρά μόνο να κρίνω εκ του ασφαλούς και να πυροβολώ ενίοτε.
    Nτροπή σου θα έπρεπε να είναι φίλε μου!

    Ντροπή σου που νομίζεις ότι είναι και χρέος σου επειδή σου έκαναν αυτά που ήθελες και τα "χάρηκες" μια εικοσαετία μετά τον καιρό που έπρεπε να είχαν κάνει ήδη και να τα χαιρόσουν!

    Ντροπή σου που ενώ η κυρία Γιάννα καθαρίζει αρκετές χιλιάδες ευρά το μήνα, θα της δώσεις και θα τους δώσεις γενικά και άλλοθι να γελάν πίσω από την πλάτη σου αφού για αυτούς (και για όλον τον υπόλοιπο ελληνικό λαό) δυστυχώς θα είσαι "ο μαλάκας που τρέχει τζάμπα να τους ταϊζει"!


  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Συγγνώμη για το ύφος,...
    ...αλλά μου την έδωσες που ζητούσες και τα ρέστα...
    ...και μας "την έλεγες" που δεν κάνουμε τους μαλάκες...

    Και επίσης επειδή μιλάς για "λόγους αρχής"...
    ...εγώ ούτε την Αττική Οδό χρησιμοποιώ...
    ...ούτε το Ελ. Βενιζέλος...
    ...ούτε το Μετρό...
    ...ούτε αποσχολούμαι σε δουλειά που να έχει σχέση με τους Ολυμπιακούς!

    Και πες μου:
    γιατί εγώ που δεν χαίρομαι τίποτα από αυτά...
    ...να τρώω το παλούκι για να γίνουν όλα αυτά;

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2016, 20:37
  2. Το μανιφέστο του Αθηναίου ...
    από sergiosm στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2008, 22:42
  3. O Osama και το συγκρότημά του
    από Ora_Nihil στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2004, 11:30
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 11:04
  5. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF