Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 44

Θέμα: Έγκαυμα...τι να κάνω;

  1. #16
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Yparxei mia aloifn kokkivn sav aima pou dev afnvei meta snmadi.

    Alla prepei to trauma va eivai pavta me adiabroxn gaza kai to krataei ugro.

    Rwta to giatro va se pei...

    Perastika sou !!


  2. #17
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Περαστικά καλύτερα να το δει γιατρός! ή φαρμακοποιός που να γνωρίζει...

    στην αρχή μέχρι να κλήσει καλά η πληγή Pulvo ,
    μετά χωρίς πληγή Bepanthol κόκκινη
    μετά αφου δημιουργήσει ενα ελαφρό στρώμα υγειούς δέρματος πάνω απο την κοκκινίλα, υπάρχει μια τρομερή αναπλαστική (και ακριβή 12? - μικρό σωληνάριο) που εμένα μου έκανε και κάνει πολύ καλή δουλειά λέγεται:
    a-Derma Epitheliale A.H.

  3. #18
    φίλοι μοτόβιοι του ΜΟΤΟ FORUM και πάλι σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας που σίγουρα δεν αντικαθιστούν την γνώμη του γιατρού αλλά όπως και να το κάνουμε ο παθών είναι και μαθών και επειδή όπως κατάλαβα έχετε και εσείς παρόμοια εμπειρεία από εγκαύματα θεωρώ χρήσιμη την γνώμη των ομοιοπαθούντων . Τώρα βέβαια θα φανώ λίγο αχόρταγος αλλά μιας και από μια τέτοια πτώση αποκτά και η μηχανή καποια παράσημα , δεν μου λέτε λοιπόν τι θα κάνω με τα πηρούνια μου που γδάρθηκαν στην βάση τους και στο πλάι και δεν αντέχω να τη βλέπω έτσι παραπονιάρα και πληγωμένη . Τιμόνι της άλλαξα με RENTHAL και της άλλαξα και τα πλαστικά στο τεπόζιτο και το προστατευτικό της αλυσίδας επίσης της κόλλησα το σταντ που είχε από την πτώση σπάσει και άλλα περιφερειακά . Ευτυχώς που δεν μου στράβωσε και ο σκελετός .

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
    φίλοι μοτόβιοι του ΜΟΤΟ FORUM και πάλι σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας που σίγουρα δεν αντικαθιστούν την γνώμη του γιατρού αλλά όπως και να το κάνουμε ο παθών είναι και μαθών και επειδή όπως κατάλαβα έχετε και εσείς παρόμοια εμπειρεία από εγκαύματα θεωρώ χρήσιμη την γνώμη των ομοιοπαθούντων . Τώρα βέβαια θα φανώ λίγο αχόρταγος αλλά μιας και από μια τέτοια πτώση αποκτά και η μηχανή καποια παράσημα , δεν μου λέτε λοιπόν τι θα κάνω με τα πηρούνια μου που γδάρθηκαν στην βάση τους και στο πλάι και δεν αντέχω να τη βλέπω έτσι παραπονιάρα και πληγωμένη . Τιμόνι της άλλαξα με RENTHAL και της άλλαξα και τα πλαστικά στο τεπόζιτο και το προστατευτικό της αλυσίδας επίσης της κόλλησα το σταντ που είχε από την πτώση σπάσει και άλλα περιφερειακά . Ευτυχώς που δεν μου στράβωσε και ο σκελετός .
    Τα πηρουνια η οι μποτες;
    Για τα πρωτα δεν ξερω, αλλα μαλλον αλλαγη, οσο για τα δευτερα, τα πας καπου που κανουν ηλεκτροστατικες βαφες, και στα σινιαρουν.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2018
    Μηνύματα
    0

    Εγκαύματα

    Καλησπέρα μήπως ξέρετε ποσο καιρό διαρκεί η φαγούρα στα πόδια μετά από εγκαύματα 2 ου και 3 ου βαθμού ;

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Στο εγκαυμα οσο το δυνατον γρηγοροτερα ασπραδι αυγου! Θαυματουργο αρκει να εφαρμοστει ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΑΧΥΤΕΡΑ!!.
    Πριν μια εβδομαδα περιπου επαθα ευγκαυμα στο γονατο απο την κουρμπα της εξατμισης αλλαζοντας κορνα στο ΧΤ μου και αλοιψα αμεσως ασπραδι και λιγες μερες μετα απο λιγο φαγουρα και ερεθισμός τελος........

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2018
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Στο εγκαυμα οσο το δυνατον γρηγοροτερα ασπραδι αυγου! Θαυματουργο αρκει να εφαρμοστει ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΑΧΥΤΕΡΑ!!.
    Πριν μια εβδομαδα περιπου επαθα ευγκαυμα στο γονατο απο την κουρμπα της εξατμισης αλλαζοντας κορνα στο ΧΤ μου και αλοιψα αμεσως ασπραδι και λιγες μερες μετα απο λιγο φαγουρα και ερεθισμός τελος........
    Αδερφέ εμένα μου έβαλαν μόσχευμα ήταν αρκετά σοβαρό τώρα βάζω σπαθολαδο λες να το δοκιμάσω αυτό που λες ;;

  8. #23
    σορυ ρε μαν αλλα μας λες οτι σου βαλανε μοσχευμα κ αντι να πας σε εναν γιατρο ρωτας εμας εδω....?
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2018
    Μηνύματα
    0
    Έχω πάει ρε φίλε απλά έχει μείνει φαγούρα αυτό λέω πως θα φύγει φαγούρα

  10. #25
    μα αυτο θα πας να ρωτησεις ρε ξαδερφε τον γιατρο...πως θα φυγει η φαγουρα,υπαρχουν καταλληλες αλοιφες για αυτο.
    εμεις ο καθενας θα σου πει κ μια ''ιδεα''..αλλος βαζει ριγανη κ περναει κ αλλος τσικουδια....εμας θα πιστεψεις..?
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2018
    Μηνύματα
    0
    Με τον καιρό μου είπε αυτό δεν το λες απάντηση

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xariskai Προβολή μηνύματος
    Με τον καιρό μου είπε αυτό δεν το λες απάντηση
    Εμεις για τη φαγουρα βαζουμε ξυδι.

    Και πληροφοριακα(οχι για σενα.Γενικα) στο εγκαυμα αντηλιακο με δικτη προστασιας 50.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xariskai Προβολή μηνύματος
    Με τον καιρό μου είπε αυτό δεν το λες απάντηση
    θα ειναι απο το Tenesee μαλλον...
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  14. #29
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kaps Προβολή μηνύματος
    Μετά από ένα ατύχημα με τη μοτο μου απόκτησα ένα μεγάλο έγκαυμα στο μέσο της γάμπας αποτέλεσμα του γεγονότος της παγίδευσης του ποδιού στους λαιμούς του ΧΤ . Πέρα από την φροντίδα με BETADINE και PULVOR έχετε να μου προτείνετε κάποια κρέμα για να επουλωθεί πιο γρήγορα και επίσης να σταματήσει να με ταλαιπωρεί αυτός ο οξύς πόνος που νοιώθω όταν σηκώνομαι από στάση ξεκούρασης στη γάμπα .Φαντάζομαι ότι και άλλοι αναβάτες μοτο θα έχετε παρόμοια εμπειρία και οπότε κάτι παραπάνω θα ξέρετε ....
    Βοηθαει η bepanthol.
    Την πατησα ετσι περυσι το καλοκαιρι.
    Μαλιστα ακουσα και την εξης πολυ ενδιαφερουσα ιστορια απο μοτοσυκλετιστη της αστυνομιας, ο οποιος εγινε κ@λος απο συρσιμο στην ασφαλτο μπροστα σε βενζιναδικο. Τον περιελαβε ο βενζινας και του εριξε πανω στις εκδορες......βενζινη. Μου ειπε λοιπον το οργανο πως εφτιαξε αμεσως καυκαλο το οποιο σε 3 μερες επεσε και απο μεσα ηταν καινουργιος. Το λιγοτερο εντυπωσιακο. Εμενα μου πηρε 2 δυο μηνες να γιανω εφαρμοζοντας τις κλασσικες ιατρικες πρακτικες.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Βοηθαει η bepanthol.
    Την πατησα ετσι περυσι το καλοκαιρι.
    Μαλιστα ακουσα και την εξης πολυ ενδιαφερουσα ιστορια απο μοτοσυκλετιστη της αστυνομιας, ο οποιος εγινε κ@λος απο συρσιμο στην ασφαλτο μπροστα σε βενζιναδικο. Τον περιελαβε ο βενζινας και του εριξε πανω στις εκδορες......βενζινη. Μου ειπε λοιπον το οργανο πως εφτιαξε αμεσως καυκαλο το οποιο σε 3 μερες επεσε και απο μεσα ηταν καινουργιος. Το λιγοτερο εντυπωσιακο. Εμενα μου πηρε 2 δυο μηνες να γιανω εφαρμοζοντας τις κλασσικες ιατρικες πρακτικες.
    Μήπως άναψε και τσιγάρο μετά;

    (ρε λες η νάφθα... ποιος ξέρει...)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μου χάλασε!!! τι να κάνω ? που να παω ?
    από afrotwin στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2015, 20:56
  2. δεν ξερω τι να κανω
    από μοτορας στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2005, 13:56
  3. τι να κανω?
    από jek στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2005, 19:01
  4. Τι να κάνω;
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2005, 11:39
  5. CBR 125 R: Πινακίδα...Τι να κάνω;;
    από georgep800 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2005, 23:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF