Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 114

Θέμα: Bmw Classic Bikes

  1. #46
    ΝΑ ΚΑΙ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ R7,Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΗΘΗΚΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟ ΣΧΕΔΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ!



    Υ.Γ.THANKS TOURISTA!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	r7 never in production-1935.jpg 
Προβολές:	1563 
Μέγεθος:	59,1 KB 
ID:	37226
    www.caferacers.gr

  2. #47
    ENA R57 494CC-18HP TOY 1928


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	r57 494cc-18hp.jpg 
Προβολές:	1539 
Μέγεθος:	53,3 KB 
ID:	37227
    www.caferacers.gr

  3. #48
    MIA R25 TOY 1952.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1952 r25 2.jpg 
Προβολές:	1549 
Μέγεθος:	53,8 KB 
ID:	37229
    www.caferacers.gr

  4. #49
    KAI MIA R42 ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΙΟΥ ΕΤΟΥΣ 1926...ΓΙΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	r42 1926.jpg 
Προβολές:	1515 
Μέγεθος:	54,8 KB 
ID:	38240
    www.caferacers.gr

  5. #50
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της Kortenaer
    Εγγραφή
    24/05/2004
    Μηνύματα
    137
    To παρακατω link ισως ενδιαφερει καποιους...δεν παραθετω φωτο γιατι δεν ηξερα πια να διαλεξω......enjoy

    click me :-)

  6. #51
    ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ SITE ΠOY ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΓΙΑ ΤΟ POST.EXEI ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΟΝΤΩΣ!


    ΕΠΙ ΤΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ ΚΑΙ ΕΝΑ R60 TOY 1957...AΠΟ ΑΛΛΟ SITE!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bmw_r60 1957.jpg 
Προβολές:	1496 
Μέγεθος:	75,5 KB 
ID:	39423
    www.caferacers.gr

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2005
    Μηνύματα
    181
    Μπράβο! Φοβερές φωτό. Μήπως έχεις καμμία απο R26. Μόλις βρήκα μία σε κακό χάλι και σκοπεύω να την αγοράσω. Την πουλάνε 1000 ευρώ αλλά είναι σε άσχημη κατάσταση. Σκέφτομαι σοβαρά να την διασώσω και αν μπορέσω να την αναπαλαιώσω.

  8. #53
    ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΑ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΝΑ Μ'ΑΡΕΣΕΙ,ΓΙΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΚΑΜΜΙΑ.ΝΑ ΜΙΑ ΑΝΑΠΑΛΑΙΩΜΕΝΗ ΛΟΙΠΟΝ R26 TOY 1957.
    AN TΣΟΥΛΑΕΙ ΠΑΝΤΩΣ Η ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΜΕΡΑΚΙ,ΠΑΡ'ΤΗ.ΑΝ ΕΒΡΙΣΚΑ ΚΑΙ ΓΩ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΚΑΙ ΓΩ.


    ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΣ ΦΩΤΟ ΓΙΑ ΤΟ R26(ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΑΠΑΛΑΙΩΣΗΣ) ΠΑΤΑ ΕΔΩ!
    www.caferacers.gr

  9. #54
    Α,Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bmw-r26-1957.jpg 
Προβολές:	1528 
Μέγεθος:	38,1 KB 
ID:	40129
    www.caferacers.gr

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2005
    Μηνύματα
    181
    Ευχαριστώ για την φωτογραφία. Μακάρι αν την πάρω να την φτάσω σε τέτοια κατάσταση. Ρωτησα κάποιον που κάνει αναπαλαιώσεις και θέλει γύρω στα 4.000 με 4.500 ευρώ για ολική αναπαλαίωση. Απογοητεύτηκα λιγάκι. Θα προσπαθήσω να κάνω ότι μπορώ μόνος μου για να μειώσω το κόστος.
    Είδα μια αγγελία στο fleamarket.gr για ένα R67, το οποίο πωλείται για ανταλλακτικά σε κομμάτια γιατί δεν μπορεί να βγάλει άδεια. Το δίνει 400 ευρώ. Πίστεύω ότι και σαν ανταλλακτικά να την πάρεις είναι καλά τα λεφτά. Μπορεί να σε ενδιαφέρει. Το μοντέλο είναι πολύ ωραίο.

  11. #56
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της Kortenaer
    Εγγραφή
    24/05/2004
    Μηνύματα
    137
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lord_dimos76
    ΕΠΙ ΤΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ ΚΑΙ ΕΝΑ R60 TOY 1957...AΠΟ ΑΛΛΟ SITE!!
    Αυτή η φώτο είναι ολα τα λεφτά.......το θέλω ακριβώς όπως είναι..

  12. #57
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BMW R75
    Μπράβο! Φοβερές φωτό. Μήπως έχεις καμμία απο R26. Μόλις βρήκα μία σε κακό χάλι και σκοπεύω να την αγοράσω. Την πουλάνε 1000 ευρώ αλλά είναι σε άσχημη κατάσταση. Σκέφτομαι σοβαρά να την διασώσω και αν μπορέσω να την αναπαλαιώσω.
    Να και το δικό μου R26.
    Μερικώς restored, και σχεδόν original.
    Αν είναι να την πάρεις να προσέξεις να έχει όλα τα πράγματα έστω σε επισκευαζόμενη κατάσταση. Πάντως να μην λείπουν βασικά ανταλλακτικά, είναι πολύ ακριβά να τα αγοράσεις.

    Επίσης να ξέρεις ότι είναι χαρακτηριστικά αργή μοτοσυκλέτα, η μόνη πιο αργή που έχω καβαλήσει είναι το R25:rotflmao:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	r26_left_small.jpg 
Προβολές:	1452 
Μέγεθος:	73,5 KB 
ID:	40203
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #58
    SAPILA,ΣΤΗ ΠΕΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.
    ΜΠΡΑΒΟ!
    :a19: ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.ΚΑΙ 'ΑΡΕΣΕΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΕΞΤΡΑ ΤΗΣ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΒΑΛΑ,ΟΠΩΣ ΕΒΓΑΙΝΕ ΤΟΤΕ ΠΕΡΙΠΟΥ.



    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ R60 ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ KORTENAER,ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΣ ΒΟΛΤΑ,ΜΕΣΑ ΣΤΟ SIDE-CAR ΦΥΣΙΚΑ!

    ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΦΩΤΟ ΑΠΟ SIDE CAR CHAMP?NA EMΠΝΕΥΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ KORTENAER....
    Fritz-scheidegger ΛΟΙΠΟΝ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fritz-scheidegger-1.jpg 
Προβολές:	1443 
Μέγεθος:	31,8 KB 
ID:	40273
    www.caferacers.gr

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/10/2005
    Μηνύματα
    181
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Να και το δικό μου R26.
    Μερικώς restored, και σχεδόν original.
    Αν είναι να την πάρεις να προσέξεις να έχει όλα τα πράγματα έστω σε επισκευαζόμενη κατάσταση. Πάντως να μην λείπουν βασικά ανταλλακτικά, είναι πολύ ακριβά να τα αγοράσεις.

    Επίσης να ξέρεις ότι είναι χαρακτηριστικά αργή μοτοσυκλέτα, η μόνη πιο αργή που έχω καβαλήσει είναι το R25:rotflmao:
    Πολύ ωραία!!! Την είχα δει σε μία άλλη φωτό που την είχες φωτογραφήσει απο πίσω. Τώρα που φαίνεται ολόκληρη την εκτιμώ ακόμα περισσότερο. Την αγόρασες σε αυτή την κατάσταση ή έριξες πολύ χρήμα για την φτάσεις σε αυτό το επίπεδο;
    Να σου πω για συτή που βρήκα. Καμμία σχέση με τη δικιά σου. Είναι βαμμένη πετρόλ ολόκληρη. θα μου πεις το βάψιμο είναι εύκολο αλλά να κάνεις αμμοβολή το σκελετό και μετά ηλεκτροστατική σίγουρα κοστίζει. Έχει δύο μονόσελα τα οποία είναι πατέντες. Έχει ένα τεράστιο τιμόνι (ανάμεσα απο αυτοκίνητα δεν περνάς με τίποτα), το οποίο θέλει πέταμα και φυσικά οι μανέτες δεν είναι δικές της. Όλες οι βίδες, η εξάτμιση, το φρένο, ο λεβιές ταχυτήτων, η μανιβέλα, τα νίκελ στα πλαϊνά καπάκια έχουν πιάσει όλα σκουριά. Οι ζάντες, οι ακτίνες, το μπροστινό σύστημα και ο κινητήρας δεν έχουν σκουριά. Δεν έχει ορθοστάτη, έχει κάνει πατέντα και έχει βάλει ένα μικρό πλαγιοστάτη και όταν την βλέπεις απο μακριά πλαγιασμένη με το μεγάλο τιμόνι και σκουριαμένη απογοητεύεσαι. Μου είπε ότι είναι μοντέλο του 1955 αλλά απο ότι διάβασα έβγαιναν απο το 1956 μέχρι το 1960. Μου έδειξε μια ημερομηνία στο καρμπιρατέρ που έλεγε 1955. Κατά τα άλλα έχει τα φανάρια της (σπασμένο το πίσω) το κοντέρ και ο κινητήρας μπου είπε ότι δούλευε άψογα πριν απο ένα χρόνο που το παράτησε. Το μόνο που θέλει λέει ότι είναι μια μπαταρία. Επίσης δεν έχει και τα προστατευτικά λάστιχα στο9 ντεπόζιτο.
    Αν την πάρω σκέφτομαι να την κάνω σαν τη δικιά σου, αλλά δεν θέλω να διαθέσω και άλλα 3.000 ευρώ για να την φτιάξω. Τα 1000 ευρώ που την πουλάει πως σου φαίνονται? Η δικιά σου πόσο σου βγήκε???

  15. #60
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BMW R75
    Πολύ ωραία!!! Την είχα δει σε μία άλλη φωτό που την είχες φωτογραφήσει απο πίσω. Τώρα που φαίνεται ολόκληρη την εκτιμώ ακόμα περισσότερο. Την αγόρασες σε αυτή την κατάσταση ή έριξες πολύ χρήμα για την φτάσεις σε αυτό το επίπεδο;
    Να σου πω για συτή που βρήκα. Καμμία σχέση με τη δικιά σου. Είναι βαμμένη πετρόλ ολόκληρη. θα μου πεις το βάψιμο είναι εύκολο αλλά να κάνεις αμμοβολή το σκελετό και μετά ηλεκτροστατική σίγουρα κοστίζει. Έχει δύο μονόσελα τα οποία είναι πατέντες. Έχει ένα τεράστιο τιμόνι (ανάμεσα απο αυτοκίνητα δεν περνάς με τίποτα), το οποίο θέλει πέταμα και φυσικά οι μανέτες δεν είναι δικές της. Όλες οι βίδες, η εξάτμιση, το φρένο, ο λεβιές ταχυτήτων, η μανιβέλα, τα νίκελ στα πλαϊνά καπάκια έχουν πιάσει όλα σκουριά. Οι ζάντες, οι ακτίνες, το μπροστινό σύστημα και ο κινητήρας δεν έχουν σκουριά. Δεν έχει ορθοστάτη, έχει κάνει πατέντα και έχει βάλει ένα μικρό πλαγιοστάτη και όταν την βλέπεις απο μακριά πλαγιασμένη με το μεγάλο τιμόνι και σκουριαμένη απογοητεύεσαι. Μου είπε ότι είναι μοντέλο του 1955 αλλά απο ότι διάβασα έβγαιναν απο το 1956 μέχρι το 1960. Μου έδειξε μια ημερομηνία στο καρμπιρατέρ που έλεγε 1955. Κατά τα άλλα έχει τα φανάρια της (σπασμένο το πίσω) το κοντέρ και ο κινητήρας μπου είπε ότι δούλευε άψογα πριν απο ένα χρόνο που το παράτησε. Το μόνο που θέλει λέει ότι είναι μια μπαταρία. Επίσης δεν έχει και τα προστατευτικά λάστιχα στο9 ντεπόζιτο.
    Αν την πάρω σκέφτομαι να την κάνω σαν τη δικιά σου, αλλά δεν θέλω να διαθέσω και άλλα 3.000 ευρώ για να την φτιάξω. Τα 1000 ευρώ που την πουλάει πως σου φαίνονται? Η δικιά σου πόσο σου βγήκε???
    Γειά σου R75!

    Η δικιά μου είναι οικογενειακό κειμήλιο, ήταν του πατέρα μου και σ αυτήν έμαθα να οδηγώ μηχανή με ταχύτητες πολλα χρόνια πριν.
    Την έχω στην κατοχή μου περίπου 15 χρόνια και έτσι τα έξοδα δεν μπορώ να τα υπολογίσω.
    Το μοτέρ έχει επισκευασθεί πριν 10 χρόνια, το βάψιμο το έκανα μόνος μου σε στάδια.
    Αν έχεις χρόνο είναι ιδανικό project να την φτιάξεις σιγά σιγά μόνος σου, αν δεν έχεις άστο καλύτερα!!

    Τώρα σχετικά μ αυτήν που βρήκες.
    Η ακριβής χρονολογία κατασκευής βρίσκεται πάνω σε ταμπελάκι που είναι πριτσινωμένο στο σκελετό, πανω στο κούτελο (πίσω από το μπρος φανάρι).
    Εκεί αναγράφεται και ο αριθμός πλαισίου και να κοιτάξεις να συμπίπτουν με την άδεια. Αλλιώς μην την πάρεις!
    Το ότι δεν έπαιρνε μπρος λόγω μπαταρίας είναι normal γι αυτή την μηχανή.
    Το κύκλωμα της είναι διαφορετικό από τα άλλα μηχανάκια, αν δεν έχει ρεύμα η μπαταρία η μηχανή δεν παίρνει μπρός δεν πα να την σπρώξεις και να πιάσει 80 χλμ.
    Οπως και να έχει πρέπει να την ακούσεις να δουλεύει πριν την πάρεις, αν το μοτέρ είναι βροντηγμένο τα λεφτά θα είναι πάρα πολλά.
    Με λίγα λόγια, όταν αγοραζεις τέτοια μηχανή παίρνεις την καλύτερη που μπορείς απ τα οικονομικά σου. Στο τέλος θα σου βγει φτηνότερη από μια σε άθλια κατάσταση που μπορείς να την πάρεις σχεδόν τζάμπα. Αυτό ισχύει αν θέλεις να την κάνεις αξιοπρεπή μηχανή, γιατί με σχετικά λίγότερα λεφτά (αρκεί να έχει καλό μοτέρ) μπορείς να έχεις μια αξιόπιστη μηχανή που να σε πηγαίνει και να μην μένει, αλλά να είναι χάλια εμφανισιακά.

    Το πλάγιο σταντ είναι βλακεία (δεν προβλέπεται) και δημιουργεί και υπερχειλίσεις.

    Από ανταλλακτικά υπάρχουν τα ΠΑΝΤΑ αλλά οι τιμές είναι λίαν τσουχτερές. Από Γερμανία μπορείς να αγοράσεις ανταλλακτικά γι ανα φτιάξεις ολόκληρη την μοτοσυκλέτα απ τα εξ ών συνετέθη!
    Θα σου βγεί σαν να αγόραζες μια R1200GS :rotflmao:

    Υπάρχουν και ιμιτασιόν σε καλύτερες τιμές, και προτιμούνται αναλόγως της περίπτωσης.
    πχ ένα πίσω φτερό original BMW άβαφτο πάει γύρω στα 550 Ευρώ ΑΒΑΦΤΟ!!!
    Φτιάχνεις λοιπόν το δικό σου και το κρατάς, η αν δεν φτιάχνεται με τίποτα παίρνεις ιμιτασιόν.
    Σου εδωσα αυτό το παράδειγμα για να καταλάβεις τι παίζει...

    Για ότι θέλεις που μπορώ να βοηθήσω, μην διστάσεις να ρωτήσεις.





    ΥΓ. Μήπως θα έπρεπε να το πάμε κάπου αλλού να μην γ&^%$με το thread?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. BMW Classic Moto Rally
    από G/S στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/07/2010, 12:18
  2. Jawa Classic Bikes
    από AUFGEBRACHT στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2009, 22:06
  3. JAPANESE CLASSIC BIKES for sell
    από Zpower στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2009, 19:42
  4. world Classic Bike Meeting
    από fidel_98_99 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2007, 22:04
  5. Bmw Concept Bikes
    από lord_dimos76 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2006, 23:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF