Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: ΕΠΩΝΥΜΟ Ή ...- ΠΕΡΙ ΚΡΑΝΟΥΣ Ο ΛΟΓΟΣ

  1. #1

    ΕΠΩΝΥΜΟ Ή ...- ΠΕΡΙ ΚΡΑΝΟΥΣ Ο ΛΟΓΟΣ

    Καλησπέρα,

    Εδώ και καιρό έχω προγραμματίσει κάποιες αγορές για να συμπληρώσω & ανανεώσω τον εξοπλισμό μου.
    Έφτασε λοιπόν και η ώρα που πρέπει να αλλάξω κράνος. Ενδιαφέρομαι για ένα full face κράνος με αφαιρούμενη επένδυση από carbon / kevlar, με λίγα λόγια ψάχνω κάτι καλό. Εδώ και ένα δίμηνο ασχολούμαι με τιμές , μοντέλα και χαρακτηριστηκά και ομολογώ έχω πελαγώσει λίγο. Ελπίζωντας να βρω λοιπόν μια άκρη και να κάνω μια καλή αγορά θέλω τη γνώμη και την έμπειρία σας.

    Τα κράνοι που έχω ας πούμε καταλήξει είναι :

    SCHUBERTH QM1 STREET
    UVEX HELIX

    Επίσης έχω βρει και ένα LASER σε πολύ ελκυστική τιμή 215Ε (υλικό CARBON- αρχική 430E) και ένα LEM στα ίδια χρήματα 220Ε (υλικό Carbon).

    Το δίλημα είναι να προτιμήσω το επώνυμο πλην ακριβότερο κράνος ή να ενδώσω στη χαμηλότερη τιμή?

    Έχει κανείς χρησιμοποιήσει κάποιο από τα παραπάνω κράνοι? Για τα LASER , LEM σαν μάρκες τι γνώμη έχετε?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450

    Re: ΕΠΩΝΥΜΟ Ή ...- ΠΕΡΙ ΚΡΑΝΟΥΣ Ο ΛΟΓΟΣ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DT_Bear
    Καλησπέρα,

    Εδώ και καιρό έχω προγραμματίσει κάποιες αγορές για να συμπληρώσω & ανανεώσω τον εξοπλισμό μου.
    Έφτασε λοιπόν και η ώρα που πρέπει να αλλάξω κράνος. Ενδιαφέρομαι για ένα full face κράνος με αφαιρούμενη επένδυση από carbon / kevlar, με λίγα λόγια ψάχνω κάτι καλό. Εδώ και ένα δίμηνο ασχολούμαι με τιμές , μοντέλα και χαρακτηριστηκά και ομολογώ έχω πελαγώσει λίγο. Ελπίζωντας να βρω λοιπόν μια άκρη και να κάνω μια καλή αγορά θέλω τη γνώμη και την έμπειρία σας.

    Τα κράνοι που έχω ας πούμε καταλήξει είναι :

    SCHUBERTH QM1 STREET
    UVEX HELIX

    Επίσης έχω βρει και ένα LASER σε πολύ ελκυστική τιμή 215Ε (υλικό CARBON- αρχική 430E) και ένα LEM στα ίδια χρήματα 220Ε (υλικό Carbon).

    Το δίλημα είναι να προτιμήσω το επώνυμο πλην ακριβότερο κράνος ή να ενδώσω στη χαμηλότερη τιμή?

    Έχει κανείς χρησιμοποιήσει κάποιο από τα παραπάνω κράνοι? Για τα LASER , LEM σαν μάρκες τι γνώμη έχετε?
    από θέμα προστασίας κοιτάς μόνο το υλικό που φτιάχνεται το κράνος....και όχι την τιμή...είναι χαρακτηριστικό ότι μεγάλες μάρκες όπως η SHOEI κτλ ισχυρίζονται ότι όλα τα κράνη τους προσφέρουν την ίδια προστασία......ασχέτου τιμής(συνήθως αποτελούν εξαίρεση τα κορυφαία μοντέλα τα οποια χρησιμοποιούν τα καλύτερα υλικά τα οποία μεταπιδούν στα άλλα μοντέλα μετά από ένα χρόνο)...επίσης είναι χαρακτηριστικό ότι η διαφορά τιμής στο ίδιο κράνος με κ χωρίς αερογραφία μπορεί να φτάσει τα 90 ευρώ...
    απο εκεί και πέρα...είναι σημαντικό το ποια μάρκα να διαλέξεις για το πως θα κάτσει το κράνος στο κεφάλι σου....δηλαδή η εφαρμογή.....και κακά τα ψέματα οι κορυφαίες μάρκες έχουν την καλύτερη εφαρμογή όπως και αεροδυναμική που είναι επίσης σοβαρό θέμα (δεν θες να σου σπάει τα αρχιδια ο αέρας κτλ)...
    θα σου πρότεινα shoei ΈΣΤΩ κάποιο από τα φθηνά της.....
    τέλος σημαντικό είναι αν μπορείς να δοκιμάσεις το κράνος που θες στην πράξη πάνω στη μηχανή....απο κάποιο γνωστό ή αν έχει κάποιο δείγμα το κατάστημα.....
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  3. #3
    Αρχαία Ολυμπία Το avatar του/της marios8
    Εγγραφή
    02/04/2005
    Μηνύματα
    2.079
    Κατ αρχας DT_Bear εχεις πολυ ομορφο μοτορι, ευγε αγορι μου.Οσο για το κρανος, προτιμησε κρανος χωρις αερογραφιες γιατί το ιδιο κρανος μονόχρωμο έχει τεραστια οικονομικη διαφορά απο αυτο με τις αερογραφιες (και 100 Euro). Αφου λοιπον σε ενδιαφετει η ασφαλεια την διαφορα αυτη δωστη σε ενα καλλυτερο μοντελο.
    Τον κάθε λαό τον κυβερνάει αυτός που του αξίζει.

  4. #4

    Re: Re: ΕΠΩΝΥΜΟ Ή ...- ΠΕΡΙ ΚΡΑΝΟΥΣ Ο ΛΟΓΟΣ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
    όπως και αεροδυναμική που είναι επίσης σοβαρό θέμα (δεν θες να σου σπάει τα αρχιδια ο αέρας κτλ)...
    ετσι .........για να μην οδηγας και αναρωτιεσαι τι βλακας ημουν και πηρα φτηναδουρα.........μια μεση τιμη 350-450 νομιζω ειναι οτι καλυτερο.......γιατι εχει και με 1000Ε

  5. #5
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430

    Re: Re: Re: ΕΠΩΝΥΜΟ Ή ...- ΠΕΡΙ ΚΡΑΝΟΥΣ Ο ΛΟΓΟΣ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
    ετσι .........για να μην οδηγας και αναρωτιεσαι τι βλακας ημουν και πηρα φτηναδουρα.........μια μεση τιμη 350-450 νομιζω ειναι οτι καλυτερο.......γιατι εχει και με 1000Ε
    350-450 ειναι τιμή για ΚΟΡΥΦΑΙΑ κρανη. Από κει και πέρα μιλάμε για ακραιες αγορες (κατά τη γνώμη μου) αν και δεν έχεις πολλές επιλογές.

    Αλλά νομίζω πως είπε για carbon μονο...
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  6. #6
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Εγω που δεν διαθέτω και μεγαλο βαλάντιο θα χτυπήσω το Uvex wing 3 http://www.motomarket.gr/pindex.php?...duct.xml&id=10 . Κάλα τα Σοει αλλα οταν το πιο φτηνό στου τζορτζο ειναι στα 340 εβρα κάπου το πράγμα αρχιζει και ξεφέυγει . Οι διαφορες νομιζώ πως ειναι μικρες και ολα τα επωνυμα προσφερουν ασφάλεια . Το Shark s500 που εχω τώρα αν και επωνυμο , και η ζελατινα του θολώνει και μετα τα 120 σφυρίζει . Ασφαλως και δεν συγκρίνω μοντέλα , απλά επειδη στο κράνος βάζουμε το κεφάλι μας εχω την εντύπωση πως ειναι τα κρανη υπερ εκτιμημένα σε θέμα τιμων καθως ειναι ενα αντικείμενο στο οποιο ενα δικυκλιστης δύσκολα τσιγγουνευέται...
    Αυτά
    Modenas Kriss 125

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
    Κατ αρχας DT_Bear εχεις πολυ ομορφο μοτορι, ευγε αγορι μου.Οσο για το κρανος, προτιμησε κρανος χωρις αερογραφιες γιατί το ιδιο κρανος μονόχρωμο έχει τεραστια οικονομικη διαφορά απο αυτο με τις αερογραφιες (και 100 Euro). Αφου λοιπον σε ενδιαφετει η ασφαλεια την διαφορα αυτη δωστη σε ενα καλλυτερο μοντελο.
    :

    To μοτόρι μου κι εγώ σ'ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια φίλε marios8, πρέπει όμως να το δεις και ντυμένο με τα καλά του...:smilea:

    Soon Soon....

  8. #8
    Καλημέρα,

    Διαβάζω με προσοχή τα σχόλια σας και χαίρομαι που ο κόσμος του forum είναι πρόθυμος να δώσει ένα χεράκι βοήθειας.
    Το ποσό έχω στο μυαλό μου να διαθέσω είναι γύρω στα 300Ευρά, οπότε πιστέυω ότι μπορώ να βρω κάτι καλό.

    Για τα κράνοι που ανέφερα στο αρχικό μήνυμα έχει να σχολιάσει κανείς κάτι περισσότερο?

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2022, 17:18
  2. ΠΕΡΙ ΑΝΗΦΟΡΑΣ Ο ΛΟΓΟΣ!!!! (take two)
    από zoropatra στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2008, 13:54
  3. ΠΕΡΙ ΤΑΡΙΦΩΝ Ο ΛΟΓΟΣ........
    από zoropatra στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2007, 13:21
  4. ΠΕΡΙ Vespas Ο ΛΟΓΟΣ...
    από DT_Bear στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2007, 15:46
  5. ΠΕΡΙ ΦΟΒΟΥ Ο ΛΟΓΟΣ..................
    από kawasaki ZX-12 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/10/2005, 16:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF