Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 96

Θέμα: γυροσκοπικο φαινομενο

  1. #46
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
    Σε κατηφορικές και απότομες στροφές αφού έχω κόψει μπαίνω με πατημένο συμπλέκτη και σταθερό φρένο. Στην έξοδο αφήνω φρένο, συμπλέκτη γκαζάκι και συνεχίζω. Γλυτώνω τουλάχιστον ένα κατέβασμα που σημαίνει λιγότερος χρόνος και λιγότερη φθορά της μηχανής. Πολύ αποτελεσματικό σε επαρχιακό δίκτυο.
    με τόσο φόρτισμα στο μπροστινό κινδυνεύεις να το χάσεις αν μπεις με περισσότερα από αυτό που μπορεί να σε κρατήσει ο δρόμος....

    γλυτώνεις κατέβασμα; τι σημαίνει γλυτώνω;

    και φθορά μηχανής και λιγότερος χρόνος;

    σόρρυ αλλά μπαινεις εντελώς λάθος....

    Μέσα στην στροφή δεν ακουμπάμε συμπλέκτη (άσε που ξεπατώνεις τους δίσκους του συμπλέκτη οπότε φθείρεις την μηχανή.....

    και η μηχανή σου μέχρι να ανοίξεις το γκάζι δεν ειναι σε κατάσταση ισορροπίας....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #47
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Συγνώμη αλλά σε απότομες κατηφορικές στροφές επαρχιακού δικτύου με πόσα χιλιόμετρα μπαίνετε?
    Εξάλου είπα "αφού έχω κόψει και με σταθερό φρένο".
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  3. #48
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
    Συγνώμη αλλά σε απότομες κατηφορικές στροφές επαρχιακού δικτύου με πόσα χιλιόμετρα μπαίνετε?
    Εξάλου είπα "αφού έχω κόψει και με σταθερό φρένο".
    εξαρτάται την στροφή, την ασφαλτο κλπ.....

    αυτό το σταθερό φρένο τα χαλάει όλα.....
    σταθερά επιταχυνόμενο (απαλά) ή απλά σταθερό γκάζι χρειάζεται..... όχι φρένο.... φρένα στην ευθεία.... εκεί που η μηχανή έχει την μεγαλυτερη προσφυση...

    εκτός κι αν απότομες εννοείς με κλίση πάνω απο 15%.... τότε.... κατέβαίνεις κάτω και την πας με τα χέρια
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #49
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Και τα δύο δευτερόλεπτα πατημένου συμπλέκτη δε λιώνουν τους δίσκους περισσότερο από το κατέβασμα - ανέβασμα.
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  5. #50
    Χαστουκοψαριδης Το avatar του/της xastoukopsaro
    Εγγραφή
    01/06/2006
    Μηνύματα
    57
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
    Σε κατηφορικές και απότομες στροφές αφού έχω κόψει μπαίνω με πατημένο συμπλέκτη και σταθερό φρένο. Στην έξοδο αφήνω φρένο, συμπλέκτη γκαζάκι και συνεχίζω. Γλυτώνω τουλάχιστον ένα κατέβασμα που σημαίνει λιγότερος χρόνος και λιγότερη φθορά της μηχανής. Πολύ αποτελεσματικό σε επαρχιακό δίκτυο.
    εγω θα διαφωνησω οριζοντιως καθετως πλαγιως και οπως αλλιως γινεται....
    με οτιδηποτε μεταφορικο μεσο υπαρχει πανω σε αυτον τον πλανυτη ποτε δεν πηγαινουμε με συμπλεκτη και αυτο για ενα απλο λογο.
    Το οχημα ειναι σαν βαρκα χωρις πανι στο πελαγος... και αφηνοντας τις ρομαντικες μεταφορες να προσπαθησω να το εξηγησω διαφορετικα

    Οταν κατι κινειται εχει μια κινητικη ενεργια και μια αδρανεια, η αυτο που λεγαν οι παπουδες μας εχει παρει φορα.
    οταν συ μπαινεις στην στροφη αυτη η "φόρα" τινει να σε στειλει για γρουβες και να σε βγαλει απο την στροφη. (φυγοκεντρος)
    Αυτη την δυναμη που σε πεταει εξω θες να την νικησεις αυτο το κανεις : με τις τριβες των φρενων και το μηχανικο φρενο την μειωνεις... και με το πλαγιασμα την νικας τελειως οποτε δεν πας για γρουβες. Αν για καπιο λογο σε νικησει αυτη βγαζεις σπιθες με το πιγουνι (δεν ξερω αν υπαρχει ο ορος μηχανικο φρενο στα ελληνικα επλιζω να γινομαι κατανοητος)
    Αν εσυ πατας συπλεκτη, δεν εχεις μηχανικο φρενο που σημαινει οτι στιριζεσαι μονο στα φρενα σου, με οτι κινδυνο αυτο μπορει να αποτελει (ζεσταμα, καταποντηση, μπλοκαριμσοα κλπ κλπ).
    Τωρα οταν εσυ εισαι στην στροφη και εισαι με συμπλεκτη σημαινει οτι οι δυναμεις που σου καθοριζουν την συνολικη σου ταχυτητα προερχονταιι απο αυτην την φυγοκεντρη δυναμη και μονο. Εσυ δεν εχεις τροπο να την καθορισεις η απλα να την εχεις υπο ελεγχο γαιτι απλα ο πισω τροχος σου παει σαν ροδα ποδηλατου. οπου τον πανε παει. και οτι ταχυτητα του "πουν" (ο δρομος) κολουθει... δεν εχει απο μονος του μια ταχυτητα και "επιβαλλει" στον δρομο να την ακολουθησει.
    Οποτε πηγαινει σαν αβουλο προβατο στην στροφη-σφαγη
    Οταν εννοω ταχυτητα εννοω και διευθυνση και φορά (κατευθυνση)..

    προσπαθησα να μιλησω με ορους καθημερινους για να μην μιλαω μονο μοιυ και τα καταλαβαινω και μονος μου, ελπιζω να εγινα κατανοητος...

  6. #51
    Χαστουκοψαριδης Το avatar του/της xastoukopsaro
    Εγγραφή
    01/06/2006
    Μηνύματα
    57
    και κατι αλλο..... το σημαντικο δεν ειναι να μπεις γρηγορα και να μην χαλασεις τα αναλοσιμα υλικα της μηχανης αλλα να μπεις και να βγεις χωρις να φυγεις

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Χωρις να έχω μπορέσει να διαβάσω όλα τα προηγούμενα posts,να κάνω και γω την ερώτηση μου.

    Ξερω,εχω ακούσει και πιστεύω όλους όσους μου λενε πως: τα φρένα μες τη στροφή ειναι κατι πολυ επικύνδυνο και οτι μπορει να οδηγήσει σε χασιμο του μπροστινού και τελικα σε πτώση.

    Επειδή ουτε ειδικός ειμαι ουτε εχω πάει σε κανενα Riding School εγω προσωπικα,οσες φορές εχω μπει σε μια αγνωστη στροφή με περισσότερα απ' όσα με επαιρνε.....εκοψα μαλακά το γκαζι....και αρχισα να χαιδευω προοδευτικα το φρενο...να χαιδεύω....οχι να πλακωθώ στα φρένα.
    Οχι μονο δεν έπεσα...αλλα γλύτωσα πολλές φορές εξοδους απο στροφές καταυτον τον τρόπο.

    Μηπως τελικα ο κανονας "Οχι φρενα στη στροφη" αναφέρεται σε φρεναρίσματα πανικου μεσα στη στροφή και μόνον ???

    Α και κατι ακομα...απο οδηγό SuperMotard....ακουσα το εξής:
    Εγω μπαίνω με φρένα μέχρι την κορυφή της στροφής....κλεινω τη γραμμή και μετα επιταχύνω.....

    Για διαφωτίστε με please....

  8. #53
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    Χωρις να έχω μπορέσει να διαβάσω όλα τα προηγούμενα posts,να κάνω και γω την ερώτηση μου.

    Ξερω,εχω ακούσει και πιστεύω όλους όσους μου λενε πως: τα φρένα μες τη στροφή ειναι κατι πολυ επικύνδυνο και οτι μπορει να οδηγήσει σε χασιμο του μπροστινού και τελικα σε πτώση.

    Επειδή ουτε ειδικός ειμαι ουτε εχω πάει σε κανενα Riding School εγω προσωπικα,οσες φορές εχω μπει σε μια αγνωστη στροφή με περισσότερα απ' όσα με επαιρνε.....εκοψα μαλακά το γκαζι....και αρχισα να χαιδευω προοδευτικα το φρενο...να χαιδεύω....οχι να πλακωθώ στα φρένα.
    Οχι μονο δεν έπεσα...αλλα γλύτωσα πολλές φορές εξοδους απο στροφές καταυτον τον τρόπο.

    Μηπως τελικα ο κανονας "Οχι φρενα στη στροφη" αναφέρεται σε φρεναρίσματα πανικου μεσα στη στροφή και μόνον ???

    Α και κατι ακομα...απο οδηγό SuperMotard....ακουσα το εξής:
    Εγω μπαίνω με φρένα μέχρι την κορυφή της στροφής....κλεινω τη γραμμή και μετα επιταχύνω.....

    Για διαφωτίστε με please....
    Για τα μοταρντ τι να σου πω... ιδέα δεν έχω αλλά απο αυτά που βλέπω αδηγιούνται εντελώς διαφορετικά....

    Για τα υπόλοιπα... αν πατήσεις φρένα μέσα στην στροφή ....

    η μηχανή έχει μοιρασμένο το βάρος της (οι στρητ) 55-45 και θες να το διατηρείς αυτό και όταν στρίβεις.... ΔΕΝ θες να φορτίσει τον μπροστινό τροχό παραπάνω απο αυτό που αντέχει γιατί δεν του αρέσει και θα το χάσεις και θα πέσεις.... για να γίνει όμως αυτό θα πρέπει:
    α. η κλίση σου να ειναι μεγάλη και να πατήσεις φρένο
    β. όχι πολύ κλίση αλλά να τσαρουχώσεις τα φρένα

    και στις 2 παραπάνω περιπτώσεις θα ανοιξει η τροχιά σου εκτός κι αν όταν πατάς φρένο εφαρμόζεις γυσροσκοπικό βίαια (αντε τώρα να εξασκηθείς με αυτό χωρίς να τα κάνεις πάνω σου κάθε φορά)....

    Σε οδήγηση δρόμου το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να μην φτάνεις στα όρια τα ΔΙΚΑ σου ή του ΔΡΟΜΟΥ...(για την μηχανή δεν μιλάμε - δεν τα φτάνουν και πολύ)

    σε πίστα αλλάζουν τα δεδομένα... εκεί κάνεις ότι θες απο τα παραπάνω - εξάλλου γι αυτό μπαίνεις εκεί....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #54
    Μπαινεις σε μια στροφη με περισσοτερα χιλιομετρα( εστω χ) απο οτι συνηθως.

    Το μηχανακι σου μπορει να στριψει με αυτα τα χιλιομετρα (μεσα στα μετρα του λογικου, γνωριζοντας και εχοντας εμπιστοσυνη στις ικανοτητες σου)

    Σε περιπτωση που αποφασισεις να φρεναρεις το μηχανακι θα εχει την ταση να σηκωθει και θα αρχισεις να φευγεις ευθεια.
    Αναλογα το ποσο οριακα μπηκες ή θα προλαβεις να ψιλοφρεναρεις και να ψιλοστριψεις, αρα το γλιτωνεις
    ή θα φυγεις ευθεια (ενω αν εστριβες με σταθερο ή σταθερα επιταχυνομενο γκαζι κλπ κλπ το μηχανακι σου δεν θα σε προδιδε... σκεψου οτι καποιος πχ αξωνιζομενος μπορει να στριψει με πιο γρηγορα απο σενα με το ιδιο μηχανακι)

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    xtzanos

    Σε περιπτωση που αποφασισεις να φρεναρεις το μηχανακι θα εχει την ταση να σηκωθει και θα αρχισεις να φευγεις ευθεια.
    Ναι αυτο το έχω παρατηρήσει...αλλα και πάλι καλυτερα να σηκωθει και να εκμεταλευτείς ολο το πλατος της στροφής,παρα να πέσεις απο το υπερβολικο πλάγιασμα.
    xtzanos

    σκεψου οτι καποιος πχ αξωνιζομενος μπορει να στριψει με πιο γρηγορα απο σενα με το ιδιο μηχανακι)
    Σε αυτό εχεις απόλυτο δικιο...δεν το ειχα σκεφτει ετσι.

  11. #56
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead


    Μηπως τελικα ο κανονας "Οχι φρενα στη στροφη" αναφέρεται σε φρεναρίσματα πανικου μεσα στη στροφή και μόνον ???

    Α και κατι ακομα...απο οδηγό SuperMotard....ακουσα το εξής:
    Εγω μπαίνω με φρένα μέχρι την κορυφή της στροφής....κλεινω τη γραμμή και μετα επιταχύνω.....

    Για διαφωτίστε με please....

    γειά χαρά...

    ο κανόνας "όχι φρένα στη στροφή" δεν πάυει να ισχύει ποτέ!


    το ιδανικό είναι να έχεις απο πρίν ρυθμίση την ταχύτητα κίνησης της μοτοσυκλέτας ώστε κατα τη διάρκεια της στροφής απλά να ανοίγεις σταθερά και σχετικά ήπια το γκάζι,

    ώστε να φορτήζεις πρισσότερο τον πίσω τροχό που έχει μεγαλύτερα περιθώρια πρόσφυσης.


    σε περίπτωση πού βγαίνουμε (όπως δυστηχώς πολύ συχνά συμβάινει) απο την ιδανική κατάσταση

    και έιτε μπαίνουμε με περισσότερα φρένα στη στροφή , έιτε έχει κολλήσει το μάτι στην μπάρα ή στο χαλίκι στην άκρη του δρόμου

    -1ον ξεκολλήστε το μάτι απο εκεί, και κατευθύνεται όλο το κεφάλι προς την έξοδο της στροφής

    ανθυποβάλεται τον εαυτό σας να κοιτάει προς την 'εξοδο και όχι προς τα εκεί που κατευθέινεται η μοτο

    2ον- πλαγιάστε τη μότο και άλλο και χουφτώστε το γκάζι΄λίγο ακόμα!

    ξεχάστε το μπροστά φρένο


    -3ον κάτι που συνηθίζεται στο χώμα, και πιάνει και στην ασφαλτο (είναι και επίκαιρη η σύγκριση) πατάμε ελαφρά το πίσω φρένο

    μαζεύει και άλλο τη τροχιά της μότο, επίσης σταθεροποιεί την μότο και τα πεξίματα του ψαλιδιού!


    ΠΡΟΣΟΧΗ θέλει να μην παρακάνουμε με το φρένο- για αυτό καλό ειναι να συνηθίσουμε στην καθημερινή χρήση να χρησιμοποιούμε το πίσω φρένο, για να αποκτήσουμε την άισθηση του ανα πάσα στιγμή!



    πάνω στη στροφή το λοιπόν μπορούμε να έχουμε ανοιγόμενο γκάζι και να χαιδέυουμε το πίσω φρένο


    ένα τιπάκι που βρήκα τυχαία και πραγματικά δουλεέυει είναι

    να βάλετε πίσω τακάκια απο υλικό ή εταιρεία που σφυρίζει τκατα το φρενάρισμα

    συνηθως είναι εκνευριστικό στα μπροστά φρένα, πίσω όμως είναι καλό, διότη φθάνει το τσίριγα στα αυτιά μέα απο το κράνος και γνωρίζεις το μέτρο της δύναμης που ασκέις στο ποδόφρενο!


    παιδιά, κάνετε προπόνηση κάθε μέρα με τη μοτο σας


    βελτιωθείται συνεχώς, μη μένετε στάσιμοι,


    ψάχνεστε συνεχώς!


  12. #57
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Απλα καντε CSS και θα λυθουν ολα τα ερωτηματικα.

  13. #58
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
    Απλα καντε CSS και θα λυθουν ολα τα ερωτηματικα.
    Ρε Ανδρέα, απλά δεν έχουν όλοι τα λεφτά και την άνεση να κάνουν τα CSS


    ας προσπαθήσουμε να βοηθιόμαστε εδώ μέσα...

  14. #59
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    Ρε Ανδρέα, απλά δεν έχουν όλοι τα λεφτά και την άνεση να κάνουν τα CSS


    ας προσπαθήσουμε να βοηθιόμαστε εδώ μέσα...
    δίνουμε όμως 600Ε για κράνος και τουλάχιστον 5000 για μηχανή αλλά δεν έχουμε 200Ε για ένα μάθημα;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #60
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    ...απο οδηγό SuperMotard....ακουσα το εξής:
    Εγω μπαίνω με φρένα μέχρι την κορυφή της στροφής....κλεινω τη γραμμή και μετα επιταχύνω.....

    Για διαφωτίστε με please....

    η ΣΜ οδήγηση είναι πράγματι διαφορετική!


    ειναι κάτι ενδιάμεσο της στρητ οδήγησης και του ΜΧ!


    στα ΣΜ κατευθυνόμενος σε μια στροφή με μεγάλη ταχύτητα

    κόβεις τα πολλά χιλιόμετρα με φρενάρισμα και όρθιο το μηχανάκι


    μπαίνοντας στην στροφή διατηρείς τη μότο όρθια, κατεβάζεις 2 ή 3 ταχύτητες και αποσυμπλεξάρεις σιγά σιγά διατηρώντας μια ισσοροπία στη μανετα στο σημείο που αποσυμπλέκει

    και συνοδεύεις με λίγο πίσω φρένο για να διατηρεί το συρσιμο του πίσω τροχού πιό ομαλό

    καθώς και αρκετό μπροστινό για να

    συμπιέσεις το εμπρός αμορτισέρ και μαζί με το βάρος του σωματος που έχεις τοποθετήσει σχεδόν κυριολεκτικά καβάλα στο ντεπόζιτο (όσο πιό μπροστά γίνεται) να ελαφρύνεις τον πίσω , για να σέρνεται (πλαγιολισθεί) πιό ελεύθερα!

    ο τροχός χάνει πρόσφυση και ντριφτάρει, δίνεις με γυροσκοπικό (σε δεξιά στροφή στρίβεις αριστερά) κλήση στη μότο, ο πίσω τροχός έρχεται συνεχώς πίο μπροστά δίνοντας στη μοτο μια θέση σχεδόν κάθετη στη πορεία της με τα μούτρα της να κοιτάνε την έξοδο.


    εκέι δίνεις γκάζι , πατάς με δύναμη τον εξωτερικό μαρσπιέ, το εσωτερικό πόδι τεντωμένο δεξιά στο ύψος του τροχού

    το σώμα όσο το δυνατόν πιο έξω και χαμηλά προς την εσωτερική της στροφής.


    αν είναι πολύ σφιχτό το στροφιλίκι ρίχνεις το μηχανάκι και αφήνεις το κορμό του σωματος πιό όρθιο!


    τώρα αν έχεις εμπειρία και μπείς σε πίστα με μοτο που εχει δυναμη και μονοδρομο συμπλέκτη


    σίγουρα θα καταφέρεις να "κλέψεις" λίγη τεχνη απο ΣΜ και να μπείς πιό γρήγορα και θεαματικά στη στροφή με πλαγιολίσθηση!


    για αυτό και επιμένω πώς δεν υπάρχουν οδηγηση στρητ- οδηγηση ΣΜ -οδηγηση εντούρο


    απο όλα μπορείς μόνο να πάρεις και να βελτιωθείς , κατανοώντας όλο και περισσότερο την δυναμική της μότο και τις τεχνικές διευθέτησης της!

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γυροσκοπικό φαινόμενο
    από Nrgman στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2007, 15:42
  2. γυροσκοπικο φαινομενο 2
    από γεροπιτσιρικος στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 20:44
  3. Γυροσκοπικό φαινόμενο!!!
    από antonis111 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 127
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 01:02
  4. Φαινόμενο Karelis πείτε τη γνώμη σας
    από m1ke στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2005, 22:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF