Σελίδα 1 από 36 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 535

Θέμα: VStrom SERVICE (και κοστολόγιο...)

  1. #1

    Κοστολόγιο Service

    Γεια χαρά

    Σήμερα έκανα το πρώτο μου service [1000km] στο μωράκι μου [DL650] και μιας και προέκυψε το μικροποσό σκεφτόμουν το εξής; Αν υπάρχει διάθεση από τους υπόλοιπους κατόχους, ώστε να φτιάξουμε μια ενδεικτική βάση με τα κόστη και τα (μίνιμουμ τουλάχιστον) ανταλλακτικά που θα χρειαστούν.

    Ως κάτοχος Σφrom (Σφακιανακης – Strom) ειλικρινά είχα μια αφελή εντύπωση ότι το πρώτο Service θα ήταν δωρεάν, έλα όμως που τα αναλώσιμα δεν ήταν καθόλου.

    Έχουμε και λέμε λοιπόν, για μηχανάκι αντιπροσωπείας, πρώτο Service σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο = 50€ για λαδάκια full συνθετικά και το φίλτρο λαδιού.

    Ελπίζω να ευδοκιμήσει η ιδέα και να έχει συνέχεια το thread για να μπορούμε να συγκρίνουμε ανα πάσα στιγμή τι πληρώνουμε.

    Να σημειώσω ότι ρώτησα και για τι τύπο βενζίνης ενδείκνυται για το DL650 αλλά σαφή απάντηση δεν έλαβα μιας και μου είπε απλά ότι η 100άρα ενδείκνυται για κινητήρες με συμπίεση 13 και άνω. Μήπως ήταν έμεση προτροπή για τη χρήση απλής αμόλυβδης 95 οκτανίων και δεν το κατάλαβα;

  2. #2
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489

    Re: Κοστολόγιο Service

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
    Γεια χαρά

    Σήμερα έκανα το πρώτο μου service [1000km] στο μωράκι μου [DL650] και μιας και προέκυψε το μικροποσό σκεφτόμουν το εξής; Αν υπάρχει διάθεση από τους υπόλοιπους κατόχους, ώστε να φτιάξουμε μια ενδεικτική βάση με τα κόστη και τα (μίνιμουμ τουλάχιστον) ανταλλακτικά που θα χρειαστούν................
    Έχουμε και λέμε λοιπόν, για μηχανάκι αντιπροσωπείας, πρώτο Service σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο = 50€ για λαδάκια full συνθετικά και το φίλτρο λαδιού.

    Ωραία ιδέα!!Εγώ στο δικό μου έκανα το πρώτο service πριν από 10
    μέρες με το ίδιο κόστος (50 ευρώ).

    3 lit Motul ημι-συνθετικό 15W-50 (γκρι δοχείο,πορτοκαλί ετικέτα.Προφανώς αυτό έβαλες και εσύ και μπερδεύτηκες από το synthetic που είδες στη συσκευασία).

    3x9,5ευρώ=28,5ευρώ

    φίλτρο λαδιού :9 ευρώ

    [Οι τιμές από εκεί που το αγόρασα (Χαβέλλας-Αθήνα) όταν είχα ρωτήσει, είναι
    9 ευρώ το λίτρο λάδιού και 8,5 ευρώ το φίλτρο.Τώρα για αποκλίσεις των 50 λέπτων δεν θα μάλωνα με τον τοπικό αντιπρόσωπο της SUZUKI στον όποιο έκανα το service. Είναι πολύ λογικές...]

    Τώρα στα περί βενζίνης, εγώ βάζω απλή αμόλυβδη πάντα από το ίδιο βενζινάδικο, το οποίο τουλάχιστον ξέρω οτι έχει καινούριες δεξαμενές. Για τα άλλα... ο Θεός βοηθός...(Μεγάλο θέμα αυτό)
    'Ενα Jameson με πάγο...

  3. #3
    Εγω πριν 3 ημερες του εκανα το πρωτο service
    Συνεργειο Σταθης στη Μαυρομιχαλη Αθηνα
    Κοστος 45 ΕΥρω
    Εργασιες
    1) Αλλαγη λαδια με συνθετικα 15-50W (οχι ημισυνθετικα) της Suzuki
    Το μπουκαλι ητανε το πορτοκαλι και εγραφε suzuki Προφανως τα παιρνει φασον απο καποια εταιρεια πετρελαιοειδων η suzi και παταει τη φιρμα της επανω
    2) Φιλτρο Λαδιου
    3) Γενικο ελενχο μηχανης
    4) Επιδιορθωση σε μια πλεξουδα καλωδιων που κρεμοτανε και ρυθμιση στα γκριπς που ητανε περασμενα αναποδα
    -Εγω σε αυτό το ΓΑΙΔΟΥΡΙ δεν ανεβαινω

  4. #4
    Καλημερα.Απλως να ρωτησω αυτος ο σταθης δεν επαψε να ειναι συνεργειο εξουσιοδοτημενο της σουζουκι και ειναι τωρα της yamaha?Ρωταω γιατι και εγω εκει σκεφτομουνα να πηγαινα το δικο μου αλλα περνωντας απ εξω, ειδα "εξ. συνεργειο yamaha" την εκανα για αλλου...Ειδα λαθος η μου φαινεται?

  5. #5
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Αρχικά δημιουργήθηκε από beholder
    [B]1) Αλλαγη λαδια με συνθετικα 15-50W (οχι ημισυνθετικα) της Suzuki
    Το μπουκαλι ητανε το πορτοκαλι και εγραφε suzuki Προφανως τα παιρνει φασον απο καποια εταιρεια πετρελαιοειδων η suzi και παταει τη φιρμα της επανω
    To λάδι είναι της Motul και επιμένω για το ημί- συνθετικά (όχι ότι έχει και μεγάλη σημασία).

    Και εγά νόμιζα ότι είναι 100% συνθετικά αυτά με την πορτοκαλί ετικέτα που βάζουν στο δικό μας, μέχρι που μου έδειξαν κάποια άλλα της Suzuki παρόμοια, αλλά με κόκκινη ετικέτα που έγραφαν πάνω full synthetic και τα χρησιμοποιούν oι εξουσιοδοτημένοι στα τετρακύλινδρα, απ' ότι μου είπαν...
    'Ενα Jameson με πάγο...

  6. #6
    Ειναι εξουσιοδοτημενο και Yamaha και για Suzuki

    athandim ητανε Full synthetic Επειδη ειχα διαβασει μια μερα πριν το μηνυμα σου το προσεξα ιδιαιτερα αυτο και ειμαι σιγουρος
    Aλλα οπως λες δεν παιζει και τιποτε τρελλο με αυτο
    -Εγω σε αυτό το ΓΑΙΔΟΥΡΙ δεν ανεβαινω

  7. #7
    getting used to pain... Το avatar του/της kakofonixx
    Εγγραφή
    04/10/2003
    Μηνύματα
    317
    Πριν καμια 15αρια μερες εκανα και εγω το πρωτο service στην καλη μου, το οποιο περιελαμβανε:
    2,8 lt Συνθετικο λαδι
    Φιλτρο λαδιου
    Σφιξιματα (οπου χρειαζοταν)
    Γενικος ελεγχος μηχανης
    Λιπανση, παλι οπου χρειαζοταν (μασπιε, μανετες κλπ)

    Το κοστος ηταν ?53.
    Το συνεργειο ηταν το PRO-Bike στη Θεσσαλονικη

    Γενικα εμεινα αρκετα ευχαριστημενος απο την εξυπηρετηση + οτι το συνεργειο γενικα σου παρεχει ενα αισθημα καθαριοτητας, ταξης, τεχνογνωσιας και σωστης δουλειας.

    Μετα το service την εκανα και το πρωτο της μπανακι και μετα πηγαμε για μπανιο (Χαλκιδικη)
    wasting space via Architecture

  8. #8
    Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ Το avatar του/της Tsakalaki
    Εγγραφή
    19/04/2006
    Μηνύματα
    281
    Μάγκες, είμαι έτοιμος να κάνω το service των 24000 χλμ...


    Για δώστε μου τα φώτα σας, για να ξέρω τι με περιμένει αναφορικά με το κόστος αυτού του πρώτου μεγάλου service....
    The golden light above you show me where you're from
    The magic in your eye bewitches all you gaze upon
    You stand upon your hill and behop all around you
    They wonder where you're from oh yeah they wonder where I found you
    Oh my love it's a long way where you're from, it's a long way
    Aμμουλιανη, διακοπές 2007
    Ανακοίνωση - προειδοποίηση Υπουργείου Εσωτερικών - Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Θεσσαλονίκης

  9. #9
    Και έγω μαζί με 2 φίλους της κάναμε το πρώτο service με κόστος 53?.
    Υποτίθεται η εργασία ήταν δωρεάν...

    Ρώτησα πόσο θα στοιχίσει το δεύτερο service στα 6000Km. 100? μου είπε.
    Έλεος.
    Για μια αλλαγή λαδιών και ένα γενικό τσεκάρισμα 100?; Τουλάχιστον αυτά γράφει στο owners manual και στο service manual. Α γράφει και καθαρισμό φίλτρου αέρα. Και είναι πολύ δύσκολο αυτό... Μας δουλεύουν ρε;
    Μέχρι το service των 24000Km δεν υπάρχει κάτι που δε μπορούμε να κάνουμε μόνοι μας.
    Έχω πληρώσει πολλά λεφτά σε επίσημα service σε παλιές μου μοτοσυκλέτες. Δεν την ξαναπατάω.
    Όσο για την εγγύηση είναι μεγάλη φλούδα αυτό που λένε...
    Μια κυριακή το εξάμηνο να αφιερώσεις στη μηχανή μαζί με 1-2 φίλους και είσαι οκ. Αν έχεις και το service manual είσαι super.
    Αν θες από την άλλη να πληρώνεις 200? το χρόνο χωρίς λόγο τότε οκ... και να μην ξέρεις τι κάνουν στη μηχανή σου.
    Μου τρακάρανε το Z και με αναγκάσανε να αγοράσω V-Strom

  10. #10
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    α. Όντας δικύλινδρο(έχει παραπάνω κραδασμούς), και αν σου αρέσει να το αρπάζεις ξαφνικά σε εκκινήσεις, και δεν προσέχεις όσο πρέπει (λαδώματα, σφυξίματα) τότε πιθανώς να θέλεις αλυσίδα... (και να βάλεις πάλι μαμά...)

    Και απο εδώ θα δεις πόσο μου κόστισε μαζί με ότι άλλο προέκυψε δηλαδή νέα καπελώτα ρύθμιση βαλβίδων...

    Εγω πλεον προσωπικά πιστεύω ότι κάθε 6000 χλμ. που υπάρχει έλεγχος βαλβίδων, κανένας δεν ελέγχει τα διάκενα , γιατί όλοι περιμένουν το μεγάλο 24άρι να "χτυπήσουν" καπελώτα απο τις "παραμελημένες" βαλβίδες η οποία διαδικασία είναι και χρονοβόρα και μπελαλίδικη και έχει καλά εργατικά...

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από athandim
    To λάδι είναι της Motul και επιμένω για το ημί- συνθετικά (όχι ότι έχει και μεγάλη σημασία).

    Και εγά νόμιζα ότι είναι 100% συνθετικά αυτά με την πορτοκαλί ετικέτα που βάζουν στο δικό μας, μέχρι που μου έδειξαν κάποια άλλα της Suzuki παρόμοια, αλλά με κόκκινη ετικέτα που έγραφαν πάνω full synthetic και τα χρησιμοποιούν oι εξουσιοδοτημένοι στα τετρακύλινδρα, απ' ότι μου είπαν...
    ΠΑΙΔΙΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ απο την εταιρια προτηνουν οχι συνθετικα!!!! (συνθετικης βασης ) ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ !!! μην μπερδευεσται .Τελος συνθετικα δεν χρησιμοποιουν γιατι σε τακτικα διαστηματα και περισοτερο σε ταξιδη καιει λαδακι!!
    τωρα την μαρκα για προτη φορα εβαλα και εγω αυτα που προτΕΙνουν για το προτο σερβις στα 1000κμ. 15/50 μοτουλ με ταμπελα κιτρινη σουσουκι.την επομενη παω για casrtrol 10/40 actevo ΠΑΛΙ ΗΜΙΣΥΝΘΕΤΙΚΑ !!
    mykoniatis

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2006
    Μηνύματα
    5
    Χαίρεται σε όλους!! Λοιπόν έκανα και εγώ το πρώτο μου service! Το πήγα το μηχανάκι στον Ρομποτι στο Πειραια. Έδωσα 50 ?. Για αλλαγή λαδιών, σφίξιμο αλυσίδας ( την οποία την έκανε και πέτρα και έπρεπε να την ξεσφίξω.. δικαιολογήτε?? που να είχα και κανα πρόβλημα!!! ), ρύθμιση στα φώτα... (πρώτη φορά βλέπω να μου ρυθμίζουν τα φώτα και το αριστερό να χτυπάει πιο ψήλα απο το δεξί... συνήθως γίνεται το ανάποδο... τέσπα)

    Τελικά μπορούμε να κάνουμε τα σερβις μόνοι μας πολύ καλύτερα... αλλά τι να κάνουμε που θέλουμε την γα....η τη σφραγίδα!!

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2006
    Μηνύματα
    5
    Ααααα... ναι τα λάδια που μου έβαλε ήταν ημισυνθετικά castrol. Τα συνθετικά μου είπε πως του έχουν πει οι Ιάπωνες πως δεν παίζουν καλά με αυτά τα μοτέρ...

    Επίσης για το πρόβλημα με τον θόρυβο απο το μπροστινό σύστημα μου είπε πως τους απαντήσαν οι japanese ότι φταίνε οι "ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΔΡΟΜΟΙ!!!!" ρε δεν ντρεπομαστε λέω εγω..... του είπα φυσικά πως είναι απαράδεκτα αυτά που λέει ... και παραδέχεται σαν δικαιολογία ... αλλα που να βγάλεις άκρη..

  14. #14
    Πρόεδρος ΠΑ.ΣΥ.ΣΠΑ Το avatar του/της Tsakalaki
    Εγγραφή
    19/04/2006
    Μηνύματα
    281
    Service 24000 χλμ. Η ώρα της αλήθειας



    Όπως είχα προαναγγείλει, σήμερα το πρωί πραγματοποίησα το σέρβις των 24000 χλμ στο πολυαγαπημένο μου στρομάκι 650… Το εν λόγο σέρβις αλάφρυνε την τσέπη μου κατά 352,72 Ευρώ…


    Και εξηγούμαι αμέσως για να μην μείνει κανένας παραπονεμένος….



    1. Λάδι ημισ. 4Τ 15W/50 2,4 λίτρων 26,25
    2. Φίλτρο λαδιού 10
    3. Μπουζί U24SR-N (2 Τεμάχια) 10
    4. Σετ γρανάζια – αλυσίδα dl 650 177,48
    5. Υγρό φρένων BF4 MOTUL 6,50
    --------------------------------------------------------
    ΣΥΝΟΛΟ 230,22
    Συντήρηση μοτοσικλέτας 122,50
    ΝΕΟ ΣΥΝΟΛΟ 352,72




    Αυτά λοιπόν, προς ενημέρωση όλων για να ξέρουμε και να ξέρω τι μας γίνεται…




    Συνεργείο: Μιχάλης Ρακκάς, Φιντίου 24 & Αισώπου, Περιοχή Ν.Σ Σταθμού, Θεσσαλονίκη
    The golden light above you show me where you're from
    The magic in your eye bewitches all you gaze upon
    You stand upon your hill and behop all around you
    They wonder where you're from oh yeah they wonder where I found you
    Oh my love it's a long way where you're from, it's a long way
    Aμμουλιανη, διακοπές 2007
    Ανακοίνωση - προειδοποίηση Υπουργείου Εσωτερικών - Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Θεσσαλονίκης

  15. #15
    Λάδια,φίλτρο λαδιού, μπουζί, τακάκια πίσω, σφίξιμο του κολάρου του ψυγείου και ένα γενικότερο προσεκτικό κοίταγμα..140€
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


Σελίδα 1 από 36 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. vstrom στρωσιμο και βολτα
    από cosini στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2009, 20:08
  2. πρωτο service και πρωτα αξεσουαρ
    από table920 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2008, 23:59
  3. Service και radio arvyla
    από Ταξιδευτής στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 115
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 16:52
  4. service και προβλήματα?
    από Corto στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 12:02
  5. Service και εγγύηση
    από dio650gs στο forum BMW
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2006, 12:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF