Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Πωλήσεις (μια συλλογή εμπειριών)

  1. #1
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640

    Πωλήσεις (μια συλλογή εμπειριών)

    Σε αναμονή της πώλησης της μηχανής μου (ελπίζω σύντομα σε κάποιον κακά τα ψέματα, τυχερό) σκέφτηκα να ρωτήσω τι εμπειρίες έχετε για το θέμα (όπως να αναφέρω και εγώ προηγούμενες εμπειρίες μου). Τι λέτε;

    Λοιπόοοον... και ως πωλητές της πρώην τάδε αγαπημένης σας αλλά και ως αγοραστές κάποιας από τις μεταχειρισμένες (όσοι είχατε) τι εμπειρίες έχετε να διηγηθείτε;


  2. #2
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    και ξεκινάω εγώ απαντώντας στον εαυτό μου

    πρώτα απ'όλα, προ-ΑΧ (ΠΑΧ) εποχής όπως θα έχετε ξαναπροσέξει δεν αναφέρω τίποτα γιατί απλά δεν ήταν μηχανές αλλά δύκυκλα με την ευρύτερη έννοια του όρου

    πάμε στο ΑΧ λοιπόν... η αγορά... είχα μείνει χωρίς μέσο αρκετό καιρό (μόνο δανεικό το παλιό -και μόνο- σεντάν του father - ένα honda accord το οποίο λόγω του ότι έπεσε στην εφηβεία και μετα-εφηβεία μου ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΕΧΕΙ ΔΕΙ τύφλα να έχει ο Χιού Χέφνερ...), έλεγα ότι ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΗΧΑΝΗ... το έλεγα, το αναμασούσα, οι γονείς σαφώς (αλλά όχι καταπιεστικά) εναντίων, εγώ πια όμως με τα δικά μου οικονομικά... κάποια... νύχτα ΜΠΑΜ (όχι εσύ ΧΤΜΠΑΜ ξανακοιμήσου) το παίρνω απόφαση... "πάω να πάρω τώρα" (ναι εννοούσα εκείνη την ώρα)... τηλέφωνο σε φίλο με μηχανή για να πάμε μαζί και ξεκινάμε τη γύρα στους μαντράδες...

    παρατήρηση #1 - ότι θέλουν πουλάνε, δηλωμένο ΟΠΩΣ θέλουν... μπορεί να δεις σαράβαλο με υποτιθέμενα ελάχιστα χλμ. και κατασκευής του 1821 (καβαλάρης ο Κωλοκοτρώνης) ή πολύ καλό κατασκευής πρόπερσυ (δήθεν) με περισσότερα χλμ. (αλλά ΠΑΝΤΑ λίγα μια και ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ δεν θα βρεις σε μάντρα μηχανή που να λέει τα κανονικά της χλμ.)

    μετά από αρκετή βόλτα... και λίγο πριν κλείσουν αυτοί, πέφτουμε σε μια μάντρα στο παγκράτι (πειραιώτες μην ξεχνάμε)... είχε 2 ΑΧ... ένα με τα καινούρια πλασικά και ένα με τα παλιά... το με τα καινούρια μας "εκμυστηρεύθηκε" αυτός ότι ήταν το πιο παλιό αλλά ο ιδιοκτήτης το είχε ξαναχτήσει από την αρχή... ψαρώσαμε και μεις (παρατήρηση #2 - η "εκμυστηρεύσεις" των μαντράδων έχουν σχέση ΜΟΝΟ με την τσέπη τους και όχι με την πραγματικότητα) "το παίρνω" λέμε (ήταν και στην κλίμακα τιμής που έψαχνα, δεν φαινόταν κάτι στραβό πολύ επάνω του...)

    το παίρνω λοιπόν (!) και φεύγουμε... η αλήθεια, έμεινα περίπου 30-40 φορές μέχρι να φτάσω πειραιά, έχοντας ξεχάσει το τι εστί το κοντρόλ μεταξύ συμπλέκτη γκαζιού... κάνουμε και μια μικρή προπόνηση σε μια φωτισμένη αλάνα στο λιμάνι... και πάμε σπίτια μας...

    έκανα δυο μέρες να το πάρω... την άλλη μέρα πήγα δουλειά με το τρένο πάλι, μέχρι να το πάρω απόφαση... και έτσι την άλλη μέρα... το πήρα (δεν πάω παραπέρα, είναι θέμα άλλου thread)

    η μηχανή αυτή με άφησε 2-3 φορές (χόντα λέει ε; καλά που είχα express service)... με χειρότερη και πιο θεαματική το ότι έσπασαν τα σινεμπλόκ (!!!) και άρχισε κάποια στιγμή 3 το πρω να γυρνάει το γρανάζι μόνο του χωρίς τη ρόδα )... ΠΟΛΥ ακριβά πάντως δεν μου έβγαλε (τα φίλαγε όπως έμαθα για τον επόμενο)... παρ'όλα αυτά σε σύντομο διάστημα ανακάλυψα διάφορα με τα πιο εμφανή ότι θέλει λάστιχα γιατί είχε κάτι... v-rubber που είχαν κάνει τακούνια εκεί που δεν υπάρχουν (βλέπε βυζιά!) και θα με σκότωναν, τα οποία γίνανε bridgestone σε τιμή που ντρέπομαι να πω (κορόοοοοιδο) και το κλασικό κλινικά νεκρές αναρτύσεις που έγιναν (τατάαααα) πανάκριβες white power όπου μπόρεσα επιτέλους να σκαρφαλώνω τα σκαλιά που θέλω και έβλεπα (στην πράξη όχι στην θεωρία) τους άλλους ΑΧ-1 με τα καθισμένα αμορτισέρ από ψηλά... αααα και βέβαια (επίσης κλάσικ για ΑΧ) άλλαξα 3-4-5-6 φορές την ηλεκτρονική από πατεντιάρη ηλεκτρολόγο (που ευτυχώς είχε "εγγύηση")

    πάει αυτο... πάμε στην πώληση σε επόμενο post

  3. #3
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    πώληση μηχανής

    τι αγχωτική εμπειρία για μένα (πάντα), δεν ξέρω για σας... πάντα αισθάνεσαι ότι τα δεδομένα είναι εναντίων σου και ακόμα και αν πουλάς 3 χέρι μηχανή (που άλλοι θα το έπερναν πολύ χαλαρα σε στυλ "πόσο να χάσω") εγώ αισθάνομαι ότι πρέπει να σκοτώσω...

    έψαχνα καιρό, είχα επαφές αλλά... όλοι περαστικοί

    κανείς δεν το έβλεπε σοβαρά (υποθέτω αν είχα μαγαζί πχ. με ρούχα θα είχα συνηθήσει το "για μια ματιά πέρασα") και εγώ αγχωνώμουν... αρχικά έλεγα να πουλήσω ΓΙΑ να πάρω, αλλά μετά έβλεπα ότι δεν προλαβαίνω και καλό είναι να πάρω και να συνεχίσω να ψάχνω...

    τελικά για να μη σκονίζεται ΠΟΛΥ (αλλά λιγότερο), την άφησα στη 2η (non-BMW) έκθεση του μαγαζιού που πήρα την τωρινή... όχι ανταλλαγή, απλά δέχτηκε να την έχει εκεί (μάλιστα ανακάλυψα ότι την είχε και backstage και όχι βιτρίνα ή ούτε καν στα φανερά)

    με τα πολλά, ένας φίλος (με προϊστορία μόνο σε σαράβαλα 20-ετίας και πχ. κάτι αρχαίες BMW και άλλες "μούρη αλλά τρέχω μέρα παρά μέρα για ηλεκτρικά και ανταλλακτικά που δεν υπάρχουν"), λέει... "μήπως να την πάρω εγώ και να την χρησιμοποιήσω για ανταλλαγή με κάτι άλλο; (ήθελε κάτι πάλι παλιό και naked γενικώς) θα έκανε δηλαδή έναν πιο βολικό διακανονισμό με μένα (τρομάρα μου - που να ξέρω) και θα είχε σαν hardware να δώσει τη δικιά μου στον μαντρά...

    έτσι κι έγινε... το παιδί είχε οικονομικά προβλήματα όμως (οικογενιακώς) και ενώ είχε κάτι λεφτά να περιμένει... αυτά είχαν ήδη κάνει φτερά (από τους γονείς) και δεν το ήξερε... έτσι ούτε καν τα έξοδα μεταβίβασης δεν είχε επάνω του... εγώ το προχώρησα μεν μια και τον ξέρω εκ'γεννετής και είπα "τι διάολο, να φύγει η μηχανή και τα λεφτά κουτσά στραβά θα τα πάρω"...

    τελικά ΔΕΝ την αντάλλαξε (του καλάρεσε), μάλιστα ακόμα την έχει σε μια κωλοκατάσταση πάντως...

    οι δικοί του μηχανικοί έβγαλαν 10φορές ότι έβγαζαν οι δικοί μου... αποτέλεσμα; αντί να παίρνω εγώ λεφτά, έπαιρναν αυτοί για να κινήται η μηχανή... κάτι μου είπε ότι είχε ανοιχτεί παλιά το μοτέρ, ότι έβγαλε ζημιά 800 ευρά κλπ.

    αποτέλεσμα; ΠΡΩΤΑ επίσημα λεφτά για τη μηχανή (είχα πάρει λίγα ανεπίσημα από τη μαμά του - γιατί αισθανόταν άσχημα), τα πήρα ένα χρόνο μετά... και τα παίρνω ακόμα (!) με τη μορφή πληρωμής δόσης του ψυγείου του σπιτιού μου (ποιός γέλασε; )

    πονεμένη ιστορία και ίσως αυτή άφησε τα σημάδια της στο ότι αγχώνομαι τώρα που πουλάω μια άριστης κατάστασης 1ο χέρι με θεωρητικά καλή μεταπώληση μηχανή...

    η συνταγή είναι να τις κρατάς όλες αλλά εγώ ΔΕΝ μπορώ (μετά το λότο ίσως)

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Νικόλα είσαι άθλιος:

    1) προσπαθείς με κάθε τρόπο να ανοίγεις/ απαντάς σε post χωρίς σημασία για να μαζέψεις μην.!
    2)προσπαθείς με κάθε τρόπο να να ανοίγεις/ απαντάς σε post με σκοπό πάντα να πουλήσεις επιτέλους την καλή σου!




  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Για να μη σου χαλάσω χατίρι...

    Εγώ δεν είχα τραγικές εμπειρίες με την αγορά του δικού μου.
    Απλά μετά απο πολύ πρήξιμο στους γονείς μου- της τάξης των τριών ετών- αποφάσισαν πως όντως καλό θα ήταν και θα με βόλευε να πάρω μηχανάκι.
    Έτσι το περασμένο καλοκαίρι άρχισα να ψάχνω αριστερά δεξιά σε μαγαζιά και περιοδικά για το κατάλληλο.
    Η αλήθεια είναι πως είχα ξεκινήσει απο πολύ ψηλά για την τσέπη μου τότε (βλέπε KLR ή ER- 5) και σιγά- σιγά οι γονείς με προσγείωναν. Κατέληξα λοιπόν σε κάποιο παπί.
    Μεατχειρισμένο δεν ήθελα (παρά το γεγονός ότι όλοι με έπρηζαν για το Ζ της Yamaha), και έβλεπα κάτι σε Shogun, Kaze και μάλλον Crypton!
    Τότε εμφανίστηκε ο κολλητος (που έχει και θείο με μαγαζί Honda!) και μου είπε για το Ιnnova!!
    Έδινε και κάτι δωράκια παραπάνω, ήταν και το καλύτερο παπί και μετά από 2 μήνες δουλειάς (για να μαζευτεί και κανά ρευστό)...
    ...ήταν δικό μου!

    Απλά πράγματα από ότι βλέπετε...


  6. #6
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    to kalytero papi itan einai kai tha eksakoloythei na einai to SUZUKI FX125!!!!!

  7. #7
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Διαφωνω το καλυτερο παπι ειναι εκεινο στη photο απο την εκδρομη στην Αγ.Αννα (το μεγαλο δεξια)

  8. #8

    πριν 7 χρόνιια..

    ...πείρα το πρώτο μου παπί.
    Επειδή ήξερα πως οι δικοί μου δε θα μου έδιναν χρήματα για να αγοράσω μηχανάκι, βρήκα μια δουλειά. Όταν ήρθε η ώρα έψαξα , το βρήκα και το έκλεισα. Μιλούσα με το πατέρα μου στο τηλέφωνο και του το λέω. Κλείνει το τηλέφωνο και μετά από 2 λεπτά με ξαναπέρνει και με ρωτάει: αλήθεια πείρες μηχανάκι!!!!
    Έτσι ξεκίνησα εγώ, επειδή το ήθελα πολύ!!

    Βέβαια μετά από 6 χρόνια, όταν το πούλησα πέρισυ, τη στιγμή που έβλεπα να το πέρνει και να φεύγει ο νέος του ιδιοκτήτης φυσικά και στεναχωρέθηκα.
    Για το super four που έχω τώρα, μια από τα ίδια. Πάλι δουλεια, μάζεψα τα χρήματα και το πείρα.
    Για την επόμενη μηχανή όμως δε ξέρω πόσος καιρό θα πρέπει να περάσει μέχρι να έιμαι ok οικονομικά, μιας και δε δέλω να ζητήσω από τους δικούς μου (αλλά να μη λέω και μεγάλα λόγια)

  9. #9
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    κοίτα στα 28 σου ΜΑΛΛΟΝ πρέπει να σταματήσεις να ζητάς από τους δικούς σου σίγουρα

    ---

    btw ρε παιδιά ΚΑΝΕΙΣ δεν θέλει να μας πει για τις εμπειρίες του; τόσο κακό θέμα άνοιξα;

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Εγώ δεν έχω τέτοιες εμπειρίες...

    Δύο φορές άλλαξα το μηχανάκι μου και τις δύο το αποφάσισα το προηγούμενο βράδυ (... δεν λέω ψέματα!)

    κι επειδή όταν μου καρφωθεί η ιδέα στον εγκέφαλο ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ! πήγα την επόμενη μέρα σε μία αντιπροσωπεία, τους έδωσα το παλιο και πήρα το καινούργιο.

    απλά πράγματα!

    και μην πει κανείς ότι έχασα λεφτά και θα μπορούσα να έβαζα αγγελία και να περιμένω και μπλα μπλα μπλα γιατί ΤΟ ΞΕΡΩ!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    ΝLS...
    ...όχι πως θέλω να σου μαμήσω το post...
    ...αλλά τώρα τα πήρα!


    Το Innova είναι με διαφορά το καλύτερο παπί!!!



  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Λοιπόν εμπειρία.
    Το 87 μου φαίνεται και ενώ σπούδαζα και δεν είχα ουτε για τσιγαρα, πήρα ενα παπί κρυφά.
    Του τρύπησα πιστόνι το κανα 72 μετά του βαλα και καρμπ. προπερσι του βαλα και ενα εκκεντροφορο SS το καλοκαίρι του άλλαξα και δίσκους συμπλέκτη γιατί θυμάμαι πατινάριζε παλιά.
    Το χω στην αποθήκη.
    Μετά ακολούθησαν διάφορα ΜΖ και CZ για χρήση καθε μέρα και διάφορα χωμάτινα (εννοήται μεταχειρησμένα),που δυστυχώς κατέληξαν σκουπίδια μετά απο απίθανα σπασίματα και τρακαρίσματα.Εχω το μόνο που σώθηκε (CZ) στην αποθήκη και κάτι εξαρτήματα κινητήρες κλπ.
    Α και ένα Husky που ήταν το πρωτο μηχανάκι μου 250 WR διπλά πίσω αερόψυκτο το στουκάρισα και αυτό σε αγροτικό πρίν το παπί , εκεί έπαθα ψυχολογικό τραύμα στην κυριολεξία.
    Το καλύτερο μηχανάκι που είχα ποτέ.
    Με λίγα λόγια ακόμα δεν έχω πουλήσει τίποτα.

    Απο την άλλη σκευτομαι τώρα οτι με τις 1578 άτοκες δόσεις που δίνουν τα μηχανάκια μάλλον δεν παίζει ρόλο η καλή μεταπώληση των μηχανών.
    Με λίγα λόγια τις σκοτώνουμε εντελώς.
    Μπάς και συμφαίρει το λιζινγκ και όχι η αγορά?
    Το έχει υπολογίσει κανένας?

  13. #13
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082


    milaberako to allo me to toto to ksereis?

    kai ontws to papi sti limnoula prepei na itan mia xara...

    opisis ayto sto vathos tis fwto tis kopelas me ta MPAZOUKAS pou estile o afro!!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    alla den mporousa na to estiasw mias kai alithoriza


  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    kai ontws to papi sti limnoula prepei na itan mia xara...
    Εκεί τουλάχιστον θα σε πάρω!

    Παίζω έδρα βλέπεις!

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  15. #15
    εγω απο παλια ειχα ασχημο ....πολυ ασχημο κολλημα με τα αμαξια.οταν ειχα διπλωμα επρηζα τους γονεις να παρω ενα και τετοια.τρακαρα το ενα μας αμαξι σε καγκελο.....30000 ζημια.κοπανησα ενα leon 1.6 σε ενα πεζοδρομιο(ξερετε πως) ο ηλιθιος.και μετα ηρθαν τα καλαααααα.......ενα ωραιο βραδυ πηγαινα ψιλο αερα πατερα στο ντραφι και πατησα σε μια στροφη νερα.εφυγα απο την πλευρα του γκρεμου αλλα με εσωσε ενα δεντρο που κοπανησα με πολλα!περναει ο καιρος και ενω ξερω τον δρομο τρεχω σαν μαλακας και φευγω σε κλασσικη σκοτωστρα στροφη στην σπυρου λουη.γλυτωσα να σκασω στο φαναρι και εσκασα σε εναν φραχτη ψιλοντρουρο γιατι κοστισε 2μυριακια η ζημιαααα.κραξτε με!!μετα απο καιρο και οχι μονο τρελο πρηξιμο τους πειθω και τα φτιαχνω με την κοπελιτσα που εχω τωρα.μικρη ατιθασουλα και αυστριακη ..................οι γονεις μου μαλλον θα ειπαν να παει να γαμηθει ας σκοτωθει η μηχανη τουλαχιστον δεν κοστιζει.........
    κχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ!

Παρόμοια θέματα

  1. Μια Ιστορια Αλλιωτικη...
    από sofoklis στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 16:00
  2. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 19:08
  3. Μια πολύ καλή ιδέα...
    από VaSsiLaKos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 09:09
  4. Πάμε μια βόλτα στη........στη........
    από Capo_Di_Capi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 00:29
  5. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF