Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Παιδια τι να κανω με το κρανος;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2005
    Μηνύματα
    18

    Παιδια τι να κανω με το κρανος;

    Hi Everybody.

    Αγορασα χθες το UVEX HELIX RS (Carbon).
    Μου αρεσε πολυ στην εμφανιση. Στο κεφαλι μετρηθηκα με τη μεζουρα ( και μονος μου στο σπιτι αλλα και στο καταστημα, απο τον καταστηματαρχη). Αποτελεσμα μετρησης 58cm. Ετσι ο καταστηματαρχης μου προτεινε το μεγεθος Μ (57-58). Το φορεσα και παρατηρησα οτι με πιεζει λιγο σε καποια σημεια στο κεφαλι και στα αφτια. Το πιο μεγαλο μεγεθος, το L (59-60), μου ερχονταν λιγο μπολικο κατα τη γνωμη μου. Ο καταστηματαρχης επεμενε οτι επρεπε να παρω το Μ διοτι το κρανος μεσα σε λιγες μερες με τη χρηση θα "κατσει" και θα ερθει στο σχημα του κεφαλιου.
    Μου ειπε μαλιστα οτι ειναι πολυ σιγουρος γι' αυτο. Αλλα ακομη κι αυτο αν δε γινει, ειναι διατεθημενος να μου το αλλαξει και να μου δωσει το L.
    Θα ηθελα τη γνωμη οποιουδηποτε νομιζει οτι μπορει να με βοηθησει πανω στο θεμα.
    Να κρατησω το Μ η να το αλλαξω με το L;

  2. #2
    ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟΣ Το avatar του/της kawasaki ZX-12
    Εγγραφή
    29/06/2005
    Μηνύματα
    213
    να κανεις αυτο που σου ειπε ο καταστηματαρχης!!!!!

    μετα απο λιγο το κρανος θα ανοιξει ετσι ειναι ολα στην αρχη
    το βασικο ειναι να μην σε πιεζει στο μετωπο και αφου ειπε οτι υπαρχει και η δυνατοτητα αλλαγης μην αγχωνεσαι!!!!!!

  3. #3
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    κρατα το Μ και σε λιγο καιρο θα σου ειναι οκ!
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Απο τα πιο ζορικα κρανη που εχω φορεσει.
    Ακριβως σε αυτο το διλημμα βρεθηκα και εγω σχετικα με το νουμερο, και τελικα πηρα Μ, (σε διορθωνω κιολας 56-57 ειναι).
    Θελει πολλες ωρες στο κεφαλι για να "ανοιξει", και μεχρι να γινει αυτο θα εχεις προβλημα με τον αερα, αλλα μολις στρωσει, θα εχεις να λες για το πιο ανετο κρανος που εβαλες στο κεφαλι σου.
    Παναλαφρο (970 ζυγισμενο με ζελατινα), και ευτυχως και με αρκετα καλη αεροδυναμικη, αν και θα ηθελε την κλασσικη "αεροτομη", στα πολλα χλμ.
    Στην αρχη δινει την αισθηση του κοντου κρανους, νιωθεις οτι δεν καλυπτει τον σβερκο και οτι πιεζει το σαγονι, αλλα σε λιγο καιρο ουτε που θα το νιωθεις.
    Εχω παθει πλακα, και στην αρχη να φανταστεις ειχα ξενερωσει.

    Παρεπιπτοντως ποσο το πηρες;
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2005
    Μηνύματα
    18

    Τιμη UVEX HELIX RS

    430€ το πηρα παιδια, οσο το εχουν τα MOTO MARKET αλλα και τα UVEX STORES στη Θεσσαλονικη.

    Με σφιγγει λιγο στο μετωπο και πισω.
    Θα δουμε.

  6. #6
    Honda XL1000V Varadero Το avatar του/της the_passenger
    Εγγραφή
    28/11/2005
    Μηνύματα
    329
    Φίλε laksof μολις είδα την ώρα που έκανες post - δεν πιστεύω να το φοράς στον ύπνο σου για να ανοίξει ε;

    εννοείτε οτι θα ανοίξει το κράνος μήν το αλλάξεις - κάνε λίγο υπομονή!

    Να πώ οτι έχω βρεθεί κι εγώ στο δείλημμα ανάμεσα από δύο νούμερα όπου το ένα το ένιωθα υπερβολικά σφιχτό, ενώ το άλλο αρκετά χαλαρό. Το σφιχτό παραήταν σφιχτό όμως - τελικά κατέληξα σε άλλο μοντέλο κράνους όπου ήταν σφιχτό μεν χωρίς όμως να είναι και τόσο ενοχλητικό (Arai RX-7 Corsair που παρεπιπτόντος το θεωρώ κορυφαίο - αν και ακόμα το εξοφλώ... :a13: )

    Πρόσεξε πάντως γιατι αν σε σφίγγει πολύ και μόνο σε συγκεκριμένα σημεία μήπως το κεφάλι σου δεν είναι ιδανικό γι
    αυτό και να κοιτούσες και άλλο μοντέλο ή μάρκα... (πχ έχω ακουστά οτι υπάρχουν "κεφάλια" shoei και "κεφάλια" arai)
    georgE

    http://www.moto.gr/arthra/00034.php

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/12/2005
    Μηνύματα
    18
    ... se 2 mines tha ta exeis ksexasei ola !!!:rotflmao:

    >> prepei na se piezei to kranos , kainourio, panta ! meta anoigei ktl ktl ... k egw otan pernw kranos me tin idia aporia eimai panta , k as to kserw ...

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2005
    Μηνύματα
    18
    Παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους.

    Κι οποιοσδηποτε αλλος αν εχει καποια γνωμη, ας μου πει.

  9. #9
    Kavalaris Το avatar του/της Akefalos
    Εγγραφή
    19/04/2005
    Μηνύματα
    162
    Logiko einai oti stin arxi tha einai ligo sfixto.Siga siga tha anoiksei.
    Pantos otan les sfixto poso sfixto ennoeis?Kai go to eniotha ligo mikro stin arxi alla se fysiologika plaisia.Eniotha apla ligo stena.Se kamia periptosi den esfigge ypervolika to kefali se simeio na me enoxlei.Isos na exoun dikio ta paidia pou sou eipan gia diaforetiko montelo.O kairos tha deiksei.
    And as he flies --- tears in his eyes ---
    his wind-whipped words echo the final take
    and he hits the trunk road doing around 120
    with no room left to brake.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kxIII
    Εγγραφή
    27/11/2005
    Μηνύματα
    119
    Check this out
    http://mxdirtrider.com/h-service/s-s...arts-Shoei.htm

    Το κράνος πρέπει να είναι "ένα" με το κεφάλι σου. Αυτό σημαίνει πως στην αρχή ίσως να είναι λίγο ενοχλητικό. Μην ανυσηχείς.

    Δεν πρέπει να "κουνιέται" δεξιά-αριστερά αλλά ούτε και πάνω-κάτω.

    Μην φοβηθείς. Γενικά πάμε στο ψιλοενοχλητικό.
    Καλή η μηχανή, το κράνος καλύτερο...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    παιδιά εδώ παίζει καλύτερη τιμή για το συγκεκρινένο κράνος
    http://www.moto-accessories.gr/
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsoukas77
    Εγγραφή
    29/06/2004
    Μηνύματα
    375
    Μια ζωη το ιδιο γινεται με τα κρανη.Οταν το φοραμε στο καταστημα,δεν το αντεχουμε ουτε ενα λεπτο.Μετα απο 7-8 βολτες,δεν το αισθανομαστε καν!

    ΥΓ.Βασικη προυποθεση,οι 7-8 βολτες να γινουν με το κρανος στο κεφαλι και οχι στο χερι...
    Κατω τα χερια απο τον 'Ακη!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Όπως είπε και ο 636, το κράνος ΔΕΝ πρέπει σε καμμία περίπτωση να σε σφίγγει στο μέτωπο. Όλο το υπόλοιπο θα κάτσει και θα πάρει σχήμα ΕΚΤΟΣ από το μέτωπο. Αν σε σφίγγει στο μέτωπο γνώμη μου είναι να μην το πάρεις γιατί το υλικό εκεί δεν πρόκειται να ανοίξει όσο και να το φορέσεις και σε πολύωρη χρήση θα αισθάνεσαι αφόρητη δυσφορία!

    Στην περίπτωση αυτή και εφόσον το large σου είναι μεγάλο, πας σίγουρα για άλλο μοντέλο.
    Θάνος..

Παρόμοια θέματα

  1. Μου χάλασε!!! τι να κάνω ? που να παω ?
    από afrotwin στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2015, 20:56
  2. Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2010, 20:19
  3. Απαντήσεις: 101
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2007, 23:22
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2007, 15:12
  5. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2006, 20:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF