Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Μεγάλο Ταξίδι (Όχι το κακό): HELP!

  1. #1
    ΕγώοΜικρόςοΑμνόςΤουΘεού Το avatar του/της jtoros
    Εγγραφή
    29/03/2004
    Μηνύματα
    268

    Μεγάλο Ταξίδι (Όχι το κακό): HELP!

    Καλησπέρα παιδιά.
    Καταρχάς να πω ότι είμαι νέος στο forum και γι΄αυτό δεν ξέρω αν το παρόν μήνυμα καλά κάνει και βρίσκεται εδώ ή θα έπρεπε να βρίσκεται σε άλλο thread πχ "Ταξιδιωτικά". Όπως και να 'χει, χρειάζομαι οτιδήποτε αξίζει να ειπωθεί για αυτό το θέμα.
    Ποιό θέμα; Λοιπόν. Έχω ένα Transalp 600 του '99, το οποίο απέκτησα τον περασμένο Αύγουστο. Καθώς πλησιάζουν οι διακοπές του Πάσχα, είπα να ξεκινήσω από την πόλη όπου σπουδάζω (Πάτρα) για την πατρίδα (Κομοτηνή) με το μηχανάκι. Το σχέδιο που έχω είναι να φτάσω Θεσσαλονίκη, διανυκτέρευση σε φίλο και την επομένη να ανέβω Κομοτηνή μέσω Εγνατίας Οδού. Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι δεν έχω ξανακάνει τόσο μεγάλη απόσταση με τη μία. Όσο να 'ναι Πάτρα-Θεσσαλονίκη είναι κάπου 800km και υπολογίζω να το κάνω σε περίπου 7 ώρες. Το πρόβλημα επίσης εντοπίζεται και στο ότι δεν έχω βρει κάποιον από εδώ κάτω που να κάνει το ίδιο ταξίδι, ώστε να είμαστε (τουλάχιστον) 2 μηχανές για το φόβο των Ιουδαίων. Όπως προείπα έχω ένα Transalp σε άριστη κατάσταση (μηχανολογικά) και το θεωρώ απίθανο να με αφήσει στο δρόμο. Αλλά από την άλλη, αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και συμβεί κάτι δεν έχω τις γνώσεις να το αντιμετωπίσω. Και εδώ έρχεστε εσείς. Θα ήθελα πολύ και θα εκτιμούσα περισσότερο τη γνώμη σας για αυτό που θέλω να κάνω. Τι λέτε; Να ξεκινήσω ή όχι;

    Thnx for listening...

  2. #2
    ΕγώοΜικρόςοΑμνόςΤουΘεού Το avatar του/της jtoros
    Εγγραφή
    29/03/2004
    Μηνύματα
    268

    Μεγάλο Ταξίδι (Όχι το κακό): HELP!...Συνέχεια

    Επίσης:
    1ον) θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς σκοπεύει να κάνει το Πάτρα-Θεσ/κη ξεκινώντας Πέμπτη ή Παρασκευή, ώστε να γίνουμε 2 και να ησυχάσω.

    2ον) Γνωρίζει κανείς από εσάς πού μπορώ να βρω online οδικούς χάρτες για να ξέρω πού πάω στο ταξίδι;

    Thnx for listening...

  3. #3
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    φυσικά θα ξεκινήσεις

    στάσεις όποτε τελειώνει η βενζίνη τουλάχιστον (για αρκετή ώρα) και είσαι οκ

    κάνε και μια express service για καλό και για κακό

  4. #4
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Και οταν φτασεις, παρε τον NLS τηλ. για να μην ανησυχει.....

  5. #5

    do it

    Αν εμπιστεύεσαι τη μηχανή σου όπως λες μη φοβάσαι. Βασικά καλό έιναι όταν οδηγείς να φοβάσαι και λίγο, για να προσέχεις περισσότερο.
    Για το ταξίδι πάντως μην ανησυχείς μιας και οδηγείς και ένα χρόνο.
    Εγώ όταν πείρα τη δική μου (super four)πέρισυ, μετά από 3 μέρες έκανα Αθήνα - Ναύπλιο με ένα φίλο με ένα Transalp και η αλήθεια έναι πως με βοήθησε που είμασταν παρέα.

    Πάντως σου εύχομαι να το απολαύσεις!!!!

  6. #6
    ΕγώοΜικρόςοΑμνόςΤουΘεού Το avatar του/της jtoros
    Εγγραφή
    29/03/2004
    Μηνύματα
    268

    sth about Me

    Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση παιδιά. Ειλικρινά σε κάθε F5 (hard refresh για τους ειδήμονες) έβλεπα και μια νέα απάντηση.
    Οδηγώ μηχανάκι (scooter βέβαια) εδώ και κοντά 7 χρόνια, αλλά το Transalp το πήρα όπως είπα τον Αύγουστο. Από τόττε έχω κάνει καμιά δεκαριά φορές το Κομοτηνή-Αλεξανδρούπολη μετ' επιστροφής και μια φορά το Πάτρα-Αθήνα (επίσης μετ' επιστροφής). Θέλω να πω ότι από εμπειρία και σύνεση καλά πάμε. Αλλά από γνώσεις μηχανολογίας μόνο σε θεωρητικό επίπεδο.
    Ο μεγαλύτερος φόβος μου είναι αν πάθει κάτι μέχρι Θεσ/κη. Από 'κει και πάνω έχω άκρες. Αλλά ως εκεί... μονομάχος!
    Ο πατέρας μου έκανε το Κομοτηνή-Γύθειο σερί σε 12 ώρες για να πάει στην Πανελλήνια. Στάση μόνο για κατούρημα και βενζίνη. Και το Afrika έκαψε μόνο μια ασφάλεια. Αλλά όσα φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος... Οπότε γι' αυτό κωλώνω λιγάκι.

  7. #7
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    είπαμε κάνε απλά μια express service - αξίζει φτηνή είναι και δεν θα ψάχνεσαι

    α και F5 είναι απλό refresh, hard refresh είναι το ctrl-F5

  8. #8
    ΕγώοΜικρόςοΑμνόςΤουΘεού Το avatar του/της jtoros
    Εγγραφή
    29/03/2004
    Μηνύματα
    268
    'Εχεις δίκιο NLS.
    Μήπως μπορείς να μου δώσεις στοιχεία για την Express; ( Τιμές, τηλέφωνα κτλ; )

  9. #9
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    όχι

    δεν έχω (βλέπε οδική βοήθεια βοήθεια BMW δωρεάν για όλη την ευρώπη για 4 χρόνια) - είχα όταν είχα honda αλλά δεν έχω στοιχεία πια - δες σε κάνα site (in.gr, χρυσό οδηγό) εύκολο θα'ναι

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2002
    Μηνύματα
    102
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΟΔΗΓΙΕΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΑ ΑΤΟΜΑ. ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΕΧΩ ΜΕΡΙΚΑ.
    ΛΟΙΠΟΝ, ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΟΠΟΤΕ ΚΑΝΕ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ. ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΑ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ.
    ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΜΠΟΥΖΙ, ΜΠΟΥΖΟΚΛΕΙΔΟ, ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΝΤΙΖΕΣ ΓΚΑΖΙΟΥ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ, ΕΝΑ ΚΟΦΤΑΚΙ, ΜΙΑ ΠΕΝΣΑ, ΕΝΑ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΚΛΕΙΔΙΑ (ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΒΙΔΕΣ ΞΕΒΙΔΟΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΛΕΙΔΙ, ΝΟΥΜΕΡΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ), ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ (ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΚΑΙ ΕΤΡΕΧΑ), ΕΝΑ FAST ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ, ΜΙΑ ΕΞΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΥΣΙΔΑ ΣΟΥ, ΥΓΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΔΩΝΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ(ΝΤΙΖΕΣ, ΑΛΥΣΙΔΑ ΚΤΛ), ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΟΤΙ ΤΥΧΕΙ, ΦΟΡΤΙΣΕ ΚΑΛΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΟΥ ΚΤΛ. ΑΝ ΘΕΣ ΣΤΕΙΛΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΟΥ ΜΕ ΚΤΕΛ Ή ΤΡΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΙΟ ΒΑΡΟΣ, ΠΑΡΕ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑ. ΘΕΩΡΩ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΜΠΟΥΦΑΝ.
    ΤΑ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΣΜΕΝΕΣ ΝΤΙΖΕΣ, ΚΑΜΜΕΝΑ ΜΠΟΥΖΙ ΚΑΙ ΦΟΥΪΤ. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ SERVICE ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΒΟΥΝ ΟΥΤΕ ΑΥΤΑ. ΑΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΠΟΛΥ ΓΚΑΝΤΕΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΕΛΕΓΧΟ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΠΙΘΑΝΟ.
    ΛΟΙΠΟΝ, ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟ ΔΥΚΤΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΡΟΜΟ. ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΩΡΑ ΑΛΛΑ 1. ΘΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ 2.ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΧΩΡΙΑ ΟΠΟΥ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΤΟΥ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΣΟΥ(ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΡΟΜΟ ΤΑ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑ ΤΟΣΟ ΠΥΚΝΑ)
    800 KM ΜΕ TRANSALP ΣΕ 7 ΩΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΙΣ: ΜΕ ΜΕΣΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 130ΚΜ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 8,5 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ. ΚΑΤΑ ΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΑΣ ΑΛΛΟΥΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΙΡΕΤΙΕΣΤΕ, ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ.ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΥΓΑΚΙΑ(ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΟΧΗ ΤΟΥΣ ΤΩΡΑ), ΜΗ ΜΑΣΑΣ, ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΑ ΝΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΟΥΝ.
    ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΘΕΣΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΚΑΒΑΛΑ ΜΕΤΑ ΤΑ ΝΕΑ ΚΕΡΔΥΛΙΑ ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΧΩΡΙΑ(ΕΧΕΙ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΜΕ ΦΑΝΑΡΙΑ), Η ΤΑΜΠΕΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙ ΛΕΕΙ , ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ. ΤΑ ΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΡΙ,ΜΟΥΣΘΕΝΗ ΚΑ. ΑΝ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΦΥΓΕΙΣ ΕΥΘΕΙΑ ΘΑ ΠΑΣ ΚΑΒΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΛΙΑΚΟ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΤΑ, ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΣΚΑΤΑ.
    ΑΝ ΘΕΣ ΧΑΡΤΕΣ ΑΓΟΡΑΣΕ ΤΗΣ ROAD, EXOYN ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ, ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ(SORRY ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ).
    ΣΕ ΕΠΡΗΞΑ ΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΗΞΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ Η ΠΟΛΥΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΜΟ.
    ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ, ΧΑΛΑΡΩΣΕ, ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΗΝ ΒΟΛΤΑ ΚΑΙ ΜΗ ΜΑΣΑΣ, ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΙΔΕΑ, ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ.



    Υ.Γ. ΑΝ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΜΙΑ ΧΟΝΤΡΗ ΜΑΛ@ΚΙ@ ΑΣ ΜΕ ΔΙΩΡΘΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ. ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ, ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ...ΤΗΑΝΚS

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Να πω κι εγώ καναδυό πράγματα...

    Δεν είμαι λάτρης του μαστορέματος της μηχανής και προτιμώ να την σκαλίζουν αυτοί που ξέρουν καλύτερα από μένα. Εκτός λοιπόν από τα εργαλεία που έχει από τη μαμά της, κουβαλάω μόνο ό,τι κατά καιρούς μου έχει χρειαστεί και είπα "να το είχα προβλέψει!"... όπως:

    ασφάλειες (κι ας έχει η ασφαλειοθήκη spare)
    λάμπες οπωσδήποτε (δεν ξέρω γιατί σε μένα καίγονται συνέχεια)
    ένα μπουκάλι λάδι γιατί έχω κάτι έμμονες ιδέες...
    spray για την αλυσίδα
    αδιάβροχα (μη φύγεις χωρίς... θα διασχίσεις όλη την Ελλάδα, μπορεί να φύγεις με ήλιο και στα Τέμπη να βρέχει!)
    οδική βοήθεια για όλα τα υπόλοιπα!
    ...και ό,τι μπορείς από αυτά που προτείνει ο vasdekiss!

    και μία συμβουλή εφόσον πας βόρεια... μετά τα καμμένα βούρλα ΒΑΛΕ ΑΜΕΣΩΣ ΒΕΝΖΙΝΗ!!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Μην το φοβάσαι φίλε μου!
    Αρκεί να προσέξεις όλα αυτά που σου γράφουν παραπάνω!
    Και από 'κει και πέρα απόλαυσε το ταξιδάκι σου!

    Μόνο πρόσεχε...
    Θυμάμαι όταν κατεβήκαμε μέσω εθνικής Πάτρα για καρναβάλι με φιλαράκια (με αμάξι) ένα κούτσουρο στη μέση του δρόμου...

    Αχ, μου θύμισες όταν είχα γυρίσει την Ευρώπη με το παπί πρώτη φορά...
    Αχ, τι ωραία χρόνια...
    :rotflmao:

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    βλέπε οδική βοήθεια βοήθεια BMW δωρεάν για όλη την ευρώπη για 4 χρόνια
    Εσύ μη χάσεις!
    Αμέσως να καμαρώσεις!



  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Η μεγαλύτερη προετοιμασ'ια γίνεται πρίν ξεκινήσεις.
    Ελεγξε λάδια φρένα αλυσίδα λάστιχα πάρε καμιά ασφάλεια μαζί σου
    και ένα fast αδιαβροχα, και ξεκίνα.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/02/2004
    Μηνύματα
    8
    Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις για το ταξίδι σου, αλλά καλό θα είναι να κάνεις εναν πολύ καλό έλεγχο στη μοτοσυκλέτα(service). Το συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα αξιοπιστίας, οπότε δε νομίζω οτι χρειάζεται να κουβαλάς μαζί σου τίποτα πέρα από ένα σετ επισκευής ελαστικών (σαμπρέλες) και αρκετή διάθεση. Εμένα προσωπικά στο TRANSALP με ενοχλούσε πολύ ο αέρας (παρά την ψηλότερη ζελατινα) και το μούδιασμα από τους κραδασμούς του κινητήρα οπότε οι συχνες στάσεις είναι η λύση. Εφόσον θα ταξιδέψεις μόνος απέφυγε το top case (δημιουργεί άσχημους στροβιλισμούς πάνω από κάποια χιλιόμετρα) και προτίμησε πλαϊνές βαλίτσες και tank bag. Φυσικά τα αδιάβροχα είναι απολύτως απαραίτητα γιατί ο καιρός αυτή την εποχή δεν χαρίζει. Όσο για την οδική βοήθεια, έλα σε επαφή με την ασφαλιστική σου εταιρία. Οι περισσότερες εχουν τέτοια κάλυψη και μάλιστα σε πολύ χαμηλότερα κοστολόγια από τις εταιρίες που παρέχουν μόνο την οδική. Καλό σου ταξίδι και καλό Πάσχα!!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. το κακο παραδειγμα
    από kawasaki ZX-12 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2005, 09:44
  2. που ειναι το κακο της υποθεσης
    από ela ela στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2005, 15:36
  3. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 12:54
  4. ΑΚΥΡΩΣΗ Η ΟΧΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΑΘΑΝΑΣΙΟ ΔΙΑΚΟ 1100m ΥΨΟΣ
    από jimbar στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2004, 19:42
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2004, 19:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF