Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Vfr με Abs ή όχι?

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasdirt
    Εγγραφή
    09/10/2005
    Μηνύματα
    364

    Vfr με Abs ή όχι?

    Θέμα συζήτησης με ένα φίλο που θέλει να το πάρει οι μισοί του λένε πάρτο με οι άλλοι χωρίς..
    Βασικά δεν είναι πρωτάρης και φοβάται μήπως το ABS του στερήσει τελείως την σπορ οδήγηση τη γνώμη έχεται? το dual cbs δεν φτάνει? το ABS απενεργοποιήται? (εστω και με παρέμβαση) ευχαριστώ
    "IT'S NEVER TOO LATE
    FOR THE RIDE OF YOUR LIFE"


    KTM adventure fan club!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    900
    Με ABS..

    Αν είναι πολύ σπορ ο φίλος σου θα τον απασχολήσουν άλλα πράγματα όπως η απόκριση ψεκασμού,τα σχετικά χαμηλά μαρσπιέ...Οπότε δεν νομίζω να τον πειράξει το ABS.

  3. #3
    ....πεστου με abs,αχρειαστο να ειναι φυσικα αλλα ας υπαρχει.

    αν ειναι τοσο πολυ σουπερ σπορ ο φιλος σου,δεν κοιταει καμια 600RR καλυτερα?

    παντως ειτε με abs ειτε χωρις ,εχει φρεναρες το μηχανακι......και γω με abs εψαχνα αλλα βρηκα ενα απλο και τελικα το πηρα ...και μεχρι στιγμης ειμαι οκ

    ειναι και ενα συν σε περιπτωση μεταπωλησης και της honda to abs ειναι πολυ καλο σε σχεση με αλλα .

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
    ....πεστου με abs...
    +1000000000000

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas

    αν ειναι τοσο πολυ σουπερ σπορ ο φιλος σου,δεν κοιταει καμια 600RR καλυτερα?
    +1000000000000

    Όταν η πόλη κοιμάται.......

  5. #5
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    abs καραμπινατο

  6. #6
    ΕΙΜΑΙ..ΚΑΜΑΚΙ Το avatar του/της SOL-VFR-VTEC
    Εγγραφή
    29/11/2005
    Μηνύματα
    537
    VFR-800-VTEC.........NA EINAI........KAI AS EINAI KAI ME TABOURA.... ...........................
    Πανελλήνια Μαζωξη= https://www.youtube.com/watch?v=E7br3lG6b9M

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SOL-VFR-VTEC
    VFR-800-VTEC.........NA EINAI........KAI AS EINAI KAI ME TABOURA.... ...........................
    ε μη το χεσουμε κιολας

  8. #8
    ΕΙΜΑΙ..ΚΑΜΑΚΙ Το avatar του/της SOL-VFR-VTEC
    Εγγραφή
    29/11/2005
    Μηνύματα
    537
    KALA DE MIN ................LIGO PLAKITSA KANO...GIA NA ANEVOUME LIGO...GIATI MAS EKLISE MESA O KAIROS...ASE POU THA MINOUME KAI APO BATARIA KAI EGO XORIS EXO ......................XORIS NA TO EXO ODIGISI..THA PREPI NA EINAI POLI KALO ME ABS.....KAI POU DEN EXEI TO DIKO MOU.....EXO MINI EFXARISTIMENOS........ APO FRENA
    Πανελλήνια Μαζωξη= https://www.youtube.com/watch?v=E7br3lG6b9M

  9. #9
    Kai h giagia stin Katerini xoris abs ta protimaei ta vfr pleon...
    " Θέλεις ξανά ν' αποτελειώσεις μοναχός
    Ενα ταξίδι που ποτέ δεν τελειώνει"

    Για ταξιδευτές: www.cars4rent.gr/

  10. #10
    Ανέσυρα το θέμα με αφορμή το ότι κοιτάζοντας κάποιο forum του εξωτερικού (Ρουμανία) βρήκα το ίδιο ακριβώς ερώτημα!!

    Και μια και βρήκα ενδιαφέρουσα την απάντηση κάποιου σας την παραθέτω.

    Sper ca nu devine si asta un topic interminabil in care toti "Gica-contra", "vulpea care nu ajunge la struguri" sau "Rossi de Magheru" ne explica cum ca e mai bine fara.
    E ca si cum ai intreba daca e mai bine cu WC in curte sau in casa in baie si se trezesc unii sa zica ca e mai bine afara ca iei si o gura de aer curat si faci si ceva miscare dus-intors.

    Σε πιστή μετάφραση (κατά το δυνατόν) :

    Ελπίζω να μην εξελιχτεί και αυτό σε ένα ατελείωτο topic στο οποίο όλοι «απλά για την κόντρα» του τύπου «όσα δεν φτάνει η αλεπού τα βλέπει κρεμαστάρια» η σε «Rossi του Άνω-μαχαλά» θα εξηγούν πως χωρίς abs είναι καλυτέρα.
    Είναι τελικά σαν να ρωτάγαμε είναι καλύτερα με καμπινε στην άκρη της αυλής η με πολυτελή τουαλέτα με μπάνιο? Και να βρισκόντουσαν κάποιοι να απαντούν πως είναι καλύτερα η τρύπα στην αυλή μια και έχεις την ευκαιρία να πάρεις και λίγο καθαρό αέρα ενώ σου κάνει καλό και το περπάτημα ως εκεί πήγαινε – έλα. :rotflmao:

    Νομίζω πετυχημένο

    "...του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".

  11. #11
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Μιας που το ανέσυρες λοιπόν, φυσικά με ABS υποθέτω ότι θα ναι καλύτερα τα πράγματα σ'ενα φρενάρισμα πανικού.

    Ως κάτοχος μοντέλου χωρίς ABS, πρέπει να σας πω ότι τα φρένα της μπλοκάρουν πολύ δύσκολα. Δεν ξέρω πως το έχουν κάνει, αλλά είναι λες και όση δύναμη δίνεις στο φρενάρισμα μεταφέρεται σε ισχύ φρεναρίσματος. Νομίζω πρέπει να είναι πολύ κακές οι συνθήκες για να έρθει το μπλοκάρισμα (δρόμος γυαλί, βροχή και άλλα τέτοια ωραία..). Δεν μου έχουν μπλοκάρει ποτέ κι ενώ τα περίμενα σε 2-3 άτσαλα φρεναρίσματα.Πολύ καλά φρένα αυτή η μοτό!

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
    Μιας που το ανέσυρες λοιπόν, φυσικά με ABS υποθέτω ότι θα ναι καλύτερα τα πράγματα σ'ενα φρενάρισμα πανικού.

    Ως κάτοχος μοντέλου χωρίς ABS, πρέπει να σας πω ότι τα φρένα της μπλοκάρουν πολύ δύσκολα. Δεν ξέρω πως το έχουν κάνει, αλλά είναι λες και όση δύναμη δίνεις στο φρενάρισμα μεταφέρεται σε ισχύς φρεναρίσματος. Νομίζω πρέπει να είναι πολύ κακές οι συνθήκες για να έρθει το μπλοκάρισμα (δρόμος γυαλί, βροχή και άλλα τέτοια ωραία..). Δεν μου έχουν μπλοκάρει ποτέ κι ενώ τα περίμενα σε 2-3 άτσαλα φρεναρίσματα.Πολύ καλά φρένα αυτή η μοτό!
    Σωστος!!!! ετσι ειναι


  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Don John

    Είναι τελικά σαν να ρωτάγαμε είναι καλύτερα με καμπινε στην άκρη της αυλής η με πολυτελή τουαλέτα με μπάνιο? Και να βρισκόντουσαν κάποιοι να απαντούν πως είναι καλύτερα η τρύπα στην αυλή μια και έχεις την ευκαιρία να πάρεις και λίγο καθαρό αέρα ενώ σου κάνει καλό και το περπάτημα ως εκεί πήγαινε – έλα. :rotflmao:

    Νομίζω πετυχημένο



    καλο!!


    Δε νομιζω ομως πως ειναι και τοσο μεγαλη η διαφορα ωρε John.:rotflmao:

  14. #14
    Το θέμα όπως τέθηκε δεν είναι η διαφορά στα χρήματα ανάμεσα στις δύο επιλογές αλλά αν σου στερεί τίποτα από την spor οδήγηση και το απόλυτο φρένο.
    Για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν έχω αντιληφθεί την παρουσία του ABS. Υπήρξαν κάποιες στιγμές σε φρένο πανικού που μετά αναρωτήθηκα 'δεν μπλόκαρε ο τροχός επειδή δούλεψε το abs ή απλά δεν μπλόκαρε ο τροχός; Το σίγουρο είναι ότι το χαρακτηριστικό 'γκκρρρ' που ευκρινώς αντιλαμβάνομαι στο κουτί (αυτοκίνητο εννοώ) όταν δουλεύει το abs δεν υπήρξε.
    Ομως τα φρεναρίσματα στα οποία αναφέρθηκα ήταν ακραία και δεν μπορεί να μην είχα γλυστρήσει. Πιστεύω ότι το συγκεκριμένο ABS είναι απλά πολύ εξελιγμένο και δεν το αντιλαμβάνεσαι.
    Καί κάτι άλλο. Εχω προσπαθήσει το εξής. Σε γλιστερό δρόμο, μόνος μου έχω κοκκαλώσει το πίσω φρένο για να κολλήσει ο πίσω τροχός. Τίποτα. Η μηχανή απλά σταματάει λές και φρενάρω κανονικά. Είναι και το cds βέβαια που παίζει και δεν έχω ασφαλή συμπεράσματα Ενώ σε κατέβασμα πολλές φορές ο κώλος ψαρεύει, με το φρένο απλά δεν μπορώ να το κάνω.
    Δεν είμαι rossi σίγουρα και είμαι πιο αργός από τους περισσότερους. Εχω όμως γράψει πολλά πολλά km και εμπιστεύομαι την εμπειρία μου.
    Κώστα είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει θέμα χρημάτων η γνώμη μου είναι ABS δαγκωτό.



  15. #15
    ΠΑΛΑΙΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της trifonas
    Εγγραφή
    27/01/2007
    Μηνύματα
    114
    Ως γνωστον τα VFR εχουν φρεναρεςςςςς.
    οποτε τα χρειαστηκα δεν με προδοσαν, ηταν αγκυρες και χωρις ABS.
    Αλλα και παλι με ΑBS θα εχεις μεγαλυτερη ασφαλεια οπως και να χει.
    Δεν εχουμε και την καλυτερη ασφαλτο και αν δεν μπαινεις σε πιστες και να χρειαζεται να ντριφταρεις σαν το Pedrosa
    AΡΑ ΜΕ ABSSSSSSSS.
    VFR

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. V-strom 650 με ABS ή όχι
    από antonismar στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2007, 14:55
  2. VFR... με 'χρώμα'
    από ruyjin στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2006, 14:52
  3. Φιλτροχοάνη με βροχή ή όχι;
    από Nikoskazer2000 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2005, 00:06
  4. Και ΣυνεΧιζω Με Μπλουζακια Και ΟΧι Μονο....
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2005, 11:17
  5. ΥΑΜΑΗΑ TDM 900 με ABS ή χωρίς???
    από sourtaggias στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 15:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF