Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 64

Θέμα: Τhose were the days of our lives...

  1. #1

    Τhose were the days of our lives...

    ...τραγούδησαν κάποτε οι Queen.

    ....

    Η αφορμή δόθηκε ξαφνικά. Χθες το απόγευμα έμαθα για μια εκδήλωση που θα έκαναν παλιοί συνάδελφοι. Στη Φρεαττύδα. Αναποφάσιστος... Ήθελα να τους δω, ήθελα να δω παλιούς φίλους, ανθρώπους που γνώρισα σε μια δουλειά στην οποία περνάγαμε όλοι πολύ όμορφα, να ξαναδώ "ιστορίες" παλιές, "εκκρεμότητες", να θυμηθώ...να νιώσω ξανά...

    Αναποφάσιστος μέχρι το βράδυ. Ήταν και η βροχή που έπεφτε και θα με "υποχρέωνε" να πάρω αυτοκίνητο... με χάλαγε.

    Κατα τις 9 είχε ξαστερώσει. Τηλέφωνο στον - συμφορουμίτη και πρώην συνάδελφο - Γιώργο. " - Πάμε;" " - Φύγαμε!"

    Ραντεβού 10:30 στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά. Βγαίνω στο ποτάμι. Θες οτι είναι καθημερινή, θες οτι έβρεχε πριν, είναι ψιλοάδειο. Ευκαιρία να "ανοίξω" λίγο το γκάζι να δουλέψει κι ο φουκαράς ο κύλινδρος σε ιδανικές συνθήκες... τον έχει φάει το Γαλάτσι-Μαβίλη κάθε μέρα, πρώτη-δευτέρα-τρίτη.

    Φτάνω περίπου στις 10:20, παρκάρω...Άραγμα, αναμονή, ματιές σε δύο κορίτσια που ξεκουράζονται και τα λένε στα σκαλιά της εισόδου. Στρίβω τσιγάρο, πάει χαμένο γιατί έρχεται ο Γιώργος και ξεκινάμε. Πασαλιμάνι, Φρεαττύδα, πάντα μια όμορφη βόλτα. Φτάνουμε. Όλος ο καλός κόσμος εκεί. Λίγοι πλέον βέβαια - που οι εποχές που μαζεόμαστε 200-300 άτομα. Χωρίσαν οι δρόμοι μας, μεγαλώσαμε, υπάρχουν οικογένειες, παιδιά (...για τους άλλους λέω). Κάνουμε "είσοδο" σαν βουλευτές σε πίττες εξωραϊστικών συλλόγων, μοιράζουμε χειραψίες, αγκαλιές, φιλιά. Τι διάολο πρόεδροι ήμαστε κάποτε.
    Γρήγορα στο κέφι, ερωτήσεις "τι κάνεις;", "που είσαι τώρα;", "παντρεύτηκες;" (κρυφές γυναικείες ματιές στον δεξί παράμεσο). Βλέμματα από τα απέναντι τραπέζια, ναζιάρικα παράπονα "ούτε ένα τηλέφωνο δε μας παίρνεις παλιόπαιδο". Άμεσο πισωγύρισμα στο χρόνο, "σαν να μην πέρασε μια μέρα". Καινούριος κόσμος κι όμως έχουν δέσει τρομερά με τους παλιούς, όπως γινόταν πάντα σ' αυτήν την παρέα. Ρέει ο άκραττος οίνος. Νέες "συνδέσεις" και παλιές "επανασυνδέσεις". Αναπάντητες κλήσεις για ανταλλαγή των - καινούριων - αριθμών, "μη χαθείς πάλι!". Το μαγαζί γίνεται τρελοκομείο, όπως πρέπει. Καθαρίζουν τα τραπέζια, βγαίνουν τα ντέφια, "σήκω χόρεψε κουκλί μου..." Κι όμως, μέσα σ' ολο τον πανικό, κάτι δεν παει καλά. Κάτι λείπει. Κοιτάω τον Γιώργο. "Μελαγχόλησα", λέει. Έχει δίκιο. Δεν είναι τα παλιά... είναι ωραία αλλά απλά μας θυμίζει τη χαρισάμενη εποχή που λέει ο Αθανασιάδης. Τουλάχιστον τη ζήσαμε.

    Η ώρα πήγε δύο. Κι όμως είμαι ακόμα εδώ... Κάποια στιγμή αποφασίζω να φύγω. Χαιρετάω τους "παραμένοντες" και βγαίνω στην πειραιώτικη νύχτα. Με το που ξεκινάω, απότομη αλλαγή δρομολογίου, κατεβαίνω στη Μαρίνα. Πάω προς την προκυμαία. Η μισή έχει κλείσει λόγω των περσινών ζημιών. Επιστροφή. Στη έξοδο σταματάω. Για το μέσα λιμάνι έχει μπάρα. Όπως Ευρώπη... Πού οι παλιές εποχές που ερχόταν όποιος ήθελε, ζευγαράκια κατέβαιναν βόλτα "να δούνε τα κότερα", παιδιά με ΧΤ και - πάντα - ξεκράνωτα να σουζάρουν δίπλα στον Ολυμπιακό και στον Όμιλο Ερετών. Με πιάνει μια διάθεση να ξαναδώ τα παλιά λημέρια. Πιάνω κουβέντα με τους σεκιουριτάδες. Με αφήνουν, μου λένε οτι θα κάνουν κι αυτοί τη βόλτα τώρα. Μπαίνω, είναι περίεργο, τόσα χρόνια πέρασα εδώ κι όμως πρώτη φορά πάω με μηχανή. Οι πρύμνες των σκαφών με χαιρετάνε, πολλά καινούρια ονόματα, πολλά γνώριμα... και πολλά που λείπουν. Λήθη, Δόξα, 'Αρβη, Compira Sama, Golden Arrow, Στροβιλη, Λητώ, Πανορμίτης... Και στο βάθος του μυαλού πάντα το οικείο, το "σπίτι" μου, το "Ανδρομέδα", το "πειρατικό" που έλεγαν όλοι.

    Θυμάμαι...

    Ατελείωτες ποδηλατάδες, σουβλάκια στην Τιμονιέρα και παγωτά στου Παπασπύρου, όταν ακόμα είχε τέντες. Όταν ο Μαρινόπουλος ήταν το σινεμά Σπλεντιτ. Πριν γίνει πεζόδρομος η Σωτήρος Διός. Κόμπος στο λαιμό. Δεν μπορώ να μείνω άλλο... Χαιρετώ τα παιδιά και γυρνάω. Ανεβαίνω απο την Καστέλα. Στο ανοιχτό κράνος μου έρχεται η νοτισμένη και αρμυρή μπουκαδούρα, οι γνώριμες μυρωδιές, οι συνειρμοί.
    Χωρίς να το καταλάβω είμαι στο ποτάμι. 110-120 χλμ. Καλά είναι. Στο Allou "τρώω τσάι" από ένα παπί-κάτι-τέτοιο-που-του-τα-εχουν-βγάλει-όλα, που πηγαίνει χωρίς αύριο. Φτάνω στη διασταύρωση για Γαλάτσι. Δε μου πάει να γυρίσω ακόμα. Συνεχίζω μέχρι την Αττική Οδό. Ούτε στην Κύμης στρίβω, βγαίνω Κηφισίας, Σπύρου Λούη. Βεΐκου και απο αριστερά και δεξιά με προσπερνάνε σαν τρελά μερικά "καραφτιαγμένα" με τα αυτοκόλλητα στις πόρτες και τα προβόλια ομίχλης ανοιχτά. Ο έλληνας οδηγός. Τα ανάβει το βράδυ αλλα έχει τα φώτα σβηστά όταν βρέχει.

    Είναι τρεις και, όταν μπαίνω σπίτι. Περίεργη βόλτα. Ασήμαντη χιλιομετρικά, ψυχικά όμως...

    ο ύπνος θα αργήσει να έρθει.

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  2. #2
    Ευτυχισμένη Μαγισσούλα Το avatar του/της evvou
    Εγγραφή
    07/06/2005
    Μηνύματα
    938
    φοβερο καπετανουλη μου!!!

    την επομενη φορα που θα εισαι ετσι και θα εισαι στη κυμης (διπλα στο σπιτι μου) παρε τηλεφωνο ρε τρελοκομειοοοο

    εισαι αστερι!!
    το original α-μηχανο™ μελος

  3. #3
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αλλος που ξυνει πληγες τωρα ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από a-mixani


    την επομενη φορα που θα εισαι ετσι και θα εισαι στη κυμης (διπλα στο σπιτι μου) παρε τηλεφωνο ρε τρελοκομειοοοο



    στις 3 το πρωί ρε μουρλό;;;;

    :hypnotize

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  5. #5
    Ehh, what's up doc? Το avatar του/της bugsbunny
    Εγγραφή
    08/04/2005
    Μηνύματα
    118
    Μπράβο ρε, με ξανάφτιαξες πάνω που πήγαινα να συνέλθω….



    για την καταγραφή βέβαια
    Course captain?
    Second star to the right and straight on till morning...

  6. #6
    Ευτυχισμένη Μαγισσούλα Το avatar του/της evvou
    Εγγραφή
    07/06/2005
    Μηνύματα
    938
    ρε μη μελαγχολειτεεεεεεε

    οι αναμνησεις ειναι καλο πραγμα...ποσο μαλλον οι ομορφες αναμνησεις!!!
    το original α-μηχανο™ μελος

  7. #7
    Ευτυχισμένη Μαγισσούλα Το avatar του/της evvou
    Εγγραφή
    07/06/2005
    Μηνύματα
    938
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


    στις 3 το πρωί ρε μουρλό;;;;

    :hypnotize

    ε ναι ρε...αν ειναι να σε παιρνει απο κατω παρε τηλ να κατεβω με τις πιτζαμες και το μαλλι οπως να ναι για να γελασεις λιγο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    το original α-μηχανο™ μελος

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Αλλος που ξυνει πληγες τωρα ...
    Είπα να τον "σεβαστώ" τον μ@λάκα και να μην μιλήσω ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    Ehh, what's up doc? Το avatar του/της bugsbunny
    Εγγραφή
    08/04/2005
    Μηνύματα
    118
    Αρχικά δημιουργήθηκε από a-mixani
    ρε μη μελαγχολειτεεεεεεε

    οι αναμνησεις ειναι καλο πραγμα...ποσο μαλλον οι ομορφες αναμνησεις!!!
    Το θέμα είναι ότι θα μπορούσε να μην έχουν γίνει αναμνήσεις (ακόμα)

    Course captain?
    Second star to the right and straight on till morning...

  10. #10
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Προσφατα που ειμουν Θεσσαλονικη εκανα βολτα απο τα παλια μου λημερια, περπατησα στα παλια σοκακια, πηγα βολτα απο τη πιστα στο Πανοραμα, τοσες υπεροχες αναμνησεις...Τι κολοτουμπες εχω φαει εκει μεσα...Καταλαβα ποσο εχει αλλαξει η ζωη μου μεσα σε λιγα χρονια, Ειμαι 25 χρονων αλλα οι ευθηνες ηρθαν αποτομα πριν 4 χρονια και απο τοτε αλλαξαν ολα...Καθομουν στο λοφακι της πιστας και εκλεινα τα ματια...Ας ειμουν ξανα εδω να τρωω τα μουτρα μου και να γελαω..Ακομα κανω τις τρελες μου, αλλα τωρα πια ειναι αλλιως...

    Καπταιν ελπιζω να μην σε ενοχλησε που το ποσταρα εδω απλα με επιασε διαβαζοντας τα δικα σου...
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  11. #11
    Ασχετο μελος Το avatar του/της Druuna
    Εγγραφή
    06/03/2005
    Μηνύματα
    470
    Με τελειωσες λεμε!!!!!!!!Αλλα εντελως ομως!!!!!!
    victi vincimus.....


    Το δεντρο για να φτανει μεχρι τον ουρανο πρεπει να εχει ριζες στην κολαση........

    Nietzsche


  12. #12
    γιατι........ Το avatar του/της bartlal
    Εγγραφή
    24/06/2004
    Μηνύματα
    3.051
    Αρχικά δημιουργήθηκε από a-mixani
    ε ναι ρε...αν ειναι να σε παιρνει απο κατω παρε τηλ να κατεβω με τις πιτζαμες και το μαλλι οπως να ναι για να γελασεις λιγο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    :a53: :a53: :a53: :a53: :a53:


    :a029:


    :rotflmao:
    :a29: just ME, MYself & Bart . + _ :a29:
    :-Q
    H κλίκα μου!!!

  13. #13
    Ευτυχισμένη Μαγισσούλα Το avatar του/της evvou
    Εγγραφή
    07/06/2005
    Μηνύματα
    938
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bugsbunny
    Το θέμα είναι ότι θα μπορούσε να μην έχουν γίνει αναμνήσεις (ακόμα)

    το καταλαβαινω...αλλα καποια στιγμη ολα στη ζωη μας γινονται μια αναμνηση...τιποτα δεν κραταει για παντα...

    το θεμα ειναι να μη μας παιρνει απο κατω οταν θυμομαστε κατι απο το παρελθον που νοσταλγουμε

    δεν ειναι παντα ευκολο..αλλα καλο θα ηταν να κανουμε τα παντα για να κανουμε το παρων ομορφο, ωστε καποια στιγμη να γινει και αυτο μια πολυ ομορφη αναμνηση
    το original α-μηχανο™ μελος

  14. #14
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Ρε είδε κανένας τον Ξανθόπουλο;

    "Γιατί Γιαννάκη έσπασες το παιχνίδι σου; Δεν έχουμε χρήματα να σου πάρουμε άλλο"...

    Άντε πρωινιάτικα με τα μελό..... την επόμενη φορά που θα σε πιάσει.... πάρε με την Κάπτεν να έρθω με το κατάλληλο ηρεμιστικό
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nefeli
    Εγγραφή
    09/02/2004
    Μηνύματα
    327
    Όταν οι αναμνήσεις έχουν μυρουδιές, γεύση αλμύρας, αίσθημα χαράς και λύπης αξίζουν πολλά ξενύχτα και ο ύπνος όταν έρχεται σου φέρνει τόσα όνειρα που σου ξυπνούν ένα άλλο αύριο……………


    Φιλούμπες

    ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΔΙΟΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΕΣΑ ΜΑΣ.
    ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΑΦΕΡΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΑΣ.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Wisdom of the day...
    από Vegeta στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2011, 20:22
  2. A day in the life of New York City, in miniature.
    από SpeakeasyBlues στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2010, 16:30
  3. pic of the day
    από adam_tsouk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2007, 10:49
  4. The Lord Of The Rings......The end...!
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2004, 22:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF