Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 70

Θέμα: ο ρόλος των μαρσπιε στις στροφες

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    Τον κώλο τον βγάζεις αφού έχεις βγάλει τελείως το πάνω μέρος του σώματος σου, ώστε να κερδίσεις μερικούς πόντους ακόμα.
    ...και τώρα που το ξαναβλέπω, για να μην δημιουργηθεί καμμία παρεξήγηση, αυτό που έγραψα παραπάνω είναι ο λόγος για τον οποίο βγάζεις τον κώλο από τη σέλα και όχι η σειρά με την οποία το κάνεις.

    Γι'αυτό σου λέω... ΠΑΝΕ κάνε κανένα μαθηματάκι να στα πούνε ολοκληρωμένα!
    Θάνος..

  2. #32
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

    Γι'αυτό σου λέω... ΠΑΝΕ κάνε κανένα μαθηματάκι να στα πούνε ολοκληρωμένα!

    Ma περιμενω να αρχισει το CSS στας Σερρας.
    Ενα μηνα την εχω τη μικρη
    In Thrust We Trust

    Turn To Burn

  3. #33
    ριξε μια ματια εδω πιστευω οτι θα σε βοηθηση.
    http://www.moto.gr/forums/showthread...&threadid=1754

  4. #34
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

    Εκείνο λοιπόν που θέλεις, είναι να βγάλεις το πάνω μέρος του σώματος έξω από τη μοτοσυκλέτα.
    Εισαι πρωτος Θανο, ευχαριστω για το tip. Εγω μου φαινεται αρχισα στα βαθεια που ηθελα να βγαλω και κωλο. Μεγαλυτερη ασφαλεια αισθανθηκα μετακινοντας μονο το κεφαλι ή το πανω μερος του σωματος. Ασε που ετσι, εχεις την απολυτη αισθηση του κρατηματος του πισω ελαστικου.

    Κατι τελευταιο. Το εσωτερικο γονατο που βρισκεται σε αυτι τη φαση.Κουμπωμενο στο ντεποζιτο ή ελαφρως ανοιγμενο προς την ασφαλτο??
    Και παλι ευχαριστω


    Υ.Γ. ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ αυτο το thread σου, το ειχα διαβασει πριν καν αγορασω τη μηχανη.Οτι λες εκει μεσα προσπαθω ή το εφαρμοζω οταν στριβω.
    In Thrust We Trust

    Turn To Burn

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
    Μεγαλυτερη ασφαλεια αισθανθηκα μετακινοντας μονο το κεφαλι ή το πανω μερος του σωματος.
    Όχι μόνο το κεφάλι... Όλο τον κορμό μετακινείς από τη μέση και πάνω.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
    Το εσωτερικο γονατο που βρισκεται σε αυτι τη φαση.Κουμπωμενο στο ντεποζιτο ή ελαφρως ανοιγμενο προς την ασφαλτο??
    Άστο χαλαρό. Δεν υπάρχει λόγος ούτε να το ανοίξεις με το ζόρι, αλλά ούτε και να προσπαθήσεις να το κουμπώσεις στο τεπόζιτο. Αν βγάλεις το σώμα σου προς το εσωτερικό της στροφής, το γόνατο ασυναίσθητα μπορεί να ανοίξει λίγο για να μην σε εμποδίζει. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω νομίζω..


    ..ρε συ.. ψάξου λίγο και στο internet, υπάρχουν πολλά sites με θεωρία και φωτογραφίες που μπορεί να τα δεις όλα αυτά πιο ολοκληρωμένα.
    Θάνος..

  6. #36
    Σχετικά με τα μαρσπιέ συμφωνώ απόλυτα με τον Oldman, τώρα αγαπητέ bong μου φαίνεται καταπιάνεσαι με το σώμα ενώ είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να σε ανησυχεί. Πρώτα μαθαίνεις το γκάζι στη στροφή και μετά το σώμα.

    Anyway, καλές οι συμβουλές για το πως θα κάτσεις στη μηχανή αλλά αν έχεις Hornet όπως κατάλαβα πρόσεξε το εξής: η μηχανή δεν είναι σχεδιασμένη για να βγάζεις το σώμα σου πολύ, γιατί το ντεπόζιτο είναι πολύ χαμηλό, άρα δεν μπορείς να στηριχθείς με τα πόδια πάνω του και αυτό σε ωθεί να κρεμαστείς από το τιμόνι.

    Είχα κι εγώ hornet και κρεμώμουν σα τη μαιμού στις Σέρρες μέχρι που με πιάνει ένας καθηγητής του CSS και μου λέει άστο το πολύ το σώμα έξω καλύτερα με αυτό το μηχανάκι αν δε θες να πέσεις, πάρε ss. Και τι να κάνω, τον ρωτάω. Το μεγαλύτερο ποσοστό του βάρους σου βρίσκεται από τη μέση και πάνω, οπότε βγάζε το κορμό και το κεφάλι ήταν η απάντηση

  7. #37
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
    ....... Ασε που ετσι, εχεις την απολυτη αισθηση του κρατηματος του πισω ελαστικου.

    .,....


    Τίποτα δεν έχεις ακόμα..... αίσθηση σίγουρα δεν έχεις.... παραίσθηση μπορεί....

    Δεν στην λέω φίλε μου αλλά δεν γίνεται ξαφνικά να γινόμαστε όλοι ειδικοί γνώστες επειδή το μηχανάκι σου σταμάτησε να κουνάει αφού δεν κρεμιέσαι σαν το σταφύλι.... τώρα απλά σε πηγαίνει με περισσότερη ασφάλεια αφού το κέντρο βάρους σου πήγε σε πιο σωστή θέση.....

    Τα υπόλοιπα θα τα μάθεις σιγά σιγά.... και αφού θες να κάνεις τέτοιου είδους οδήγηση... πάρε SS.....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Φιλε σε πρωτη φαση κατσε και διαβασε καλα αυτο
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=10982
    Τα υπολοιπα θα ερθουν σιγα-σιγα.
    Λογικος ο ενθουσιασμος σου μιας και σιγα-σιγα ανακαλυπτεις πραγματα που δεν ηξερες οτι υπηρχαν, αλλα καποια στιγμη θα διαπιστωσεις και συ οτι ολα αυτα δεν μπορουν να περαστουν απο το ‘χαρτι‘ στον δρομο ετσι απλα, και θα αρχισεις να προβληματιζεσαι.
    Τοτε θα πας απο μονος σου να παρακολουθησεις καποια σεμιναρια οπως εκαναν πολλοι απο εδω μεσα, και οπως θα κανω και εγω καποια στιγμη μεσα στην Ανοιξη.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  9. #39
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    και αφού θες να κάνεις τέτοιου είδους οδήγηση... πάρε SS.....

    Ε οχι και SS.Ειπαμε να μαθω θελω (1 μηνα την εχω τη μικρη) οχι να σκοτωθω.Αλλα sniper καλο ειναι να τα δοκιμαζεις αυτα και να τα ξερεις ο'τι μηχανη και να εχεις.Ακομα και παπι ή scooter.
    Ενταξει, δοκιμαζω τωρα και ξερω σιγα-σιγα θα ερθουν ολα.

    Παντα φιλικα.
    In Thrust We Trust

    Turn To Burn

  10. #40
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
    Ε οχι και SS.Ειπαμε να μαθω θελω (1 μηνα την εχω τη μικρη) οχι να σκοτωθω........

    Το μυαλό μας και το χέρι μας μας σκοτώνει φίλε μου....

    και το SS που εσύ το λες σκοτώστρα είναι φτιαγμένο για να πηγαίνει τόσο γρήγορα όσο εσύ δεν θα μπορέσεις (μάλλον - μπορεί να είσαι και το νέο αστέρι) να το πας ποτέ και άρα από την φύση του είναι πολύ πιο σταθερό από τα υπόλοιπα.

    Από παπί και σκούτερ μέχρι Haya να πάρεις αν το δεξί σου σε τρώει και έχεις άγνοια του τι κάνεις αργά ή γρήγορα θα πέσεις....

    Μάθε, διάβασε, ρώτα, κοίτα, ΑΚΟΥ και τελικά κάποια στιγμη θα μπορέσεις να πεις ότι βρίσκεσαι σε κάποιο σημείο.....

    Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι "ξέρω" να οδηγώ από πέρσυ τον Μάρτη... και ακόμα θεωρώ τον εαυτό μου (και είμαι) κουλός....

    Όλα τα υπόλοιπα είναι εντός της πλάκας.... όσα δεν είναι έτσι είναι επικίνδυνα και καταστροφικά.....

    Τα αποτελέσματα των ατυχημάτωνμε μοτό είναι πολές φορές μη αναστρέψιμα... Καλό θα είναι να αντιλαμβανόμαστε την σοβαρότητα της κατάστασης και να μιλάμε με την δέουσα προσοχή.

    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


    και το SS που εσύ το λες σκοτώστρα

    σκοτωστρα ειναι στα χερια μου την παρουσα στιγμη.Σε κανα τριαρι χρονακια μπορει να το πηγαινω οσο και οπως δεν πηγαινει.

    Παντως(φιλικα) εισαι πραγματικος sniper βρε αδερφακι μου.

    :a015: :a015: :a015:
    Με εχεις καθαρισει λεμε.
    Εισαι ομως και σωστος.
    ωωραιιοοος
    In Thrust We Trust

    Turn To Burn

  12. #42
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
    σκοτωστρα ειναι στα χερια μου την παρουσα στιγμη.Σε κανα τριαρι χρονακια μπορει να το πηγαινω οσο και οπως δεν πηγαινει.

    Παντως(φιλικα) εισαι πραγματικος sniper βρε αδερφακι μου.

    :a015: :a015: :a015:
    Με εχεις καθαρισει λεμε.
    Εισαι ομως και σωστος.
    ωωραιιοοος
    Δεν υπάρχει πρόθεση να καθαρίσω κανένα..... με τον τρόπο μου θέλω να τονίσω ορισμένα πράγματα σε σένα και σε όσους άλλους διαβάζουν και δεν ξέρουν (όχι ότι εγώ ξέρω.... την τύφλα μου)...

    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #43
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Εγώ έχω τήν εντύπωση ότι έχετε ξεφύγει απο την απλή και σωστή οδήγηση μηχανής και ακούω θεωρίες περι γρήγορης οδήγησης απο άνθρωπο ο οπόιος απο ότι κατάλαβα τώρα αρχίζει να ψάχνεται.

    b_bong12 το css θα σου λύσει τις απορείες σου και όχι το να στριβεις στις πλατείες που κυκλοφορούν άνθρωποι.

    Τουλάχιστον εάν θέλεις να κάνεις τις δοκιμές σου πήγαινε σε κανένα άδειο πάρκιν, πιο ασφαλές και για εσένα και για τους άλλους.

  14. #44
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Δεν υπάρχει πρόθεση να καθαρίσω κανένα..... με τον τρόπο μου θέλω να τονίσω ορισμένα πράγματα σε σένα και σε όσους άλλους διαβάζουν και δεν ξέρουν (όχι ότι εγώ ξέρω.... την τύφλα μου)...

    Εσύ δέν χρειάζεται να ξέρεις, ξέρει το μηχανάκι σου απο μόνο του τί πρεπει να κάνει

  15. #45
    Η πλατεια ειναι αδεια ρε συ.Δεν κανω τετοιες τρελες αναμεσα σε πληθυσμο.Εκει ο χωρος χρησιμοποιειται για το παζαρι,για καμια λαϊκη και τετοια.
    Και ρωταω οχι για να κανω γρηγορη οδηγηση αλλα για να μαθω να στριβω σωστα.

    Λοιπον....
    Μετα απο 65 μερες κατοχης μοτο και 2750 χλμ, 2-3 μπλοκαρισματα πισω τροχου, 2 περιπτωσεις που εχασα στα φρενα και παραλιγο να βρω εκτος(εγλειψα το χωματακι που βρισκεται στην ακρια του δρομου), 1-2 παρολιγον τρακες με αυτοκινητο(βγηκαν οι μαλακες δεν φταιω εγω), ενα βιαιο ταρακουνημα πισω ελαστικου πανω σε στροφη(ενα σταδιο πριν το tankslap), ενα drift απο ξεκινημα σε φαναρι εχω μαθει τα εξης...

    i)EYES AND EARS WIDE OPEN or else you're fucked
    ii)επιγραφη συμφορουμιτη..ONLY A BIKER KNOWS WHY A DOG STICKS ITS HEAD OUT THE WINDOW.
    iii)Οντως η μηχανη σε κανει καλυτερο ανθρωπο(αρκει να εχεις συνειδηση...γιατι βλεπω καατι κααανγκουρες...)
    iv)Στην στροφη πανω αφου κανω το countersteering για να παρει κλιση η μοτο, βγαζω τον κορμο μου προς την κατευθυνση της στροφης.Ουτε κωλους εξω,ουτε παρατεταμενα γονατα.Το μαρσπιε απλα οταν θυμηθω το παταω(το εξωτερικο).(Και πρεπει να ομολογησω οτι τις στροφες τις παιρνω ομορφα)
    v)Αν ειναι να κανεις μαγκια μονο στην εθνικη με τρεις λωριδες γιατι αν οχι την πρωτη φορα,καποια αλλη στιγμη θα το φας το κεφαλακι σου.
    vi)ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΓΚΙΕΣ

    Αυτα



    Cheers
    In Thrust We Trust

    Turn To Burn

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί μου κολλάνε στις στροφές;
    από perrakis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2012, 09:01
  2. ΣτΕ: Αντισυνταγματική η ψήφος των αλλοδαπών στις δημοτικές εκλογές
    από Ichigo στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2011, 21:59
  3. Βγαζετε σωμα στις στροφες?
    από X_NR750 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 22:03
  4. Ρόλος των HP και της Ροπής?
    από gispy στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 72
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2005, 11:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF