Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: cordura gore-tex vs δερμα....

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
    Πω ρε θυμήθηκα τα προσκοπικά τώρα !!!
    Κρίμα ρε παιδιά το δερμάτινο να το αλείψεις με λίπος φώκιας...
    Να το ακουμπάς και να λιγδιάζεσαι...
    δέν θα βάλεις και ένα τόνο ρε Alexander άμα το αποροφησει δεν λιγδιάζη.

  2. #17
    Καλα, το θέμα ασφάλειας νομίζω ότι είναι το Νο 1 και δεν το συζητώ!!!
    Κάναμε τσουλήθρα σε Νέα Εγνατία με άσφαλτο καινούρια κάτσε καλά, εγώ με κορντούρα και άλλος ένας με δερμάτινο.
    Άμα βρω φωτογραφία της κορντούρας μου θα σας τη δείξω, έγινε φύλλο και φτερό.
    Εκανα ενα καψιμο στον ώμο όλο δικό μου λέμε, άσε που η κορντούρα δεν σφίγγει επάνω σου όπως το δέρμα και όλες οι ενισχύσεις φεύγουν τελικά απο τη θέση τους (αυτή του ώμου δεν ξέρω που πήγε, πάντως αμα είχε μείνει στη θέση της δεν θα χα το κάψιμο τώρα) και άμα λιώσει και η κορντούρα, άστα να πάνε!!!!
    Ούτε τη μάρκα θυμάμαι τώρα, αλλά μιλάμε για γερμανική κορντούρα με εγγυήσεις κλπ, ακριβοπληρωμένη, ενάμιση έτους και έγινε κλωστες!!!!!.... για να μην πω εξαϋλώθηκε!!!!
    Ο τύπος με το δερμάτινο ούτε γρατζουνιά!
    Οχι ο ίδιος (αυτός εννοείται δεν έπαθε τπτ), το δερμάτινο μπουφάν ούτε γρατζουνιά!!!
    Σαν δευτερεύον άφησα το θέμα της ζέστης, αλλά τι να πω; ένα σωρό κόσμο ξέρω με δερμάτινα και δεν έχω ακούσει παράπονα.
    Μιλάμε για Μακεδονία τώρα, έχουμε αρκετά κρύα εδώ πάνω και όταν χτυπάς διήμερα Δεκέμβρη και Γενάρη, νομίζω ότι καταλαβαίνουμε όλοι τις θερμοκρασίες, ε;
    Ισοθερμικά και δερμάτινα με καλές επενδύσεις!!!!

    Κορντούρα ποτέ, ποτέ, ποτέ ξανά!!!



  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai

    Μόνο για την αδιαβροχοποίηση στην γερή και πολύωρη βροχή παίρνεις κορντούρα. Α! και γιατί είναι πιο φτηνή.
    κι ομως δεν ειναι πιο φτηνη αν παρεις goretex!!
    μπουφαν dainese3/4 goretex το πηρα 480 απο 580 + 50 € το κοκκαλο πλατης = 530€
    παντελονι dainese goretex 270€ απο 300κατι που εκανε
    δηλαδη μιλαμε για 800€ συνολο
    με τοσα περνεις και δερματινη στολη
    απλα δεν ηθελα οταν θα ταξιδευω με βροχη να φοραω και ισοθερμικα και αδιαβροχα αν τυχει και βρεξει

    Αρχικά δημιουργήθηκε από anna613

    ...και όλες οι ενισχύσεις φεύγουν τελικά απο τη θέση τους ...
    συμφωνω οτι σε πτωση (ξου ξου) ειναι πιο ανθεκτικο το δερμα, αλλα δε μας λες και τι γκορντουρα ειχες παρει?
    για να μην τα ισοπεδωνουμε ολα...

    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
    κι ομως δεν ειναι πιο φτηνη αν παρεις goretex!!
    μπουφαν dainese3/4 goretex το πηρα 480 απο 580 + 50 € το κοκκαλο πλατης = 530€
    παντελονι dainese goretex 270€ απο 300κατι που εκανε
    δηλαδη μιλαμε για 800€ συνολο
    με τοσα περνεις και δερματινη στολη
    χωρίς επένδιση! Και με 800 ΔΕΝ έχεις την ίδια ασφάλεια!!




    Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
    συμφωνω οτι σε πτωση (ξου ξου) ειναι πιο ανθεκτικο το δερμα, αλλα δε μας λες και τι γκορντουρα ειχες παρει?
    για να μην τα ισοπεδωνουμε ολα...
    δέν το έγραψα εγω

  5. #20
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Sta xovtra krua kai stn broxn n kordura logw twv eswterikwv epevdusewv suvistatai perissotero apo ta dermativa.
    Edw Ollavdia pou movo brexei movo meres me liakada kukloforouv ta dermativa.

    Oso gia avtoxn se ptwseis e3artatai apo tnv ptwsn !!!

    Ta dermativa exouv perissoteres avtoxes alla de vomizw oti uparxouv megales diafores se suv8nkes kavovikns odngnsns.

    Stous agwves uparxouv alles prodiagrafes etsi ki'alloiws epeidn o tropos odngnsns eivai diaforetikos. p.x. Dev uparxouv apostaseis asfaleias kai oi taxutntes dev eivai idies me tis touristikes diadromes.


  6. #21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
    χωρίς επένδιση! Και με 800 ΔΕΝ έχεις την ίδια ασφάλεια!!

    δέν το έγραψα εγω
    εχεις δικιο χρηστο συγγνωμη
    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
    Sta xovtra krua kai stn broxn n kordura logw twv eswterikwv epevdusewv suvistatai perissotero apo ta dermativa.
    Edw Ollavdia pou movo brexei movo meres me liakada kukloforouv ta dermativa.

    Oso gia avtoxn se ptwseis e3artatai apo tnv ptwsn !!!

    Ta dermativa exouv perissoteres avtoxes alla de vomizw oti uparxouv megales diafores se suv8nkes kavovikns odngnsns.

    Stous agwves uparxouv alles prodiagrafes etsi ki'alloiws epeidn o tropos odngnsns eivai diaforetikos. p.x. Dev uparxouv apostaseis asfaleias kai oi taxutntes dev eivai idies me tis touristikes diadromes.

    Νίκο στο σούρσιμο έχουν μεγάλη διαφορά. Στο κρύο παίζει τι πάχος επένδυση έχει το κάθε μπουφάν.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Cordura VS Δερμα
    από alex14 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2009, 17:19
  2. JUG2 Gore-Tex
    από chris 1150 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2006, 10:30
  3. επιδίορθωση gore-tex
    από arisp στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2005, 22:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF